Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.01.2024 15:03

kuchcik77 napisał(a):Nie znam biegle niemieckiego i przepisów ich ruchu drogowego ale ograniczenia w ruchu ciężarówek w nocy i ograniczenia prędkości z powodu hałasu mogą sugerować sens niższych limitów prędkości w godzinach nocnych.

dokładnie, kilka razy widziałem na niemieckiej autostradzie, gdy w niedalekiej odległości były zabudowania - np. ograniczenie nocne dla ciężarówek...
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 27.01.2024 16:08

Sol-Wagon napisał(a):
kuchcik77 napisał(a):Nie znam biegle niemieckiego i przepisów ich ruchu drogowego ale ograniczenia w ruchu ciężarówek w nocy i ograniczenia prędkości z powodu hałasu mogą sugerować sens niższych limitów prędkości w godzinach nocnych.

dokładnie, kilka razy widziałem na niemieckiej autostradzie, gdy w niedalekiej odległości były zabudowania - np. ograniczenie nocne dla ciężarówek...

Tylko wtedy jest to ograniczone znakiem dotyczącym aut ciężarowych. Tutaj jest ogólne ograniczenie prędkości, a tabliczka godzinowa dotyczy znaku pod którym jest umieszczona. Sensowne może być wytłumaczenie związane z ograniczeniem hałasu, ale widziałem stosowne tabliczki pod znakiem, a tu tego nie ma. Tak więc trudno powiedzieć co autor miał na myśli.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.01.2024 18:14

Sol-Wagon napisał(a):
kuchcik77 napisał(a):Nie znam biegle niemieckiego i przepisów ich ruchu drogowego ale ograniczenia w ruchu ciężarówek w nocy i ograniczenia prędkości z powodu hałasu mogą sugerować sens niższych limitów prędkości w godzinach nocnych.

dokładnie, kilka razy widziałem na niemieckiej autostradzie, gdy w niedalekiej odległości były zabudowania - np. ograniczenie nocne dla ciężarówek...

Zwykle jest biała tabliczka z wyrazem "Lärmschutz", tutaj nie ma, ale ja interpretuję dokładnie tak jak @marekkowalak; chodzi o przejazd w okolicy obszaru zabudowanego lub nawet przyrodniczego (tak jak np obok Rezerwatu biosfery Schorfheide-Chorin).
Jest tutaj kilku userów z D, więc pewnie potwierdzą.
Ostatnio edytowano 27.01.2024 18:18 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.01.2024 18:17

Raport z przejazdu granicy HR/SLO w Macelj:
- spowolnienie do 30km/h, jeden pas
- Chorwackich pograniczników brak
- wystawiona ręka pogranicznika Słoweńskiego jak ręka pana życia i śmierci ;) albo stajesz - dowody i opuszczanie szyb, albo kiwnięcie ręką jedź dalej (podobnie było w GP Secovlje SLO/HR)

Ja opuściłem szyby tylne, ale mam zasłonki, a nie przyciemnienie i zdegustowany chop mnie puścił :lol:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 27.01.2024 19:34

te kiero napisał(a): ja interpretuję dokładnie tak jak @marekkowalak; chodzi o przejazd w okolicy obszaru zabudowanego lub nawet przyrodniczego (tak jak np obok Rezerwatu biosfery Schorfheide-Chorin).
Jest tutaj kilku userów z D, więc pewnie potwierdzą.


To jest na zjeździe z autostrady A4 na węźle Dresden-Altstadt:
https://maps.app.goo.gl/Ce7V1DmG3WgCHbYK7

Obszar zabudowany to nie jest, bo ten zaczyna się jakieś 600m dalej.
Rezerwat też chyba nie, bo z jednej strony jakaś żwirownia, z drugiej pole.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 27.01.2024 21:50

marekkowalak napisał(a):
te kiero napisał(a): ja interpretuję dokładnie tak jak @marekkowalak; chodzi o przejazd w okolicy obszaru zabudowanego lub nawet przyrodniczego (tak jak np obok Rezerwatu biosfery Schorfheide-Chorin).
Jest tutaj kilku userów z D, więc pewnie potwierdzą.


To jest na zjeździe z autostrady A4 na węźle Dresden-Altstadt:
https://maps.app.goo.gl/Ce7V1DmG3WgCHbYK7

Obszar zabudowany to nie jest, bo ten zaczyna się jakieś 600m dalej.
Rezerwat też chyba nie, bo z jednej strony jakaś żwirownia, z drugiej pole.

Więc może chodzi o coś zupełnie innego. Droga przebiega lekko po łuku, a za znakiem jest wjazd i wyjazd z budowy. O tym fakcie informuje wcześniejszy znak z tabliczką. Pytanie jest raczej, czy za zjazdem jest nadal ograniczona prędkość czy nie.
Niestety nie ma znaku który tą prędkość odwołuje, a w myśl naszego prawa, to nie jest skrzyżowanie. Więc dalej pyrkamy w godzinach nocnych 60.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 27.01.2024 23:52

W Niemczech skrzyżowania nie odwołują znaków.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 28.01.2024 01:36

Skrzyżowanie nie, ale 600m dalej jest znak "Obszar zabudowany", a ten już odwołuje ograniczenie - w tym konkretnym przypadku zmniejsza je do 50 km/h.

No nic, te 600m trzeba będzie na wszelki wypadek przejechać 60 km/h - chyba, że mnie strąbią :mg:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.01.2024 17:26

te kiero napisał(a):Raport z przejazdu granicy HR/SLO w Macelj:
- spowolnienie do 30km/h, jeden pas
- Chorwackich pograniczników brak
- wystawiona ręka pogranicznika Słoweńskiego jak ręka pana życia i śmierci ;) albo stajesz - dowody i opuszczanie szyb, albo kiwnięcie ręką jedź dalej (podobnie było w GP Secovlje SLO/HR)

Ja opuściłem szyby tylne, ale mam zasłonki, a nie przyciemnienie i zdegustowany chop mnie puścił :lol:


Aktualizacja po powrocie do domu :|
- granica SLO/A Spielfeld/Sentilj, spowolnienie do 30km/h, jeden pas, pogranicznik austriacki powiedział Danke, ale stanąć trzeba było
- granica A/CZ w Mikulovie, ograniczenie prędkości do 40km/h ale bez pograniczników; w drugą stronę lekki korek, tabuny Polaków z boxami jadącymi na narty (nie sądziłem, że tyle krajan uderza w zimie do I lub A - setki samochodów)
- granica CZ/PL w Gorzyczkach... 145km/h :rotfl:
dangru
Odkrywca
Posty: 106
Dołączył(a): 23.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangru » 03.02.2024 09:19

Hej , zawsze jeździłem przez Zwardoń do Chorwacji .
W tym roku chciałbym zmienić trochę trasę .Więc czekam na
poradę .Czy opłaca się jechać z okolic Katowic przez Czechy
ale z pominięciem Austrii i dalej przez Węgry ?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 03.02.2024 11:47

dangru napisał(a):Hej , zawsze jeździłem przez Zwardoń do Chorwacji .
W tym roku chciałbym zmienić trochę trasę .Więc czekam na
poradę .Czy opłaca się jechać z okolic Katowic przez Czechy
ale z pominięciem Austrii i dalej przez Węgry ?


Oczywiście, że się opłaca. Rok w rok tak jeżdżę, odkąd pamiętam.

Jedziesz na Cieszyn, potem zjeżdżasz zjazdem nr 70 (kier. Żylina), w Neborach wjeżdżasz na ekspresówkę (jest darmowa na tym odcinku), w Mostach wjeżdżasz na Słowację i za chwilę w prawo na autostradę D3 do Čadcy. Potem kilka kilometrów do Żyliny i dalej już autostrada do Bratysławy.

Bardzo przyjemna i niemęcząca trasa, polecam.

Chyba, że Tobie chodziło o jazdę czeskimi autostradami (na Brno i Breclav), to wtedy.... też się opłaca. Całkiem sporo osób tak jeździ (m.in dids76 jest jej zwolennikiem) i sobie chwalą. Musisz tylko wziąć pod uwagę konieczność zakupu dodatkowo czeskiej winiety, no i częste remonty na czeskich autostradach.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 03.02.2024 11:55

dangru napisał(a):Hej , zawsze jeździłem przez Zwardoń do Chorwacji .
W tym roku chciałbym zmienić trochę trasę .Więc czekam na
poradę .Czy opłaca się jechać z okolic Katowic przez Czechy
ale z pominięciem Austrii i dalej przez Węgry ?

Nie wiem co masz na myśli pisząc opłaca się
Jeżdżę praktycznie spod czeskiej granicy (Racibórz) i przerabiałem już takie warianty trasy:
1) Czechy (płatne) - Austria (płatne) - Słowenia (bezpłatne) - Chorwacja
2) Czechy (płatne) - Słowacja (płatne) - Węgry (płatne) - Chorwacja
3) Czechy (bezpłatne) - Słowacja (płatne) - Węgry (płatne) - Chorwacja
4) Czechy (płatne) - Austria (płatne) - Węgry (bezpłatne) - Chorwacja
W Chorwacji jeżdżę do Splitu i jechałem już całą trasę płatnie, całą bezpłatnie i część płatnie i część bezpłatnie :sm:
Każda z tych tras ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o odległość to nie ma większej różnicy między nimi, czasowo też podobnie.
Na ten rok nie mam jeszcze zaplanowanej trasy, ale raczej skłaniam się do tej ostatniej.
dangru
Odkrywca
Posty: 106
Dołączył(a): 23.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangru » 03.02.2024 11:59

Mam na myśli przejazd przez Czechy .Nie chodzi tu o koszta bo zawsze wybieram drogi płatne .
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 03.02.2024 12:20

dangru napisał(a):Mam na myśli przejazd przez Czechy .Nie chodzi tu o koszta bo zawsze wybieram drogi płatne .

Trasa Czechy (płatne) - Słowacja (płatne) - Węgry (płatne), bardzo wygodna i w miarę szybka. Do Szombathely masz cały czas autostradę. Jak pisał marekkowalak warto sobie przed wyjazdem sprawdzić remonty w Czechach, bo można czas zaoszczędzony jadąc autostradą spędzić w korkach.
dangru
Odkrywca
Posty: 106
Dołączył(a): 23.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangru » 03.02.2024 13:12

Dokładnie o to mi chodziło , czy przez te Czechy nie będzie zbyt dużo remontów .? Czas pokaże przed wyjazdem .
Szkoda tylko ,że objazd Wegierskiej Górki będzie oddany w przyszłym roku .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 356
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone