Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 07.04.2015 12:46

my jesteśmy raczej oszczędni ale ze zwykłej wygody wszędzie gdzie tylko można płacimy kartą nawet malutkie rachunki

mieszkamy na campie, trzymanie kilku tysięcy zł w namiocie czy aucie jakoś srednio mi sie podoba

Nigdy nie zauwazyłem kiepskiego przelicznika podczas pobyty w cro, w 99% jest lepszy niz kantorowy w PL, gorzej jak np płacę w Niemczech czy na Litwie
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4710
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.04.2015 14:22

marcin_es napisał(a):Wyliczone na podstawie poniższych danych:

Kantor w Polsce:
1 EUR = 4,21 PLN
1 PLN = 0,57 HRK

Kantor w Chorwacji:
http://www.splitskabanka.hr/tecajna-lista/arhiva
1 EUR = 7,657 HRK
1 HRK = 1,777 PLN



marcin_es
Przepraszam, że cytuję ten fragment Twojego postu po tak długim czasie, od jego zamieszczenia, ale dopiero dzisiaj natknęłam się na ten wątek.
Wydaje mi się, że w przypadku przelicznika PLN→HRK w kantorze polskim i HRK→PLN w kantorze chorwackim nastąpiła pomyłka i powinno być na odwrót, 1 HRK = 0,57 PLN; 1 PLN = 1,777 HRK.
Jeśli się mylę, to przepraszam.

Wracając do tematu to ja w Chorwacji płacę kartą (jeśli oczywiście jest taka możliwość) i bardzo sobie to chwalę. Jeśli natomiast muszę zapłacić gotówką, to wymieniam w Banku w Chorwacji Euro na kuny.
Wyjeżdżając w 2014 roku do Chorwacji kupiłam trochę kun (na podróż) po kursie w kantorze 0,60 PLN za 1 HRK. Jak dokonywałam płatności kartą w Chorwacji, to w ostatecznym rozrachunku kurs za 1 HRK zamknął się w przedziale od 0,5591 do 0,5604 PLN za 1 HRK, a więc płatność kartą wychodzi taniej, niż zakup kun w kantorze. Mój bank oprócz przewalutowania (HRK→EURO→PLN) nie pobiera żadnych opłat za płatności dokonywane kartą w Chorwacji. Natomiast pobiera opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu, dlatego unikam takich wypłat.

Jeśli chodzi o wymianę EURO na HRK w Banku w Chorwacji, to w czerwcu 2014 roku kurs za 1 EURO wynosił 7,5150 HRK, a więc za 100 EURO dostałam w tym banku 751,50 HRK. Gdybym kupiła taka ilość kun w kantorze w Polsce, to zapłaciłabym (po kursie ówczesnym 0,60 PLN za 1 HRK) 450,90 PLN. A za 100 EURO w kantorze w Polsce zapłaciłam wtedy 414 zł (po kursie 4,14 PLN za 1 EURO). Tak więc na tej transakcji mieszanej zyskałam 36,90 PLN.

Tak w jednym, jak i w drugim przypadku różnica była znaczna, bowiem płacąc kartą na 1 kunie zyskałam około 4 groszy, natomiast przy wymianie EURO na HRK w banku chorwackim - prawie 5 groszy na 1 kunie.
capricornus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 62
Dołączył(a): 03.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) capricornus » 07.04.2015 15:56

nlock napisał(a):Można także dostać kartę debetową do konta walutowego (wtedy mamy € po swoim kursie, a nie banku), :(


miałeś z tym doświadczenie?? rozważam taką opcję tylko, że $ na Chorwację i Euro na strefę Euro
horas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 15.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) horas » 10.04.2015 07:54

Slavko1974 napisał(a):Horas, dobrze policzyłeś. W Twoim przypadku płacenie kartą wyjdzie taniej, choć wyniesie to raptem kilkadziesiąt groszy zysku na każde 100 kun. Poza tym przyjąłeś opcję kupna kun za złotówki na miejscu, co nie należy do najtańszych opcji, aczkolwiek jest to bardzo wygodne.


@Slavko1974
ooo Kolega widzę mój rocznik 8)
Zależy mi na wygodnym płaceniu tam gdzie mogę plastikiem płacić (bramki na autostradzie, markety, itp.).
Jadąc pierwszy raz do CRO (2009) wziąłem samo EUR które później wymieniałem w kantorach, było to uciążliwe, no i ciut ryzykowne trzymać całą kasę cały czas przy sobie :?
Będąc drugi raz (w zeszłym roku) płaciłem plastikiem i byłem bardzo zadowolony, oczywiście wybierałem też kasiorę z bankomatów (tak na drobne wydatki).
Generalnie płacenie kartą jest dla mnie zdecydowanie lepsze, mimo że może być ciut drożej lub taniej :lol:
W tym roku również będę płacił kartą debetową do konta T-Mobile.

pozdrav :papa:
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 11.04.2015 14:53

witam
co myślicie o tym ?

Drastyczne podwyżki za transakcje kartą

http://biznes.pl/drastyczne-podwyzki-za ... rta/8nrcdg
w 3.30.min
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 15.04.2015 19:53

W t-mobilebankowe wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe od 1 czerwca 2015 (obecnie 5zł od transakcji).
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 15.04.2015 20:05

Lechoo napisał(a):W t-mobilebankowe wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe od 1 czerwca 2015 (obecnie 5zł od transakcji).



A skąd to info? Rzadko kiedy bank informuje wcześniej o zmianie TOiP.
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 15.04.2015 20:07

Takie info dostałem na maila przy okazji kilku pytań.

Wypłata środków z konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w PLN jest bezpłatna w Polsce i za granicą.

Wypłata gotówki z konta walutowego w bankomatach Euronet (w kraju) jest bezpłatna. Wypłata gotówki z konta walutowego w bankomatach innych sieci w kraju i za granicą wiąże się z opłatą w wysokości 5 zł od każdej transakcji.

Jednocześnie pragnę przekazać, że wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe od 1czerwca 2015.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 15.04.2015 21:41

MRK napisał(a):
Lechoo napisał(a):W t-mobilebankowe wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe od 1 czerwca 2015 (obecnie 5zł od transakcji).



A skąd to info? Rzadko kiedy bank informuje wcześniej o zmianie TOiP.


A skąd takie zdziwienie? Mój bank również umieścił taką informacje na www.
Jeszcze taka informacja odnośnie T-Mobile. Co prawda nie dotyczy kont a sprzedaży ubezpieczeń, ale często te produkty są ze sobą powiązane.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/t-mobile-na-liscie-ostrzezen-knf-sprzedawal,90,0,1762394.html
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 16.04.2015 00:01

Lechoo napisał(a):Takie info dostałem na maila przy okazji kilku pytań.

Wypłata środków z konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w PLN jest bezpłatna w Polsce i za granicą.

Wypłata gotówki z konta walutowego w bankomatach Euronet (w kraju) jest bezpłatna. Wypłata gotówki z konta walutowego w bankomatach innych sieci w kraju i za granicą wiąże się z opłatą w wysokości 5 zł od każdej transakcji.

Jednocześnie pragnę przekazać, że wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe od 1czerwca 2015.


Dzięki za info.

Slavko1974 napisał(a):
A skąd takie zdziwienie? Mój bank również umieścił taką informacje na www.


Stąd?
MRK napisał(a):Rzadko kiedy bank informuje wcześniej o zmianie TOiP.


Szczególnie, jeśli chodzi o rzeczy pozytywne dla klienta.

Slavko1974 napisał(a):Jeszcze taka informacja odnośnie T-Mobile. Co prawda nie dotyczy kont a sprzedaży ubezpieczeń, ale często te produkty są ze sobą powiązane.


Troszkę nierzetelnie. Rzecz się tyczy T-Mobile, a nie T-Mobile Usługi Bankowe. I te produkty nie są ze sobą powiązane. Ubezpieczenie, do którego doczepil się KNF tyczy telefonu/smartfonu. Nie ma nic wspólnego z działalnością w zakresie usług bankowych.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 16.04.2015 12:18

Ale to wątek o płaceniu kartą a nie wypłatach z bankomatu bo to insza inszość jest :D
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 16.04.2015 13:19

Kartą? paliwo i bramki na trasie, zakupy w sklepach akceptujacych karty, ew. hotele/pensjonaty

w zasadzie więcej możliwości płacenia karta nie widzę, bo za restaurację, butelkę browara na plaży, pomidory na targu czy lody dla dzieci nie bedę się wygłupial z kartami

wyjmowanie z bankomatu? owszem, ale ryzykowne, kiedyś w Bułgarii padły wszystkie bankomaty w Carevie czyli całkiem sporym miasteczku, awarie bankomatów bardziej odludnych miejscach wbrew pozorom całkiem częste

tak że gotówka najbardziej i to nie tylko wywokości rezerwy na czarną godzinę...
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 16.04.2015 13:20

tbd
Ostatnio edytowano 16.04.2015 14:21 przez wtopek, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.04.2015 14:06

Dalibyśmy rade zajarzyć i po jednym razie :lol:
Płacenie kartą w restauracji to wygłupianie się?
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 16.04.2015 14:19

Bocian napisał(a):Dalibyśmy rade zajarzyć i po jednym razie :lol:
Płacenie kartą w restauracji to wygłupianie się?


pytanie ile knajpek czy budek nadmorskich akceptuje karty? nie mam świeżych doświadczeń z HR, ale w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech w takich miejscach króluje gotówka

jak się ma gotówke, to i napiwek można łatwiej wręczyć, przy standardowym obiedzie dla całej rodziny ja zwykle zaokraglam rachunek do 5 euro w górę

no i "awarie" terminali są dośc częste ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone