Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
matrix02
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) matrix02 » 23.06.2010 14:32

Witam czy ta karta jest uznawana w Chorwacji EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2010 14:34

Nie
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.06.2010 14:36

twboss
Turysta
Re: Europejskiaj Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) twboss » 23.06.2010 14:40

matrix02 napisał(a):Witam czy ta karta jest uznawana w Chorwacji EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie

Karta EKUZ upoważnia cię tylko ewentualnie w krajach które będziesz odwiedzał w czasie podróży (czytaj krajach należących do UE i krajów EFTA) tak więc dobrze sobie takowa kartę wyrobić. Do wyrobienia takiej karty potrzebujesz ostatni (jak najświeższy)RMUA ewentualnie jeżeli chodzi o dzieci to ZCZA zresztą formularz do ściągnięcia na stronie www.nfz-katowice.pl na drugiej stronie są opisane dokumenty wymagane.
Pozdrawiam TW
Kottka
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kottka » 24.06.2010 11:36

Z własnego doświadczenia i doświadczenia trzech znajomych rodzin informuję, że podczas pobytu w okolicach Splitu rozchorowało sie dziecko (temperatura, ból gardła itp ). W szpitalu Firule w Splicie przyjęli nas na podstawie paszportu, i wizyta była bezpłatna a lekarze i pielęgniarki bardzo mili i uśmiechnięci.
2salamandra22
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) 2salamandra22 » 24.06.2010 12:13

A ja musiałam zapłacić na miejscu za zszycie dłoni męża. zwrócono nam za rachunek z ubezpieczenia dodatkowego. EKUZ tylko na podróż.
ita
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 24.06.2010 12:37

Kottka napisał(a):Z własnego doświadczenia i doświadczenia trzech znajomych rodzin informuję, że podczas pobytu w okolicach Splitu rozchorowało sie dziecko (temperatura, ból gardła itp ). W szpitalu Firule w Splicie przyjęli nas na podstawie paszportu, i wizyta była bezpłatna a lekarze i pielęgniarki bardzo mili i uśmiechnięci.

też mam takie doświadczenie, tyle, że w Trogirze ;)
Zavadcoff
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zavadcoff » 24.06.2010 12:37

Byłem świadkiem w szpitalu w Umagu, gdzie za diagnozę rocznego dziecka z temperaturą i wymiotami, za badanie krwi i pierwsze leki (reszta kupiona osobno w aptece) wystawiono fakturę i kazano zapłacić. Fakt, że ubezpieczalnia zwróciła potem, ale z tą darmową pomocą w nagłych przypadkach byłbym ostrożny.
Już próbowałem to kiedyś rozstrzygnąć na forum, jednak nikt nie potrafił dokładnie opisać zakresu bezpłatnej pomocy medycznej. Problemem jest przede wszystkim sformułowanie nagłego wypadku i partycypacji w kosztach leczenia.
Pozdrawiam
ita
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 24.06.2010 13:03

my pojechaliśmy z wysoko gorączkującym dzieckiem wieczorem, ponieważ nie chcieli od razu zapisywać antybiotyku zaproponowali wizytę rano w laboratorium, zbadanie krwi i z wynikami ponowną wizytę. Wszystko odbywało się tylko za okazaniem paszportu i to mojego bo w nim miałam wpisaną córkę.
Znajomi byli z synem, miał silne bakteryjne zapalenie spojówek, wizyta i nawet leki za darmo- tylko paszport. To wszystko działo się w Trogirze w szpitalu czy przychodnia to była? już kurcze nie pamiętam.
Kolejni znajomi poszli z synem prywatnie do lekarza, tam płacili, dostali rachunek.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 24.06.2010 14:37

Hitna pomoc jest za darmo. Po spotkaniu z paukiem i wizycie w szpitalu w Omišu też tak miałem...
yola_73
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) yola_73 » 24.06.2010 23:22

Ja w ubiegłym roku podczas pobytu w Slatinie musiałam skorzystać z pomocy lekarza. Udałam sie do miejscowej przychodni i zostałam przyjęta przez bardzo miłą panią doktor . Przed wizytą pielęgniarka spisała moje dane i poprosiła o europejska kartę. Nie miałam. Miałam tylko prywatne ubezpieczenie. Pani wytłumaczyła, że jakbym miała kartę wizyta byłaby bezplatna a tak skasowała 150kun
wit
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) wit » 06.07.2010 20:45

Czy ktoś ma wiarygodne i aktualne informacje na temat potrzeby dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w chorwacji, czy honorują kartę EKUZ i czy rzeczywiście starczy okazać paszport w czasie wizyty u lekarza lub w szpitalu? Będę wdzięczny za dokładne informacje.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.07.2010 20:50

wit napisał(a):czy honorują kartę EKUZ.

Nie, bo ona działa tylko na terenie UE
wit napisał(a):czy rzeczywiście starczy okazać paszport w czasie wizyty u lekarza lub w szpitalu? .

Tak, bo wynika to z umowy międzynarodowej, że turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną.
wit napisał(a):Czy ktoś ma wiarygodne i aktualne informacje na temat potrzeby dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w chorwacji.

to już indywidualna sprawa każdego turysty - jeden kupuje inny nie
charlie_
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) charlie_ » 29.06.2013 13:45

Witam,

Nie wiem czy wątek był już poruszany ale nie znalazłem go na 1 str więc jeśli tak to proszę moderatorów o umieszczenie go w odpowiednim miejscu.

Od 1 lipca Chorwacja wchodzi do UE więc może się przydać,

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej, różne świadczenia mogą być płatne, bezpłatne, lub płatne częściowo. Karta EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów. Po powrocie do kraju należy zgłosić się z rachunkami i wypełnionym wnioskiem o zwrot kosztów (w Polsce – do wojewódzkiego oddziału NFZ). Niektóre świadczenia nie są objęte refundacją poprzez kartę EKUZ, np. wyjazd za granicę w celu urodzenia tam dziecka. Karta EKUZ nie zastępuje też ubezpieczenia turystycznego, jednak może czasem obniżyć jego koszt, ponieważ część świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela może zawierać się w ofercie karty EKUZ.

[wikipedia]

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że przysługuje Ci prawo do opieki zdrowotnej. Jest fizycznym dowodem Twojego ubezpieczenia w kraju UE.
sdolas
Cromaniak
Re: Europejskiaj Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 24.06.2015 21:02

Odkopuję temat.
Czas mija, Chorwacja jest już UE, obowiązują inne umowy, wątki w temacie ubezpieczeń zdrowotnych są już nieaktualne.

Ubezpieczacie się dodatkowo, czy jedziecie tylko z kartą EKUZ ?
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne.

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019