Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 21.08.2023 17:11

michał1234 napisał(a):Czy na odcinku Mikulov - Pohorelice (trasa Brno - Wiedeń) planowana jest budowa autostrady?

Jest planowana na lata 2025 - 2028, ale tak naprawdę to nie wiadomo kiedy
Z translatora: "Planowane – rozpoczęcie w kolejnych latach Odcinki autostrad, których budowa ma się rozpocząć w kolejnych latach. Ponieważ na budowę ważnych połączeń komunikacyjnych ma wpływ wiele czynników, poniższe informacje mają charakter wyłącznie orientacyjny"
Ostatnia tabelka na tej stronie:
https://www.ceskedalnice.cz/dalnicni-sit/ve-stavbe/
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 21.08.2023 17:16

A dzięki.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 21.08.2023 22:58

empire13 napisał(a):Będzie ciut szybciej przez Czechy ;)

https://moto.rp.pl/jak-jezdzic/art38733 ... y-150-km-h


U nas na nowej A1 z Łodzi do Częstochowy też spokojnie by mogło być 150 - w tej chwili jest to chyba jeden z najlepszych odcinków autostrad w Europie.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 22.08.2023 07:28

marekkowalak napisał(a):
empire13 napisał(a):Będzie ciut szybciej przez Czechy ;)

https://moto.rp.pl/jak-jezdzic/art38733 ... y-150-km-h


U nas na nowej A1 z Łodzi do Częstochowy też spokojnie by mogło być 150 - w tej chwili jest to chyba jeden z najlepszych odcinków autostrad w Europie.

Biorąc pod uwagę ilość MOPów to nawet byłoby wskazane ;)
nurek301
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 22.02.2012
Trasa z lubuskiego w kierunku Graz.

Nieprzeczytany postnapisał(a) nurek301 » 24.08.2023 15:46

Witajcie, jechał ktoś ostatnio trasą lubuskie Praga, Brno w kierunku Graz? Czy nadal prowadzone są prace na autostradach, pamiętam, że przez ostatnie lata były prowadzone prace które bardzo uprzykrzały podróż. Jak jest teraz?
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 28.12.2023 17:07

ziemniak napisał(a):Trasa Brno - Szombathely (przez Wiedeń)

- zjazd nr 194 z D1 na 52/D52
- granica w olokolicy miasta Mikulov
- w (A) kontynuacja 7/A5
- obwodnica Wiednia S1/S2/A23/A2
- zjazd na A3 - kierunek: (H) Eisenstadt / Neusiedler See
- zjazd na S31 - kierunek: Gyor (ciężarówka) / (H) Eisenstadt / Neusiedler See
- kontynuacja 61a Szombathely (H)
- granica
- kontynuacja 87 do Szombathely
- w Szombathely raczej warto przjechać przez centrum
(krótszy czas przezjazdu i 4 km mniej niż obwodnicą)

nr0.jpg


Tutaj standardową drogą przez Słowację pokazuje 20 minut krócej, ale to wszystko w zależności kiedy sprawdzamy.
Wieczorem te czasy zrównają się, a w godzinach szczytu przez Wiedeń będzie godzinę dłużej.

Za Szombathely trzymamy się cały czas drogi nr 86
do 12 km.

Dalej są dwie opcje w zależności od cen paliwa w Słowenii i Chorwacji i innych upodobań.

Trasa nr 1 prez Lenti (z pominięciem M70) - 74 km

- kierujemy się kolejno na Lenti / Letenye
- skręt w lewo na Kerkateskand / Szécsiszigeti
- skręt w prawo na Dobri
- skręt w lewo na Letenye
- w Letenye skręt w prawo na 7 Letenye (granica)
- uwaga! tuż przed granicą jest rondo, na którym jedziemy prosto!
(znaki sugerują żeby skręcić w prawo na przejście dla osobówek)
(my jedziemy prosto na Zagreb / Letenye (ciężarówka)
- mijamy budki kontroli granicznej, stacja INA i wjeżdżamy na autostradę

nr1.jpg


Trasa nr 2 prze Dolga Vas (z pominięciem A5) - 62 / 57 km

- nie skręcamy na Lenti tylko prosto do granicy
(za chwilę przy rondzie mijamy nazwijmy to restaurację Hetesi Csarda,
kiedyś chciałem zjeść obok w Yellow House, ale nie dało się tam zaparkować,
tym sposobem trafiłem do lokalu obok, w którym klimat jest niesamowity,
choć niektórych może odstraszać, zestaw dnia 5 euro, ale w forintach wychodzi taniej,
polecam, podanie dań też oryginalne, taka swojska kuchnia bardziej polska niż węgierska)
- na granicy mijamy stację Petrol na której warto zatrzymać się jeśli ceny w SLO będą niższe niż HR
(dobrze zaopatrzona, toalety w porządku)
- uwaga! za stacją na rondzie drugi zjazd, tj. w lewo znak na Dolga Vas
- kierujemy się na Cakovec (HR) / Mursko Sredisce, droga 109
- tuż za granicą mamy stację INA jeśli zdecydujemy się tankować w Chorwacji
- dalej mamy możliwość przejazdu przez Cakovec do wjazdu nr 2 - A4
- lub ominięcie Cakovec i obwodnicą Varazdin do wjazdu nr 4 - A4

nr2.jpg


Mam nadzieję, że o to chodziło i dobrze opisałem trasy. Przerabiałem dużo wariantów Częstochowa - Zagrzeb. Z racji nie tylko wakacji, ale też z racji pracy. Tylko ja jeżdżę głównie w nocy. Każda droga ma swoje plusy i zwolenników. Jednak po oddaniu M15 i M70 (jeśli decydujemy się na zakup winiet) to opcja CZ-SK-H jest zdecydowanie najszybsza. Dobrą alternatywą może być pominięcie winietowych Czech. Wtedy zjeżdżamy z A1 w Mszanie lub Żorach (w zależności od pory dnia) i kierujemy się na Cieszyn, w Czechach bezpłatnymi autostradami/drogami do granicy z Słowacją i dalej D3 do Bratysławy.

:papa:


We wrześniu przetestowałem kombinacje przez Wiedeń i nie urzekła mnie ta droga. Odcinek od granicy z Austrią do Szombathely jest w średnim stanie. Do tego trzeba przejechać przez centrum Szombathely co do przyjemnych nie należy nawet w środku nocy. Co chwilę progi zwalniające, skrzyżowania z sygnalizacją.

Jeśli omijać M70 to tylko przez Lendavę i Čakovec. Droga wzdłuż M70 to jest totalne nieporozumienie!
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 29.12.2023 00:15

ziemniak napisał(a): Do tego trzeba przejechać przez centrum Szombathely co do przyjemnych nie należy nawet w środku nocy. Co chwilę progi zwalniające, skrzyżowania z sygnalizacją.


Nie trzeba - tam jest obwodnica.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 29.12.2023 19:39

Racja, nie trzeba. Jednak wjeżdżając od tej strony będzie dłużej, pod względem odległości jak i czasu.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.01.2024 22:06

Szybki raport z przejazdu Cz/A:
-granica PL/Cz w ciągu Autostrady w Gorzyczkach, bez kontroli, ale ograniczenie prędkości
-przez Czechy płynnie, jedna zwężka k. Lipnika nad Becvou oraz nadal przebudowa wiaduktu w Brnie i przejazd na drugą nitkę; sporo szarpanej jazdy, zmiany ograniczeń i pojazdy robót drogowych i w końcu odpuściłem tempomat, Czechy zdecydowanie lepiej mi się przejeżdża nocą
-granica Cz/A w Mikulovie, spowolnienie do 30 i zwężka, wszystkie auta na bok, wg ułożonego pasa, liczni pogranicznicy, ale tylko kiwali głową by jechać
-Austria płynnie, bez robót drogowych do Grazu, w Nd w południe Wiedeń na maxymalnej dozwolonej prędkości, aczkolwiek ruch spory
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 21.01.2024 22:32

te kiero napisał(a):-granica Cz/A w Mikulovie, spowolnienie do 30 i zwężka, wszystkie auta na bok, wg ułożonego pasa, liczni pogranicznicy, ale tylko kiwali głową by jechać

Jechałem w sylwestra i Austriacy sprawdzali nam tam dokumenty, trochę się korkowało.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.01.2024 22:49

Wczoraj (sobota), Chyżne, zwężenie na wjeździe do Polski, na bok ciężarówka, osobówki bez żadnej kontroli, ale osobówki przy pograniczniku prawie się zatrzymywały, ostatecznie machnięcie ręką.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.01.2024 07:53

dids76 napisał(a):
te kiero napisał(a):-granica Cz/A w Mikulovie, spowolnienie do 30 i zwężka, wszystkie auta na bok, wg ułożonego pasa, liczni pogranicznicy, ale tylko kiwali głową by jechać

Jechałem w sylwestra i Austriacy sprawdzali nam tam dokumenty, trochę się korkowało.


Tak, jest zapisane na małych kartkach: przygotować Paszporty lub Dowody Osobiste.
Chyba w Nd odpuścili sprawdzania, bo naprawdę jechało sporo samochodów. Nie wyobrażam sobie jaki byłby korek.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 22.01.2024 20:45

te kiero napisał(a):Szybki raport z przejazdu Cz/A:
-granica PL/Cz w ciągu Autostrady w Gorzyczkach, bez kontroli, ale ograniczenie prędkości
-przez Czechy płynnie, jedna zwężka k. Lipnika nad Becvou oraz nadal przebudowa wiaduktu w Brnie i przejazd na drugą nitkę; sporo szarpanej jazdy, zmiany ograniczeń i pojazdy robót drogowych i w końcu odpuściłem tempomat, Czechy zdecydowanie lepiej mi się przejeżdża nocą
-granica Cz/A w Mikulovie, spowolnienie do 30 i zwężka, wszystkie auta na bok, wg ułożonego pasa, liczni pogranicznicy, ale tylko kiwali głową by jechać
-Austria płynnie, bez robót drogowych do Grazu, w Nd w południe Wiedeń na maxymalnej dozwolonej prędkości, aczkolwiek ruch spory


Uzupełnienie, bo nie ma jeszcze odpowiedniego wątku o raporcie z podróży:
-granica A/Slo w Spielfeld/Sentilj, przejazd 50km/h, ale stali pogranicznicy -> ściągali na bok dostawczaki
-granica Slo/Hr Dragonja, przejazd 30km/h, siedząca w autach Policja oraz pogranicznicy
-przejazd przez całą Słowenię z kawalkadą tzw TIRów na prawym pasie - trochę męczące, na szczęście bez robót drogowych
-cała Słowenia mocno zmrożona (-6st w dzień) i zasypana, dopiero za Postojną "wiosna"
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 27.01.2024 00:49

Pytanie do osób, które jeżdżą dużo po Reichu lub mają znajomych co jeżdżą....

Na Google Street View w Dreźnie znalazłem taki oto znak:

Schowek01.jpg


I teraz sobie rozmyślam, jak to czytać? Na mój rozum to normalnie jest 80 km/h, a od 20tej do 6tej jest 60 km/h. Tyle, że to trochę nie ma sensu, bo pierwszy raz w życiu widzę, żeby w nocy było mniej niż w dzień (jeśli już są takie sytuacje, to odwrotnie: dojazd do Bratysławy, polskie obszary zabudowane do niedawna...).

Ktoś pomoże? :D
kuchcik77
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 16.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuchcik77 » 27.01.2024 13:53

Nie znam biegle niemieckiego i przepisów ich ruchu drogowego ale ograniczenia w ruchu ciężarówek w nocy i ograniczenia prędkości z powodu hałasu mogą sugerować sens niższych limitów prędkości w godzinach nocnych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 355
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone