Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.08.2008 07:55

Janusz Bajcer napisał(a):Naprawdę tajemnica kaskad leży w wysokim nasyceniu wody związkami wapnia z krasowego podłoża i w jej krystalicznej czystości. Woda, uderzając o skały, tworzy mikrokryształy zatrzymujące się na mchu i roślinach. Podczas trwającego lata procesu rośliny - dosłownie - kamienieją. Tak powstaje trawertyn budujący na rzece zapory. I to właśnie przypominające fantazyjne ryciny romantyków, niezwykłe, niby-jaskiniowe naturalne tamy z trawertynu zatrzymują wodę, tworząc jeziora i wodospady.
Żeby zachodziły te procesy chemiczne, musi zostać spełniony szereg warunków, przede wszystkim odpowiednia temperatura wody i wilgotność powietrza. Podczas 30 tys. lat tworzenia się jezior wiele było przerw w "produkcji" trawertynu, ale w obecnym stuleciu narasta on w najlepsze. Żyjące własnym organicznym życiem jeziora będą więc dalej dzielić się i piętrzyć.

Brawo Januszu za takie piękne, poetycko - chemiczne opisanie powstania Jezior :D :wink: A niedawno gdzieś tu na forum czytałem opinię, że Plitvice to nic nadzwyczajnego, ot takie jeziorka jakie można wszędzie spotkać i na dodatek bez sensu tam jechać bo te tłumy ludzi........ A to jest naprawdę unikalny na skalę światową ekosystem, cud natury powstały dzięki współgraniu ze sobą tak wielu czynników :!:

Twoje zdjęcia są z sierpnia i widać jak niewiele wody płynie wodospadami, widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach Wielkiego Wodospadu. Na początku czerwca wody było znacznie więcej. A nie dalej jak wczoraj miałem okazję oglądać zdjęcia z Plitvic wykonane na przełomie kwietnia i maja i ilość płynącej wody naprawdę mnie zaszokowała 8O Prawdziwe spienione kaskady......... Może się uda i w przyszłym roku odwiedzimy Park właśnie w tym terminie :roll:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2008 08:18

Dzięki Kulko53 - opis nie do końca jest mój :oops: , znalazłem do gdzieś w sieci, a ponieważ też mi się spodobał, pozwoliłem sobie wykorzystać go w swojej relacji. :lol:
Myślę , że autorka głowy mi nie urwie :wink:

kulka53 napisał(a):Twoje zdjęcia są z sierpnia i widać jak niewiele wody płynie wodospadami, widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach Wielkiego Wodospadu. Na początku czerwca wody było znacznie więcej. A nie dalej jak wczoraj miałem okazję oglądać zdjęcia z Plitvic wykonane na przełomie kwietnia i maja i ilość płynącej wody naprawdę mnie zaszokowała 8O Prawdziwe spienione kaskady......... Może się uda i w przyszłym roku odwiedzimy Park właśnie w tym terminie :roll:


Widocznie przed Twoim zwiedzaniem Czarna Królowa (ta z legendy) trochę płakała nad tymi opiniami , że Plitvice nie warte zobaczenia i zasiliła łzami strumienie wpływające do jezior. :wink: :lol:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.08.2008 09:25

W czlowieku potrafi powstać tyle głupiego zła . Po co , w jakim celu - minować trawertynowe tamy :?:
Ale po co zadaję retoryczne pytania ...
Tak jak innym zrobiłeś smaczek na Plitvice "drugi raz" :)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.08.2008 09:36

Janusz :) dziekuję, że przewiozłeś mnie po całym parku. My zwiedziliśmy tylko jego kawałek jako uzupełnienie tego sprzed dwóch lat ;) Czekam na c.d. ;)

Pozdrav :papa:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 27.08.2008 10:37

super, super :)
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 27.08.2008 10:51

Januszu, jak zwykle świetny opis i piękne zdjęcia.
Zobaczyłam więcej, niż widziałam :P
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.08.2008 11:07

Plitwickie Jeziora są takim miejscem, do których chętnie się wraca i które można odwiedzać kilka razy a nam czytelnikom i oglądaczom ukażą wciąż jeszcze coś czego tam sami nie widziliśmy czy nie zauważyliśmy. Wielki Wodospad we wczesnym porannym słońcu na Twoich fotografiach jest naprawdę piękny i wielki. Jeziora i znane mi wodospady też nabrały nowej szaty w złotych promieniach słonecznych. My je zwiedzaliśmy w odwrotnej kolejności - czyli tak jak Ty podczas pierwszej wycieczki i dlatego zupełnie inne pamiętam oswietlenie.

Pięknie pokazane i opisane.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2008 11:30

Plitvicki suplement

16 Plitvickickich jezior

Batinovac - wys. 610 m.n.p.m ; pow. 1,5 ha ; głęb. 6 m
Buk - 545 ; 0,1 ; 2
Ciginovac - 625 ; 7,5 ; 11
Galovac - 585 ; 12,5 ; 25
Gavanovac - 519 ;1,0 ; 10
Gradinsko jezero - 553 ; 8,1 ; 10
Kaluđerovac - 505 ; 2,1 ; 13
Kozjak - 535 ; 81,5 ; 47
Malo jezero - 605 ; 2,0 ; 10
Milanovac - 523 ; 3,2 ; 19
Milinovo jezero - 576 ; 1,0 ; 1
Novakovića brod - 503 ; 0,4 ; 5
Okrugljak - 613 ; 4,1 ; 15
Prošćansko jezero - 636 ; 68,0 ; 37
Veliko Wezero - 607 ; 1,5 ; 8
Vir - 599 ; 0,6 ; 5

Kilka ciekawostek o nazwach jezior

Prošćanskie jezioro - znajduje się na wysokości 636 metrów nad poziomem morza, a w najgłębszym miejscu ma 37 metrów. Względy te wpływają na intensywnie ciemnozielony kolor wody.

Jezioro Ciganowac - nazwa ta pochodzi stąd, że według legendy, pewien Cygan utopił się w tym jeziorze łowiąc ryby. Jezioro jest zasilane z jeziora Prošćańskiego. Najciekawszym miejscem jest tu wodospad jeziora Prošćańskiego.

Jezioro Okrugljak - nazwa ta wzięła się od kształtu jeziora.

Jezioro Kozak - nazwa ta pochodzi stąd, że według legendy, w jeziorze utopiło się 30 kóz przechodzących z brzegu na wyspę podczas ucieczki przed wilkami.

Jezioro Gavanovac - nazwa ta pochodzi z legendy, według której w jeziorze zatonął skarb rodziny Govanov.

Ciekawostką jest także Labudowački slap (wodospad), pod którym istnieje sieć podwodnych jaskiń (park jaskiń).

Park to jeziora i wodospady wśród gór otoczone lasami i roślinami

Na terenie parku stwierdzono około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów. Są tu rośliny zarówno śródziemnomorskie, jak i właściwe terenom borealnym. Dominującym gatunkiem w lasach otaczających jeziora jest buk zwyczajny - 73% powierzchni leśnej to lasy bukowe. Drugi ważny gatunek to jodła pospolita (22%). Powszechnie występują również: klon jawor, klon zwyczajny, dąb bezszypułkowy, wiąz górski, a z iglastych: świerk pospolity, sosna czarna i sosna zwyczajna. Jodłowo-bukowe lasy, które zachowały swój naturalny charakter, tworzą Puszczę Dynarską. Lasy na tym terenie pełnią bardzo ważną funkcję, zapobiegają erozji gleby i przenoszeniu jej do jezior przez biegnące w dół zboczy strumienie.

W wodach i lasach parku żyją różne zwierzęta , mnie udało się zobaczyć ryby {klenie) i kaczkę,

Obrazek

Obrazek

Natomiast żyje wiele innych zwierząt , tylko przy zwiedzaniu większość ich nie widzimy - a są to:

ryby - mimo niezwykle czystych wód, a może dlatego, nie ma tu zbyt wielu gatunków ryb. Najbardziej pospolitą jest troć wędrowna. Inne gatunki to: strzebla potokowa oraz golec, kleń i pstrąg potokowy wprowadzone przez człowieka.

płazy - ta grupa kręgowców jest reprezentowana dość licznie, a najwięcej jest salamandry plamistej. Inne płazy występujące w Parku: traszka górska, traszka zwyczajna, żaba zwinka, żaba trawna, rzekotka drzewna, ropucha szara i kumak górski.

gady - ze względu na długo zalegającą pokrywę śnieżną nie ma ich zbyt wiele, ale w miejscach nasłonecznionych spotkamy: jaszczurkę żyworodną, jaszczurkę zieloną, rybołowa, zaskrońca zwyczajnego, a także żółwia błotnego i żmiję nosorogą.

ptaki - występuje tu największa w Chorwacji populacja pluszcza, a wszystkich gatunków występujących tutaj naliczono około 140. Są to między innymi: głuszec, bocian czarny, puchacz, sóweczka i klika gatunków dzięciołów. Zalatują tu także orzeł przedni i sokół wędrowny.

ssaki - okolice jezior zamieszkują wilki, lisy, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne. z powodzeniem wprowadzono ponownie rysie. Z roślinożerców mamy tu sarny, dziki i jelenie. W jaskiniach Parku żyje 15 gatunków nietoperzy.

Wszystkich chętnych zapraszam na filmiki z Yuotube dość dobrej jakości nawet przy oglądaniu w pełnym oknie, na których można zobaczyć, to czego nie widzimy zwiedzając.

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Film nr 4

Film nr 5

Strona Parku po polsku :wink: - trochę nieudolnie , ale można zrozumieć :lol:
Ostatnio edytowano 27.08.2008 20:41 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
MAPA
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAPA » 27.08.2008 14:10

Januszu,
Twoja relacja nie dość, że świetnie opisana i z pięknymi zdjęciami, to na dodatek ma wymiar dydaktyczny ( historia, informacje, ciekawostki, dane ... )!!!
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.08.2008 14:35

No po prostu rewelka 8O kompednium wiedzy o Plitvicach w pigułce. Takie informacje to trzeba na tym forum przyklejać :D

Pozdrav :papa:

P.S. Może Prošćanskie jezioro jest na wysokości 636 m.n.p.m., ale nie jest najgłębsze. 100m niżej leżący Kozjak jest 10 m głębszy ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.08.2008 14:54

Zdjęcia powalające na glebę.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.08.2008 19:12

Miło znów popatrzeć na zawsze piękne jeziorka 8).
Istria pewnie :roll: też będzie cudowna... Nie zwlekaj z kolejnym ocinkiem relacji :idea: :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2008 20:33

Leszek Skupin napisał(a):No po prostu rewelka 8O kompednium wiedzy o Plitvicach w pigułce. Takie informacje to trzeba na tym forum przyklejać :D

Pozdrav :papa:

P.S. Może Prošćanskie jezioro jest na wysokości 636 m.n.p.m., ale nie jest najgłębsze. 100m niżej leżący Kozjak jest 10 m głębszy ;)


Zgadza się, jezioro Kozjak jest najgłębsze - 47 m, przy jeziorze Prošćanskim pisze , że ONO w w najgłębszym miejscu ma 37 m. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2008 20:40

dangol napisał(a):Miło znów popatrzeć na zawsze piękne jeziorka 8).
Istria pewnie :roll: też będzie cudowna... Nie zwlekaj z kolejnym ocinkiem relacji :idea: :papa:


Istria ze względu na upalną pogodę nie nadawała się do intensywnego zwiedzania :(
w związku z tym więcej było plażowania, pływania - a wieczorem biesiadowania :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.08.2008 20:48

Janusz Bajcer napisał(a): w związku z tym więcej było plażowania, pływania - a wieczorem biesiadowania :lol:


To też niezaprzeczalne uroki Chorwacji :D 8) :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone