Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 07.06.2022 16:07

Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty/ paszport stracił ważność. Czy w takim przypadku będę mógł przekroczyć granicę Chorwacji?

NIE. Przy wjeździe i wyjeździe z Chorwacji obowiązuje kontrola graniczna. Chorwacja nie należy do strefy Schengen. Podróżując do Chorwacji, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku. Za brak ważnego dokumentu podróży grozi mandat. Dodatkowe koszty przy braku ważnego dokumentu wiążą się z koniecznością wyrobienia w konsulacie w Zagrzebiu paszportu tymczasowego, który umożliwi powrót do kraju.


W trakcie pobytu w Chorwacji upływa termin ważności mojego dowodu osobistego. Czy będę mógł przekroczyć granicę na tym dokumencie w drodze powrotnej do Polski?

NIE. Wyjazd z RCh może się odbyć wyłącznie po okazywaniu na granicy ważnego dokument podróży.


Skoro dokument będzie ważny jeszcze 70 dni, a wyjazd za 2 tygodnie, to nie ma powodu do obaw 8)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.06.2022 16:11

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
W Chorwacji nie ma szczegółowych przepisów określających, jak długo dokumenty podróży powinny być ważne w chwili przekraczania granicy. Ich okres ważności powinien być jednak przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).


MZ jeśli jedziecie nie na dłużej niż upływ terminu ważności dowodu, nie powinno być problemów na jednej granicy.
Jareeq
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 19.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareeq » 07.06.2022 16:46

Janusz Bajcer napisał(a):https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
W Chorwacji nie ma szczegółowych przepisów określających, jak długo dokumenty podróży powinny być ważne w chwili przekraczania granicy. Ich okres ważności powinien być jednak przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).


MZ jeśli jedziecie nie na dłużej niż upływ terminu ważności dowodu, nie powinno być problemów na jednej granicy.


Pytałem jeszcze znajomą która jeździ do Chorwacji 2x w roku, w tym roku w marcu jechali na rowery z grupą na 7 dni i tak się zdarzyło, że jedna osoba miała dokument ważny do połowy kwietnia (wjeżdżali w połowie marca). Pogranicznik zauważył zapytał na jak długo i przepuścił. Na 10 osób 3 miały dokumenty tak długo ważne jak w tej chwili moja żona - na nich nie zwrócił uwagi.

...to daje mi statystyczne wrażenie że będzie dobrze :-)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.06.2022 16:50

Janusz Bajcer napisał(a):Ich okres ważności powinien być jednak przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).[/i]

MZ jeśli jedziecie nie na dłużej niż upływ terminu ważności dowodu, nie powinno być problemów na jednej granicy.

Kilka lat temu paszport syna miał krótszą ważność i na granicy słoweńsko-chorwackiej mieli do tego obiekcje.
Na szczęście nas wpuścili.
xcreatura
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.08.2021
Dokumenty

Nieprzeczytany postnapisał(a) xcreatura » 23.06.2022 07:24

Witam! Pytanie odnośnie dowodu osobistego: mamy z żoną dowody ważne do 23.08.2022r. ...znalazłem gdzieś info że przy wjeździe do Chorwacja dokument powinien być co najmniej 90 dni ważny....czy to oznacza że mnie nie wpuszczą? Jak jest w innych krajach? Jedziemy w niedzielę 26.06....przez Słowacja i Węgry. .Pytaliśmy się w gminie o wydawanie nowych dowodów to kazali przyjść miesiąc przed.....końcem ważności.
P
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 23.06.2022 08:06

Trzy posty wyżej jest odpowiedź :!:

Janusz Bajcer napisał(a):https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
W Chorwacji nie ma szczegółowych przepisów określających, jak długo dokumenty podróży powinny być ważne w chwili przekraczania granicy. Ich okres ważności powinien być jednak przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni).


MZ jeśli jedziecie nie na dłużej niż upływ terminu ważności dowodu, nie powinno być problemów na jednej granicy.
xcreatura
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.08.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) xcreatura » 23.06.2022 08:19

Ok dziękuję za informację!
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 23.06.2022 08:26

Cytuję za PZM Travel: "Dokumenty podróży (paszporty i dowody osobiste) w przypadku podróży w strefie Schengen i do pozostałych państw UE poza strefą Schengen, powinny być ważne przez cały czas trwania podróży. Żadne przepisy nie ograniczają ważności dokumentów - dokumenty mają być ważne, w dobrym stanie technicznym i umożliwiać identyfikację posiadacza.
W przypadku podróży do państw spoza UE wymaganą ważność paszportu określają przepisy poszczególnych krajów."
markru609
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 13.07.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) markru609 » 13.07.2022 14:39

Przejrzałem temat i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. W piątek wyjeżdżam do Chorwacji na tydzień, czyli wracam 22.07. Natomiast mój dowód osobisty jest ważny do końca miesiąca i prawdopodobnie nie zdążą mi wyrobić nowego (jest w trakcie przygotowywania).

Czy w takiej sytuacji mogę mieć problemy z przekroczeniem granicy w Chorwacji? Orientuje się ktoś? Albo może wiecie gdzie mógłbym napisać/zadzwonić w tej sprawie, żeby uzyskać konkretną odpowiedź?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.07.2022 15:40

Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone