Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 16.04.2015 22:07

Jasne, ale Blaugranie chodziło o to że nie płaci kartą za granicą by nie dać zarobić bankom, a mi że w PL też daje im zarobić płacąc kartą (wiem że pośrednio bo nie z własnej kieszeni ale zawsze)
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 17.04.2015 00:21

Blaugrana napisał(a):Kilkukrotne przewalutowanie ? Całkiem to jest możliwe np przypadku Chorwacji - z kuny na dolara, z dolara na euro, z euro na złotówki. Różne są praktyki w bankach. Niektóre tak przeliczają.


Które? Pytam, bo to byłby jakiś ewenement....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.04.2015 07:38

Nie wiem w ktorym ale gdybym płaciła głównie kartą za granicą to bym się tym bardziej zainteresowała...
http://www.pit.pl/1907_uwaga_na_przewal ... h_9494.php
"W ofertach banków przeważają karty, których walutą rozliczeniową jest euro i to właśnie nimi najkorzystniej płacić w krajach unii walutowej. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy planujemy podróż w inne rejony, lub gdy nasza karta jest rozliczana w innej walucie. Mechanizm przeliczania transakcji na kartach jest o tyle problematyczny, że na rynku nie ma wyraźnego podziału. Niektóre banki preferują euro, inne dolara, a nieliczne przypadki przeliczą nam dowolną walutę bezpośrednio na złote."
Chorwacja nie jest w strefie euro ( chodzi o jej walutę), walutą jej nie jest ani euro ani dolar...
Podany jest tu przyklad Szwajcarii, w ktorej są franki...
"Dokonując transakcji bezgotówkowej kartą MasterCard w Szwajcarii, bank przeliczy nasze zadłużenie we frankach najpierw na dolary i pobierze za to prowizję. Kolejny etap to zamiana kwoty w dolarach na euro i oczywiście kolejna prowizja. Żeby spłacić zadłużenie musi być jeszcze przewalutowanie końcowe – z euro na złotego. To już trzecia prowizja banku. Każda wynosi 3 proc. od kwoty transakcji. Za nieodpowiedni dobór karty do kraju, w którym spędzamy wakacje bank zarobi na nas potrójnie."
Dlatego napisałam że możliwe jest że w Chorwacji gdzie są kuny, jakis bank może dokonać takiego potrójnego przewalutowania.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 17.04.2015 08:00

Blaugrana napisał(a):Nie wiem w ktorym ale gdybym płaciła głównie kartą za granicą to bym się tym bardziej zainteresowała...
http://www.pit.pl/1907_uwaga_na_przewal ... h_9494.php
"W ofertach banków przeważają karty, których walutą rozliczeniową jest euro i to właśnie nimi najkorzystniej płacić w krajach unii walutowej. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy planujemy podróż w inne rejony, lub gdy nasza karta jest rozliczana w innej walucie. Mechanizm przeliczania transakcji na kartach jest o tyle problematyczny, że na rynku nie ma wyraźnego podziału. Niektóre banki preferują euro, inne dolara, a nieliczne przypadki przeliczą nam dowolną walutę bezpośrednio na złote."
Chorwacja nie jest w strefie euro ( chodzi o jej walutę), walutą jej nie jest ani euro ani dolar...
Podany jest tu przyklad Szwajcarii, w ktorej są franki...
"Dokonując transakcji bezgotówkowej kartą MasterCard w Szwajcarii, bank przeliczy nasze zadłużenie we frankach najpierw na dolary i pobierze za to prowizję. Kolejny etap to zamiana kwoty w dolarach na euro i oczywiście kolejna prowizja. Żeby spłacić zadłużenie musi być jeszcze przewalutowanie końcowe – z euro na złotego. To już trzecia prowizja banku. Każda wynosi 3 proc. od kwoty transakcji. Za nieodpowiedni dobór karty do kraju, w którym spędzamy wakacje bank zarobi na nas potrójnie."
Dlatego napisałam że możliwe jest że w Chorwacji gdzie są kuny, jakis bank może dokonać takiego potrójnego przewalutowania.



Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury :-). A ten artykuł jest z 2010 roku, kiedy to również był bzdurą. Pisał to jakiś niedouczony pismak. Na dzień dobry bije to, że autor kompletnie nie ma pojęcia, jak działa mechanizm przeliczania transakcji, pisząc, iż za każde przewalutowanie bank pobiera prowizję.

Nie ma i nie było czegoś takiego, jak potrójne przewalutowanie. Płacąc w jenach, kunach, peso, pszenicy czy dziewicach, transakcja najpierw przeliczania jest na walutę rozliczeniowa danej karty (czyli przeważnie USD lub EUR), a potem na PLN. Ponadto, nie jest tak i nie bylo, że za każde z tych przewalutowan jest prowizja. Organizacja platnicza nie pobiera prowizji za przewalutowanie, a to ona robi to pierwsze z dwóch. Prowizje za przewalutowanie może nałożyć bank za drugą część tej transakcji, czyli przeliczajac juz na PLN.

Rzekłem :-).
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 17.04.2015 08:23

A niedługo ma się to zmienić, organizacje płatnicze będą przeliczać na walutę rozliczeniową konta - czyli jak konto będzie w PLN to w PLN obciąży bank. I tu wkraczają banki które tracą na przewalutowaniu np. EUR na PLN i wprowadzają wyższe prowizję za płatności kartą za granicą.
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 17.04.2015 10:06

Do całości dyskusji artykulik
http://www.money.pl/sekcja/finanse-na-wakacjach-2015/
Są podane min. zalety i wady płatności gotówka i kartami.
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 17.04.2015 10:13

walp napisał(a):
Nicolae napisał(a):Na twoich płatnościach kartą w kraju też zarabiają, na prowizji (czy jak to się tam fachowo nazywa) od sprzedającego :wink:

Tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Jeśli towar kosztuje x zł, to niezależnie od tego, czy zapłacę gotówką,
czy za pomocą karty, to pozbędę się x zł.

Opłaty interchange, to problem sprzedawców, od których banki pobierają prowizję, za rozliczanie transakcji kartowych.


dokładnie, kto jadąc za za granicę na wakacje rozstząsa szczegóły techniczne karty jaką ma ze sobą? rozumiem, jakby płacił tą kartą tysiące euro/dalarów za kontenery towaru w ramach importu prywatnego, a nie za kilka/kilkanaścia obiadów, zakupy w markecie czy autostradę

przypomina mi się koleżanka, z ktorą byliśmy na wakacjach w Turcji, potrafiła przejśc piechotą Alanyę wzdłuż i wszerz w 40C upale, aby znaleźć kantor z kursem 2 centy lepszym, w ktorym wymieniała 50 euro, no ale zaoszczędziła w sumie przez dwa tygodnie jakieś 8 złotych :D
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 17.04.2015 10:35

A co się dzieje jak zgubimy kartę płatniczą albo bankomat nam jej nie odda lubo cokolwiek i karty już nie mamy? Jakie mamy możliwości dostania się do naszych pieniędzy z konta? Mamy jakieś czy do końca pobytu zęby w ścianę? Nie mówcie mi tylko, że na taką okoliczność trzeba mieć gotówkę w portfelu.
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 17.04.2015 10:45

Calapula napisał(a):A co się dzieje jak zgubimy kartę płatniczą albo bankomat nam jej nie odda lubo cokolwiek i karty już nie mamy? Jakie mamy możliwości dostania się do naszych pieniędzy z konta? Mamy jakieś czy do końca pobytu zęby w ścianę? Nie mówcie mi tylko, że na taką okoliczność trzeba mieć gotówkę w portfelu.


dlatego nalepiej mieć i gotówkę i kartę, a najlepiej więce kart, co zresztę jest dziś powszechne

szkoda, że w prywatnych kwaterach rzadko spotyka się hotelowe rozwiązanie czyli sejfy z programowanym kodem, gdzie mozna zostawić pozostałe karty, gotówkę, dokumenty i poruszać się tylko z tym co trzeba na bieżąco

pewnie, że nie jest to 100% zabezpieczenie, ale lepsze to niż ukrywanie kasy pod materacem czy za komodą :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.04.2015 10:46

Calapula napisał(a):A co się dzieje jak zgubimy kartę płatniczą albo bankomat nam jej nie odda lubo cokolwiek i karty już nie mamy? Jakie mamy możliwości dostania się do naszych pieniędzy z konta? Mamy jakieś czy do końca pobytu zęby w ścianę? Nie mówcie mi tylko, że na taką okoliczność trzeba mieć gotówkę w portfelu.

Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch kart. To wydaje mi się, nie jest w obecnym czasie problemem.

Większym jest zgubienie jedynego kompletu kluczyków do samochodu. :)
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 17.04.2015 10:51

wtopek napisał(a):...
dlatego nalepiej mieć i gotówkę i kartę, a najlepiej więce kart, co zresztę jest dziś powszechne
...
pewnie, że nie jest to 100% zabezpieczenie, ale lepsze to niż ukrywanie kasy pod materacem czy za komodą :)

To jest odpowiedź na inną sytuację niż ja napisałem. Pytanie jest proste i prosił bym o minimalną koncentrację. Mam jedną kartę i 10 euro w portfeliku. Karta mi ginie, staje się nieczytelna, bankomat nie chce oddać lub cokolwiek i co wtedy? Mam jakąś możliwość dostania się do swojej kupy pieniędzy na koncie czy bida aż piszczy do końca pobytu? A jak tu zatankować na drogę powrotną? Może jednak jakoś się da? Zwolennicy kart płatniczych mają głos.
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 17.04.2015 10:56

walp napisał(a):
Calapula napisał(a):A co się dzieje jak zgubimy kartę płatniczą albo bankomat nam jej nie odda lubo cokolwiek i karty już nie mamy? Jakie mamy możliwości dostania się do naszych pieniędzy z konta? Mamy jakieś czy do końca pobytu zęby w ścianę? Nie mówcie mi tylko, że na taką okoliczność trzeba mieć gotówkę w portfelu.

Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch kart. To wydaje mi się, nie jest w obecnym czasie problemem.

Większym jest zgubienie jedynego kompletu kluczyków do samochodu. :)


no z kluczami może być większy problem, dlatego warto mieć zapasowy, albo kod klucza/karty w nowszych samochodach, w moim samochodzie mam assistance producenta, który na terenie UE do 12 godzin dostarcza nowy klucz/kartę

pamiętam z dzieciństwa, jak na wakacjach ojcu zatrzasnęły się kluczyki we fiacie 125, było pół dnia kombinowania, napierw udalo się lekko uchylić szybę, potem były manipulacje zagiętym drutem ;)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.04.2015 10:57

Calapula napisał(a):To jest odpowiedź na inną sytuację niż ja napisałem. Pytanie jest proste i prosił bym o minimalną koncentrację. Mam jedną kartę i 10 euro w portfeliku. Karta mi ginie, staje się nieczytelna, bankomat nie chce oddać lub cokolwiek i co wtedy? Mam jakąś możliwość dostania się do swojej kupy pieniędzy na koncie czy bida aż piszczy do końca pobytu? A jak tu zatankować na drogę powrotną? Może jednak jakoś się da? Zwolennicy kart płatniczych mają głos.

Propozycje rozwiązania Twojego dylematu, padały wielokrotnie, więc nie wiem, po co to ciągnąć. :?

I broń Boże, nie ubezpieczaj karty. :oczko_usmiech:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 17.04.2015 10:58

walp napisał(a):...
Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch kart. To wydaje mi się, nie jest w obecnym czasie problemem.
Większym jest zgubienie jedynego kompletu kluczyków do samochodu. :)

To nie jest odpowiedź na rozwiązanie sytuacji przeze mnie opisanej tylko na całkiem inną.
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 17.04.2015 10:59

Calapula napisał(a):
wtopek napisał(a):...
dlatego nalepiej mieć i gotówkę i kartę, a najlepiej więce kart, co zresztę jest dziś powszechne
...
pewnie, że nie jest to 100% zabezpieczenie, ale lepsze to niż ukrywanie kasy pod materacem czy za komodą :)

To jest odpowiedź na inną sytuację niż ja napisałem. Pytanie jest proste i prosił bym o minimalną koncentrację. Mam jedną kartę i 10 euro w portfeliku. Karta mi ginie, staje się nieczytelna, bankomat nie chce oddać lub cokolwiek i co wtedy? Mam jakąś możliwość dostania się do swojej kupy pieniędzy na koncie czy bida aż piszczy do końca pobytu? A jak tu zatankować na drogę powrotną? Może jednak jakoś się da? Zwolennicy kart płatniczych mają głos.


proszę o koncentrację:

w sytuacji awaryjnej łączysz się ze swoim bankiem i robisz ekspresowy przelew Western Union do najbliższej placówki, udajesz się tam i odbierasz kasę
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone