Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja wielka FJAKA w koronie - Vis inaczej

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 05.04.2021 17:07

CROberto napisał(a):Ten rejs, jest równie wspaniały jak zeszłoroczny... 8)
Wpłynąłem wraz z Wami, w swoje wakacyjne marzenia :hearts:

Katerina napisał(a):Tak sobie myślę i porównuję te moje wyprawy na odległe wyspy - chyba najwspanialszy był rejs na Brusnik i Svetac dwa lata temu - magiczny efekt pierwszego razu :)


Tak,efekt pierwszego razu robi swoje...
To też, był świetny rejs 8)
Z przyjemnością sobie go przypomniałem... :)
Link, dla wygodnych :wink:

mamma-mia-hippy-vis-i-happy-bra-t54738-495.html
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 09.04.2021 22:04

megidh
Wyspa jest fantastyczna. Bardzo mi się podoba.
Tylko jak to Twoje przemieszczanie się ma się do tytułowej fjaki. Przecież miałaś leżeć i nic nie robić, a tu co rusz odkrywasz przed nami jakieś inne miejsca, które odwiedziłaś.

Gosiu, już wspomniałam, że fjaka może objawiać się podczas słodkiego lenistwa, można ją poczuć nie odrywając się od znanych czynności, przyjemności, miejsc i ludzi, ale też przenosząc się - dosłownie i przenośni - w zupełnie inne obszary. A gdzież lepiej, jak na środku Jadrana, mając tylko autochtonów wokół siebie? :D


gusia-s
Dziś rano kolejny wstrząs o sile 4,7.

boboo
Nie ma co ukrywać.
Trzęsło, trzęsie i będzie trząść.

Że też nie można wypracować systemów wczesnego ostrzegania i reagowania :roll:
Dlaczego to zawsze zaskakuje, jak zima drogowców??


Ural
Oby do lata. Będą ogórki gruntowe, a wtedy biała surowa kiełbasa z majerankiem upieczona na ruszcie czy szaszłyk z karkówki z cebulą w towarzystwie mizerii smakuje wybornie.

Uwielbiam, chociaż obecnie ...z trudem przychodzi mi myślenie o białej kiełbasie :lol: W Wielkanoc miałam ją w różnych postaciach - najlepsza była ta pieczona w ciemnym piwie :D


CROberto
Tak,efekt pierwszego razu robi swoje...
To też, był świetny rejs 8)
Z przyjemnością sobie go przypomniałem... :)
Link, dla wygodnych :wink:


O, jak miło :smo:
Tamten rejs był po prostu epicki i homerycki :oczko_usmiech: , a poza tym inicjacja dalekomorska na małej jednostce :)
Różnica jest taka, że ten pierwszy wprawił mnie w euforię, a ten ostatni był dość nostalgiczny. Czasem jest tak, że morze wywołuje w człowieku pewne nastroje, a czasem jest odwrotnie - nastroje wniesione na pokład decydują o odbieranych wrażeniach.
:papa:



Zanim dojdziemy spacerkiem :roll: :oczko_usmiech: do latarni morskiej na Palagruży, to podzielę się najnowszymi wieściami z Komiży.

Oto artykuł, który opisuje skandal jaki wybuchł po pewnej decyzji pani burmistrz Komiży:

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/ ... Q-GtxdTcF4

W skrócie - pani burmistrz ogłosiła, że takie obrazki, które tworzyły koloryt wyspy i miasteczka nie będą już możliwe do zobaczenia...

P9071760.JPG

P9200983.JPG

P9201014.JPG


Miejscowym ma się zakazać puszczania swoich zwierząt "luzem" na wypas...
Dotyczy to : koni, osłów, mułów, kóz, owiec, gęsi, kur, indyków, kaczek (może któreś pominęłam, ale i tak krów tam nie widziałam), które będzie można hodować tylko we własnej "zagrodzie", lub uwiązane w jej pobliżu :roll:

Pani burmistrz tłumaczy to potrzebą wdrażania nowoczesnych zasad sanitarnych i "odwrotu od czasów sprzed stu lat" - i nie ma to nic wspólnego z pandemią.
Miejscowi twierdzą, że sprawa ma drugie dno, ale nie będę wyjaśniać - kto chce, ten sobie doczyta.
Na co gradonačelnica odbija piłeczkę i twierdzi, że w większości miast na innych wyspach takie prawo obowiązuje od dawna - chodzi o wymogi higieny, smród i obrzydzenie dla...turystów :roll:

Nie wyobrażam sobie trzymania stadka kóz (np. 6 ciu), czy osiołka uwiązanych do poletka właściciela - wszyscy wiemy jak wyglądają "łąki" :wink: na wyspach - ziemia jest wyschnięta w okresie lata i zwierzęta muszą się przemieszczać, żeby znaleźć coś zielonego do jedzenia :roll:

A zupełnym absurdem jest to, że ten przepis obejmie też wysepki Svetac, Sušac, Biševo i Palagrużę , które wchodzą w skład gminy Komiża :roll:

W relacji ViP - Goulash opisałam wizytę na Sušcu - mieszka tam jeden pasterz i jego owce drepczą po całej wyspie, a osiołek, króliki i kury latarnika też swobodnie spacerują po interiorze.
To samo było na Svetcu - te piękne tovary właśnie wróciły do gospodarzy po wypasie samopas :D , czy może wystarczy: po samopasie? :oczko_usmiech:

IMG_20180909_172126_2.jpg


Na lokalnych forach Komiżanie i Višanie (nowe prawo ma być wprowadzone również w mieście Vis) już się śmieją - ciekawe, czy policja będzie codziennie płynąć na Palagrużę, żeby sprawdzić, czy jedyny osioł jest uwiązany, żeby nie wadzić...turystom :lool: :lool:

Podpisałam dzisiaj petycję - link do niej jest zaznaczony na niebiesko (peticiju), zaraz przed zdjęciem pani burmistrz w artykule. Cała czynność zajęła mi 60 sekund. Po wypełnieniu czterech pól formularza przysłano mi na maila link, który ma potwierdzić mój podpis. I tyle.

Jeśli są tu Czytelnicy odwiedzający Vis - zachęcam do tej akcji - jeśli chcemy jeszcze zobaczyć jego oblicze, jakie znaliśmy do tej pory.
Tych, którzy nie byli, ale zamierzają , albo w ogóle nigdy :wink: , również zachęcam :papa:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4894
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 10.04.2021 06:46

Gdy płyniesz sobie po małych falach, nie zdajesz sobie z nich sprawy.
Przyzwyczajenie, norma, tło...
Ale sporadycznie te małe fale nałożą się na siebie akurat pod łódką.
Zabuja, obije i znowu spokój - ale przez jakiś czas, niejako mimochodem obserwujesz wodę i wyliczasz sobie interakcje fal.
Podobnie jest z informacjami.
Ta dzisiaj przedstawiona wywołała u mnie "błysk" i porównanie różnych decyzji w różnych krajach.
Zauważyłem pewną korelację.
Takie decyzje są częstsze w krajach, w których od dzieciństwa zwykły człowiek jest "tresowany na nastawianie drugiego policzka".
Przynajmniej tak mi się wydaje.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 10.04.2021 07:13

Też podpisuję peticiję :papa: Na takie decyzje - szkoda słów...
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.04.2021 08:51

Dziwne, że pani gradonačelnicy przeszkadza srający, za przeproszeniem tovar, ale nie razi jej ta miejscówka oddalona raptem 3 km od Komižy, a będąca chyba w jej gestii.:roll:
https://goo.gl/maps/oFTPoeFc2rxz7q6c8

Petycja podpisana, bo szkoda byłoby takich obrazków, jak te, zrobione wczesnym rankiem pośrodku Biokova.
Towarzystwo wyruszyło sobie samopas w góry zaraz po otwarciu zagród. I również pod wieczór dobrowolnie wraca do zagród.
Załączniki:
DSC00408 (Copy).jpg
DSC00405 (Copy).jpg
DSC00399 (Copy).jpg
DSC00397 (Copy).jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.04.2021 18:43

Jako przeciwnik uwiązywania kogokolwiek , gdziekolwiek , za cokolwiek , również taką petycję podpiszę :)
Co do fal - ich interferencja wyprosiła mnie kiedyś z kajaka :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.04.2021 19:29

Petycję również podpisałam.
To jest okropny pomysł, żeby zwierzęta zostały uwięzione. Ja rozumiem takie zakazy w dużych miastach, ale przecież wyspy chorwackie dlatego są takie pociągające, bo oprócz tego, że są piękne, to są również bardzo naturalne. Jeśli więc ta naturalność zostanie im odebrana, to zostanie otwarta droga do budowania tam hoteli dla all inclusiv-owców, którzy nosa z nich nie wyściubią. :evil:
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 11.04.2021 06:25

Ovu peticiju potpisano. Z wielką satysfakcją to uczyniłem :D
A tak co do fal i ich interferencji i tresowania; kiedyś boleśnie się o tym przekonali żołnierze co szli miarowym krokiem przez most. Bo taka komenda była. Naczelnika też nie słuchajcie, bo się nam most zawali :mrgreen: :oczko_usmiech:

Serdecznie pozdrawiam,
Paweł
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 12.04.2021 20:20

Bardzo dziękuję Wszystkim i Każdemu z osobna za zainteresowanie tematem, a zwłaszcza tym, którzy podpisali petycję :D

Musimy sobie uzmysłowić, że takie regulacje mogą niedługo obowiązywać w całej Chorwacji, dlatego ważne jest wyrażenie opinii przez społeczność " turystyczną" - czyli nas. Przecież pani naczelnik tłumaczy swoją decyzję potrzebą zadbania o ...dobro turystów :? :x

Dlatego proszę maruderów o dokonanie tego chwalebnego czynu i zagłosowanie.
Ponownie zamieszczam link do petycji - tym razem w innym artykule:

https://morski.hr/2021/04/10/gradsko-vi ... hUW_kW1lh8

Jeśli nie dostaniecie od razu maila zwrotnego - bo takie informacje otrzymałam, to trzeba spróbować po jakimś czasie jeszcze raz.

Na stronie petycji jest zakładka "Podpisy" - przejrzałam ją i z satysfakcją odnotowałam, że jest już na liście sporo polskich flag - idźmy na rekord, niech Chorwaci widzą, że jesteśmy aktywni w tej sprawie - tak bardzo dla nich..."żywotnijej" :)

Oto osiołki ze Splitu - w marszu solidarności z osiołkami z Komiży :hearts: - na wzgórzu Marjan.

171254188_10222445795347593_5511030980621370525_n.jpg


Kozy też proszą o mały gest , który może zaważyć o ich losie.

Koze-e1522081045449.jpg


Sprawa jest poważna - małe gospodarstwa OPG (agroturystyka) już wieszczą swój upadek, drobni hodowcy obawiają się, że niedługo wybudują na Visie Lidl i Mc Donald's, a oni nie będą mogli jeść własnych jajek i kur.

Miłośnicy mięsnej peki niech pomyślą - skąd będzie niedługo pochodzić ich peka? - z Nowej Zelandii (jagnięcina i koźlina). Nie to żebyśmy mieli coś przeciwko nowozelandzkiej jagnięcinie :roll: - jest pyszna, ale w Cro chcemy jeść świeże i lokalne produkty.

Miejscowi obawiają się, że i oni będą musieli powoli wynosić się z Visu, a Komiża stanie się miejscem stricte turystycznym i pracy sezonowej dla osób spoza wyspy.
Na lokalnych portalach internetowych czytam wpisy np.:

" Jeśli wygonią z wyspy czterokopytne, to i my dwukopytni też zostaniemy przegonieni".

Poza kwestią ekonomiczną jest też ta sentymentalna - tradycja i miłość do swoich osiołków - towarzyszy pracy i życia - po prostu przyjaciół. Senko Karuza, miejscowy pisarz i restaurator pięknie opisał w jednym ze swoich felietonów relację: osiołki - Višanie :

"...zostaliśmy jedyni w mieście (Visie), którzy obory nie przekształcili w apartamenty do wynajęcia. Teraz nam wypominają przy każdej okazji, że latem nie można trzymać osła i turystów na tym samym podwórzu, ale to nasze podwórze i co nam mogą zrobić. Od dawna nie ma ważnych powodów, dla których byśmy go kochali i dbali o niego, ale skoro tu jest, to go kochamy i opiekujemy się nim tak, jakby był naszym - gdyby nie wstyd, powiedzielibyśmy - przyjacielem"

Itd, itp :D

Teraz osiołkom grozi egzystencja na łańcuchu :(

170852621_1093032607883164_3174913785723506714_n.jpg


Moi drodzy - podpisujcie dla dobra Komiżan, Visu, innych wysp, oraz lądu Dalmacji, jak też dla nas samych
:papa:
Załączniki:
170748061_2849128205303366_6935752453860983046_n.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.04.2021 20:46

Katerina napisał(a):
Dlatego proszę maruderów o dokonanie tego chwalebnego czynu i zagłosowanie.
Ponownie zamieszczam link do petycji - tym razem w innym artykule:

https://morski.hr/2021/04/10/gradsko-vi ... hUW_kW1lh8

Jeśli nie dostaniecie od razu maila zwrotnego - bo takie informacje otrzymałam, to trzeba spróbować po jakimś czasie jeszcze raz.

Na stronie petycji jest zakładka "Podpisy" - przejrzałam ją i z satysfakcją odnotowałam, że jest już na liście sporo polskich flag - idźmy na rekord, niech Chorwaci widzą, że jesteśmy aktywni w tej sprawie - tak bardzo dla nich..."żywotnijej" :)


Ja maila zwrotnego nie otrzymałam, ale na liście jestem. Może dlatego, że podpisywałam petycję przez FB.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 12.04.2021 21:06

Też podpisałem.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4894
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 13.04.2021 05:47

Katerina napisał(a):Miłośnicy mięsnej peki niech pomyślą - skąd będzie niedługo pochodzić ich peka?
Ty to potrafisz argumentować :wink:
978
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 13.04.2021 18:23

boboo napisał(a):
Katerina napisał(a):Miłośnicy mięsnej peki niech pomyślą - skąd będzie niedługo pochodzić ich peka?
Ty to potrafisz argumentować :wink:

Ambasador (sprawy) :wink: musi uderzyć w różne struny :D



Udało się :hearts: :hearts: :hearts:

Pani burmistrzyni skapitulowała pod siłą nacisku 8)

https://morski.hr/2021/04/13/gradonacel ... SQ8XbeXFTk

Kontrowersyjny przepis na razie wycofany.
A za chwilę w Komiży wybory do władz lokalnych - myślę, że tej pani już nie wybiorą, chociaż...kto wie - może właśnie dlatego wybiorą :?:

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w petycję - jestem pewna, że w jakimś tam stopniu pomogliśmy sprawie :D
Także... obecnie możemy zająć się kwestią wysypiska śmieci(Bravik) :oczko_usmiech: :lool:

Uff, teraz na spokojnie mogę wrócić na Palagrużę :lol:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.04.2021 18:46

Katerina napisał(a):Udało się :hearts: :hearts: :hearts:

Pani burmistrzyni skapitulowała pod siłą nacisku 8)

https://morski.hr/2021/04/13/gradonacel ... SQ8XbeXFTk


Super :D :D :D
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 13.04.2021 19:33

Katerina napisał(a):
boboo napisał(a):
Katerina napisał(a):Miłośnicy mięsnej peki niech pomyślą - skąd będzie niedługo pochodzić ich peka?
Ty to potrafisz argumentować :wink:

Ambasador (sprawy) :wink: musi uderzyć w różne struny :D



Udało się :hearts: :hearts: :hearts:

Pani burmistrzyni skapitulowała pod siłą nacisku 8)

https://morski.hr/2021/04/13/gradonacel ... SQ8XbeXFTk

Kontrowersyjny przepis na razie wycofany.
A za chwilę w Komiży wybory do władz lokalnych - myślę, że tej pani już nie wybiorą, chociaż...kto wie - może właśnie dlatego wybiorą :?:

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w petycję - jestem pewna, że w jakimś tam stopniu pomogliśmy sprawie :D
Także... obecnie możemy zająć się kwestią wysypiska śmieci(Bravik) :oczko_usmiech: :lool:

Uff, teraz na spokojnie mogę wrócić na Palagrużę :lol:


Katerina startuj w tych wyborach :D A co...., nie byłoby fajnie Ci tam mieszkać i ziomali witać :mrgreen: :oczko_usmiech:
Z całą pewnością wszystko by się działo w dobrą ekologiczno-naturalną stronę :D :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Moja wielka FJAKA w koronie - Vis inaczej - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone