Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.01.2023 17:24

Kapitańska Baba napisał(a):O Piotrze, kosmos 8O 8O 8O
W tle od rana słucham Traviaty - juz widzę całą jej akcję na takiej scenie 8O
Ależ to musiałoby być przeżycie - zarówno dla widzów jak i dla aktorów 8O


Traviaty w Aspendos nie znalazłem , ale spektakularne występy można tam zobaczyć w sumie za niewielkie pieniądze , biorąc pod uwagę czas trwania spektaklu :D

marze_na napisał(a):Suplement palce lizać 8) . Zachwycona jestem teatrem z Aspendos.


Cieszę się , że przypadł do gustu :D Jest piękny i najlepiej zachowany ze wszystkich starożytnych jakie widzieliśmy , chyba nigdzie nie zrobiliśmy tylu zdjęć jednemu obiektowi :wink: Musicie się tam z Pawłem wybrać :smo: :papa:

marze_na napisał(a):Podobnie jak Danusia serdecznie Ci Piotrze życzę aby się spełniło :D .


Dziękuję Ci bardzo , te kilka tys. kilometrów przejechane w Turcji to tak naprawdę liźnięcie tematu - rekonesans po części zachodniej kraju , a gdzie wschód który jest bardziej egzotyczny i przez to jeszcze bardziej ciekawy . . .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.01.2023 22:00

Aspendos część druga


Opuszczamy antyczny teatr i ścieżką kierujemy się do wschodniej bramy miasta . Ze ścieżki wspinającej się na wzgórze , po prawej widoczne są ruiny stadionu , a za nimi sady pomarańczowe . Dalej ścieżka doprowadza nas do zrujnowanych schodów . Przy małym placu w połowie tych schodów spotykamy biegle mówiącego po angielsku człowieka , który półszeptem jak Helga do Herr Flick'a ( ’Allo ’Allo! ) w "konspiracyjny sposób" próbuje sprzedać nam "oryginalne" rzymskie monety podobno znalezione przez niego na terenie ruin miasta :wink: . Przekonuje mnie , jaki złoty interes zrobię kupując dwie różne monety za jedyne 150 Euro , "przecież spokojnie sprzedasz je po dwa tysiące Euro za sztukę w swoim kraju" Normalnie miższcz . Ze mną mu nie wyszło , to przeniósł się z propozycją do pary Francuzów , ale chyba z takim samym skutkiem :wink: Prócz Francuzów i nas starożytne miasto zwiedzała piątka sympatycznych studentów z Ankary - znów tłumy :mrgreen:

868.jpg


869.jpg


870.jpg


871.jpg


872.jpg


873.jpg


874.jpg


875.jpg


Spacerując tam należy zwracać uwagę na studnie i cysterny - najlepiej patrzeć pod nogi , bo jest tam również częściowo odkryty kanał prowadzący od akweduktu do cystern miejskich . Idąc wzdłuż tego kanału dochodzimy do miejsca , gdzie akwedukt łączył się ze wzgórzem miejskim , tam spotykamy żywego smoka . . .

876.jpg


877.jpg


878.jpg


879.jpg


880.jpg


881.jpg


882.jpg


883.jpg


884.jpg


885.jpg


886.jpg


887.jpg


888.jpg


889.jpg


890.jpg


891.jpg


892.jpg


Miasto Aspendos ( gr. Άσπενδος ) zostało założone przez Greków pochodzących z Argos około 1000 lat p.n.e. , w V w.p.n.e. było jednym z najważniejszych miast Pamfilii , a dzięki handlowi solą , olejem i wełną - również jednym z najbogatszych . W 333 r.p.n.e. miasto chciało przekupić Aleksandra Macedońskiego , by jego wojska nie stacjonowały w mieście , ale wielki wódz nie przyjął oferty , co niemal zrujnowało miasto . Czterdziestotysięczna armia dowodzona przez Parmeniona to 12 tys. samej piechoty Macedończyków , do tego 7 tys. piechoty sprzymierzeńców różnych nacji i 5 tys. najemników . Jeżeli do tego doda się jazdę ( razem 5 tys. konnych ) wędrującą z zapleczem , ze stajennymi i sługami , których również trzeba było wyżywić . . .
Dzisiejsze miasto średniej wielkości miałoby poważne problemy nie tylko logistyczne z wyżywieniem takiej armii , a co dopiero małe , choć bogate Aspendos . W późniejszych dziejach zezowate szczęście nie opuszczało Aspendos . Otóż w 190 r.p.n.e miasto oddano Rzymianom - zostało przez nich splądrowane . Co prawda podczas władania przez Rzymian w mieście powstały okazałe budowle ( w tym teatr , którego oglądanie dało nam tyle radochy ) , ale te inwestycje pod koniec ich władania doprowadziły miasto do ruiny .


DCN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.01.2023 23:29

Suplement do części drugiej

893.jpg


894.jpg


895.jpg


896.jpg


897.jpg


898.jpg


899.jpg


900.jpg


901.jpg


902.jpg


903.jpg


904.jpg


905.jpg


906.jpg


907.jpg


908.jpg


909.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.01.2023 14:00

Akwedukt w Aspendos jest unikalny, gdyż po przebyciu doliny woda płynęła pod górę po drugiej jej stronie.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.01.2023 21:36

Franz napisał(a):Akwedukt w Aspendos jest unikalny, gdyż po przebyciu doliny woda płynęła pod górę po drugiej jej stronie.

Pozdrawiam,
Wojtek


Powyżej Mersin widziałem akwedukty nowożytne tego typu zbudowane znacznie później ( przełom XIX i XX wieku ) , działające rewelacyjnie :mrgreen:
To zbiór naczyń połączonych , działa rewelacyjnie do dzisiaj , dając wodę tam , gdzie potrzeba



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.01.2023 21:58

Fajny smok. Duży był? I gratulacje, że udało się go wypatrzeć.
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 15.01.2023 09:57

Piotrze patrząc na miejsca jakie odwiedzaliście, to jedno ze skojarzeń jest takie, że tam chyba powinno się chodzić w kasku, a lina z jakimś karabinkiem by się też przydała jak się wpadnie do takiej dziury z wodą :wink: Ja w Turcji byłem tylko jeden raz i jeden dzień w czasach studenckich.Był to Stambuł i Fiat 125p z przyczepką bagażową. A wyjazd był z gatunku: turystyczno-handlowy. Bardziej zapamiętałem stres kierowcy niż cokolwiek innego :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2023 13:44

piotrf napisał(a):Powyżej Mersin widziałem akwedukty nowożytne tego typu zbudowane znacznie później ( przełom XIX i XX wieku ) , działające rewelacyjnie :mrgreen:

Oczywiście. Miałem na myśli starożytne dokonania inżynieryjne.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.01.2023 20:34

piekara114 napisał(a):Fajny smok. Duży był? I gratulacje, że udało się go wypatrzeć.


Dziękuję , miał około 35 - 40 cm długości i był bojowo nastawiony :wink:

pavlo napisał(a):Piotrze patrząc na miejsca jakie odwiedzaliście, to jedno ze skojarzeń jest takie, że tam chyba powinno się chodzić w kasku, a lina z jakimś karabinkiem by się też przydała jak się wpadnie do takiej dziury z wodą :wink:


Pawle , przyznaję , miałem ochotę zobaczyć jak ta cysterna wygląda od środka , ale nie miałem ze sobą żadnego szpeju :lol:

Franz napisał(a):Oczywiście. Miałem na myśli starożytne dokonania inżynieryjne.


W Turcji wiele razy byłem pełen podziwu dla tych dokonań , starożytne mosty , budowle hydrologiczne i finezyjne rozwiązania architektoniczne w miastach . Kilka zbudowanych ostatnio też wzbudziło mój zachwyt :D


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12193
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 16.01.2023 11:07

piotrf napisał(a):Traviaty w Aspendos nie znalazłem , ale spektakularne występy można tam zobaczyć w sumie za niewielkie pieniądze , biorąc pod uwagę czas trwania spektaklu :D

Pozdrawiam
Piotr


Chwilowo nic innego poza Traviatą nie przyjmuję i nie słucham :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.01.2023 22:53

22. Czego nie wypada robić w Turcji , bo Turcy tego nie lubią - w dwunastu przykazaniach :wink:



1. Publiczne okazywanie sobie czułości , namiętności . Nie chodzi tu o jakiś wyimaginowany islamski nakaz - wymaga tego po prostu elementarna kultura - nie trzymamy się za ręce , nie całujemy się publicznie , nie spacerujemy przytuleni , bo szczególnie na wschodzie kraju jest oznaką lekceważenia otoczenia , zwyczajnie obraża to ludzi . Inaczej sprawy się mają jeżeli chodzą objęci panowie - to oznaka zażyłości rodzinnej , przyjaźni i nie ma nic wspólnego z ich preferencjami seksualnymi .

2. Wydmuchiwanie nosa - przy stole jest oznaką chamstwa , publiczne - oznaka złego wychowania , więc w przypadku kataru można to robić tylko w toalecie .
Przy okazji - posiłki spożywamy na siedząco , bo tak robił prorok Machomet . Jedzenie na stojąco może wywołać oburzenie . Odmowa skosztowania potraw jest obrazą dla gospodyni - z tym problemu nie powinno być , bo jedzenie w Turcji jest pyszne . Posiłki spożywane są w ciszy , konwersacje prowadzone są po posiłkach .
Po jedzeniu w dobrym tonie jest zaproponowanie gospodyni pomocy w zmywaniu ( w przypadku, kiedy gościem jest kobieta ) .

3. Niestosowny ubiór , czyli spódnice/spodnie nie sięgające kolan , bluzki nie zakrywające ramion , wyzywające dekolty , topy odkrywające brzuch , na pewno uniemożliwią nam wizytę w meczecie , niechętnie będą też na nas patrzeć w urzędach czy środkach komunikacji . Przy wizycie w meczecie obowiązkowe jest także zdjęcie obuwia oraz w przypadku kobiet nakrycie głowy chustą .

4. Robienie zdjęć . W Turcji są dwie kategorie osób , którym absolutnie zdjęć robić nie powinniśmy : 1. funkcjonariusze mundurowi ( policjanci , wojskowi , żandarmi , strażnicy , strażacy ) którzy z zasady zdjęć nie lubią ( szczególnie , gdy są akurat w trakcie czynności służbowych ) - można mieć poważne kłopoty ; 2. Zdjęć nie robi się muzułmańskim kobietom w hidżabach lub burkach - chyba że wyrażą na to zgodę . W małych miejscowościach koniecznie trzeba o tym pamiętać , bo możemy narazić się na nieprzyjemności ze strony lokalnej społeczności .

5. Stosowanie europejskich kanonów uprzejmości . Turcja jest krajem , gdzie inaczej pojmowana jest uprzejmość europejska . Coś co jest uznawane za dobre wychowanie w europejskich krajach tam może być oznaką lekceważenia , złego wychowania , a czasem chamstwa :
- nie przepuszczamy kobiety w drzwiach , to oznaka braku męskości , chowania się za kobietą , więc dobrze wychowany , szarmancki pan idzie przodem torując drogę pani , którą chroni jako istotę delikatną
- nie podajemy kobietom ręki podczas przywitania , to oznaka spoufalania się i naruszania jej strefy osobistej zarezerwowanej dla męża i najbliższej rodziny
- nie patrzymy w oczy osobom płci przeciwnej - na wschodzie Turcji to zachowanie niegrzeczne , w przypadku pań jest zachętą do nawiązania bliższego kontaktu :wink:
- nie uśmiechamy się do osób płci przeciwnej - z powodów j.w.

6. Należy unikać używania słowa kurde - Turcy nie przepadają za Kurdami i mogą poczuć się obrażeni , że ich do Kurdów porównujemy .

7. Należy unikać pokazywania gestu figa z makiem , bo jest to najbardziej obrażliwy gest w Turcji , oznacza coś gorszego niż wystawienie środkowego palca

8. Nie przywołujmy kogoś na ulicy , jeżeli ma na imię Jarek , bo jest to określenie męskiego narządu płciowego i można dostać po buzi :wink:

9. Pokazanie języka przez kobietę oznacza chęć spędzenia z panem "bardzo blisko dłuższej chwili"

10. Pokazanie przez mężczyznę gestu "ok" oznacza , że ma ochotę spędzenia "takiej chwili" z innym panem

11. Okazujemy szacunek starszym osobom , najpierw z nimi się witamy , przy pierwszym powitaniu przez ukłon głową , przy kolejnych przez pocałunek prawej ręki i przyłożenie jej do czoła

12. Zaproszeni do tureckiego domu zdejmujemy buty i zostawiamy przy wycieraczce na zewnątrz - najpewniej otrzymamy kapcie . Pozostanie w butach będzie zniewagą dla domowników .


Warto nauczyć się kilku słów w języku tureckim i poznać ich znaczenie

"Co ciekawe, Turcy w celu wyrażenia sympatii mówią, zarówno do obcych, jak i dalszych znajomych "abi" ("starszy bracie") i "abla" ("starsza siostro"), a do osób w podeszłym wieku "amca" ("wujku") i "teyze" ("ciociu"). W przypadku bardziej oficjalnych relacji, używają zwrotów "bey" ("pan") lub "hanim" ("pani") tuż po imieniu osoby, do której się zwracają. "

Słowa "abi" i "amca" słyszałem kilka razy wtrącone do zdania w języku angielskim , którym młodzież włada dość dobrze


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8683
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.01.2023 23:04

piotrf napisał(a):Publiczne okazywanie sobie czułości , namiętności . Nie chodzi tu o jakiś wyimaginowany islamski nakaz - wymaga tego po prostu elementarna kultura - nie trzymamy się za ręce , nie całujemy się publicznie , nie spacerujemy przytuleni , bo szczególnie na wschodzie kraju jest oznaką lekceważenia otoczenia , zwyczajnie obraża to ludzi .

8O 8O 8O
To chyba nie mam czego w Turcji szukać :? . Jesteśmy z mężem wyjątkowo niekulturalni :lol:.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.01.2023 23:22

marze_na napisał(a): 8O 8O 8O
To chyba nie mam czego w Turcji szukać :? . Jesteśmy z mężem wyjątkowo niekulturalni :lol:.


:lol: :lol: :lol:
Nie wierzę w to , że szukacie w podróży miejsc , gdzie można się przytulać :smo:

A poważnie - zachodnia część ( wybrzeże egejskie ) jest pod tym względem dość tolerancyjna , co nie zmienia faktu , że są zadowoleni jeżeli szanuje się ich zwyczaje i kulturę . Na wschodzie i w środkowej Turcji trzeba zwracać większą uwagę na przestrzeganie ich kanonów :wink:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8683
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.01.2023 23:34

piotrf napisał(a):
Nie wierzę w to , że szukacie w podróży miejsc , gdzie można się przytulać :smo:

No nie szukamy. Po prostu się przytulamy i trzymamy za ręce :D . Tam gdzie jeździmy nie budzi to zgorszenia :oczko_usmiech: .
Jak by się dłużej zastanowić to grzeszę jeszcze bardziej, bo jem na stojąco i uśmiecham się do ludzi :wink: .
A już najszerzej się uśmiecham jak widzę starsze małżeństwa trzymające się za ręce. Serio wzrusza mnie to.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.01.2023 23:57

To bardzo miłe jest , nie myślałem o tym , że możemy być źródłem czyichś wzruszeń , bo my też się przytulamy od . . . niedługo będzie pół wieku :smo: , ale w Turcji , w obecności Turków się od tego powstrzymujemy :hut: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone