Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2020 16:26

Na dzień dzisiejszy na Słowacji nie ma wyznaczonych dróg tranzytowych.
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 07.09.2020 16:29

pixiedixie napisał(a):Jak wyglądają wymogi tranzytu przez Słowację? Jeśli przy drodze, którą jadę jest sklep, mogę się tam zatrzymać i coś kupić?

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady- ... terytorium
tranquilo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 07.09.2020 17:27

Kapitańska Baba napisał(a):My powrót 5 września przez Węgry, Słowację.

Na Lućko - płatność gotówką - zero samochodów przed nami 8O

Wjazd na Węgry (Letenye) - przed nami 5 samochodów - żadnych lekarzy, badań, naklejek - Węgier zerknął na nas i dokumenty i jazda. Niestety przez MO - wolimy przez centrum Budapesztu gdyż jest bliżej i zdecydowanie szybciej ale nie było wyjścia. Wyjazd z Węgier - również spojrzał na dokumenty, kazał otworzyć okno, zapytał czy wszyscy Polacy i tyle.

Słowacja - przejazd jak zwykle.

Trasa pusta, zwiększony ruch tylko przed Budapesztem i na MO, potem z każdym kilometrem luźniej.

Ciekawe od czego to zależy. Ale my jeden dzień później jechaliśmy i węgrów badali, naklejkę dostałem, a czytałem też info że wcześniej też ktoś dostał.

Z kolei wyjazd z Węgier w Rajce bez niczego. Nawet nie wiem czy zwolniłem chociaż do 70.
chwileulotne85
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) chwileulotne85 » 08.09.2020 13:40

Dajcie znać czy można jechać starym przejściem Letenye? Jeśli tak to czy ono jest czynne 24h?
Mowa o powrocie z CRO. Potem trasa tranzytowa na Budapeszt, Gyor, Bratysława..

Czemu pytam. Chodzi o tankowanie na INA przed granicą z Węgrami
Załączniki:
Screenshot_20200908_143623_com.google.android.apps.maps.jpg
ZOJKA
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZOJKA » 08.09.2020 18:59

Witam.
Potwierdzam, że stare przejście w Letenye jest czynne (nie wiem czy całą dobę... na pewno o 23 było i o 6 także).
Toman
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) Toman » 09.09.2020 14:22

Jest czynne, tankowałem 3 września o 3:50 rano wracając z Cro
markid
Podróżnik
Re: Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 11.09.2020 09:39

ŁukaszCiupa napisał(a):Od dłuższego czasu śledzę wpisy tych, którzy wręcz z uporem maniaka forsują trasę przez Węgry, ...

Wiele razy jechałem każdym z dyskutowanych na forum wariantów drogi na Chorwację.
Startuję z Kielc, więc każdy z wariantów (poza wersją przez Niemcy) ma dla mnie podobną długość (różnią się jednak proporcją ilości km zwykłych dróg do autostrad i dróg szybkiego ruchu) oraz niewiele się różnią czasem przejazdu.

Myślę, że wybór konkretnej wersji trasy jest uzależniony od wielu czynników: lokalizacji startowej (mieszkańcy wschodniej części raczej wybiorą drogę SL-HU-HR, a zachodniej CZ-AU-SL-HR lub D-AU-SL-HR), dnia tygodnia, godziny wyjazdu (noc / dzień), czy trasę pokonujemy na raz, czy z noclegiem.

Trasę przez Słowację i Węgry można pokonać również w kilku wariantach: Koszyce-Miszkolc-Budapeszt, Żylina-Bratysława-droga 86 na Węgrzech lub też przez Chyżne prosto na Budapeszt (tego wariantu chyba nikt nie poleca, chyba że ktoś preferuje wolną jazdę i podziwianie widoków).

Jadąc np. w nocy przez Wiedeń, Budapeszt lub Bratysławę nie napotkamy korków, opłaca się wtedy nawet przejechać przez samo centrum Budapesztu zamiast obwodnicą, w dzień - korki lub spowolnienia pojawią się w każdym wariancie.

Ja ostatnio preferuję wyjazdy i powroty w środku tygodnia, wcześnie z rana (start ok 3:30 - 4:30) trasą SL-HU-HR przez Żylinę, Bratysławę, trasą 86 na Węgrzech, przejście na Chorwację w Letnye (stare jeśli na autostradzie tworzy się korek - co można wcześniej sprawdzić na Google Mapy).

Plusy wg mnie (bo ktoś inny może mieć inne kryteria): bardzo mały ruch praktycznie na całej trasie (poza Bratysławą, która też moim zdaniem korkuje się najmniej z w/w - brak korkujących się odcinków), brak lub niewielkie korki na granicy z Chorwacją, najniższe ceny winiet.

Minusem jest trochę mniejsza zawartość autostrad (o ok 100km) w stosunku do wariantu przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jadąc tą trasą w drodze powrotnej napotkamy niestety korki lub spowolnienia na odcinku z Żyliny do Polski oraz na Śląsku.

Historycznie: wcześniej jeździłem przez Austrię i Słowenię, później przesiadłem się na trasę przez Węgry głównie z uwagi na znacznie mniejszy ruch i mniej korków w godzinach przejazdu.

Myślę, że nasze rozważania w tym i kilku innych wątkach tego forum są podobne do dyskusji n/t wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą lub odwrotnie. Najlepiej gdy każdy przeanalizuje różne warianty, poczty opisy na forum, posiedzi nad mapą, a następnie sprawdzi je w praktyce.

Pozdrawiam i już snuję plany przeszłorocznych wakacji - oczywiście w Chorwacji.
empire13
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 12.09.2020 19:47

Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.
Wydawało mi się że są to urządzenia do kontroli winiet.
Kto jest w błędzie: ja czy Yanosik?
Parkieciarz
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Parkieciarz » 13.09.2020 10:18

Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.
robertms
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 13.09.2020 11:59

empire13 napisał(a):Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.

Co, jak zabraknie "zasiegu" Yanosika... ;)
Radze patrzec na znaki, o ile sie orientuje, rowniez na Wegrzech jest obowiązek info o fotobudkach.
marekkowalak
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 12:15

empire13 napisał(a):Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.

Nieprawda z tą 86.

Jest tam tylko jedna skrzynka typu "karmnik" - ten najnowszy fotoradar w Kalocfa, który rzeczywiście jest fatalnie oznakowany, ale Yanosik go widzi.

2 pozostałe fotoradary na tej trasie to potężne wielkie bramownice jak u nas do Viatolla - jeden na końcu obwodnicy Szombathely, drugi w centrum Zalabkasy. Obydwa dobrze oznakowane i Yanosik je widzi (ale jako odcinkowe).

Innych radarów na tej trasie nie ma (chyba że jakieś stacjonarne lokalnie).

Natomiast na autostradach i ekspresówkach chyba Yanosik rzeczywiście przesadza, bo wiele z tego, przed czym ostrzega, to faktycznie kamery do kontroli winiet.
elka21
Mistrzyni Euro 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 13.09.2020 12:54

Parkieciarz napisał(a):Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.

Przez Węgry, to takie świadome ryzyko, czy nie wiedziałeś, jakimi drogami prowadzi tranzyt :?:
Bożydar78
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bożydar78 » 13.09.2020 16:01

elka21 napisał(a):
Parkieciarz napisał(a):Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.

Przez Węgry, to takie świadome ryzyko, czy nie wiedziałeś, jakimi drogami prowadzi tranzyt :?:

Witam. Jechałem ta trasą przez Węgry. Katastrofa
marekkowalak
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 19:05

Bożydar78 napisał(a):

Witam. Jechałem ta trasą przez Węgry. Katastrofa

A mógłbyś rozwinąć myśl???

Jest to najpopularniejsza obecnie trasa do Chorwacji, jeździ nią setki, o ile nie tysiące ludzi. Sam jechałem nią kilkukrotnie i nie widziałem tam powodów do narzekań.

Dlatego ciekawi mnie, dlaczego nie przypadła ci do gustu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2020 19:33

Zapewne tranzyt się mu nie podobał :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ] - strona 285
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019