Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 13.02.2021 13:46

Zastanawiam się czy w dobie coraz większych i szybszych telefonów, wbudowanych systemów w samochodach typu Android Auto czy Apple Carplay. Gdzie mamy do dyspozycji darmowe i bardzo często aktualizowane mapy Googla lub Apple Maps jest wogle sens inwestować jeszcze w coś ala tomtom`y?
marco156
Cromaniak
Posty: 4164
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 13.02.2021 14:22

Próbowałem jeździć na google maps ale zdecydowanie wolę mojego poczciwego tom toma przyklejonego do przedniej szyby ;) Nigdy mnie nie zawiódł, doprowadza mnie zawsze tam gdzie chcę wręcz idealnie. Jeden będzie zaraz krytykował tom toma, drugi napisze, że woli google maps. Kwestia jak komu wygodnie i co kto lubi. Ważne w tym wszystkim żeby nawigacja doprowadziła nas tam gdzie chcemy dojechać ;)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2021 14:40

marco156 napisał(a):Próbowałem jeździć na google maps ale zdecydowanie wolę mojego poczciwego tom toma przyklejonego do przedniej szyby ;) Nigdy mnie nie zawiódł, doprowadza mnie zawsze tam gdzie chcę wręcz idealnie. Jeden będzie zaraz krytykował tom toma, drugi napisze, że woli google maps. Kwestia jak komu wygodnie i co kto lubi. Ważne w tym wszystkim żeby nawigacja doprowadziła nas tam gdzie chcemy dojechać ;)



Mam dokładnie to samo zdanie - też wolę zwykłą nawigację (tyle że ja mam Larka zamiast TomToma) ze starą poczciwą Automapą ( chociaż oczywiście mapy aktualizowane). W dodatku Automapa ma nieporównywalnie więcej przydatnych funkcji w porównaniu z GM i jest więcej opcji dopasowania interfejsu do własnych potrzeb.
Ostatnio edytowano 13.02.2021 14:43 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 13.02.2021 14:42

Nie wiem jak w tej chwili jest z tradycyjnymi nawigacjami, bo sam jeżdżę od wielu lat na Google Maps. Ale fajną funkcją w Google Maps jest natężenie ruchu i propozycja ominięcia korka. No i aktualizacja jest darmowa i zawsze na czasie.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 13.02.2021 16:27

kadetdudi napisał(a):Nie wiem jak w tej chwili jest z tradycyjnymi nawigacjami, bo sam jeżdżę od wielu lat na Google Maps. Ale fajną funkcją w Google Maps jest natężenie ruchu i propozycja ominięcia korka. No i aktualizacja jest darmowa i zawsze na czasie.

To jest jedyny powód dl którego zrezygnowałem z mojej starej poczciwej automapy. Od jakiegoś czasu jeżdżę na Waze :papa:
pamix
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 09.02.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) pamix » 13.02.2021 16:36

Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 13.02.2021 16:47

pamix napisał(a):Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.

Bośnia, Serbia, Macedonia również...
a w Czarnogórze jak w Unii?
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 13.02.2021 16:56

pamix napisał(a):Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.

Google maps. Trasa Sycow (woj. dolnośląskie) - Tucepi i nazad. Zjadło mi ok. 300 MB. Trasa Syców - Papenburg i nazad to 150 MB. Więc jeśli chodzi o zżeranie danych źle nie jest. Wystarczy jakiś podstawowy pakiet. Użytkowanie FB i messengera przez 3 dni w CRO zużyje więcej. Jeździłem na automapie, jeżdżę teraz na GM dlatego że jest pokazane natężenie ruchu, nie wisi mi kolejny kabel na szybie no i w razie czego ominie korki. Ponadto mam zawsze aktualną mapę fabryczną VW. Od biedy jak tel padnie mnie doprowadzi.
A, że to nie mój pierwszy wyjazd do Chorwacji to większość drogi i tak jadę na znakach drogowych :D
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 13.02.2021 17:31

sviva napisał(a):
pamix napisał(a):Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.

Google maps. Trasa Sycow (woj. dolnośląskie) - Tucepi i nazad. Zjadło mi ok. 300 MB. Trasa Syców - Papenburg i nazad to 150 MB. Więc jeśli chodzi o zżeranie danych źle nie jest. Wystarczy jakiś podstawowy pakiet. Użytkowanie FB i messengera przez 3 dni w CRO zużyje więcej. Jeździłem na automapie, jeżdżę teraz na GM dlatego że jest pokazane natężenie ruchu, nie wisi mi kolejny kabel na szybie no i w razie czego ominie korki. Ponadto mam zawsze aktualną mapę fabryczną VW. Od biedy jak tel padnie mnie doprowadzi.
A, że to nie mój pierwszy wyjazd do Chorwacji to większość drogi i tak jadę na znakach drogowych :D

Twoja odpowiedź ma się ni jak do stwierdzenia ..pamixa..
Czytaj ze zrozumieniem posty na które odpowiadasz..
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 13.02.2021 18:15

yanek37 napisał(a):
sviva napisał(a):
pamix napisał(a):Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.

Google maps. Trasa Sycow (woj. dolnośląskie) - Tucepi i nazad. Zjadło mi ok. 300 MB. Trasa Syców - Papenburg i nazad to 150 MB. Więc jeśli chodzi o zżeranie danych źle nie jest. Wystarczy jakiś podstawowy pakiet. Użytkowanie FB i messengera przez 3 dni w CRO zużyje więcej. Jeździłem na automapie, jeżdżę teraz na GM dlatego że jest pokazane natężenie ruchu, nie wisi mi kolejny kabel na szybie no i w razie czego ominie korki. Ponadto mam zawsze aktualną mapę fabryczną VW. Od biedy jak tel padnie mnie doprowadzi.
A, że to nie mój pierwszy wyjazd do Chorwacji to większość drogi i tak jadę na znakach drogowych :D

Twoja odpowiedź ma się ni jak do stwierdzenia ..pamixa..
Czytaj ze zrozumieniem posty na które odpowiadasz..


Przeczytałem że zrozumieniem. Jakbyś sam przeczytał to byś wywnioskował, że trasa 1500 km to ok. 150 MB. W prosty sposób idzie sobie policzyć ile zje na trasie do innego kraju. A wystarczy najprostszy pakiet z 1 GB danych w roamingu, żeby starczyło i nie generowało kosztów.
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 13.02.2021 19:20

sviva napisał(a):
yanek37 napisał(a):
sviva napisał(a):
pamix napisał(a):Tradycyjna nawigacja ma jedną niepodważalną cechę której nie ma nowoczesny smartfon - nie obciąży Cię kosztami w krajach spoza UNII (i nie tylko) jeśli tego drugie odpowiednio wcześniej nie odłączysz od aktualizacji itp. Warto o tym pamiętać jadąc do Albanii czy Szwajcarii.

Google maps. Trasa Sycow (woj. dolnośląskie) - Tucepi i nazad. Zjadło mi ok. 300 MB. Trasa Syców - Papenburg i nazad to 150 MB. Więc jeśli chodzi o zżeranie danych źle nie jest. Wystarczy jakiś podstawowy pakiet. Użytkowanie FB i messengera przez 3 dni w CRO zużyje więcej. Jeździłem na automapie, jeżdżę teraz na GM dlatego że jest pokazane natężenie ruchu, nie wisi mi kolejny kabel na szybie no i w razie czego ominie korki. Ponadto mam zawsze aktualną mapę fabryczną VW. Od biedy jak tel padnie mnie doprowadzi.
A, że to nie mój pierwszy wyjazd do Chorwacji to większość drogi i tak jadę na znakach drogowych :D

Twoja odpowiedź ma się ni jak do stwierdzenia ..pamixa..
Czytaj ze zrozumieniem posty na które odpowiadasz..


Przeczytałem że zrozumieniem. Jakbyś sam przeczytał to byś wywnioskował, że trasa 1500 km to ok. 150 MB. W prosty sposób idzie sobie policzyć ile zje na trasie do innego kraju. A wystarczy najprostszy pakiet z 1 GB danych w roamingu, żeby starczyło i nie generowało kosztów.

Panowie, o jakich tu kosztach mowa? Kosztem napewno jest zaktualizowanie mapy w nawigacji.
Ja mam podłączony telefon do Android Auto i wszystko wyświetla się na dużym ekranie bez montowania "przyssawek" na szybie. Jednak nie neguję tutaj nawigacji bezpośrednio z telefonu.
Co się tyczy krajów spoza Unii to rzeczywiście trzeba uważać. Nie wiem czy już nie pisałem tego na forum, ale w Bośni włączyłem tylko na chwilę GM, aby wytyczyć trasę powrotną i od razu wyłączyłem pakiet danych. Koszt: ponad 100 PLN. Wtedy jakoś jeszcze nie wiedziałem, że tyle pobiera. Teraz już wiem:-)
Z tego co słyszałem to "fabrycznie" w każdym abonamencie jest ustawiony limit 250 PLN na tego typu "wypadki". Tak więc błąd może kosztować co najwyżej tyle, albo aż tyle.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 13.02.2021 19:32

Fakt, przewaga fabrycznych nawigacji nad telefonami jest taka, że nie potrzebują pakietów danych. Jednak Internet staje się coraz tańszy, a w abonamentach są często takie limity, że nie sposób ich wykorzystać. Można też w dużym stopniu ograniczyć pobór danych po przez ściągnięcie map offline. Mam paruletnie MIO 7`, ale od kiedy kupiłem nowy telefon kompletnie poszło w odstawkę. A od pół roku mam samochód z systemem Android Auto co daje mniej więcej tyle, że telefon jest "mózgiem" nawigacji i multimediów. Po podłączeniu telefonu na ekranie głównym mam mapkę, którą mogę obsługiwać komunikatami i komendami głosowymi z asystenta googla.

Po 6 miesiącach testowania, póki co ma to więcej zalet niż wad. Obsługa bez użycia rąk, pełniejsza integracja z samochodem itd.
Jedyne co to te mapy googla, nie każdy je lubi! Choć są dużo lepsze niż te, które są ładowane do nawigacji zainstalowanych na sztywno w niektórych autach. To co miałem w fordzie focusie mk3 to dramat. Pełno reklam na mapie, typu stacja Shell, McDonalds, jakieś odzieżówki itd. A najgorsza była animacja ronda. Nawigacja gdy zbliżała się do rond zmieniała ekran mapy na animację przejazdu rondem. Mimo, że każde rondo się od siebie różni to animacja dla każdego była taka sama! A zamiast trójkącika, który symbolizuje auto była kreseczka, która się wydłużała wraz z postępami w drodze. Z tym, że jak parę razy musiałem przepuścić jakieś auto lub zwolnić to ta kreska leciała i tak swoim tempem. Co skutkowało tym, że jak zjechałem z ronda, to nawigacja nie miała pojęcia którym zjazdem zjechałem.

Podsumowując. Wydaje mi się, że jeśli Android Auto/AppleCarplay będzie wciąż rozwijany i pojawiał się w większej ilości marek to ma szanse wyprzeć inne urządzenia. Choć na pewno znajdą się tradycjonaliści :wink:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2021 19:48

kadetdudi napisał(a):Co się tyczy krajów spoza Unii to rzeczywiście trzeba uważać. Nie wiem czy już nie pisałem tego na forum, ale w Bośni włączyłem tylko na chwilę GM, aby wytyczyć trasę powrotną i od razu wyłączyłem pakiet danych. Koszt: ponad 100 PLN. Wtedy jakoś jeszcze nie wiedziałem, że tyle pobiera. Teraz już wiem:-)
Z tego co słyszałem to "fabrycznie" w każdym abonamencie jest ustawiony limit 250 PLN na tego typu "wypadki". Tak więc błąd może kosztować co najwyżej tyle, albo aż tyle.



Nie wiem, czy to zależy od operatora, od pakietu czy od telefonu, ale... cholernie dużo ci policzyło.

Ja odpaliłem GM kilka razy w Sarajevie i raz w trasie za Zenicą i przyszedł mi rachunek wyższy o jakieś grosze - nie pamiętam dokładnie, ale jakieś 2 czy 3 zł.

Mam zwykły tani abonament w Orange, żaden wypas, 8 GB transferu, w tym 2,5 GB w roamingu w UE.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.02.2021 21:36

Inde napisał(a):Zastanawiam się czy w dobie coraz większych i szybszych telefonów, wbudowanych systemów w samochodach typu Android Auto czy Apple Carplay. Gdzie mamy do dyspozycji darmowe i bardzo często aktualizowane mapy Googla lub Apple Maps jest wogle sens inwestować jeszcze w coś ala tomtom`y?


do miasta google maps, na trasy tylko sygic
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 14.02.2021 09:06

kadetdudi napisał(a):
Panowie, o jakich tu kosztach mowa? Kosztem napewno jest zaktualizowanie mapy w nawigacji.
Ja mam podłączony telefon do Android Auto i wszystko wyświetla się na dużym ekranie bez montowania "przyssawek" na szybie. Jednak nie neguję tutaj nawigacji bezpośrednio z telefonu.
Co się tyczy krajów spoza Unii to rzeczywiście trzeba uważać. Nie wiem czy już nie pisałem tego na forum, ale w Bośni włączyłem tylko na chwilę GM, aby wytyczyć trasę powrotną i od razu wyłączyłem pakiet danych. Koszt: ponad 100 PLN. Wtedy jakoś jeszcze nie wiedziałem, że tyle pobiera. Teraz już wiem:-)
Z tego co słyszałem to "fabrycznie" w każdym abonamencie jest ustawiony limit 250 PLN na tego typu "wypadki". Tak więc błąd może kosztować co najwyżej tyle, albo aż tyle.


Panie, ale nie każdy ma android auto :mrgreen:
Ja w aucie nawigację mam. Mapy niby z lipca 2020 a już się przekonałem, że nie wszystkie drogi są. Taka nawigacja sprawdza się idealnie jeśli po drodze nie ma niepodzisnek, typu objazdy, korki, pomyłka kierowcy. Trafia mnie jak non stop slysze: zawróć tutaj, zawróć na najbliższym skrzyzowaniu :mrgreen:
Myślę, że każdy operator udostępni ceny internetu w poszczególnych krajach. P. S. GM można sobie pobrać na telefon i wtedy korzystać z niej jako mapa offline. Ale wiadomo. Każdy ma swoje preferencje.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone