Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pietr_ek
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 27.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietr_ek » 28.05.2022 21:28

migchel napisał(a):Czy ktoś z forumowców jedzie w najblizszym czasie i bedzie mogl zdac relacje jak to wszystko aktualnie wyglada ?
Jade pierwszy raz do chorwacji i co chwile cos nowego wyskakuje .

Paliwo na stacji jest faktycznie droższe dla obcokrajowców. Napisałem w wątku dotyczącym aktualnych cen po ile tankowałem ON. Kontrola na przejściu granicznym Letenye Gorican (autostrada) odbyła się bez żadnych niespodzianek - szybkie sprawdzenie dokumentów. Są tam dwa okienka obok siebie, najpierw chorwackie, a potem węgierskie. Była krótka kolejka na kilka aut.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 29.05.2022 08:32

Liquid napisał(a):Witajcie, mimo że już trzy razy byłem w Chorwacji, po raz pierwszy udało mi się odwiedzić tą świetną i przydatną stronę. W tym roku wybieram się na Krk, w poprzednich wyjazdach nie miło wspominam korki na Słowenii, remonty tuneli i korki na autostradach Chorwackich. Padło więc na przejazd przez Słowację i Węgry. Mam pytanie, czy ktoś poleca przejazd takim wariantem: Chyżne - Żylina - Bratysława - Gyor - skrót drogą 81 (aby ominąć Budapeszt) - Autostrada M7 - Zagreb - Krk? Chcę jak największym procentem trasy jechać autostradą. Odpadają warianty lokalne typu droga 86. Liczy się dla mnie komfort a nie wrażenia kulinarno-widokowe. Nie planuję też noclegu (wyjazd ok 5.00, przybycie wieczorem).

Droga 86 jak dla mnie nie posiada żadnych specyficznych walorów widokowych, kulinarnych nie wypowiadam sie bo nic tam nie jadłem...jednak jest to dla mnie jedna z bardziej komfortowych tras w kwestii wyboru jazdy do Chorwacji a jeździłem juz do cro różnymi trasami ( na Budapeszt dwa razy z racji zwiedzani, Pragę podobnie, przez Mikulov, Breclaw w opcji Czechy-Austria-Słowenia, przez Niemcy-Austria...). Od kilku lat jeżdżę trasa 86 i tak zostaje jeszcze w tym roku.
migchel
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 19.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) migchel » 29.05.2022 12:33

pietr_ek napisał(a):
migchel napisał(a):Czy ktoś z forumowców jedzie w najblizszym czasie i bedzie mogl zdac relacje jak to wszystko aktualnie wyglada ?
Jade pierwszy raz do chorwacji i co chwile cos nowego wyskakuje .

Paliwo na stacji jest faktycznie droższe dla obcokrajowców. Napisałem w wątku dotyczącym aktualnych cen po ile tankowałem ON. Kontrola na przejściu granicznym Letenye Gorican (autostrada) odbyła się bez żadnych niespodzianek - szybkie sprawdzenie dokumentów. Są tam dwa okienka obok siebie, najpierw chorwackie, a potem węgierskie. Była krótka kolejka na kilka aut.


Dziękuję . W jakiej cenie PB jest nie udało się dojrzeć ? Jakie dokumenty na przejscia graniczne trzeba szykowac ? D.0 podrózujących i co jeszcze ? Czy wylot z Węgier na Słowację też jest ok czy tam też w związku z tym stanem wyjątkowym coś pokombinowali i mają jakieś kontrole ? Np przejście w Rajce ?
pietr_ek
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 27.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietr_ek » 29.05.2022 22:35

Wymagali tylko dokumentów osobistych na granicy chorwacko-węgierskiej w ten piątek. Identycznie było na granicy słoweńsko-chorwackiej w drodze do Chorwacji tydzień temu, z tym że była ciut dłuższa kolejka. Jutro wracam z Węgier przez Słowację i Czechy, to będę wiedział jak jest tutaj, ale obstawiam, że podobnie. Jak trafi mi się po drodze węgierska stacja, to postaram się dowiedzieć jakie mają ceny Pb.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.05.2022 22:42

pietr_ek napisał(a):Same dowody osobiste na granicy chorwacko-węgierskiej. Jutro wracam z Węgier przez Słowację i Czechy, to będę wiedział jak jest tutaj, ale obstawiam, że podobnie.

Polska, Węgry, Słowacja i Czechy są w strefie Schengen - na granicach nikt nic nie sprawdza.
pietr_ek
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 27.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietr_ek » 30.05.2022 22:49

Potwierdzam, że Węgrzy w związku ze stanem wyjątkowym nic nie wykombinowali na granicy wewnętrznej Schengen. Po prostu ją się przejeżdża. Niestety nie miałem okazji zatrzymania się na stacji paliw na Węgrzech, bo córka przespała cały ich odcinek. Natomiast na wszystkich pylonach cenowych (witaczach) widniały ceny obowiązujące Węgrów, więc z trasy nie dało się dowiedzieć jaka jest cena dla obcokrajowców.
Drewno
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 01.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Drewno » 01.06.2022 07:13

Witam,
Czy przez Węgry dalej można przemieszczać się tylko autostradą czy można śmigać na Shombathely ?
kseby
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 13.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kseby » 01.06.2022 07:49

Na Węgrzech nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o poruszanie się samochodami przez obcokrajowców. Można jechać jak i gdzie się chce.
Drewno
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 01.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Drewno » 01.06.2022 08:32

No to miodzio :) dziękuję za szybką odpowiedź :)
migchel
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 19.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) migchel » 01.06.2022 17:37

Jaka jest przewaga jazdy nie autostradami po Węgrzech ? Może o czymś nie wiem ? Bedzie duzo dluzej ? jesli zaklada sie ze na autostradzie i tak nie bedzie sie bardzo cisnac ? Na lokalnych chyba i tak co chwile jakies niespodzianki.. Ktos jezdzi trase słowacja/wegry do chorwacji bez autostrat czyli omijajac oplat ?
victoo
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 22.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) victoo » 01.06.2022 18:22

Wprowadź sobie w GM trasę i będziesz wiedział ile dłużej Ci to zajmie.
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 01.06.2022 18:49

migchel napisał(a):Jaka jest przewaga jazdy nie autostradami po Węgrzech ? Może o czymś nie wiem ? Bedzie duzo dluzej ? jesli zaklada sie ze na autostradzie i tak nie bedzie sie bardzo cisnac ? Na lokalnych chyba i tak co chwile jakies niespodzianki.. Ktos jezdzi trase słowacja/wegry do chorwacji bez autostrat czyli omijajac oplat ?

"autostrat" - ładne określenie :D ze względu na to, że nocuję zawsze zaraz za granicą SK-H, to omijam węgierskie autostrady. Poniżej parę uwag dot. trasy Bratysława - Mosonmagyarovar - Szombathely - Redics przy pokonywaniu jej w ciagu dnia, zazwyczaj (choć nie zawsze) w sobotę TAM i w piątek POWRÓT:
- autostrada węgierska jest płatna od samej granicy, więc by nie zarobić mandatu musisz zjechać na ostatnim zjeździe po stronie słowackiej (rozjazd z D4) i jechać przez stare przejście w Rajce,
- trasę robię w ciągu dnia i jest bardzo przyjemna, dużo zieloności wokół, ale chyba raczej odradzałbym jechanie tamtędy w nocy, zawsze to większa szansa na spotkanie zwierzaka na drodze,
- największe natężenie ruchu jest od przedmieść Szombathely do Körmend, dalej to już najczęściej pusto, od czasu do czasu jakieś pojedyncze ciężarówki lub osobówki się trafią, ale droga jest raczej szeroka i dobra, nie ma problemu z w miarę szybkim wyprzedzeniem,
- więcej wiosek po drodze masz na odcinku do Körmend, potem jest ich mniej,
- nigdy nie trafiłem na patrol policji, radary na trasie są zaznaczone w Google Maps.

Osobiście uważam, że jak na długość odcinka autostradowego (jak i natężenie ruchu na M1, jeśli jechać przez Györ), to nie warto płacić Węgrom za winietę, ale to moja prywatna opinia :) i przy powyższym założeniu, że jedziesz w ciągu dnia. Co do różnicy w czasie - jak sugeruje kolega powyżej, wprowadź sobie trasę w Google Maps, najlepiej w tym czasie, gdy planujesz jechać (ten dzień i godzina), żeby mieć porównanie natężenia ruchu.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 01.06.2022 19:04

migchel napisał(a):Jaka jest przewaga jazdy nie autostradami po Węgrzech ? Może o czymś nie wiem ? Bedzie duzo dluzej ? jesli zaklada sie ze na autostradzie i tak nie bedzie sie bardzo cisnac ? Na lokalnych chyba i tak co chwile jakies niespodzianki.. Ktos jezdzi trase słowacja/wegry do chorwacji bez autostrat czyli omijajac oplat ?

Jak jedziesz w ciągu dnia (w tygodniu lub sobota) to masz spory ruch lokalny. W nocy jest spoko nawet szybko tylko sporo ograniczeń i wszech obecne ciemności w terenie zabudowanym. No i chłopcy radarowcy się trafiają a to sporo kosztuje.
Od Szobathely do Redics (Doga Vas) droga 86 jest darmowa o dobrej nawierzchni z obwodnicami miast. Można też Szombathely- Lenti-Letenye-Gorican (stare przejście).
Osobiście wolę parę zeta wydać i mieć spokój w przypadku Węgier jadąc przez Bratysławę, choć w innych przypadkach jadę bardzo długie odcinki drogami bez opłat.
victoo
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 22.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) victoo » 01.06.2022 19:07

vin napisał(a):- autostrada węgierska jest płatna od samej granicy, więc by nie zarobić mandatu musisz zjechać na ostatnim zjeździe po stronie słowackiej (rozjazd z D4) i jechać przez stare przejście w Rajce


Wprowadzasz w błąd. Masz 60 minut na zakup winiety po wjechaniu na płatną autostradę.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1970
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 01.06.2022 19:08

Jak chce się porównywać czas przejazdu z winietami i bez to zamiast GM lepiej użyć strony/nawigacji, w której można zaznaczyć, w którym kraju chcemy ponieść opłaty a w którym nie. Na pewno taka opcja jest w mapy.cz. Słyszałem że też w waze (ale tego nie jestem pewny).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ] - strona 406
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone