Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2008 20:09

darek1 napisał(a):Uważam, że relacja kolegi Janusza jest normalna i nie stanowi wzoru dla innych. Jeśli chodzi o relacją kolegi Bajcera z ubiegłego roku to ona była wzorowa i bardzo interesująca. Dużo ciekawych opisów i zdjęć - wręcz nie można było wzroku oderwać. Pozdrawiam.


Masz rację Darku , w pisaniu relacji nie ma żadnych wzorów, niech każdy pisze jak umie i co mu w duszy gra.

No może tylko jest jeden wzór - należy pisać z polskimi znakami.

Ps. W zeszłym roku była relacja z Grecji, ale Tobie chyba chodzi o tą z 2006 r. :wink:
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 05.09.2008 20:25

super relacja wujku :) Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy już z Funtany ;]
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 05.09.2008 22:44

Januszu, w Humie byłam, ale jakoś się jeszcze nie zabrałam do opisania :oops: wena nie nadeszła - czy skądś to znasz??? :twisted:
Ale już niecierpliwie bardzo czekam na ciąg dalszy Twojej opowieści:)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 05.09.2008 23:51

W tym roku poznawałem Cro właśnie od strony Kvarneru - Velebitu i wysp, a potem byliśmy na Istrii. Zrobiłeś mi wielką frajdę satelitarnym zdjęciem tych terenów.
Podobnie jak zdjęciami drogi Otocac- Senj przez Vratnik - nie byłem tam, ale "wysłałem" tamtędy znajomych w pierwszą w życiu podróż do Chorwacji. Widzę teraz, że się zakochają :) Nadal moczą "pupy" w Jadranie - wracają za tydzień . Chyba, że wybiorą azyl :wink:
Istrię ledwo "liznęliśmy" w Puli . Czytam więc dalej z ciekawością, a jesienią - relację Caal .
Bo przecież trzeba przeczekać do kolejnego lata :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.09.2008 00:03

caal napisał(a):Januszu, w Humie byłam, ale jakoś się jeszcze nie zabrałam do opisania :oops: wena nie nadeszła - czy skądś to znasz??? :twisted:
Ale już niecierpliwie bardzo czekam na ciąg dalszy Twojej opowieści:)


Caal - już pisałem wcześniej , że ze względu na pogodę (gorąco) mało zwiedzałem, więcej plażowałem i pływałem.
W Porec byłem dwa razy na wieczornym spacerze, raz wieczorem we Vrsar, Rovinj i Pula były zwiedzane w godzinach dopołudniowych , ale Ty to wszystko już znasz i szczegółowo opisałaś w relacji z maja.

Tu masz linka - choć może go znasz i masz.
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 06.09.2008 05:48

Janusz, dzięki za link, nie miałam.

Widziałam, ale to nie znaczy, że nie lubię sobie poczytać co tam widział, albo jak się czuł ktoś inny. :) Gdybym nie była tego ciekawa, to po co bym tu bywała?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 06.09.2008 10:03

Janusz Bajcer napisał(a):
darek1 napisał(a):Uważam, że relacja kolegi Janusza jest normalna i nie stanowi wzoru dla innych. Jeśli chodzi o relacją kolegi Bajcera z ubiegłego roku to ona była wzorowa i bardzo interesująca. Dużo ciekawych opisów i zdjęć - wręcz nie można było wzroku oderwać. Pozdrawiam.


Masz rację Darku , w pisaniu relacji nie ma żadnych wzorów, niech każdy pisze jak umie i co mu w duszy gra.

No może tylko jest jeden wzór - należy pisać z polskimi znakami.

Ps. W zeszłym roku była relacja z Grecji, ale Tobie chyba chodzi o tą z 2006 r. :wink:



Tak, tak, najbardziej podobała mi się relacja z 2006 roku. Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.09.2008 10:16

caal napisał(a): Gdybym nie była tego ciekawa, to po co bym tu bywała?


Jak tak , to cała przyjemność po mojej stronie :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.09.2008 10:18

darek1 napisał(a):Tak, tak, najbardziej podobała mi się relacja z 2006 roku. Pozdrawiam


Jak tak tak , to czekaj cierpliwie - może i w tej relacji zobaczysz to , co Darki lubią najbardziej
:wink: :lol:
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 07.09.2008 13:16

Wreszcie dotarłam i do tej relacji;-))) Dołączam się do grona tych niecierpliwie czekających;-))W piątek przerabiałam relację"zielonego ludka";-)), wczoraj relację Piotrka B z Turcji , a dzisiaj relację mojego ulubionego Janusza;-)) Pozdrawiam serdecznie.
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 07.09.2008 19:30

Januszu,świetna relacja,zamiast przygotowywać sie do szkoły-siedzę i czytam :D .Istria jest gdzieś tam w naszych planach,ale bardzo na później, jakoś nas tam jeszcze nie ciągnie,ale Plitvice to już koniecznie muszę zobaczyć i nie odpuszczę,choć przyszłoroczne wakacje stoją pod znakiem zapytania,pozdrawiam i czekam na więcej
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2008 20:39

Beatusiu i Aneto - dzięki za czytanie i zainteresowanie :lol:
Kolejny odcinek będzie za chwileczkę , bo właśnie skończyłem górską wycieczkę :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2008 21:22

Istria-Funtana

ISTRIA (chor. Istra, wł. Istria)

Obrazek

Istria to półwysep w kształcie serca leżący południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Północno-wschodnią granicę półwyspu tworzy pasmo górskie Ćićarija i dolina rzeki Rosandra. Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km2 Riwiera istryjska długość : ok. 430 km; Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).

Historia Istrii w pigułce (źródło wikipedia)

-przed II wiekiem p.n.e. zamieszkana przez plemiona iliryjskie
-w II wieku p.n.e. podbita przez Rzymian,
-od roku 538 n.e. pod władzą Bizancjum
-VII-VIII wiek pojawienie się na Istrii Słowian
-od VIII wieku w królestwie Franków
-w ostatniej ćwierci XII wieku część półwyspu stała się Księstwem Meranii
-w średniowieczu rywalizacja między patriarchatem Akwilei, Wenecją a Habsburgami o posiadłości na Istrii
-w XV wieku podzielona między Austrię i Wenecję
-w XV i XVI wieku doszło do wyludnienia Istrii w wyniku epidemii, wojen i głodu; do opustoszałego kraju spr0wadzono wielu osadników z Półwyspu Bałkańskiego
-w 1797 część należąca do Wenecji zostaje zajęta przez Austrię
-1809-1815 należy do Prowincji Iliryjskich Napoleona
-1918 zajęta przez Włochy
-1920 w Rapallo przyznana Włochom
-1947 przyznana Jugosławii bez części pn.-zach., przyłączonej do Triestu
-1954 Triest otrzymały Włochy, pozostałą część Istrii (poza Muggią) Jugosławia
-do końca lat pięćdziesiątych mniej więcej ćwierć miliona osób, należących w większości do włoskiej grupy etnicznej, opuściło Istrię w związku z jej przejściem pod władzę Jugosławii; na ich miejsce przybyli migranci z innych krajów Jugosławii
-1991 miejsce Jugosławii zajęły Chorwacja i Słowenia

Istrię dzieli się na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię. Nazwy pochodzą od koloru ziemi
W pierwszej części dominują białe skały wapienne, w drugiej szare skały fliszu (niekiedy o żółtym lub zielonym odcieniu), w trzeciej czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Duża część półwyspu jest górzysta (Vojak 1396 m n.p.m. najwyższy szczyt Istrii). Na Istrii występują liczne zjawiska kresowe, brzegi w części wschodniej są strome, w części zachodniej łagodne. Na półwyspie panuje klimat śródziemnomorski. Porasta go głównie roślinność krzaczasta i lasy dębowe, sosnowe i piniowe. Główne rzeki to : Dragonja, Mirna i Rasa
Główne miasta to : Pula, Rovinj, Pazin, Porzc , Rabac Pore, Rabac. Siedzibą władz administracyjnych chorwackiej Istrii jest Pazin. (jak przystało na serce Istrii)

Godło Istrii

Obrazek

Kozioł był zarejestrowany jako symbol Istrii jeszcze w czasach starorzymskich.
Tradycyjny herb Istrii był w kolorze niebiesko-zielonym, z biegnącym złotym kozłem z czerwonym rogami i kopytami.

Flaga Istrii

Obrazek

Flaga ma dwa poziome zielono-niebieskie pasy z kolorowym herbem w środku. Niebieski kolor symbolizuje niebo i morze , a zielony zieleń śródlądową.
Obecne godło i flagę Istrii przyjęto na posiedzeniu Zgromadzenia Istrii w lipcu 2002 r. , natomiast 23 września 2002 r. Zgromadzenie to (odpowiednik naszego powiatu) zatwierdziło oficjalny hymn Istrii.

Krasna zemljo

Krasna zemljo, Istro mila
dome roda hrvatskog
Kud se ori pjesan vila,
s Učke tja do mora tvog.

Glas se čuje oko Raše,
čuje Mirna, Draga, Lim
Sve se diže što je naše
za rod gori srcem svim.

Slava tebi Pazin - grade
koj' nam čuvaš rodni kraj
Divne li ste, oj Livade
nek' vas mine tuđi sjaj!

Sva se Istra širom budi
Pula, Buzet, Lošinj, Cres
Svud pomažu dobri ljudi
nauk žari kano krijes."

Wiersz "Krasna zemljo" napisał John Cukon, a muzykę do niego Matko Brajša Rašan. Była to stara uroczysta piosenka -hymn Towarzystwa św. Cyryla i Metodego.
John Cukon (ur.1868 - zm.1928) nauki prawne pobierał we Wiedniu. W czasie I wojny światowej wyemigrował do południowych Włoch. Był założycielem światowej organizacji "Istra"
Matko Brajša Rašan (ur.1859 - zm.1934) Urodził się w Pićan, gdzie ukończył szkołę publiczną, do szkoły średniej uczęszczał w Pazin, studiował prawo we Wiedniu.

(tu prośba do Mirko - jeśli czyta relację , aby poprawił , gdybym coś pokręcił)

Zespół Zlatni Dukati śpiewa HYMN ISTRII

FUNTANA

Obrazek

Obrazek

Funtana (ok. 1000 stałych mieszkańców) jest miastem rybaków, rolników i ludzi wynajmujących kwatery, leży na zachodnim wybrzeżu Istrii, pomiędzy turystycznymi miejscowościami Vrsar i Poreč. (3 km od Vrsaru, 6 km od Poreča). Rozprzestrzenia się od Zelenej Laguny do Valkaneli. Ta część wybrzeża Istrii posiada liczne zatoki, półwyspy i wyspy. Funtana jest otoczona przez pagórkowaty krajobraz pokryty winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami, dębowymi i sosnowymi lassami, które często dochodzą aż do linii brzegowej.

Obrazek

Obrazek

Funtana znana jest ze źródeł i żył słodkiej wody, od których pochodzi nazwa miejscowości, znajdują się blisko morza i na poziomie powierzchni morza, ale mimo to zawsze mają słodką, czystą wodę pitną. Woda z tych źródeł i żył jest używana przez mieszkańców w Porec i w wewnętrznej części Istrii, gdyż nigdy one nie wysychają.

Obrazek

Turystyka zaczęła się szerzyć na tym terenie w latach sześćdziesiątych, kiedy to powstały liczne kempingi i ośrodek hotelowy, a także kwatery prywatne. Dzisiejsza Funtana rozpościera się z obydwu stron drogi Vrsar- Poreč, a większość jej mieszkańców zajmuje się wynajmowaniem pokoi.

Obrazek

Miejscowość pełna jest restauracji, kawiarni i zajazdów. Oprócz bogatej oferty kulinarnej, miasto oferuje także możliwość uprawiania wielu sportów; żeglarstwo, nurkowanie, tenis, piłka nożna, mini-golf, kręgle, jazda konna. Funtana może pomieścić dziennie ok. 20 tysięcy turystów.
Została uznana jako najlepszy mały ośrodek turystyczny , który warto wybrać na pobyt wakacyjny na wybrzeżu Istrii.

Lot nad Istrią

CDN.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 08.09.2008 06:40

Najbardziej mi się podoba godło Istrii.

:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.09.2008 07:28

mirko napisał(a):Najbardziej mi się podoba godło Istrii.

:papa:


Oczywista oczywistość :wink: :lol:

Ps. Mirko też czekaj cierpliwie na swoje miejsce w relacji :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone