Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.02.2023 22:12

Piękne widoki górskie nam zaserwowałeś. Droga (mimo, że najlepsza :lol: ) wydaje się mało uczęszczana i taka … sielska :) .
Gdy się zatrzymujemy by podziwiać widoki na ośnieżone szczyty podchodzi zaciekawiony …więc rozmowa mimo obustronnej życzliwości zbyt długo nie trwała .

Przemiłe są takie wspomnienia :) .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.02.2023 09:45

Znowu super spotkanie :hearts: Śliczne stadko :hearts:
A Osiołkowi to się wcale nie dziwię - sami mieliście poranną toaletę więc on także się dopominał o swoje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.02.2023 11:37

Zawsze mam problem, żeby zdecydować, czy wolę widoki górskie, czy jednak morskie :wink:. Najlepiej z gór na morze :D , ale tak nie zawsze się udaje. Te "aktualne" w przejrzystym powietrzu górskim są cudowne 8) , więc brak morza zupełnie nie wadzi. Fajnie, że udało się Wam tam być :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.02.2023 13:54

Podczas mojego pierwszego objazdu całej Turcji, wszedłem między innymi na Emler w Aladagar, spotykając - jakżeby inaczej - Czechów. Mieli frajdę fotografując się na szczycie z moim GPSem.

Pozdrawiam,
Wojtek
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 10.02.2023 23:09

Tak sobie pomyślałam, że zajrzę, zobaczę co tam poza Chorwacją się dzieje i widzę Piotra w Turcji :D
Nie mogłam się nie zainteresować :wink:
Za mną kilka wycieczek fakultatywnych :cry: i straszny niedosyt na taki wyjazd jak Wasz.
Ale z przyjemnością śledzę Twoją relację :)
Pozdrawiam
Gośka :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.02.2023 23:11

wiola2012 napisał(a):Piękne widoki górskie nam zaserwowałeś. Droga (mimo, że najlepsza :lol: ) wydaje się mało uczęszczana i taka … sielska :) .


W górach ruch drogowy jest raczej symboliczny ( nie licząc ciężarówek w nocy wożących drewno :wink: )

wiola2012 napisał(a):
piotrf napisał(a): Gdy się zatrzymujemy by podziwiać widoki na ośnieżone szczyty podchodzi zaciekawiony …więc rozmowa mimo obustronnej życzliwości zbyt długo nie trwała .

Przemiłe są takie wspomnienia :) .


To prawda :) kilka takich spotkań w pamięci pozostało na zawsze ( mam nadzieję :oczko_usmiech: ) , np. poszukiwanie zapasu żarówek w jednym z miast , gdy zapytałem panów siedzących przed sklepem , gdzie mogę kupić żarówki , najpierw zostałem zaproszony na herbatę , potem w towarzystwie przespacerowaliśmy z herbatą w ręce przez bazar gwarząc o wszystkim do sklepu z żarówkami , na koniec w ramach rewanżu zaprosiłem towarzystwo na herbatę . Potem panowie przypominali sobie zasłyszane słowa w naszym języku i prosili o przetłumaczenie - zabawa całkiem fajna , chociaż kilka razy musiałem się dobrze gimnastykować , bo słowotwórstwo w barach dla kierowców kwitnie :lol:

Kapitańska Baba napisał(a):Znowu super spotkanie :hearts: Śliczne stadko :hearts:
A Osiołkowi to się wcale nie dziwię - sami mieliście poranną toaletę więc on także się dopominał o swoje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Widok stada owiec , czy kóz jest nieodłącznym elementem obrazu prowincji tureckiej :D
Osiołek zostanie wykąpany jak tylko dotrzemy do samoobsługowej myjni miejskiej , to już wkrótce :papa:


Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 11.02.2023 01:29 przez piotrf, łącznie edytowano 5 razy
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.02.2023 23:18

dangol napisał(a):Zawsze mam problem, żeby zdecydować, czy wolę widoki górskie, czy jednak morskie :wink:. Najlepiej z gór na morze :D , ale tak nie zawsze się udaje. Te "aktualne" w przejrzystym powietrzu górskim są cudowne 8) , więc brak morza zupełnie nie wadzi. Fajnie, że udało się Wam tam być :D


Danusiu , No risk , no fun , to się musiało udać - takich gór nie odwiedzić to byłby wielki błąd , prócz tego to właśnie w tych górach są interesujące nas wodospady :)


Franz napisał(a):Podczas mojego pierwszego objazdu całej Turcji, wszedłem między innymi na Emler w Aladagar, spotykając - jakżeby inaczej - Czechów. Mieli frajdę fotografując się na szczycie z moim GPSem.


Wojtku , w Karmazynowe Góry Zachodnie ( Aladağlar od strony Demirkazik ) nie dotarliśmy tym razem , są w planie na maj/czerwiec tego roku , chociaż trudno powiedzieć jak to będzie biorąc pod uwagę narodową tragedię Turcji i bezpieczeństwo w rejonach wiadomych


Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 11.02.2023 11:01 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.02.2023 23:41

malina1959 napisał(a):Tak sobie pomyślałam, że zajrzę, zobaczę co tam poza Chorwacją się dzieje i widzę Piotra w Turcji :D
Nie mogłam się nie zainteresować :wink:
Za mną kilka wycieczek fakultatywnych :cry: i straszny niedosyt na taki wyjazd jak Wasz.
Ale z przyjemnością śledzę Twoją relację :)
Pozdrawiam
Gośka :)


Witam Cię , Gosiu , w moich skromnych progach , bardzo się cieszę , że zaglądasz na forum , a szczególnie że odezwałaś się w mojej relacji , której nie było w planach :D Osiołek miał być na emeryturę , ale pandemia przyspieszyła decyzję o zakupie i ten zaplanowany dawno temu ( już nie pamiętam , w Zatorze chyba ) sposób zwiedzania świata wprowadziłem w życie :hut:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.02.2023 01:26

30. Wodospady Kapuzbaşı :) część pierwsza



1241.jpg


1242.jpg


1243.jpg


1244.jpg


1245.jpg


1246.jpg


1247.jpg


1248.jpg


1249.jpg


1250.jpg


Wjeżdżamy w kaniony o pionowych ścianach , co jakiś czas dno kanionu zwęża się do szerokości drogi i maksymalnie dwumetrowego koryta rzeki , z pęknięć w skałach wypływa woda tworząc malownicze kaskady . Po przejechaniu kilku kilometrów da się usłyszeć w samochodzie narastający huk , dudnienie , zatrzymujemy się , ale dudnienie nie ustępuje . Wychodzę z Osiołka i dopiero wtedy zauważam , że dźwięk dochodzi z pobliskiej jaskini po drugiej stronie rzeki , podjeżdżamy bliżej , okazuje się że jaskinie są dwie , z obydwu wypływają spore strumienie , groty działają jak pudło rezonansowe w gitarze ;)

1251.jpg


1252.jpg


1253.jpg


1254.jpg


Zatrzymujemy się przy małym domku , za którym jest ujęcie wody o temperaturze kilku stopni , następny przystanek na punkcie widokowym z pomnikiem "ku pamięci" , albo "na cześć" , jednak nie wiem kogo , będąc tam nie wiedziałem , że powstanie ta relacja . Pomnik przy okazji jest kolejnym ujęciem bardzo dobrej wody o temperaturze lodów , za to widoki na rzekę Zamanti która w tym miejscu tworzy sporych rozmiarów zbiornik i wioskę Yeşilköy przyklejoną do ściany kanionu bardzo nam przypadły do gustu :) Czarna krowa wędrowniczka nic sobie z naszej obecności nie robiła , obdarzyła nas obojętnym spojrzeniem i ruszyła lewą stroną drogi . . .

1255.jpg


1256.jpg


1257.jpg


1258.jpg


1259.jpg


1260.jpg


1261.jpg


1262.jpg


1263.jpg


1264.jpg



CDN
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.02.2023 13:35

Zachwycające miejsce, począwszy od przejazdu kanionem a skończywszy na widokach z góry.
Ciekawe czy wodospady zwieńczą te uroki swym pięknem, czy rozczarują :?:
Czekam na nie z niecierpliwością.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.02.2023 13:53

piotrf napisał(a):Wojtku , w Karmazynowe Góry Zachodnie ( Aladağlar od strony Demirkazik ) nie dotarliśmy tym razem , są w planie na maj/czerwiec tego roku

Turcja wciąga...

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.02.2023 16:18

megidh napisał(a):Zachwycające miejsce, począwszy od przejazdu kanionem a skończywszy na widokach z góry.
Ciekawe czy wodospady zwieńczą te uroki swym pięknem, czy rozczarują :?:
Czekam na nie z niecierpliwością.


Rozczarowania nie było , bo oglądałem je na kilku filmikach YouTube i klamka zapadła - niezależnie od trudności na drodze musimy tam być :oczko_usmiech:
Postaram się dzisiaj coś wkleić . . .


Franz napisał(a):Turcja wciąga...


Pełna zgoda , tego nie można lekceważyć . . .



Pozdrawiam
Piotr
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 11.02.2023 16:28

piotrf napisał(a): Witam Cię , Gosiu , w moich skromnych progach , bardzo się cieszę , że zaglądasz na forum , a szczególnie że odezwałaś się w mojej relacji , której nie było w planach :D Osiołek miał być na emeryturę , ale pandemia przyspieszyła decyzję o zakupie i ten zaplanowany dawno temu ( już nie pamiętam , w Zatorze chyba ) sposób zwiedzania świata wprowadziłem w życie :hut:


Pozdrawiam
Piotr

Wcale nie takie skromne. Zdjęcia cały czas zachęcają do śledzenia relacji :)
My już na utrzymaniu państwa :oczko_usmiech: i też moglibyśmy ruszyć w świat, ale niestety małż nie jest fanem ciągłego przemieszczania się samochodem. Więc tych wypraw za dużo nie będzie :?
Ale z drugiej strony...nie byłabym sobą jakbym go gdzieś nie wyciągnęła :twisted:
A na razie jadę z Wami :hut:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.02.2023 16:40

Z takich puntów..
Obrazek
pobieraliście sobie wodę do picia i celów kulinarnych? Czy jednak tylko kupna?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.02.2023 16:45

Piękna trasa i fantastyczne widoki 8) .
Przyjemnie się z Wami podróżuje przez Turcję i ciągle mam nadzieję, że po 14.02 dalej będzie to możliwe :? .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone