Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.02.2022 15:00

marze_na napisał(a):Dzięki :D .
Świadomość, że zagląda tu jeszcze ktoś oprócz mojego męża jest bardzo motywująca :smo: .

Ja zaglądam, jak najbardziej :D I nawet często komentuję :oczko_usmiech:

Też uważam, że Dolny Śląsk to mega ciekawy region. Marzena, masz szczęście, że mieszkasz w tak ciekawej krainie :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.02.2022 17:38

W życiu nie słyszałem o Mysłakowicach czy Karpnikach ...
Piękne te ośnieżone świerki, ja wolę inne pory roku, ale cudnie one wyglądają ! :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.02.2022 21:26

majkik75 napisał(a):Może nie zawsze komentuję, ale śledzę, bo pokazujesz super miejsca i budujesz mi mapkę, co trzeba będzie kiedyś odwiedzić

Trochę mam jeszcze do pokazania :D . W zasadzie to dysk powoli puchnie od ilości materiału :lol: .


maslinka napisał(a):Marzena, masz szczęście, że mieszkasz w tak ciekawej krainie

Często zdarza mi się w myślach dziękować dziadkom, że po latach wojennej zawieruchy osiedlili się właśnie we Wrocławiu 8) .


tony montana napisał(a):W życiu nie słyszałem o Mysłakowicach czy Karpnikach ...

Ale o Dolinie Pałaców i Ogrodów musiałeś słyszeć :D .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 11.02.2022 10:11

marze_na napisał(a):Trochę mam jeszcze do pokazania :D . W zasadzie to dysk powoli puchnie od ilości materiału :lol: .


Uwolnij zasoby, nie krępuj się :D

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.02.2022 11:13

majkik75 napisał(a):Uwolnij zasoby, nie krępuj się :D

Chciałabym, tylko ten wieczny brak czasu :roll: :D .
Póki co skończę ten marcowy wyjazd A.D. 2021.

Sokoliki

Na Wojanowie kończymy objazd pałaców. Pogoda poprawia się na tyle, że postanawiany skoczyć na cycka :oczko_usmiech: .
Podjeżdżamy do Trzcińska i zostawiamy auto przy niebieskim szlaku w stronę Szwajcarki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z dwóch cycków wybieramy Sokolik. Na oba jest już trochę za późno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wdrapujemy się na górę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I już mamy widoczki :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 11.02.2022 11:14 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.02.2022 11:13

Nie da się ukryć, że bardzo nam się tu podoba 8) .

Obrazek

Obrazek


Na dole obserwujemy jeszcze chwilę wspinaczy i ruszamy z powrotem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tam przed chwilą byliśmy :D .

Obrazek


To punkt widokowy na Husyckich Skałach. Trzeba się obowiązkowo zatrzymać :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień kończymy w Miedziance pizzą o zachodzie słońca 8) .

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 11.02.2022 16:36 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 11.02.2022 14:28

Pałac w Wojanowie miał szczęście do nowych właścicieli. Po odbudowie to teraz perełka.
Niestety gorzej trafiło się pałacowi w pobliskim Bobrowie. Tam już ponad 20 lat niby trwa odbudowa, a ruina jak stała tak stoi. A pałacyk chyba nawet piękniejszy niż Wojanowski.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.02.2022 15:10

mchrob napisał(a):Niestety gorzej trafiło się pałacowi w pobliskim Bobrowie.

Kupiony w 1994 r., a zamiast pięknieć systematycznie niszczeje :( . Byliśmy tam parę lat temu, ale strach było podejść do ogrodzenia, bo pilnował tego jakiś wariat, który szczuł psem :roll: :? . Teraz z dronem byłoby nam łatwiej :twisted: .
Starosta Karkonoski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego działają w kierunku odebrania zamku właścicielom.

Na tym blogu jest trochę zdjęć wnętrz. Wpis jest z 2020 r.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.02.2022 22:47

Parę miesięcy temu zobaczyłam zdjęcie w internecie i koniecznie musiałam obejrzeć na własne oczy. Udało się wczoraj 8) .
Skała Czaszka. Taka atrakcja w Górach Stołowych :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W ogóle piękną zimę w Stołowych znaleźliśmy :hearts: .

Obrazek
Ostatnio edytowano 02.02.2023 19:09 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.09.2022 09:48

Weekend z Kolejami Dolnośląskimi 8)
Jelenia Góra - Szklarska Poręba - Wałbrzych


Wypad sprzed prawie już roku, bo z pierwszych dni października 2021 roku.
Przy aktualnych cenach paliw pomysł wydaje mi się jednak godny promowania :oczko_usmiech: .

Ruszamy w piątek prosto po pracy :).

Obrazek


Dwie godziny później wysiadamy w Jeleniej Górze :hut: .

Obrazek


Noclegi zarezerwowaliśmy w Apartamentach EDK, położonych przy ul. 1 Maja, między stacją kolejową, a Placem Ratuszowym, na przeciwko Kościoła Podwyższenia Krzyża. Lokalizacja rewelacja :D .

Rok wcześniej Jelenia Góra bardzo przypadła nam do gustu, wróciliśmy z przyjemnością i wracać będziemy pewnie jeszcze nie raz.
Idziemy na wieczorny spacer.

Obrazek


Charakterystyczne kamienice z podcieniami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rynek zwie się w Jeleniej Górze placem Ratuszowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Korzystając z bezpośredniego sąsiedztwa zaglądamy do parku przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Obrazek


Park wokół świątyni to teren dawnego cmentarza, po którym zachowało się kilkanaście kaplic grobowych patrycjatu miejskiego z okresu 1717–1770.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wieczorem większość z nich jest pięknie oświetlona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jelenią Górę polubiliśmy też za świetną ofertę gastronomiczną 8) . Dużo tu wysoko ocenianych kawiarni, pizzerii i restauracji.
Osobiście szczerze mogę polecić I Love Pizza i jej siostrę I Love Pasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Od niedawna na placu Ratuszowym działa też najmłodsza z tej rodziny I Love Italy - też kiedyś przetestujemy.

Obrazek



W następnym odcinku wyruszymy na szlak.

:papa:
Ostatnio edytowano 26.09.2022 22:29 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 23.09.2022 12:22

U Ciebie jak zawsze, jest co oglądać :)

Byłem w Jeleniej Górze w tym (Cieplice) i ubiegłym (Śródmieście) roku. Cieplice znacznie bardziej mnie zachwyciły.


Zaintrygowało mnie to czarne tagliatelle. Z czym to?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.09.2022 12:49

greenrs napisał(a):Byłem w Jeleniej Górze w tym (Cieplice) i ubiegłym (Śródmieście) roku. Cieplice znacznie bardziej mnie zachwyciły.

A ja Cieplic nie znam. W sierpniu było blisko, pociągiem oczywiście :wink: .
Mieliśmy wejść na Chojnik z Sobieszowa, a wracając zrobić przystanek w Cieplicach, ale pomysł storpedowała pogoda.


greenrs napisał(a):Zaintrygowało mnie to czarne tagliatelle. Z czym to?

To ˈnduja. Bardzo pikantna, miękka kiełbasa wieprzowa wywodząca się z Kalabrii.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.09.2022 13:19

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):W życiu nie słyszałem o Mysłakowicach czy Karpnikach ...

marze_na napisał(a):Ale o Dolinie Pałaców i Ogrodów musiałeś słyszeć :D .


Słyszałem. Ale słyszeć to za mało :)

ładne widoki z tej skalnej "baszty" - choć przyznam się, że dla mnie widoki typowo górskie - z granitowymi czy wapiennymi ścianami są atrakcyjniejsze

Jelenia jest spoko, byłem dwa razy i podobało mi się. Fajne oświetlenie - w dobie niczym wg mnie nieuzasadnionych podwyżek prądu (m.in dla samorządoów) o 400-600% chyba musimy powoli zapominać o takim klimacie....
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.09.2022 13:43

tony montana napisał(a):dla mnie widoki typowo górskie - z granitowymi czy wapiennymi ścianami są atrakcyjniejsze

A ja tam najbardziej kocham bieszczadzkie połoniny :D . Tyle, że tam mam daleko, a w Sudety bliziutko. Nawet pociągiem :D .

tony montana napisał(a):w dobie niczym wg mnie nieuzasadnionych podwyżek prądu (m.in dla samorządoów) o 400-600% chyba musimy powoli zapominać o takim klimacie....

To bankowo. Zamek Książ np. już zapowiedział, że nie będą włączać wieczornych iluminacji :( .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.09.2022 14:06

I też jestem. Poza tym to jest absolutnie niesprawiedliwe, że z mojego ulubionego Wrocławia macie tak blisko w tak fajne rejony :twisted: :smo:
W Jeleniej byłem dawno temu, w sensie tak ponad 20 lat temu ... Ale w Karpaczu i Szklarskiej to już po kilka razy ... Fantastyczne rejony :)

Pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone