Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.01.2023 15:04

piotrf napisał(a): W drodze powrotnej , już za murami Cytadeli weszliśmy do małej kawiarenki w zacienionym ogrodzie , na sławną i pyszną kawę , i na odpoczynek z widokiem na wschodnie plaże .
Obrazek

Kawa wygląda wyśmienicie. Jestem fanką kawy parzonej po turecku, ale nie tej zalewanej, lecz gotowanej w tygielku. Musi być gęsta i mieć puchatą piankę. Ta Wasza wygląda na gęstą a pianka zapewne już zdążyła zniknąć.
Czy w tych "jogurtowych" pojemnikach była zimna woda :?:.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.01.2023 12:20

Franz napisał(a):Ja z kolei zrobiłem sobie kawę w pobliżu, na skraju zagajnika. Akurat przejeżdżała służba leśna i się panowie zatrzymali. Myślałem, że może na kawę ze mną, ale nie - jedynie mnie prosili, żebym bardzo uważał na ogień.


Wcale nie dziwi mnie fakt , że zwracają uwagę na otwarty ogień , bo rokrocznie borykają się z pożarami , o których już tu pisałem

megidh napisał(a):Kawa wygląda wyśmienicie. Jestem fanką kawy parzonej po turecku, ale nie tej zalewanej, lecz gotowanej w tygielku. Musi być gęsta i mieć puchatą piankę. Ta Wasza wygląda na gęstą a pianka zapewne już zdążyła zniknąć.


Piankę siorbnąłem jako pierwszą :mrgreen: , reszta opadła , potem zrobiłem zdjęcie

megidh napisał(a):Czy w tych "jogurtowych" pojemnikach była zimna woda :?:.


Dokładnie , z górskich źródeł , bardzo zimna i dobra


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.01.2023 19:33

Alanya - zamek część trzecia

Schodzimy w kierunku starego bazaru i meczetu podziwiając ogrom pozostałości po różnego rodzaju zabudowaniach , fundamenty , fragmenty murów . W ten sposób dotarliśmy do bazaru , gdzie nabyliśmy drobne pamiątki , a potem skierowaliśmy się w okolice meczetu , żeby odpocząć w cieniu od upału , który stawał się nieznośny .

964.jpg


965.jpg


966.jpg


967.jpg


968.jpg


969.jpg


970.jpg


971.jpg


972.jpg


973.jpg


Przed meczetem spotkałem człowieka , który się nim opiekuje , pytam czy mogę wejść i zrobić zdjęcia - nie ma nic przeciwko , więc kilka zdjęć zrobiłem , a potem zostawiłem odpoczywającą Agnieszkę przed meczetem i ruszyłem kamienistą ścieżką sprawdzić co kryje się za cmentarzem . W ten sposób dotarłem do podwójnej bramy , za nią do miejsca , skąd rozpościera się piękny widok na wschodnie plaże , port i Czerwoną Wieżę

974.jpg


975.jpg


976.jpg


977.jpg


978.jpg


979.jpg


980.jpg


981.jpg


982.jpg


983.jpg


984.jpg


985.jpg


986.jpg



CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.01.2023 23:58

Alanya - zamek część czwarta


Nie było jeszcze południa , a temperatura sięgnęła 30 stopni , dodatkowo kończyła mi się woda . W takim razie pomimo ogromu możliwości spacerowych trzeba wracać , najpierw do Agnieszki , a potem razem z Agnieszką do Osiołka . Wzgórze zamkowe bardzo nam się podobało i opuszczaliśmy Alanyę z mocnym postanowieniem powrotu .


987.jpg


988.jpg


989.jpg


990.jpg


991.jpg


992.jpg


993.jpg


994.jpg


995.jpg


996.jpg


997.jpg


Mury zamkowe.jpg


998.jpg


Póki co kierujemy się na południowy wschód drogą D400 , ale o tym w następnym odcinku , wkrótce .


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 23.01.2023 11:11

Nie było jeszcze południa , a temperatura sięgnęła 30 stopni


Rozmarzyłam się, chcę już lato!!!!!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.01.2023 13:28

Jako że nie robiłem wtedy jeszcze zdjęć, tylko kręciłem kamerą, to z tym większą przyjemnością oglądam teraz Twoje.

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.01.2023 13:38

Piotrze, z dużym zaciekawieniem przeczytałam "przykazania" o zachowaniu się w Turcji :) Jeśli chodzi o gesty, zawsze trzeba uważać, nawet w Europie ;)

Z tureckich kierunków na razie rozważam Stambuł. Tam (mam na myśli część azjatycką) prawdopodobnie ludzie są bardziej tolerancyjni? Jak na metropolię przystało 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.01.2023 01:27

Kapitańska Baba napisał(a):
Rozmarzyłam się, chcę już lato!!!!!


Zlituj się , może najpierw wiosna :idea: :?: :smo:

Franz napisał(a):Jako że nie robiłem wtedy jeszcze zdjęć, tylko kręciłem kamerą, to z tym większą przyjemnością oglądam teraz Twoje.



Cieszę się , że Cię zainteresowały . Teraz również zdarza mi się używać kamery sportowej i czasem jakiś film powstaje , ale jakoś czasu i serca brak do montowania

maslinka napisał(a):Piotrze, z dużym zaciekawieniem przeczytałam "przykazania" o zachowaniu się w Turcji :) Jeśli chodzi o gesty, zawsze trzeba uważać, nawet w Europie ;)


To są raczej sugestie jak uniknąć ewentualnych nieprzyjemności :wink:

maslinka napisał(a):Z tureckich kierunków na razie rozważam Stambuł. Tam (mam na myśli część azjatycką) prawdopodobnie ludzie są bardziej tolerancyjni? Jak na metropolię przystało 8)


Turcy są bardzo tolerancyjni i bardzo życzliwi w stosunku do turystów , nie raz o tym pisałem - nie spotkała nas żadna przykrość z ich strony , a wręcz przeciwnie , bardzo często proponują bezinteresowną pomoc i cieszą się , gdy mogą jej udzielić .
Stambuł jest kosmopolitycznym , wielkim , tętniącym życiem miastem , nie różni się od innych tego typu miast .


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 24.01.2023 11:27

piotrf napisał(a):
Zlituj się , może najpierw wiosna :idea: :?: :smo:


Hmmm...... nie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.01.2023 19:12

Wniosek jest prosty. Alanya jest bardzo dobrym wyborem na wakacyjny kierunek :) . Morze, zamek, jaskinie ..... Ma wszystko.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.01.2023 19:43

wiola2012 napisał(a):Wniosek jest prosty. Alanya jest bardzo dobrym wyborem na wakacyjny kierunek :) . Morze, zamek, jaskinie ..... Ma wszystko.


Całkowicie się z Tobą zgadzam :D , dodatkowo w promieniu 150 km znajdziemy mnóstwo pięknych , ciekawych turystycznie miejsc


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.01.2023 21:01

24. Przez krainę bananów i orzeszków ziemnych


Długość plaż robi naprawdę duże wrażenie , po opuszczeniu miasta przez 25 km jedziemy wzdłuż zagospodarowanej plaży , mijamy Kestel , Mahmutlar i Kargicak , potem wjeżdżamy w górzysty teren , na chwilę tracąc z oczu morze , za to podziwiamy ogromne gospodarstwa uprawiające pod folią i w gruncie różne rodzaje warzyw , które można zakupić na straganach , a na zboczach , w wysokich szklarniach i foliach - banany .

999.jpg


1000.jpg


1001.jpg
1006.jpg


1002.jpg


1003.jpg


1004.jpg


1005.jpg


1006.jpg


1007.jpg


Potem szybko zdobywamy wysokość i widok na morze wraca . Plantacje bananów dominują na zboczach , cały ogromny teren jest nawadniany

1008.jpg


1009.jpg


1010.jpg


1011.jpg


1012.jpg


1013.jpg


1014.jpg


1015.jpg


1016.jpg



CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.01.2023 19:09

Na jednej z półek skalnych przycupnął bar dla kierowców , wypatrzyliśmy jeden wolny stolik - tu zjemy pyszny obiad :) , a potem zjeżdżamy z gór , przejeżdżamy tunelami ( bo droga wygodna ) , dalej przez około siedemdziesięciotysięczne miasto Anamur i zatrzymujemy się przy małej kamienistej plaży sąsiadującej z twierdzą , z której wyruszał kwiat rycerstwa europejskiego m. in. na wyprawy krzyżowe . . .

1017.jpg


1018.jpg


1019.jpg


1020.jpg


Jadąc na południowy wschód od Alanyi drogą D400 , na odcinku niespełna 150 km można doznać zawrotu głowy od ilości atrakcji turystycznych . Nawet pomijając piękne plaże , zaciszne zatoczki z turkusową wodą , czy górskie widoki - atrakcji nie zabraknie . Już po 15 km - stanowisko archeologiczne Naula , otoczone nowymi blokami mieszkalnymi , 9 km dalej - starożytne miasto i ruiny zamku Syedra , z której widać wiele kilometrów wybrzeża ( plaże wschodnie okolic Antalyi ) , a po przejechaniu kolejnych 23 km - jaskinia Cüceler . Z jaskini jest tylko 18 km do niedawno odkrytego starożytnego miasta Marassos , a po przejechaniu kolejnych 12,5 km - starożytny port Aydapinar i Halil Limani , za ok. 9 km - jaskinia Korsan i Bıçkıcı Manastırı , 8,5 km dalej - starożytne miasto Selinus , a z niego tylko 22 km do starożytnego Lamos , które minęliśmy z wielkim żalem , bo wcześniej widziałem zdjęcia warowni .
Zdjęcie z netu

Lamos ( Adanda).jpg


Kolejne 19 km - Jaskinia "Świata Kłamstw" ( Yalan Dünya Mağarası ) , która ma ponad 5 mln lat , 13 km - Antiochia Athena Temple , 56 km dalej - starożytne miasto Anamurium ( Anamurion , kolejny powód do żalu - perełka :) ) , kilka kilometrów dalej miasto Anamur , a po kolejnych kilku - zamek Mamure . To on jest naszym celem , ale o nim już w kolejnej części .



Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.01.2023 19:51

Uff nadrobiłem relacje, w której TYLE SIE DZIEJE.....chciałem napisać coś mądrzejszego, ale ta końcówka z wymienieniem tyłu tych atrakcji mnie chyba "dobiła" ;)
Chyba też chce na objazdowe do Turcji
Tylko dlaczego nie mam jeszcze takiego Osiołka ?!?



:)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.01.2023 21:55

piotrf napisał(a):Jadąc na południowy wschód od Alanyi drogą D400 , na odcinku niespełna 150 km można doznać zawrotu głowy od ilości atrakcji turystycznych .

Twoją relację muszę czytać z mapą i wyszukiwarką :D . I łapię się za głowę ile pinezek można by tu postawić.


piotrf napisał(a):zamek Mamure . To on jest naszym celem , ale o nim już w kolejnej części .

Też już wygooglowałam i nie mogę się doczekać :hut: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone