Chorwacja online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 11.12.2007 21:29

Piotrek_B napisał(a):Temat autostrad, dróg płatnych itp. to kolejny temat rzeka, w dodatku nieźle rozproszony po forum.
W ramach "sprzątania" wrzućmy go do tego wątku. Ułatwi to niejednej osobie znależienie istotnych informacji bez konieczności "przeczesywania" forum...


Kawał dobrej roboty.

Ze swojej strony dodam tylko, że żadnych winiet nie warto kupować w Polsce bo wychodzi to średnio 50% drożej niż na miejscu, nie mówiąc już o samym "zachodzie" żeby specjalnie udać się do jakiegoś automobilklubu etc - szkoda czasu.
Zarówno na Słowacji jak i w Czechach czy na Węgrzech kupuje się winietkę na pierwszej napotkanej stacji benzynowej.
Na Słowacji zdarzały się w przeszłości braki winietek krótkoterminowych - wtedy w razie kontroli powinni uznać taki fakt - mnie przynajmniej raz taka sytuacja się zdarzyła bo akurat autostrada biegła przez granicę (CZ/SK między Brnem a Bratysławą) i kontrtolerzy o takich brakach wiedzą i uznają te tłumaczenia o ile są prawdziwe, tj. gdy faktycznie brakuje winietek.
Kontrole samych winietek są niezwykle rzadkie - zwykle jeśli złamie się przepisy i zatrzymuje nas policja to wtedy z automatu kontroluje winietki. W Czechach kary za brak winietek są drakońskie - można dostać nawet 1000 Euro "pokuty". Natomiast w Austrii co ciekawe jedyną karą jest obowiązek zakupu rocznej winiety w cenie poniżej 200 Euro. Slowaccy policjanci z kolei prawie zawsze oczekują bądź sami proponują tzw. "mandat bez wypisywania"... :wink:
Optymalna sytuacja jest na Węgrzech - za brak winiety jest mandat kredytowy z 30 dniowym terminem płatności... :wink: Mandat wypisany jest wyłącznie w języku węgierskim, więc nie ma możliwości realizacji go poza terytorium tego kraju... :lol:

Warto też dodać, że na wszystkich stacjach benzynowych znajdujących się przy drogach międzynarodowych po drodze do HR można płacić kartą kredytową a na Słowacji także w Euro. Oczywiście Słowenia to już wyłącznie Euro. Więc żeby kupić winietki nie trzeba wymieniac waluty na granicy o ile oczywiście mamy kartę kredytową.
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 11.12.2007 22:44

Dorzucę dwie drobne uwagi:
1. Austria - autostrada A6 łącząca przejście Jarovce/Kitsee (Bratysława) z autostradą A4 jest już skończona i oddana do użytku.
2. Winietki na Austrię można kupić na Słowacji na stacjach benzynowych - na pewno w Bratysławie i przy autostradzie D1. Ceny normalne :) .
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 11.12.2007 23:55

To tak do kompletu dla zainteresowanych expresowa S-1 z Bielska do Cieszyna oddana do użytku.Pozdrawiam :wink:
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 12.12.2007 01:17

w kwestii optymalnej sytuacji winietowej na Wegrzech dodam, uprzedzajac zdolnosci kombinatorskie, ze znajomemu w tym roku naliczyli zalegle braki mandatowe /wlasnie brak winiety/ z lat poprzednich. widocznie Madziary dorobily sie juz jakiegos systemu inf i na niektorych przejsciach granicznych mozna miec pecha
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.12.2007 09:53

krzysio21 napisał(a):To tak do kompletu dla zainteresowanych expresowa S-1 z Bielska do Cieszyna oddana do użytku.Pozdrawiam :wink:

Cały odcinek jest gotowy? 100%?
Jechałem w połowie listopada i jeszcze cały oddany nie był - czyżby od tego czasu chłopaki tak bardzo się sprężyły?

fokstrot napisał(a):w kwestii optymalnej sytuacji winietowej na Wegrzech dodam, uprzedzajac zdolnosci kombinatorskie, ze znajomemu w tym roku naliczyli zalegle braki mandatowe /wlasnie brak winiety/ z lat poprzednich. widocznie Madziary dorobily sie juz jakiegos systemu inf i na niektorych przejsciach granicznych mozna miec pecha

Tyle że szansa trafienia na takie przejście graniczne jest minimalna bo za 10 dni takich przejść już niewiele zostanie, w zasadzie tylko wchodzi w grę przejście z Chorwacji na Węgry (w drodze powrotnej) bo przy wyjeździe z UE dokumenty raczej nie są sprawdzane. Natomiast między SK a H kontroli nie będzie wcale, to samo na granicy H/SLO.
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 12.12.2007 16:29

S1 oddana do użytku z końcem listopada. Warto wspomnieć także o ukończonej obwodnicy Cieszyna po czeskiej stronie.

ps. Węgry. Jeżeli jest system komputerowy to sprawdzenie niezapłaconego mandatu może odbyć się przy rutynowej kontroli na drodze, czego nikomu nie życzę :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.12.2007 19:51

fokstrot napisał(a):w kwestii optymalnej sytuacji winietowej na Wegrzech dodam, uprzedzajac zdolnosci kombinatorskie, ze znajomemu w tym roku naliczyli zalegle braki mandatowe /wlasnie brak winiety/ z lat poprzednich. widocznie Madziary dorobily sie juz jakiegos systemu inf i na niektorych przejsciach granicznych mozna miec pecha

Za sam brak winiety też można w przyszłości odpokutować (w przypadku np. kontroli drogowej).
Jeżdzący węgierskimi autostradami zapewne zauważyli, że ani na wjeździe ani na wyjeździe nikogo nie ma, nikt nie kontroluje posiadania/braku winiet itp.

A POZORY MYLĄ :lol:

Przy wjazdach i wyjazdach z autostrad są takie sprytne urządzenia. Nikt nie zwraca na nie uwagi.....ale one zwracają uwagę na naszą przednią szybę (a dokładnie na jej lewy dolny róg). Jeżeli kamera nie zobaczy winiety (albo z powodu jej braku albo przyklejenia jej w innym miejscu) to auto idzie do komputerowego rejestru i później w czasie np. rutynowej kontroli węgierskiej drogówki jest ZONK :lol:
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 13.12.2007 18:43

Rok 2010 - Słowacja, Poważska Bystica, autostrada D1.
http://www.ndsas.sk/index/open_file.php ... /d1_pb.avi
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 13.12.2007 20:38

Piotrek_B napisał(a):Z mojej strony to by było na tyle w telegraficznym skrócie :wink:
Jakby komuś jeszcze wpadło coś do głowy na temat autostrad do zapraszam do wpisywania swoich informacji.
Pozdrav :papa:


Jestem 18-letnim świeżo upieczonym kierowcą i pierwszy raz jadę przez austriackie Alpy do Chorwacji :wink: Z FAQ wiem, że muszę kupić winietkę na autostradę - ale na mojej trasie jest też ten wymieniony tunel :!: A ja nie wiem, gdzie kupić tę dodatkową opłatę - razem z winietką - osobną winietkę - nie znam niemieckiego ...
Temat nie jest wymyślony . Proponuję krótki wpis nawiasowy, np. ( uiszczaną przed wjazdem na dany odcinek )
Pozdrawiam . I naprawdę kawał dobrej roboty.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.12.2007 21:47

plavac napisał(a):...na mojej trasie jest też ten wymieniony tunel :!: A ja nie wiem, gdzie kupić tę dodatkową opłatę - razem z winietką - osobną winietkę - nie znam niemieckiego ....

Nie wiem czy dobrze myślę ale jak masz na myśli tunel Karawanken (granica A/SLO) :?: to opłata za odcinek tunel Karawanken droga A11, trasa Austria (St.Jacob) - Słowenia (Jesenice) dla pojazdu do 3,5 ton wynosi: 6,50 ojro. A co do płacenia to nic się nie martw - nie dadzą Ci przejechać na "krzywy ryj" :lol: i sami łapki po ojro wyciągną :wink:

plavac napisał(a):...Temat nie jest wymyślony . Proponuję krótki wpis nawiasowy, np. (uiszczaną przed wjazdem na dany odcinek)....

cuś pomyślimy nad tym tematem :wink:

Pozdrav :papa:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 14.12.2007 11:22

Piotrku_B - sorry, jakoś źle napisałem poprzedniego posta - powinienem tekst umieścić w cudzysłowiu - bo to był improwizowany cytat z młodszego kuzyna :oops: Chciałbym mieć jeszcze raz 18 lat :wink:
Ale w tym roku nasłuchałem się o tak nieprawdopodobnych wpadkach naszych rodaków na zagranicznych drogach, że nawet najbardziej drobiazgowych informacji nie będę już uważał za przesadne.
Pozdrawiam - kierowca z 20 letnim stażem :)
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 03.01.2008 22:18

Dla zainteresowanych przejazdem do CRO przez Czechy to oddano nowy odcinek z Cieszyna do Frytka (konkretnie to do Hnojnik :wink: ).Teraz przejazd z Bielska do Frytka to około 40 minut a nie 2 godziny.Pewnie zrobi się tu trochę tłoczniej :wink:
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 04.01.2008 12:13

Bomba !!!! kawał dobrej roboty. Dodam tylko że w Austrii na A10 można przez neta wykupić przejazd. W obie strony kosztuje ok 19 euro.
Jak to zrobić podałem w temacie FAQ /korki ...../ u Niezawodnego.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.01.2008 16:53

Bardzo cenna informacja. Jedna i druga :) Dzięki.
zmrol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 08.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmrol » 23.01.2008 11:45

Mam nadzieję że mnie nie zlinczujecie. Mam pytanie czy jadąc autostradą A1 od Zagrzebia do Splitu są jakieś płatne tunele po drodze?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone