Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kalimera – wiosenne wspomnienia z Krety 2018

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 12.03.2019 20:28

Wieczór, niestety już ostatni na naszych wczasach spędziliśmy na hotelowym tarasie. Animatorzy zorganizowali karaoke. Nie przepadam za tego typu rozrywką, ale było całkiem miło. Jak już chyba wspominałam w hotelu byli głównie Francuzi i Polacy, z przewagą tych pierwszych. Można zatem było posłuchać bardziej i mniej nam znanych francuskich piosenek. Zazwyczaj był to śpiew grupowy. Jeśli jednak śpiewał jeden z Francuzów, który miał wspaniały głos, to wszyscy siedzieli cicho, bo szkoda było go zagłuszać.
Wieczór więc minął szybko i dopiero przed północą wylądowaliśmy w pokojach.
I cóż nastał 16 maja – czwartek
Tego dnia mamy lot powrotny z Chanii o godz. 22.
Po śniadaniu przy kawce deliberujemy co robić. Pierwotny plan zakładał jazdę do Rethymna , bo widzieliśmy go tylko nocą. Jednak duch odkrywców nieco nam oklapł. Pewnie nastąpiło zmęczenie materiału :oczko_usmiech:
Wyjątkowo zgodnie uznaliśmy, że czas trochę się pobyczyć. Druga sprawa, to były też małe przeszkody. Do 12 musieliśmy opuścić pokoje (oczywiście pakowanie odłożyliśmy na po śniadaniu). Uznaliśmy też, że tym razem zostajemy na obiad, który był w godz. 12.30-14.30, gdyż kolacji już nie zjemy. Autokar na lotnisko zabierał nas o 18.45 (a kolacja zaczynała się o 19). Zatem po obiedzie pojechaliśmy w kierunku Rethymna na zakupy, bo jakoś wcześniej nie było okazji ich zrobić :roll: Jakoś bardzo zajęci byliśmy :smo:
Zdjęć nie robiłam, bo nic tam ciekawego poza sklepikami nie było. Wiadomo co kupiliśmy Fetę, oliwki (pakowane próżniowo), chałwę i jakieś drobne słodycze, a koleżanka jeszcze oliwę.( w Polsce znalazła taką samą w sklepie :mrgreen: )
Resztę czasu spędziliśmy przy hotelu. Auto zostawiliśmy na hotelowym parkingu, a kluczyki w recepcji, więc bez straty czasu.
Fotki z hotelu
20180510_090625.jpg
20180510_085956.jpg

Ciekawe co chciał złowić :smo:
20180516_114754.jpg

Zatem czas na małe podsumowanie.
Pobyt był udany i dostarczający wielu miłych doznań dla oczu i duszy. Jedyne co bym zmieniła, to lokalizację. Scaleta jest zbyt daleko położona na wschód. Myślę, że okolice Jeorjupoli (ok. 40 km od Chanii byłoby w sam raz. Druga sprawa to górzysty teren wyspy. Jak patrzymy na mapę, to zaplanowana na dany dzień ilość kilometrów nie jest porażająca, jednak wąskie górskie drogi (słaby silnik w aucie) znacznie wydłużały podróż.
Z pewnością Kreta może zachwycić.
Nie powiem Wam jednak, którą np. plaże wybrać (jeśli musimy takiego wyboru dokonać) – Balos czy Elafonisi.
Próbowałyśmy z koleżanką dokonać oceny. Uznałyśmy, że trzeba zobaczyć obie.
No... ale jeśli tylko jedna to:
koleżanka postawiła na Ela, a ja na Balos, ale tylko w pakiecie z Gramvousą (czyli koniecznie trzeba płynąć statkiem).
Lokalizacja bliżej Chanii, to też możliwość jej dodatkowego odwiedzenia. A naprawdę jest bajecznie kolorowa i urokliwa.
Heraklion jest zupełnie inny, by nie powiedzieć brzydki, bo parę miejsc ładnych jest. Ale koloru, uroku, zaułków brak.Chciałam tak jak w Chanii zrobić ładne drzwi lub inne detale. Wymaganie chyba niezbyt wygórowane. Nie udało się.
Pewnie trzeba też pamiętać, że w 1941 miasto zostało w dużej części zniszczone przez bombardowania niemieckie w czasie inwazji na Kretę.
Jedyny niedosyt jaki mamy, to brak czasu na odwiedzenie Wąwozu Samaria. Choć przy tym upale jaki nam towarzyszył, nie wiem czy bym się zdecydowała.
Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy są godne polecenia, więc zachęcam do odwiedzin wyspy.
Dziękuję z Waszą obecność i życzę udanych podróży, bo czas wojaży się zbliża :D
20180510_151353.jpg
20180510_122913.jpg
:papa:
Koniec

P1090120.JPG

:papa:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 12.03.2019 21:04

Dzięki :D
W maju sprawdzę osobiście co w trawie .......ops Krecie piszczy :mrgreen:
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.03.2019 21:10

Dzięki za lekturę :D . Lubię wracać na Kretę w forumowych relacjach 8) .



aga_stella napisał(a):Nie powiem Wam jednak, którą np. plaże wybrać (jeśli musimy takiego wyboru dokonać) – Balos czy Elafonisi.

Może kiedyś uda się jeszcze sprowadzić i ocenić osobiście.
Mimo dwóch tygodni na wyspie żadnej z tych boskich plaż nie odwiedziłam.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.03.2019 21:12

aga_stella napisał(a):Jak patrzymy na mapę, to zaplanowana na dany dzień ilość kilometrów nie jest porażająca, jednak wąskie górskie drogi (słaby silnik w aucie) znacznie wydłużały podróż.

dzięki za wskazówkę :idea: , której nie brałem pod uwagę, a jestem właśnie na etapie ogarniania tematu samochodu;
mamy spory problem z wyborem miejscówki, by ogarnąć wybrane przez nas atrakcje na całej wyspie, jednak jest ogromna :!:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 12.03.2019 22:38

lotnikwsk napisał(a):Dzięki :D
W maju sprawdzę osobiście co w trawie .......ops Krecie piszczy :mrgreen:
:papa:

A gdzie macie miejscówkę/i ?

marze_na napisał(a):– Balos czy Elafonisi.
Mimo dwóch tygodni na wyspie żadnej z tych boskich plaż nie odwiedziłam.

A jest relacja z Waszego pobytu? Wstępnie popatrzyłam, ale nie znalazłam.

te kiero napisał(a):mamy spory problem z wyborem miejscówki, by ogarnąć wybrane przez nas atrakcje na całej wyspie, jednak jest ogromna :!:

8O Chcecie zobaczyć całą wyspę? To i 2 tygodni zabraknie :D Na ile jedziecie?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.03.2019 22:45

aga_stella napisał(a):
marze_na napisał(a):– Balos czy Elafonisi.
Mimo dwóch tygodni na wyspie żadnej z tych boskich plaż nie odwiedziłam.

A jest relacja z Waszego pobytu? Wstępnie popatrzyłam, ale nie znalazłam.

Nie ma. Byliśmy na Krecie jeszcze w czasach przedforumowych :wink: . Prawie 11 lat temu :roll: .

Trzy najlepsze wycieczki jakie wtedy zdobiliśmy to Samaria, Spinalonga i Santorini :hut: .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.03.2019 23:25

aga_stella napisał(a):
te kiero napisał(a):mamy spory problem z wyborem miejscówki, by ogarnąć wybrane przez nas atrakcje na całej wyspie, jednak jest ogromna :!:

8O Chcecie zobaczyć całą wyspę? To i 2 tygodni zabraknie :D Na ile jedziecie?

nie chodzi o zwiedzenie całości, ale na pewno ok 8 miejsc rozsianych po wyspie, pobyt ma być min. 12 dni; my raczej nie plażowi, no może Balos i Ela. zaliczymy po 1 dniu na każdą, a większość to spokojne zwiedzanie z przemieszczaniem się samochodem i powrotem do miejscówki
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.03.2019 10:25

Super relacja, ciekawe ile km ostatecznie wykręciliście na liczniku? Ktoś sprawdził?

aga_stella napisał(a):Zatem czas na małe podsumowanie.
Pobyt był udany i dostarczający wielu miłych doznań dla oczu i duszy. Jedyne co bym zmieniła, to lokalizację. Scaleta jest zbyt daleko położona na wschód.
Też mam identyczne zdanie. Jak chce się obejrzeć Balos i Eli i Chanię to zdecydowanie trzeba się nastawiać na stacjonowanie na zachodzie wyspy, co jest powiązane z poniższym...
aga_stella napisał(a): Druga sprawa to górzysty teren wyspy. Jak patrzymy na mapę, to zaplanowana na dany dzień ilość kilometrów nie jest porażająca, jednak wąskie górskie drogi (słaby silnik w aucie) znacznie wydłużały podróż.
Dokładnie. U siebie już o tym pisałam. Tak się wydaje, że nieduże te odległości, a g. kłamie z czasem przejazdu, a jednak dobrze liczy, wręcz czasami za nisko podaje czas, bo nie wlicza postojów na fotki :D

aga_stella napisał(a):Z pewnością Kreta może zachwycić.
Mam identycznie zdanie.

aga_stella napisał(a):Nie powiem Wam jednak, którą np. plaże wybrać (jeśli musimy takiego wyboru dokonać) – Balos czy Elafonisi.
Próbowałyśmy z koleżanką dokonać oceny. Uznałyśmy, że trzeba zobaczyć obie.
Też ciężko mi się zdecydować, one są całkiem inne, ale jak zamknę oczy to i powiem Kreta to jednak obraz laguny z góry mam przed oczami....


aga_stella napisał(a):Lokalizacja bliżej Chanii, to też możliwość jej dodatkowego odwiedzenia. A naprawdę jest bajecznie kolorowa i urokliwa.
O tak, tak. Chania jest cudna :hearts: :hearts:

aga_stella napisał(a):Heraklion jest zupełnie inny, by nie powiedzieć brzydki, bo parę miejsc ładnych jest. Ale koloru, uroku, zaułków brak.Chciałam tak jak w Chanii zrobić ładne drzwi lub inne detale. Wymaganie chyba niezbyt wygórowane. Nie udało się.
To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że na pierwszy raz na Krecie (jeśli nie zależy nam tylko na plażach) to trzeba zdecydowanie wybierać zachód, wschód może zniechęcić do dalszych wojaży.....

Czekamy na kolejną relację :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.03.2019 20:53

piekara114 napisał(a):Super relacja, ciekawe ile km ostatecznie wykręciliście na liczniku? Ktoś sprawdził?

Niestety, już nie pamiętam ile nabiliśmy kilometrów. Musiałabym liczyć.
Nieśmiało zapytam, co Ty masz na myśli pisząc Czekamy na kolejną relację
:?:
Mam nadzieję, że myślisz o dokończeniu Izraela.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 13.03.2019 22:13

aga_stella napisał(a):A gdzie macie miejscówkę/i ?

Lądujemy w Chanii a miejscówka w Paleochorze :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.03.2019 11:37

aga_stella napisał(a):Nieśmiało zapytam, co Ty masz na myśli pisząc Czekamy na kolejną relację :?:
Za pewne kolejny wyjazd masz w planach, więc czekam na ta relację....
aga_stella napisał(a):Mam nadzieję, że myślisz o dokończeniu Izraela.
mmmhhhh na razie się tam nie wybieram, więc dla mnie taka pilna nie jest, ale z przyjemnością popatrzę i pooglądam, co tam jeszcze widzieliście.... :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 14.03.2019 19:32

piekara114 napisał(a): Za pewne kolejny wyjazd masz w planach, więc czekam na ta relację....

Plany są - Sycylia w maju. Nad relacją się zastanowię. marze-na Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! tak super opisała ten kierunek, a małżonek zapodał takie zdjęcia, że nie wiem czy będę miała z czym się wychylać :smo:
A pod drugie Mroczki też lecą na Sycylię i pewnie relacja będzie.

piekara114 napisał(a):
aga_stella napisał(a):Nieśmiało zapytam, co Ty masz na myśli pisząc Czekamy na kolejną relację :?:
Za pewne kolejny wyjazd masz w planach, więc czekam na ta relację....
aga_stella napisał(a):Mam nadzieję, że myślisz o dokończeniu Izraela.
mmmhhhh na razie się tam nie wybieram, więc dla mnie taka pilna nie jest, ale z przyjemnością popatrzę i pooglądam, co tam jeszcze widzieliście.... :papa:

A to błąd :wink: To jedna z ciekawszych moich podróży. Ale rozumiem Cię, bo ja do wyjazdu tam też się nie paliłam. :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.03.2019 20:32

Ja bym tam z chęcią poleciała do I., ale opór materii żywej napotykam :mrgreen:

A co Sycylii, Ty ją możesz pokazać swoim okiem, i okiem kierowcy, zawsze to inny punkt patrzenia...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.03.2019 08:28

Bardzo fajna relacja, tym bardziej, że 4 tygodnie na Krecie w ratach się spędziło, czekam na kolejne :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.03.2019 08:40

aga_stella napisał(a):Plany są - Sycylia w maju. Nad relacją się zastanowię.

Nie ma się co zastanawiać! Każdy ma swój punkt widzenia i każdemu podoba się coś innego. Poza tym pewnie zajrzycie też w inne miejsca.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kalimera – wiosenne wspomnienia z Krety 2018 - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone