Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PRAGA z dziećmi - majówka 2015

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.09.2015 11:19

Ładną pogodę mieliście na Wyszehradzie. Wreszcie, bo generalnie Was (podobnie jak nas ;)) chyba nie rozpieszczała :?

Placu zabaw nawet nie zauważyliśmy ;) Ale bardzo nam się na Wyszehradzie podobało.

Miły spacerek, czekam na ciąg dalszy :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.09.2015 22:39

jak pamiętam Wyszehrad, bodajże z 2006 roku, to była taka fajna oaza spokoju... co w porównaniu z centrum było naprawdę cenne :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.09.2015 23:38

MARK1 napisał(a):Zdjęcie pędzącego metra - dla mnie super trafione !

Eee ... mnie się średnio podoba - tak szybko przejechał, że mnie wzruszył i musiałem dać takie zdjęcie, bo lepszego nie było :wink: .


maslinka napisał(a):Ładną pogodę mieliście na Wyszehradzie. Wreszcie, bo generalnie Was (podobnie jak nas ;)) chyba nie rozpieszczała :?
Ale bardzo nam się na Wyszehradzie podobało.
Miły spacerek, czekam na ciąg dalszy :)

Pogoda 2 maja udała się nieźle ... a Wyszehrad ....

Pudelek napisał(a):... to była taka fajna oaza spokoju... co w porównaniu z centrum było naprawdę cenne :D

... właśnie - dobre określenie.
Świetne miejsce na wyciszenie się.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.09.2015 23:14

...
Obrazek


Opuszczamy średnio ciekawe widoczki na południową stronę i przenosimy się na północ ...
Fotkę poniżej mają wszyscy ... czyli ja też :wink: .
Mimo szczerych starań nie różni się za wiele od innych.


Obrazek

Obrazek


Niedaleko jest tajemne wejście ...
Trochę straszno i zapaszek ...wręcz trupi :wink: .
W środku dwie panie sprzedające tanie bilety i ... trochę dziwów.
To historyczna ekspozycja Národnej kulturní památki Vyšehrad


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeszcze do niedawna Vysehrad był oddzielnym miastem ... teraz zostały po nim tylko klucze.
Poza tym dużo tablic z objaśnieniami.
Legendy, pomieszane z prawdą - raj dla historyka.
Dzieci się nudzą...
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 24.09.2015 21:18

Pozdrowienia z Pragi :D
Trochę " depcze Ci po piętach" :D
Dziś zwiedzaliśmy Stare Miasto, Jozefov , a jutro Hradczany :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.09.2015 00:25

Hej :D .
No to życzę wspaniałych wrażeń i ... lepszej pogody jak w Polsce.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 25.09.2015 08:53

Pogoda przepiękna :hut:
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 25.09.2015 11:09

Zawsze jak czytam coś na temat piękna Pragi przychodzi mi na do głowy niechlubna historia Czechów, która zostawiła taką perełkę ja Praga a nasza Warszawa zrównana z ziemią. Oj wielka szkoda :(
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.09.2015 08:18

majchrzy napisał(a):Zawsze jak czytam coś na temat piękna Pragi przychodzi mi na do głowy niechlubna historia Czechów, która zostawiła taką perełkę ja Praga a nasza Warszawa zrównana z ziemią. Oj wielka szkoda :(


W Pradze pod koniec wojny wybuchło powstanie, ale miasto zostało dość szybko wyzwolone ... Stalin chciał zdążyć przed Amerykanami, idącymi z zachodu.
Siły powstańców zostały dodatkowo wzmocnione przez dywizję własowców.
Wydaje mi się, że Czesi mieli szczęście, a my ... :?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.09.2015 08:25

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kościół św. Piotra i Pawła pochodzi z końca XIX wieku.
Na tym miejscu istniała w przeszłości świątynia bodajże romańska.
Teraz jest to popularne miejsce zawierania ślubów.
Akurat natrafiamy na przygotowania ...


Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 27.09.2015 08:41 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.09.2015 08:40

...
Obrazek


Po lewej stronie kościoła jest zlokalizowane wejście na Cmentarz wyszehradzki.
To dawny cmentarz parafialny, który zamienił się w czeskie Powązki.
Teren cmentarza nie jest zbyt wielki ... ma się wrażenie ciasnoty.
Niektóre nagrobki, to dzieła sztuki - najpiękniejsze to chyba te znajdujące się w podcieniach, z najważniejszym - mauzoleum Slavin.
Pomyśleć, że współcześnie Czesi nie za bardzo przejmują się kwestią pochówku, dbałością o groby (... warto Szczygłą poczytać) - zupełnie inaczej jak u nas.


Obrazek
Slavin z prochami m.in. Alfonsa Muchy


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazekkr

Obrazek
O życiu Milady Horakowej warto poczytać


Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2015 22:27

Cmentarz wyszehradzki zrobił na nas wrażenie. Trudno powiedzieć, że to przyjemne miejsce, ale na pewno ładne :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.09.2015 23:18

maslinka napisał(a):Cmentarz wyszehradzki zrobił na nas wrażenie. Trudno powiedzieć, że to przyjemne miejsce, ale na pewno ładne :)


Po Twojej relacji chciałem tam być - mnie się wydawał przyjemny - może sprawiła to dobra pogoda.
Poza tym bardzo lubię takie cmentarze - są to czasem małe obiekty sztuki, zawierające pamięć żywych o zmarłych - w tym przypadku o ludziach, o których czytałem, coś tam wiem.
Co do reszty ekipy - na szczęście to miejsce jest blisko kościoła i jest niewielkie - można je szybko z rodziną oblecieć.
Dzieci młodsze były średnio i zainteresowane ... na szczęście po wyjściu na północ po prawej w fosie był kolejny mały plac zabaw, tak że mogli się wyszaleć
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 28.09.2015 06:46

Buber napisał(a):
majchrzy napisał(a):Zawsze jak czytam coś na temat piękna Pragi przychodzi mi na do głowy niechlubna historia Czechów, która zostawiła taką perełkę ja Praga a nasza Warszawa zrównana z ziemią. Oj wielka szkoda :(


W Pradze pod koniec wojny wybuchło powstanie, ale miasto zostało dość szybko wyzwolone ... Stalin chciał zdążyć przed Amerykanami, idącymi z zachodu.
Siły powstańców zostały dodatkowo wzmocnione przez dywizję własowców.
Wydaje mi się, że Czesi mieli szczęście, a my ... :?


Lepiej późno niż wcale już wcale :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.09.2015 07:13

majchrzy napisał(a):
Buber napisał(a):
majchrzy napisał(a):Zawsze jak czytam coś na temat piękna Pragi przychodzi mi na do głowy niechlubna historia Czechów, która zostawiła taką perełkę ja Praga a nasza Warszawa zrównana z ziemią. Oj wielka szkoda :(


W Pradze pod koniec wojny wybuchło powstanie, ale miasto zostało dość szybko wyzwolone ... Stalin chciał zdążyć przed Amerykanami, idącymi z zachodu.
Siły powstańców zostały dodatkowo wzmocnione przez dywizję własowców.
Wydaje mi się, że Czesi mieli szczęście, a my ... :?


Lepiej późno niż wcale już wcale :)



Chodzi Ci o to, że Czesi nie walczyli tak jak Polacy ?

Nasi Powstańcy byli wspaniałymi ludźmi, ale ogrom ofiar, zniszczenie całego miasta... to jest coś, czego nie mogę objąć umysłem.
Byłem w sierpniu w Wa-wie, na takim zwiedzaniu - pierwszy raz w życiu (bo do tej pory odwiedzałem stolicę wyłącznie służbowo). Miejsc dotkniętych krwią ofiar Powstania jest ogrom, człowiek natyka się na nie co chwilę.
Gdy pomyślałem sobie, że z milionowego miasta, po Powstaniu, w ruinach zostało 1000 Robinsonów, gdy oglądnąłem relację Schenka w podziemiach Muzeum Powstania ... - nie myślę o chwale, tylko myślę - nigdy więcej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
PRAGA z dziećmi - majówka 2015 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone