Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2020 17:26

Na dzień dzisiejszy na Słowacji nie ma wyznaczonych dróg tranzytowych.
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 07.09.2020 17:29

pixiedixie napisał(a):Jak wyglądają wymogi tranzytu przez Słowację? Jeśli przy drodze, którą jadę jest sklep, mogę się tam zatrzymać i coś kupić?

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady- ... terytorium
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 07.09.2020 18:27

Kapitańska Baba napisał(a):My powrót 5 września przez Węgry, Słowację.

Na Lućko - płatność gotówką - zero samochodów przed nami 8O

Wjazd na Węgry (Letenye) - przed nami 5 samochodów - żadnych lekarzy, badań, naklejek - Węgier zerknął na nas i dokumenty i jazda. Niestety przez MO - wolimy przez centrum Budapesztu gdyż jest bliżej i zdecydowanie szybciej ale nie było wyjścia. Wyjazd z Węgier - również spojrzał na dokumenty, kazał otworzyć okno, zapytał czy wszyscy Polacy i tyle.

Słowacja - przejazd jak zwykle.

Trasa pusta, zwiększony ruch tylko przed Budapesztem i na MO, potem z każdym kilometrem luźniej.


Ciekawe od czego to zależy. Ale my jeden dzień później jechaliśmy i węgrów badali, naklejkę dostałem, a czytałem też info że wcześniej też ktoś dostał.

Z kolei wyjazd z Węgier w Rajce bez niczego. Nawet nie wiem czy zwolniłem chociaż do 70.
chwileulotne85
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 20.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) chwileulotne85 » 08.09.2020 14:40

Dajcie znać czy można jechać starym przejściem Letenye? Jeśli tak to czy ono jest czynne 24h?
Mowa o powrocie z CRO. Potem trasa tranzytowa na Budapeszt, Gyor, Bratysława..

Czemu pytam. Chodzi o tankowanie na INA przed granicą z Węgrami
Załączniki:
Screenshot_20200908_143623_com.google.android.apps.maps.jpg
ZOJKA
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZOJKA » 08.09.2020 19:59

Witam.
Potwierdzam, że stare przejście w Letenye jest czynne (nie wiem czy całą dobę... na pewno o 23 było i o 6 także).
Toman
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 11.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Toman » 09.09.2020 15:22

Jest czynne, tankowałem 3 września o 3:50 rano wracając z Cro
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004
Re: Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 11.09.2020 10:39

ŁukaszCiupa napisał(a):Od dłuższego czasu śledzę wpisy tych, którzy wręcz z uporem maniaka forsują trasę przez Węgry, ...


Wiele razy jechałem każdym z dyskutowanych na forum wariantów drogi na Chorwację.
Startuję z Kielc, więc każdy z wariantów (poza wersją przez Niemcy) ma dla mnie podobną długość (różnią się jednak proporcją ilości km zwykłych dróg do autostrad i dróg szybkiego ruchu) oraz niewiele się różnią czasem przejazdu.

Myślę, że wybór konkretnej wersji trasy jest uzależniony od wielu czynników: lokalizacji startowej (mieszkańcy wschodniej części raczej wybiorą drogę SL-HU-HR, a zachodniej CZ-AU-SL-HR lub D-AU-SL-HR), dnia tygodnia, godziny wyjazdu (noc / dzień), czy trasę pokonujemy na raz, czy z noclegiem.

Trasę przez Słowację i Węgry można pokonać również w kilku wariantach: Koszyce-Miszkolc-Budapeszt, Żylina-Bratysława-droga 86 na Węgrzech lub też przez Chyżne prosto na Budapeszt (tego wariantu chyba nikt nie poleca, chyba że ktoś preferuje wolną jazdę i podziwianie widoków).

Jadąc np. w nocy przez Wiedeń, Budapeszt lub Bratysławę nie napotkamy korków, opłaca się wtedy nawet przejechać przez samo centrum Budapesztu zamiast obwodnicą, w dzień - korki lub spowolnienia pojawią się w każdym wariancie.

Ja ostatnio preferuję wyjazdy i powroty w środku tygodnia, wcześnie z rana (start ok 3:30 - 4:30) trasą SL-HU-HR przez Żylinę, Bratysławę, trasą 86 na Węgrzech, przejście na Chorwację w Letnye (stare jeśli na autostradzie tworzy się korek - co można wcześniej sprawdzić na Google Mapy).

Plusy wg mnie (bo ktoś inny może mieć inne kryteria): bardzo mały ruch praktycznie na całej trasie (poza Bratysławą, która też moim zdaniem korkuje się najmniej z w/w - brak korkujących się odcinków), brak lub niewielkie korki na granicy z Chorwacją, najniższe ceny winiet.

Minusem jest trochę mniejsza zawartość autostrad (o ok 100km) w stosunku do wariantu przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jadąc tą trasą w drodze powrotnej napotkamy niestety korki lub spowolnienia na odcinku z Żyliny do Polski oraz na Śląsku.

Historycznie: wcześniej jeździłem przez Austrię i Słowenię, później przesiadłem się na trasę przez Węgry głównie z uwagi na znacznie mniejszy ruch i mniej korków w godzinach przejazdu.

Myślę, że nasze rozważania w tym i kilku innych wątkach tego forum są podobne do dyskusji n/t wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą lub odwrotnie. Najlepiej gdy każdy przeanalizuje różne warianty, poczty opisy na forum, posiedzi nad mapą, a następnie sprawdzi je w praktyce.

Pozdrawiam i już snuję plany przeszłorocznych wakacji - oczywiście w Chorwacji.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 12.09.2020 20:47

Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.
Wydawało mi się że są to urządzenia do kontroli winiet.
Kto jest w błędzie: ja czy Yanosik?
Parkieciarz
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 06.09.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Parkieciarz » 13.09.2020 11:18

Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 13.09.2020 12:59

empire13 napisał(a):Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.
Wydawało mi się że są to urządzenia do kontroli winiet.
Kto jest w błędzie: ja czy Yanosik?


Co, jak zabraknie "zasiegu" Yanosika... ;)
Radze patrzec na znaki, o ile sie orientuje, rowniez na Wegrzech jest obowiązek info o fotobudkach.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 13:15

empire13 napisał(a):Jadąc przez Węgry w wielu miejscach Yanosik informował mnie o fotoradarach. O ile na M86 były to skrzynki podobne do naszych tylko w innym kolorze, to już na drodze M7 i M2 były najczęściej kamery nad drogą.
Wydawało mi się że są to urządzenia do kontroli winiet.
Kto jest w błędzie: ja czy Yanosik?


Nieprawda z tą 86.

Jest tam tylko jedna skrzynka typu "karmnik" - ten najnowszy fotoradar w Kalocfa, który rzeczywiście jest fatalnie oznakowany, ale Yanosik go widzi.

2 pozostałe fotoradary na tej trasie to potężne wielkie bramownice jak u nas do Viatolla - jeden na końcu obwodnicy Szombathely, drugi w centrum Zalabkasy. Obydwa dobrze oznakowane i Yanosik je widzi (ale jako odcinkowe).

Innych radarów na tej trasie nie ma (chyba że jakieś stacjonarne lokalnie).

Natomiast na autostradach i ekspresówkach chyba Yanosik rzeczywiście przesadza, bo wiele z tego, przed czym ostrzega, to faktycznie kamery do kontroli winiet.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9101
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 13.09.2020 13:54

Parkieciarz napisał(a):Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.

Przez Węgry, to takie świadome ryzyko, czy nie wiedziałeś, jakimi drogami prowadzi tranzyt :?:
Bożydar78
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bożydar78 » 13.09.2020 17:01

elka21 napisał(a):
Parkieciarz napisał(a):Witam dotarliśmy wczoraj do Chorwacji. Trasa Warszawa Zwardon Btratyslawa gyor szombatle letenye Zagrzeb i Brela. Start 0:15 i przybycie 17:30. Polecam trasę na Węgrzech wjazd bez kontroli ale do Chorwacji już chwile staliśmy sprawdzenie paszportów. Dalej bez przygód. Wjeżdżającym do Węgier autom z polski wlepiali tranzyt.

Przez Węgry, to takie świadome ryzyko, czy nie wiedziałeś, jakimi drogami prowadzi tranzyt :?:



Witam. Jechałem ta trasą przez Węgry. Katastrofa
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 20:05

Bożydar78 napisał(a):

Witam. Jechałem ta trasą przez Węgry. Katastrofa



A mógłbyś rozwinąć myśl???

Jest to najpopularniejsza obecnie trasa do Chorwacji, jeździ nią setki, o ile nie tysiące ludzi. Sam jechałem nią kilkukrotnie i nie widziałem tam powodów do narzekań.

Dlatego ciekawi mnie, dlaczego nie przypadła ci do gustu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2020 20:33

Zapewne tranzyt się mu nie podobał :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ] - strona 285
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone