Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tarzan
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 02.02.2012
Re: Trasa z Lublina do Makarskiej - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) tarzan » 13.08.2015 08:07

qba_lle napisał(a):Witam wybieramy się z narzeczoną 24 sierpnia (start ok godziny 16 z Lublina) do Chorwacji, prawdopodobnie region Makarska, noclegu jeszcze nie mamy cały czas łowimy coś na booking.com.

Wyjazd był spontanicznym pomysłem i ma to być raczej "low budget" tak więc mam parę pytań.
1. Która trasa będzie najlepsza, tak aby nie jechać przesadnie długo i nie wydać nie wiadomo ile na autostrady. Najrozsądniejsza wydaje się trasa Słowacja>Węgry>Chorwacja. Tylko pytanie czy warto płacić za autostrady w krajach takich jak Słowacja i Węgry czy lepiej pojechać drogami krajowymi a autostradę zapłacić już w Chorwacji.
2. Winiety na nasz pobyt starczą 10 dniowe, czytałem że PZMot strasznie dużo marży sobie nalicza. Tak więc będziemy je kupowali po drodze, czy w nocy nie ma z tym problemu?
3. Jedziemy autem raczej małym (Seat Ibiza) z LPG i niestety zasięg na butli wynosi ok 330 km. Wlew gazu je na zasadzie wkręcanej redukcji (ponieważ wlew jest pod klapką). Czy w krajach, które miniemy po drodze nie będzie problemu z zatankowaniem? Kiedyś w Polsce jeździły auta z różnym typem wlewu gazu i nie na wszystkich stacjach mieli takie redukcje, nie wiem jak to wygląda dziś w europie.


Wiem, że większość rzeczy była na forum, także temat z wyjazdem z Lublina ale był on średnio aktualny, ponieważ od 2013 roku się wiele mogło zmienić. Dlatego pytam o najświeższe informacje.

Jest to nasz pierwszy wyjazd samochodem za granicę

Jutro wyjeżdżam około 18:00 do Podaca to Ci podam jak jest.
1) nie kupujesz winiet na Słowację!
2) winieta na Węgrzech tylko na stacji paliwowej na Węgrzech. Prosisz o e-matricia. Ważne musisz mieć dowód rejestracyjny auta. Wienieta jest elektroniczna i wpisują numer rej. do systemu. Na 10 dni koszt: 2975 forintów --> około 40 zł. Wszędzie indziej przepłacisz. Ani PZMOT, ani Barwinek.
3) Na Chorwacji płacisz kunami: w EUR mają swój przelicznik i kłamią. Dobrze jest znać ceny pomiędzy poszczególnymi odcinkami na autostradach. Miałem zdarzenie, że wjeżdżałem w VARAZDIN, a gościu mnie skasował za przejazd jak z GORICAN na bramkach SV. HELENA. Zorientowałem się zaraz po odjeździe od bramek, ale w sumie nic nie zrobisz bo cofał się nie będziesz na autostradzie, a poza tym masz presję, że inni za tobą czekają w kolejce. Ja jadę autostradą do końca (PLOCE), koszt przejazdu 266 kun, około 160 zł. Za ew. mndaty zapłacisz więcej.
4) Zawsze przez Słowację jeżdżę: Barwinek-->Swidnik-->Stropkov-->VRANOU-->TREBISOW-->SLOVENSKE NOVE MESTO zaraz za granicą na stacji paliwowej SHELLA albo OMV kupuję winietę na Węgry.
W związku z robotami na Słowacji pojadę w KRAJNA POLANA w lewo do STROPKOVA, a potem DK15, za jeziorem DOMASA przeskakuję na drogę 554 i nią do końca, potem 552 i granica. 10km dalej a bez wahadełek i korków! :)
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 13.08.2015 08:40

shrek napisał(a):Gdzie tankować ON aby nie przepłacać ?

Tankowałem w Polsce, Węgrzech - muszę sprawdzić po ile , Chorwacji 9.01 kun - w sumie nie było tragedii.
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015
Re: Trasa z Lublina do Makarskiej - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 13.08.2015 08:52

tarzan napisał(a):Jutro wyjeżdżam około 18:00 do Podaca to Ci podam jak jest.
1) nie kupujesz winiet na Słowację!
2) winieta na Węgrzech tylko na stacji paliwowej na Węgrzech. Prosisz o e-matricia. Ważne musisz mieć dowód rejestracyjny auta. Wienieta jest elektroniczna i wpisują numer rej. do systemu. Na 10 dni koszt: 2975 forintów --> około 40 zł. Wszędzie indziej przepłacisz. Ani PZMOT, ani Barwinek.
3) Na Chorwacji płacisz kunami: w EUR mają swój przelicznik i kłamią. Dobrze jest znać ceny pomiędzy poszczególnymi odcinkami na autostradach. Miałem zdarzenie, że wjeżdżałem w VARAZDIN, a gościu mnie skasował za przejazd jak z GORICAN na bramkach SV. HELENA. Zorientowałem się zaraz po odjeździe od bramek, ale w sumie nic nie zrobisz bo cofał się nie będziesz na autostradzie, a poza tym masz presję, że inni za tobą czekają w kolejce. Ja jadę autostradą do końca (PLOCE), koszt przejazdu 266 kun, około 160 zł. Za ew. mndaty zapłacisz więcej.
4) Zawsze przez Słowację jeżdżę: Barwinek-->Swidnik-->Stropkov-->VRANOU-->TREBISOW-->SLOVENSKE NOVE MESTO zaraz za granicą na stacji paliwowej SHELLA albo OMV kupuję winietę na Węgry.
W związku z robotami na Słowacji pojadę w KRAJNA POLANA w lewo do STROPKOVA, a potem DK15, za jeziorem DOMASA przeskakuję na drogę 554 i nią do końca, potem 552 i granica. 10km dalej a bez wahadełek i korków! :)

Jak jutro dopiero wyjeżdżasz to Twoje informacje nie są za bardzo wiarygodne - nie wiem, który raz jedziesz:
1) prawda - tylko jeśli pojedziesz trasami bezpłatnymi,
2) kupując winietę w HU nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego - tylko przy kasie Pani daje długopis i musisz wpisać swój numer na kartce a ona już wprowadza do systemu - 1 m-c 4780 Ft (64 zł),
3) W Chorwacji na bramkach nie płać kunami - tylko kartą: tylko na jednej bramce obsługiwałem się sam, na reszcie są pracownicy, gdzie pobierają bilet z kartą i oni prowadzą całą transakcję,
4) ja tą trasą wracałem - tak jak pisałem swoje trzeba odstać , chyba że będziesz jechał w nocy. Na tej trasie winieta w Szerencs MOL - na przeciw Agip. Jadąc od Koszyc winieta w Encs - Forro.
tarzan
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 02.02.2012
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) tarzan » 14.08.2015 10:50

re Alize 1800
1) jak czytasz ze zrozumieniem, to komentarz jest zbędny. Trasa którą wskazałem jest bezpłatna więc winiet nie kupujemy
2) wprowadzasz zamieszanie: dla kolegi, który pytał wystarczy winieta 10dni. Wpisać numer na kartce? :D To nie lepiej w rączkę DW :D Najlepiej to mieć w głowie!
3) 8O pokaż wydruk z banku. Nigdy nie miałem dobrego przelicznika płacąc kartą w CH. Zawsze było drożej.
Kolega pytał o najtańszy wariant.
4) czytaj ze zrozumieniem całość punktu, a w szczególności końcówkę. Jechałeś drogą 552 i 554? Jeżeli nie to nie zabieraj zdania i pozwól innym swobodnie podróżować. Nie chcesz pomóc to nie przeszkadzaj.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 14.08.2015 11:08

tarzan napisał(a):re Alize 1800
3) 8O pokaż wydruk z banku. Nigdy nie miałem dobrego przelicznika płacąc kartą w CH. Zawsze było drożej.


Ja od zawsze płacę i wypłacam z bankomatu w HR kartą mBank'u i zawsze miałem przeliczniki lepsze niż cena kuny w kantorze u mnie w miejscowości. Może bank warto zmienić?
orson
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 572
Dołączył(a): 27.01.2013
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) orson » 14.08.2015 18:35

Mnie też jeszcze NIGDY się nie zdarzyło żebym przy płatności kartą miał gorszy przelicznik niż w kantorze. Według mnie najbardziej się opłaca właśnie kartą płacić za paliwo, winiety czy autostrady.
ornak3
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 15.02.2015
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) ornak3 » 15.08.2015 08:55

Witam
Proszę podpowiedzcie jak dojeżdżam do Lucko i są bramki płatne tylko kartą gdzie powinienem się ustawiać bliżej prawej strony czy też przejeżdżać przez bramki po lewej stronie. Na asfalcie widać też jakieś napisy ENC . Trasa w kierunku Polski
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.08.2015 09:16

bramki ENC są dla płatności elektronicznych...w te bramki nie jedź...
ornak3
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 15.02.2015
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) ornak3 » 15.08.2015 09:20

Sol-Wagon napisał(a):bramki ENC są dla płatności elektronicznych...w te bramki nie jedź...


Rozumiem , że jak pojadę w pozostałe te które będą czynne to przejadę bez problemu
dzięki za odpowiedź
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.08.2015 09:26

ornak3 napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):bramki ENC są dla płatności elektronicznych...w te bramki nie jedź...


Rozumiem , że jak pojadę w pozostałe te które będą czynne to przejadę bez problemu
dzięki za odpowiedź

oczywiście, najpierw bilet do automatu, potem karta, patrz na wyświetlacz co piszą...
shrek
Croentuzjasta
Posty: 490
Dołączył(a): 11.07.2013
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) shrek » 16.08.2015 12:05

Czy na autostradzie w Słowacji trwają jakieś prace ?
Crokuski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 09.05.2007
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crokuski » 16.08.2015 18:29

Może ktoś jak postępy w robotach drogowych Barwinek - Presov ? Idzie to jakoś, czy jednak, tak jak koledzy sugerują przez Bardejov ?
slawekwas
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.07.2011
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekwas » 16.08.2015 20:48

Wyjeżdzamy jutro o 18 z Rzeszowa do Kasteli. Ktoś może podobnie jedzie?
Z tego co wyczytalem to chyba pojade przez Bardejov
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 17.08.2015 09:07

tarzan napisał(a):re Alize 1800
1) jak czytasz ze zrozumieniem, to komentarz jest zbędny. Trasa którą wskazałem jest bezpłatna więc winiet nie kupujemy
2) wprowadzasz zamieszanie: dla kolegi, który pytał wystarczy winieta 10dni. Wpisać numer na kartce? :D To nie lepiej w rączkę DW :D Najlepiej to mieć w głowie!
3) 8O pokaż wydruk z banku. Nigdy nie miałem dobrego przelicznika płacąc kartą w CH. Zawsze było drożej.
Kolega pytał o najtańszy wariant.
4) czytaj ze zrozumieniem całość punktu, a w szczególności końcówkę. Jechałeś drogą 552 i 554? Jeżeli nie to nie zabieraj zdania i pozwól innym swobodnie podróżować. Nie chcesz pomóc to nie przeszkadzaj.

Czytam ze zrozumieniem i:
1) Próbuję znaleźć trasę którą wskazałeś - może na innym forum, na tym nie mogę znaleźć - podaj stronę,
2) cenę za miesiąc podałem przykładowo dla innych potrzebujących. Ja w głowie to nr rej. mam, ale powiedz to obsługującym na CPN Węgrom - chyba, że jesteś ostry w języku węgierskim. Tak jak pisałem wcześniej: przy kasie podają długopis, kartkę, aby wpisać nr rej. auta i potem się wyświetla się nr do potwierdzenia.
3) patrz powyższe komentarze - zawsze jest lepszy przelicznik płacąc kartą - to jest najtańszy wariant. Nie wiem co tzn. "CH" - Szwajcaria?, jeżeli się domyślam to HR? Co masz za bank, że gorzej wychodzi niż innym na forum?
4) ja nikomu nie każę jechać ta trasą ,którą jechałem, napisałem, że ten odcinek jest nie zły i przy dobrych porach dniach da się przeskoczyć bez dłuższych postojów
komentarz jest jak najbardziej niezbędny.
Użytkownik usunięty
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.08.2015 10:03

slawekwas napisał(a):Wyjeżdzamy jutro o 18 z Rzeszowa do Kasteli. Ktoś może podobnie jedzie?
Z tego co wyczytalem to chyba pojade przez Bardejov

a ja jadę z Dynowa też dzisiaj na wieczór,ale najpierw do Sarajewa ,póżniej w okolice dubrownika a do Kasteli przyjadę jak w niedzielę.
Też mam mętlik z drogą.Brat właśnie wrócił z Czarnogóry ,jechał przez Radoszyce,mówi,że zero utrudnień tylko w nocy dużo zwierzyny.
I nie wiem Radoszyce czy Ozenna.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dyskusja - strona 3...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone