Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.01.2023 22:52

marze_na napisał(a):Twoją relację muszę czytać z mapą i wyszukiwarką :D
Nie Ty jedna :D Ja już od pewnego czasu miałam w okolicy kilkanaście oznaczeń, ale teraz to już czerwono mam na mapie.... Chciałabym w tym roku w końcu kilka z tych miejsc zobaczyć....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.01.2023 23:14

Turcja jest rewelacyjna, pierwszy raz jak leciałem w okolice Side, to nie sądziłem, że jest tam tyle ciekawych miejsc.

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Wniosek jest prosty. Alanya jest bardzo dobrym wyborem na wakacyjny kierunek :) . Morze, zamek, jaskinie ..... Ma wszystko.


Całkowicie się z Tobą zgadzam :D , dodatkowo w promieniu 150 km znajdziemy mnóstwo pięknych , ciekawych turystycznie miejsc


Osobiście ze względów logistycznych bardziej polecam wybrzeże od Antalyi do Side (chociaż jest bardziej hotelowo, komercyjnie i nie tak ładnie krajobrazowo), niż samą Alanye (pomimo tego, że twierdza na cyplu w Alanyi rzeczywiście wygląda malowniczo). Jeżeli przylatujecie, tak jak większość wakacyjnych turystów, a nie przyjeżdżacie kamperem jak Piotr, to do Alanyi z lotniska autokar jedzie nawet 4 godziny chociaż wydaję się, że to nie tak daleko. Poza tym jednak większość atrakcji do zwiedzania jest w okolicy Antalyi, pokazany wcześniej Aspendos, rozległe stanowisko w Perge, sama, Antalya i Side, wodospad Kursunlu, zielony Kanion, targ w Manavgacie, trochę dalej Demre, Myra, Kekova, a do tego można (a nawet trzeba) się wybrać do Kapadocji. Jednak z Alanyi tego jeżdżenia jest więcej. I jeszcze jedno, jeśli wakacyjny kierunek jest ok, to wakacyjny termin już mniej, przynajmniej jeśli chodzi o zwiedzanie atrakcji położonych blisko wybrzeża. Bardzo wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą, sprawia, że to czego człowiek pragnie najbardziej to siedzenie z zimnym drinkiem w wodzie. Nawet noce bywają nieznośne :).
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.01.2023 23:31

tony montana napisał(a):Chyba też chce na objazdowe do Turcji
Tylko dlaczego nie mam jeszcze takiego Osiołka ?!?


Musisz sobie jakiegoś oswoić :oczko_usmiech:

marze_na napisał(a):Twoją relację muszę czytać z mapą i wyszukiwarką :D . I łapię się za głowę ile pinezek można by tu postawić.


Turcja jest pod względem atrakcji turystycznych przebogata :papa:


marze_na napisał(a):Też już wygooglowałam i nie mogę się doczekać :hut: .


Pierwsza część będzie chyba dzisiaj :wink: :papa:

piekara114 napisał(a): Ja już od pewnego czasu miałam w okolicy kilkanaście oznaczeń, ale teraz to już czerwono mam na mapie.... Chciałabym w tym roku w końcu kilka z tych miejsc zobaczyć....


Życzę Ci tego bardzo i będę trzymał kciuki za realizację planów :papa:



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.01.2023 00:07

_Piotrek_ napisał(a):Turcja jest rewelacyjna, pierwszy raz jak leciałem w okolice Side, to nie sądziłem, że jest tam tyle ciekawych miejsc.

Osobiście ze względów logistycznych bardziej polecam wybrzeże od Antalyi do Side (chociaż jest bardziej hotelowo, komercyjnie i nie tak ładnie krajobrazowo), niż samą Alanye (pomimo tego, że twierdza na cyplu w Alanyi rzeczywiście wygląda malowniczo). Jeżeli przylatujecie, tak jak większość wakacyjnych turystów, a nie przyjeżdżacie kamperem jak Piotr, to do Alanyi z lotniska autokar jedzie nawet 4 godziny chociaż wydaję się, że to nie tak daleko. Poza tym jednak większość atrakcji do zwiedzania jest w okolicy Antalyi, pokazany wcześniej Aspendos, rozległe stanowisko w Perge, sama, Antalya i Side, wodospad Kursunlu, zielony Kanion, targ w Manavgacie, trochę dalej Demre, Myra, Kekova, a do tego można (a nawet trzeba) się wybrać do Kapadocji. Jednak z Alanyi tego jeżdżenia jest więcej. I jeszcze jedno, jeśli wakacyjny kierunek jest ok, to wakacyjny termin już mniej, przynajmniej jeśli chodzi o zwiedzanie atrakcji położonych blisko wybrzeża. Bardzo wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą, sprawia, że to czego człowiek pragnie najbardziej to siedzenie z zimnym drinkiem w wodzie. Nawet noce bywają nieznośne :).


Zgadzam się z Tobą , Piotrze , temperatury letnie bywają bardzo męczące :wink: , dlatego wybieramy wiosnę , albo późną jesień na wakacje . Na przełomie maja i czerwca mieliśmy temperatury znośne , ale miesiąc później już tak różowo nie było .
Co do podróży po wybrzeżu Turcji - wybrałbym jednak wypożyczenie samochodu i apartamenty po kilka dni w Antalyi , Side i Alanyi . Przetestowaliśmy ten sposób podróżowania w Hiszpanii i Portugalii - przy ogromie atrakcji moim zdaniem rozwiązanie najlepsze . Prócz tego nie wszyscy mają takie same preferencje i dobrze , każdy podróżuje tak , jak lubi :hut:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.01.2023 00:24

25. Zamek Mamure część pierwsza


Jeden z największych zamków w Turcji to Mamure , ( inna nazwa "Zamek Anamur" ) usytuowany w wiosce Bozdogan nad brzegiem morza , 5 km od miasta Anamur i jest największą budowlą tego typu na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Turcji .
Został zbudowany przez władców ormiańskiego królestwa Cylicji na fundamentach znacznie starszego rzymskiego zamku z III - IV wieku do ochrony przed piratami . Był później naprawiany w czasach bizantyjskich i w czasie wypraw krzyżowych . Kiedy sułtan Alaattin Keykubat I ( właściwie Alā ad-Dīn Kayqubād ibn Kaykhusraw ) , drugi syn sułtana Kaykhusrawa I ) z Turków seldżuckich zdobył ruiny zamku w 1221 roku , znacznie rozbudował zamek , wykorzystując elementy wcześniejszych fortyfikacji . To właśnie jemu zamek zawdzięcza wybudowanie meczetu i łaźni . Później twierdza była kontrolowana przez dynastię Karamanidów ( była księstwem turkmeńskim w Anatolii ) . Chociaż dokładna data jest nieznana , zgodnie z inskrypcją İbrahima II Karamana z 1450 r. zamek został zdobyty za panowania Mahmuta w 1300 lub 1311 roku . Doczekał się wówczas kolejnego remontu i modernizacji , a jego znaczenie wzrosło na tyle poważnie , że został przemianowany na Mamure , co oznaczało zamożny , bogaty , siedziba książęca . W 1469 roku został zaanektowany przez Imperium Osmańskie i przeszedł kolejne remonty i modernizacje : w XV , XVI i XVIII wieku , a część zamku została przystosowana do tego , żeby służyć jako karawansaraj .

1021.jpg


1022.jpg


1023.jpg


1024.jpg


1025.jpg


1026.jpg


Z zewnątrz prezentuje się pięknie i bardzo poważnie . Jest ogromny , mimo to postanawiamy obejść go najpierw z zewnątrz , zaglądając co jakiś czas przez otwory strzelnicze do środka , oraz w przeciwnym kierunku - na małą , skalistą wysepkę , gdzie kiedyś stała baszta . Z murów zamkowych dobre oko może zobaczyć cypryjską Nikozję . . . podobno ;) Ja nie widziałem

1027.jpg


1028.jpg


1029.jpg


1030.jpg


1031.jpg


1032.jpg


1033.jpg


1034.jpg


1035.jpg


1036.jpg


1037.jpg


1038.jpg


1039.jpg


1040.jpg


Za skałami na których stoją zachodnie wierze jest plaża z drobnym żwirkiem , która rozciąga się aż do Anamur . Przechodzimy przez eukaliptusowo - palmowy zagajnik , żeby zobaczyć drugą stronę zamku i wzdłuż fosy dotrzeć do wejścia

1041.jpg


1042.jpg


1043.jpg


1044.jpg


1045.jpg


1046.jpg



CDN
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.01.2023 08:20

_Piotrek_ napisał(a):Jeżeli przylatujecie, tak jak większość wakacyjnych turystów, a nie przyjeżdżacie kamperem jak Piotr, to do Alanyi z lotniska autokar jedzie nawet 4 godziny chociaż wydaję się, że to nie tak daleko.

Jak już zaplanuję wyprawę do Turcji, to na pewno pojedziemy samochodem, jakby inaczej :D .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2023 12:54

wiola2012 napisał(a):Jak już zaplanuję wyprawę do Turcji, to na pewno pojedziemy samochodem, jakby inaczej :D .


Samochód daje wolność - niektóre atrakcje mogą nam zająć kwadrans , inne kilka godzin , więc nie ma się co ograniczać ramami rozkładu jazdy autobusów . Po drodze do Turcji również jest co zobaczyć , do wyboru jest przecież kilka dróg :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2023 14:46

Zamek Mamure część druga


Wyruszam na zwiedzanie wnętrza warowni zostawiając z Osiołkiem Agnieszkę , która ma dość zwiedzania w rosnącym upale . Kupuję bilet za 20 TL ( około 5 PLN ) i wchodzę przez bramę główną , w której dopiero widać potęgę murów i rozmach budowniczych . Po wejściu na obszerny dziedziniec zrozumiałem też dlaczego tak niewielu turystów zdecydowało się na zwiedzanie o tej porze ;) , jednak trwardym trza być a nie mientkiem , więc idę dalej . Jest wczesne popołudnie , wewnątrz murów nie ma ruchu powietrza , więc czuję się jak ryba na patelni - wchodzę do cienia dającego wytchnienie .
Przy głównym wejściu wznosi się wysoka baszta , na którą można wspiąć się , żeby podziwiać piękne widoki . Zwiedza się bez przewodnika można zajrzeć w każdą dziurę , wejść na mury i pospacerować wzdłuż obwarowań , jednak zabezpieczeń brak ;) , więc trzeba uważać .

1047.jpg


1048.jpg


1049.jpg


1050.jpg


1051.jpg


1052.jpg


1053.jpg


Z wieży sprawdzam , czy Osiołek jeszcze stoi i co jeszcze przede mną , z góry widać lepiej ;) , potem schodzę piętro niżej i wewnątrz muru ruszam w kierunku następnego dziedzińca

1054.jpg


1055.jpg


1056.jpg


1057.jpg


1058.jpg


1059.jpg


1060.jpg


1061.jpg


Widok przez wielkie okno - w oddali majaczy jakaś wyspa - czyżby jednak widać było Cypr ??

1062.jpg


1063.jpg


1064.jpg


1065.jpg


1066.jpg


1067.jpg


1068.jpg


1069.jpg


1070.jpg


1071.jpg


1072.jpg


1073.jpg



CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2023 14:55

piotrf napisał(a):Widok przez wielkie okno - w oddali majaczy jakaś wyspa - czyżby jednak widać było Cypr ??
Chyba nie ma innej opcji, wszak w linii prostej to tylko ok 75 km
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.01.2023 15:00

piotrf napisał(a):Zwiedza się bez przewodnika można zajrzeć w każdą dziurę , wejść na mury i pospacerować wzdłuż obwarowań , jednak zabezpieczeń brak :wink: , więc trzeba uważać .

Normalnie raj :), do tego bilety w śmiesznie niskiej cenie.

Imponująca budowla i bardzo starannie odrestaurowana.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2023 16:05

piekara114 napisał(a):
piotrf napisał(a):Widok przez wielkie okno - w oddali majaczy jakaś wyspa - czyżby jednak widać było Cypr ??
Chyba nie ma innej opcji, wszak w linii prostej to tylko ok 75 km


W panującym upale nawet odległe o pięć kilometrów miasto Anamur było lekko zamazane w falującym powietrzu , a co dopiero tak odległa wyspa :smo: . To idealne miejsce dla ludzi kochających rozgrzane powietrze :papa:

marze_na napisał(a):
piotrf napisał(a):Zwiedza się bez przewodnika można zajrzeć w każdą dziurę , wejść na mury i pospacerować wzdłuż obwarowań , jednak zabezpieczeń brak :wink: , więc trzeba uważać .

Normalnie raj :), do tego bilety w śmiesznie niskiej cenie.

Imponująca budowla i bardzo starannie odrestaurowana.


Jest zabezpieczona przed destrukcyjnym działaniem czasu i warunków atmosferycznych , ponadto meczet jest regularnie odwiedzany przez wiernych , więc żyje :hut:


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.01.2023 16:14

Przepiękna budowla! Szok, ile Turcja ma do zaoferowania :o

Tylko to zwiedzanie w upale...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2023 16:31

Zamek Mamure część trzecia


Ostatni , najwyżej położony dziedziniec zdobywam przechodząc przez taką solidną bramę . Tutaj odczuwalne są delikatne podmuchy wiatru od morza , widać też dobrze plażę , na prawo za nią schował się fajny camping , ale nas ciągnie dalej . . .

1074.jpg


1075.jpg


1076.jpg


1077.jpg


1078.jpg


1079.jpg


1080.jpg


1081.jpg


1082.jpg


1083.jpg


1084.jpg


1085.jpg


1086.jpg


1087.jpg


1088.jpg


1089.jpg


1090.jpg


1091.jpg


1092.jpg


Warownia ma powierzchnię 23 500 metrów kwadratowych , z trzech stron była otoczona fosą , do dnia dzisiejszego zachował się jej fragment od strony wejścia , częściowo zarośnięty przez szuwary , częściowo wypełniony wodą , w której mieszka spora populacja żółwi . Jego 36 wież i bastionów jest połączonych szerokimi murami obronnymi . Prócz tego w jego skład wchodzą trzy główne dziedzińce : zachodni , wschodni i południowy . Na zachodnim dziedzińcu znajduje się niewielki kompleks meczetu z pojedynczym minaretem i zrujnowana łaźnia turecka zbudowana przez Seldżuków w XIII w . Na południowym dziedzińcu zachowały się pozostałości latarni morskiej .
Z czystym sumieniem mogę polecić ten zabytek podobnie jak odległy o niespełna 15 km Zamek Softa ( Softa Kalesi ) w miejscowości Kaledibi , który z uwagi na panujący upał zostawiamy sobie na następną tutaj wizytę . W drodze do Mersin zobaczymy jeszcze kilka warowni nadmorskich , ale wieczorem , gdy upał będzie nieco mniejszy . Zamek Softa z drogi D400

Softa Kalesi.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2023 16:45

maslinka napisał(a):Przepiękna budowla! Szok, ile Turcja ma do zaoferowania :o

Tylko to zwiedzanie w upale...


Agnieszko , jestem w stanie pokazać maleńki ułamek tego co zaplanowaliśmy , bo ułamek z zaplanowanego zobaczyliśmy :wink: . Turcja jest pięknym i bogatym miedzy innymi w atrakcje turystyczne krajem , na wiele wypraw . Przejechaliśmy jedynie wybrzeżem ( nie całym :wink: ) nie zagłębiając się zbytnio w interior i dopiero z Adany ruszyliśmy na północ , ale o tym za czas jakiś :oczko_usmiech: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.01.2023 21:34

Kiedyś, jak zastanawiałam się nad wczasami na Riwierze Tureckiej i rozglądałam się za fajnymi miejscami do zwiedzania, to czytałam o tym zamku i oglądałam zdjęcia. Ale dopiero u Ciebie doszło do mnie, jaki jest on ogromny i wspaniały.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone