Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nuda..czyli urlop w Cro po raz.. osiemasty str 97

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 06.01.2019 20:11

travel napisał(a):Ciekawa jestem jak te żółwie przeżywają zimę?
Przecież tam też zdarzają się temperatury poniżej zera.


Pewnie gdzieś je zabierają 8O
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 06.01.2019 20:22

krakusowa napisał(a):Nasz pierwszy raz to był 2002 rok, potem 2010 i ostatnio 2018.
Jak wylądujemy w Srimie we wrześniu, to pewnie pojedziemy do Szybenika jeszcze raz.. :roll: :D
maslinka napisał(a): Żółwiki genialne! Muszę wrócić do Szybenika i je zobaczyć :D

W 2010 były bardziej fotogeniczne :wink:
I chyba było ich więcej
maslinka napisał(a): Bardzo mi się podoba to miasto, ma w sobie to "coś" 8)

Też mi się tak wydaje :lol:


My byliśmy raz w 2015 i mile wspominamy tą wizytę :lol: . Żółwiowej fontanny niestety nie widzieliśmy :cry: Miasto faktycznie ma to coś :lol: . Jeśli w tegorczne wakacje wylądujemy w pobliżu to do Szybenika z pewnością wpadniemy.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 06.01.2019 20:26

Żegnany się z żółwiami i wracamy na starówkę :D
DSC07463.jpg

DSC07464.jpg

DSC07465.jpg

DSC07466.jpg
szybenicki teatr

DSC07467.jpg

Wchodzimy do cerkwi
DSC07470.jpg

DSC07468.jpg

DSC07469.jpg

DSC07471.jpg

I cerkiew z zewnątrz
DSC07473.jpg

Labiryntem wąskich uliczek idziemy w stronę katedry
DSC07474.jpg

DSC07475.jpg

DSC07476.jpg

DSC07477.jpg

DSC07478.jpg

DSC07479.jpg

DSC07480.jpg

DSC07481.jpg

DSC07482.jpg

DSC07485.jpg
sjesta
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 06.01.2019 20:28

Dawigsqu napisał(a):
My byliśmy raz w 2015 i mile wspominamy tą wizytę :lol: . Żółwiowej fontanny niestety nie widzieliśmy :cry: Miasto faktycznie ma to coś :lol: . Jeśli w tegorczne wakacje wylądujemy w pobliżu to do Szybenika z pewnością wpadniemy.

To koniecznie musicie odwiedzić żółwie :lol: :wink:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 07.01.2019 18:53

...
DSC07486.jpg

DSC07487.jpg

DSC07488.jpg

DSC07489.jpg

DSC07491.jpg

DSC07492.jpg

DSC07493.jpg

DSC07494.jpg

DSC07497.jpg

Tym razem twierdzę odpuszczamy :|
DSC07498.jpg
droga do twierdzy

Po chwili jesteśmy już u celu
DSC07499.jpg

DSC07500.jpg

Jeszcze rzut oka na czerwone szybenickie dachy :roll: :
DSC07501.jpg

i jesteśmy na placu Republiki Chorwacji - :hearts: Trg Republike Hrvatske
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2019 20:50

krakusowa napisał(a):
travel napisał(a):Ciekawa jestem jak te żółwie przeżywają zimę?
Przecież tam też zdarzają się temperatury poniżej zera.

Pewnie gdzieś je zabierają 8O

To w przypadku żółwi czerwonolice nie problem, bo one hibernują. Jak spada temperatura zapadają w sen. Wtedy przenosi się je w suche miejsce i umieszcza w pojemnikach, które są częściowo zamknięte, ale umożliwiając cyrkulację powietrza. Jak temperatura otoczenia się podnosi to żółwie się wybudzają i zaczynają baraszkować....

My nigdy swoich żółwi nie skłanialiśmy do spania....
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 08.01.2019 13:58

piekara114 napisał(a):
krakusowa napisał(a):
travel napisał(a):Ciekawa jestem jak te żółwie przeżywają zimę?
Przecież tam też zdarzają się temperatury poniżej zera.

Pewnie gdzieś je zabierają 8O

To w przypadku żółwi czerwonolice nie problem, bo one hibernują. Jak spada temperatura zapadają w sen. Wtedy przenosi się je w suche miejsce i umieszcza w pojemnikach, które są częściowo zamknięte, ale umożliwiając cyrkulację powietrza. Jak temperatura otoczenia się podnosi to żółwie się wybudzają i zaczynają baraszkować....

My nigdy swoich żółwi nie skłanialiśmy do spania....

Człowiek całe życie się uczy :lol: :?
Nie wiedziałam. że żółwie mogą zapadać w sen zimowy 8O
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 08.01.2019 18:10

Trochę informacji dot. Katedry w Szybeniku św. Jakuba (Katedrala sv. Jakova u Šibeniku)

W 1402 roku, gdy Szybenik należał do Wenecji, rozpoczęto budowę katedry, w modnym wówczas stylu gotyckim. Plany jej budowy zaczęły się od 1298 roku, kiedy to w Szybeniku erygowano diecezję. Właśnie wtedy zaczynały się piąć w górę najpotężniejsze i najpiękniejsze katedry, jak paryska Notre Dame czy kolońska. Ale w Szybeniku, świeżo zdobytym przez Wenecję, długo nie działo się nic. Kościoły owszem, powstawały, ale niewielkie. W 1402 roku zdecydowano o budowie porządnej katedry, ale na tym się skończyło. Dopiero w 1441 roku szybeniccy radni powierzyli pieczę nad budową mistrzowi Giorgio Orsiniemu, przez Chorwatów nie nazywanemu inaczej jak Juraj Dalmatinac. Urodzony w Zadarze, zdobył już sławę w Wenecji, wykonując rzeźby dla katedry św. Marka i pałacu dożów (portal pałacu jest jego dziełem). Ostre łuki okien i drzwi, charakterystyczne misternie rzeźbione kolumny. Na środku kopuła, nieczęsto spotykana w stylu gotyckim.
Juraj Dalmatinac nie tylko nadzorował całość, ale także osobiście pracował. Jego dziełem są 71 ludzkie głowy otaczające świątynię. To podobizny ówczesnych, znamienitych mieszkańców miasta. Widać, że mistrz miał nie tylko talent, ale i poczucie humoru karykaturzysty. Bo obok normalnych postaci, wyrażających tylko zwykłe uczucia, zdarza się wyjątkowo rozwrzeszczana baba czy tłusty bobas.
W 1475 roku Juraj zmarł, a jego rolę przejął Toskańczyk Nicolo Fiorentino, zwany przez Chorwatów Nikola Firentinac. To już były inne czasy. Właśnie w tym czasie we Florencji narodził się nowy styl, renesans. I to, co zaczynano w strzelistym gotyku, kończono w stonowanym renesansie, jak choćby florencka katedra Santa Maria del Fiore. Toskańczyk poszedł tym samym tropem. Zostawił ostre elementy gotyckie, okrągłe, także gotyckie rozety, które nadbudował łagodnymi, półokrągłymi łukami. I to jakimi! Nigdzie na świecie nie znajdziemy tak idealnie półokrągłego dachu jak w szybenickiej katedrze. Sklepienie wygląda identycznie od góry i z wnętrza świątyni.
Nicolo Fiorentino zmarł w 1505 roku, a jego dzieło do konsekracji katedry w 1555 roku kontynuowali ojciec i syn Bartłomiej i Jakub Mestra. I wszyscy, nie bez problemów, musieli się dostosować do założeń Juraja. A ten założył, że do budowy nie użyje ani grama zaprawy murarskiej. Wszystkie kamienie są tak ściśle połączone, że tworzą całość bez konieczności kładzenia jakiejkolwiek spoiny.
Szybenicka katedra jest największym na świecie kościołem zbudowanym wyłącznie z kamienia. Do budowy nie użyto ani jednej cegły. Kamienie pochodzą m. in. z wysp Brač i Krk. Sława tej pierwszej miała już ponad tysiąc lat; z niej pochodził budulec pałacu Dioklecjana w Splicie. A później – także materiał do budowy waszyngtońskiego Białego Domu.
Katedra autentycznie robi wrażenie. Ale dopiero gdy się wie, na co należy zwrócić uwagę. Na pierwszy rzut oka – ot, kościół jak kościół, ładnie zdobiony, duży i tyle. Ale gdy się wspomni o łukach, głowach czy misternych innych rzeźbach, w tym na kolumnach – przychodzi zachwyt.
Wnętrze jest bardziej gotyckie niż renesansowe z racji surowości. Wszystko jest w szarej tonacji naturalnego kamienia, bez żadnych tynków. Mistrzowie kończący świątynię w stylu renesansu, sprytnie połączyli szpiczasty gotyk z zaokrąglonym renesansem, że wszystko tworzy jedną całość.
I jakby tego było mało, w katedrze są również elementy romańskie. To charakterystyczne weneckie lwy oraz rzeźby Adama i Ewy, które pozostały po stojącej tu wcześniej świątyni.Po wojnie katedra została pieczołowicie odbudowana. A w 2001 roku została wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako modelowy przykład połączenia w jedną całość elementów gotyku i renesansu.

trochę historii ze strony https://happytovisit.com/pl/attractions ... /visit-a39
Kupujemy bilety i wchodzimy do środka 8O
DSC07502.jpg

DSC07503.jpg

DSC07504.jpg

DSC07505.jpg

DSC07506.jpg

DSC07507.jpg

DSC07512.jpg

DSC07513.jpg

DSC07514.jpg

DSC07515.jpg

DSC07516.jpg

DSC07517.jpg

DSC07518.jpg

DSC07519.jpg

DSC07520.jpg

DSC07521.jpg

DSC07522.jpg

DSC07523.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.01.2019 18:22

Sklepienie tej Katedry na mnie zawsze robi OGROMNE wrażenie...
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.01.2019 21:25

Ojej znalazłam chwilę i zaglądam 8O Fakt długo mnie nie było- eeeech - życie goni i czasu brak tak więc podziwiam nadal i wspominam nasz pobyt 2014 jeszcze w komplecie.

Pozdrawiam
Monika
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 09.01.2019 07:24

piekara114 napisał(a):Sklepienie tej Katedry na mnie zawsze robi OGROMNE wrażenie...

Cała katedra robi na mnie ogromne wrażenie 8O
Pamiętam nasz pierwszy raz w katedrze, bez tłumów... cicho i spokojnie
Teraz już tak komfortowo niestety nie było :?
Poza tym jak widać na zdjęciach katedra jest odnawiana i to też niestety było słychać :x
21monika napisał(a):Ojej znalazłam chwilę i zaglądam 8O Fakt długo mnie nie było- eeeech - życie goni i czasu brak tak więc podziwiam nadal

Monika trochę zwolnij...
21monika napisał(a):wspominam nasz pobyt 2014 jeszcze w komplecie.

:hearts:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 09.01.2019 09:31

Ta katedra jest cudowna!!!! Wiele lat temu w niej byłam a potem mimo kilku wizyt w Szybeniku jakoś się nie składało, dobrze że mogę popatzreć u Ciebie. Sklepienie jest obłędne 8O :hearts:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1447
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 10.01.2019 11:11

A ja oglądam i sobie wspominam. Mimo że to był tylko krótki spacer. Ale następnym razem będzie dłuższy i z twierdzami. :P
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 10.01.2019 13:04

beatabm napisał(a):Ta katedra jest cudowna!!!! Wiele lat temu w niej byłam a potem mimo kilku wizyt w Szybeniku jakoś się nie składało, dobrze że mogę popatzreć u Ciebie. Sklepienie jest obłędne 8O :hearts:

Faktycznie szybenicka katedra jest piękna :hearts:
pomorzanka zachodnia napisał(a):A ja oglądam i sobie wspominam. Mimo że to był tylko krótki spacer. Ale następnym razem będzie dłuższy i z twierdzami. :P

O tam polecam twierdze, z których jest piękny widok na miasto i kanał szybenicki :hearts:


Teraz niestety ( albo dla niektórych stety :wink: ) nastąpi chwila przerwy w relacji...
Idę sobie dziś uwolnić.... troczek A1 kciuka prawego 8O
Zabieg mało inwazyjny, ale ręka ma być unieruchomiona przez kilkanaście dni :|
Dzięki temu poczytam wszystkie zaległe forumowe relacje :lol:
Do zobaczenia :wink: wkrótce :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.01.2019 13:05

krakusowa napisał(a):Teraz niestety ( albo dla niektórych stety :wink: ) nastąpi chwila przerwy w relacji...
Idę sobie dziś uwolnić.... troczek A1 kciuka prawego 8O
Zabieg mało inwazyjny, ale ręka ma być unieruchomiona przez kilkanaście dni :|
Dzięki temu poczytam wszystkie zaległe forumowe relacje :lol:
Do zobaczenia :wink: wkrótce :papa:

Powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nuda..czyli urlop w Cro po raz.. osiemasty str 97 - strona 111
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone