Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.02.2023 13:32

wiola2012 napisał(a):Zaskoczona jestem tą roślinnością. Przepięknie ukwiecone drzewa,

Też się zachwyciłam. To chyba bugenwilla?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.02.2023 18:11

megidh napisał(a):
I deser, i napoje wyglądają bardzo fajnie w tych słoiczkach. Ciekawy sposób serwowania tych delicji.


Bardzo nam się podobał , przy okazji desery przechowywane były w ladzie chłodniczej , były bardzo smaczne i orzeźwiające

magidh napisał(a):Bardzo palmowa jest to miasto. Co zdjęcie, to super palmy.


Cały kilkunastokilometrowy pas od portu do mariny i dalej do antycznego miasta to zadbany teren rekreacyjny ze ścieżkami rowerowymi i wygodnymi chodnikami pełen ciekawej roślinności , placami zabaw i pomnikami , a palmy różnych gatunków dominują . Bardzo nam się podobał ten spacer :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.02.2023 18:21

wiola2012 napisał(a):
piotrf napisał(a):Na razie wchodzimy do miasta w poszukiwaniu ochłody , podziwiamy wystawy , wchodzimy do galerii i na deser z orzeźwiającym napojem , a potem wracamy w otoczeniu ciekawych palm i kwitnących drzew . . .

Zaskoczona jestem tą roślinnością. Przepięknie ukwiecone drzewa, jak z photoshopa :D.
A deserem nieładnie, oj nieładnie kusić :wink: . Co to za pyszności zamówiliście?


Roślinny utrzymywane są w bardzo dobrej kondycji , za to odpowiedzialny jest system nawadniania i chyba spora grupa ogrodników - na części skwerów z nowymi nasadzeniami widzieliśmy kilkanaście osób pracujących przy przycinaniu i sprzątaniu .
Co do deseru - kruche ciasto z kremem pistacjowym i mocno lodowy nektar z owoców :mrgreen: idealny w panującym upale


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.02.2023 18:31

Dawigs napisał(a):Nie wiem jak to się stało ale przegapiłem pięć ostatnich stron relacji. Prześledziłem je z zapartym tchem bo piękne miejsca pokazujesz :lol: .


Dziękuję , cieszę się że przypadły Ci do gustu :) Turcja ma ogromny potencjał , mnóstwo autentycznych zabytków antycznych i nie tylko . . .


piekara114 napisał(a):A miałam nadzieję, że po poranku popłyniemy na księżniczkową wysepkę...
Ale niech będzie..... Promenada super....


Wyjeżdżaliśmy z Kizkalesi bardzo wcześnie , stateczek o tej porze jeszcze nie funkcjonował . . .
Promenada bardzo nam się podobała i mam nadzieję kiedyś na nią powrócić - przecież jest jeszcze do zobaczenia starożytne miasto :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.02.2023 18:41

marze_na napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Zaskoczona jestem tą roślinnością. Przepięknie ukwiecone drzewa,

Też się zachwyciłam. To chyba bugenwilla?


Przy jednym z placów zabaw takie bugenwille stanowiły dający cień daszek , przy innym placu taką rolę spełniały nazywane przez nas "szczotki do butelek" :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 06.02.2023 01:26

Kiedy ogląda sie te zdjęcia człowiek od razu zaczyna kombinować czy nie przejechać jeszcze raz. Dzięki za wspomnienia, które wróciły gdy ogladam Twoja relację.

Z miejsc które ominąłeś- koniecznie trzeba wpaść do Kekovy. Tam kamienie leża pod powierzchnia morza.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.02.2023 10:13

Co dobrego było w słoiczkach?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.02.2023 10:25

A mnie dziś "obudziły" wieści z Turcji o katastrofalnym trzęsieniu ziemi :( ...
Czy ten rejon jest Piotrze znany?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.02.2023 21:13

dangol napisał(a):A mnie dziś "obudziły" wieści z Turcji o katastrofalnym trzęsieniu ziemi :( ...
Czy ten rejon jest Piotrze znany?


trasa.jpg


W ubiegłym roku przejechaliśmy przez zachodnią część rejonu wstrząsów ( zaznaczenie trasy przejazdu na czarno ) , w relacji właśnie tam dotarliśmy ( na wschód od Mersin ) , epicentrum umiejscowione jest niedaleko Gaziantep - ponad dwumilionowego pięknego , pełnego zabytków miasta , stolicy kulinarnej Turcji , jednego z głównych naszych celów na ten rok . Właśnie sprawdziłem - podczas wstrząsów runął starożytny zamek ( II w. n.e. ) :cry: To rejon , w którym jest najwięcej uchodźców z Syrii , trudno nazwać go "bogatym" , nie mam dokładnych danych dotyczących ofiar , po stronie syryjskiej zapewne nie poznamy ich nigdy , ale wg tych oficjalnych . . . to ogromna , trudna do wyobrażenia tragedia :cry: Los doświadcza tych biednych ludzi strasznie , trzeba pamiętać , że mają tam inflację kosmiczną , na domiar złego potężne trzęsienie w zimie :roll:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.02.2023 21:27

piotrmks napisał(a):Kiedy ogląda sie te zdjęcia człowiek od razu zaczyna kombinować czy nie przejechać jeszcze raz. Dzięki za wspomnienia, które wróciły gdy ogladam Twoja relację.


Cieszę się , że obudziłem wspomnienia :)

piotrmks napisał(a):Z miejsc które ominąłeś- koniecznie trzeba wpaść do Kekovy. Tam kamienie leża pod powierzchnia morza.


Na rejon Demre przeznaczyliśmy w tym roku całe dwa dni , więc będzie czas na Kekovę , Aperlai i Kyaneai .


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.02.2023 21:34

piotrf napisał(a):to ogromna , trudna do wyobrażenia tragedia

Przerażające informacje i zdjęcia napływają z Turcji. Człowiek jest bezsilny wobec takiej tragedii :( .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.02.2023 21:42

Kapitańska Baba napisał(a):Co dobrego było w słoiczkach?


Tak jak pisałem - bardzo dobre kruche ciasto z kremem pistacjowym i mocno lodowy nektar z owoców . Do wyboru były chyba wszystkie możliwe kombinacje owocowe :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.02.2023 21:58

marze_na napisał(a):
piotrf napisał(a):to ogromna , trudna do wyobrażenia tragedia

Przerażające informacje i zdjęcia napływają z Turcji. Człowiek jest bezsilny wobec takiej tragedii :( .


Dokładnie tak , jeżeli do tego człowiek uzmysłowi sobie jak ogromny obszar obejmowało to trzęsienie ziemi ( długość 550 km , szerokość 300 km , czyli połowa powierzchni naszego kraju :idea: ) , to dociera z jaką potęgą natury mamy do czynienia .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.02.2023 22:18

Masakra to trzęsienie,ile osób poszkodowanych i zabitych...

A nawiązując do relacji, oglądałam wcześniej to co pozostało z tej twierdzy, jak ją nazwali "turecka twierdza nad twierdzami"...tyle lat stała, pewnie nie jedno trzęsienie wytrzymała, ale dzisiejego już nie...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.02.2023 22:48

piekara114 napisał(a):Masakra to trzęsienie,ile osób poszkodowanych i zabitych...

A nawiązując do relacji, oglądałam wcześniej to co pozostało z tej twierdzy, jak ją nazwali "turecka twierdza nad twierdzami"...tyle lat stała, pewnie nie jedno trzęsienie wytrzymała, ale dzisiejego już nie...


Twierdza Gaziantep była jedną z tureckich atrakcji turystycznych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja . Odbudowanie korony murów będzie bardzo kosztownym przedsięwzięciem :roll:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone