Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hvar czy Dalmacja ? Jednak HVAR ! Pierwsze wakacje w CRO...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 03.03.2016 15:42

Ależ nie ma za co, pogadamy po wakacjach. :mrgreen: :wink: :lol:

Wiesz, Wiola, jest wiele rzeczy, które miło wspominam z południowych gdinjskich uvali, ale jedna z nich jest naprawdę niepowtarzalna - rozgwieżdżone niebo nocą. Na zadoopiach bez prądu prawie nie ma zanieczyszczenia światłem nocnego nieba. Widzisz masę gwiazd, jak ze szczytów wysokich gór, a Droga Mleczna jest na wyciągnięcie dłoni - wielkie, jasne pasmo przez cały nieboskłon. Moje dzieci stały i gapiły się na to z opadniętymi szczenami - nawet nie wyobrażały sobie, że może być tyle gwiazd na niebie.
Za tym tęsknię.
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 03.03.2016 15:53

Mikromir napisał(a):Ależ nie ma za co, pogadamy po wakacjach. :mrgreen: :wink: :lol:

Wiesz, Wiola, jest wiele rzeczy, które miło wspominam z południowych gdinjskich uvali, ale jedna z nich jest naprawdę niepowtarzalna - rozgwieżdżone niebo nocą. Na zadoopiach bez prądu prawie nie ma zanieczyszczenia światłem nocnego nieba. Widzisz masę gwiazd, jak ze szczytów wysokich gór, a Droga Mleczna jest na wyciągnięcie dłoni - wielkie, jasne pasmo przez cały nieboskłon. Moje dzieci stały i gapiły się na to z opadniętymi szczenami - nawet nie wyobrażały sobie, że może być tyle gwiazd na niebie.
Za tym tęsknię.


Jest powtarzalna, postój w rumuńskich górach nocą albo pustynia przy egipskim hotelu :)
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 04.03.2016 21:19

Mikromir napisał(a):Ależ nie ma za co, pogadamy po wakacjach. :mrgreen: :wink: :lol:

Wiesz, Wiola, jest wiele rzeczy, które miło wspominam z południowych gdinjskich uvali, ale jedna z nich jest naprawdę niepowtarzalna - rozgwieżdżone niebo nocą. Na zadoopiach bez prądu prawie nie ma zanieczyszczenia światłem nocnego nieba. Widzisz masę gwiazd, jak ze szczytów wysokich gór, a Droga Mleczna jest na wyciągnięcie dłoni - wielkie, jasne pasmo przez cały nieboskłon. Moje dzieci stały i gapiły się na to z opadniętymi szczenami - nawet nie wyobrażały sobie, że może być tyle gwiazd na niebie.
Za tym tęsknię.



Już nie mogę się doczekać :) A czy orientujesz się koło której na południu wyspy zapada zmrok ? Gdzieś ktoś pisał, że bardzo wcześnie, ktoś inny, że późno. Najbardziej by mnie nteresowało w okolicach połowy lipca :D
I takie może głupie pytanie ale czy po zmroku poruszaliście się autem do/z zatoki ? Czy ta droga jest tak ciężka, że lepiej nie wracać nocą? Tak czytam i słyszę o tych stromiznach tam i nie umiem na razie sobie ich wyobrazić...


Kolejna kwestia to czy ktoś przybliży gdzie można szukać jakiegoś szybkiego obiadku w miasteczkach ? Oczywiście czytam klub miłośników Hvar ( narazie 47 str :P ) i zabieram się też za wspomnienia ale chodzi mi głównie o jakieś miejsca gdzie nie będziemy musieli na obiad wydać 300-400 kun ( lub więcej) 8)
Głównie będziemy sami coś gotować ( makarony z warzywami itp. żeby ograniczyć koszty), na jakąś fajną kolację może też się wybierzemy, ale gdzie coś zjeść na szybko podczas zwiedzania miasteczek ?
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 04.03.2016 21:55

wiolek_lp napisał(a):
Mikromir napisał(a):Ależ nie ma za co, pogadamy po wakacjach. :mrgreen: :wink: :lol:

Wiesz, Wiola, jest wiele rzeczy, które miło wspominam z południowych gdinjskich uvali, ale jedna z nich jest naprawdę niepowtarzalna - rozgwieżdżone niebo nocą. Na zadoopiach bez prądu prawie nie ma zanieczyszczenia światłem nocnego nieba. Widzisz masę gwiazd, jak ze szczytów wysokich gór, a Droga Mleczna jest na wyciągnięcie dłoni - wielkie, jasne pasmo przez cały nieboskłon. Moje dzieci stały i gapiły się na to z opadniętymi szczenami - nawet nie wyobrażały sobie, że może być tyle gwiazd na niebie.
Za tym tęsknię.



Już nie mogę się doczekać :) A czy orientujesz się koło której na południu wyspy zapada zmrok ? Gdzieś ktoś pisał, że bardzo wcześnie, ktoś inny, że późno. Najbardziej by mnie nteresowało w okolicach połowy lipca :D
I takie może głupie pytanie ale czy po zmroku poruszaliście się autem do/z zatoki ? Czy ta droga jest tak ciężka, że lepiej nie wracać nocą? Tak czytam i słyszę o tych stromiznach tam i nie umiem na razie sobie ich wyobrazić...


Kolejna kwestia to czy ktoś przybliży gdzie można szukać jakiegoś szybkiego obiadku w miasteczkach ? Oczywiście czytam klub miłośników Hvar ( narazie 47 str :P ) i zabieram się też za wspomnienia ale chodzi mi głównie o jakieś miejsca gdzie nie będziemy musieli na obiad wydać 300-400 kun ( lub więcej) 8)
Głównie będziemy sami coś gotować ( makarony z warzywami itp. żeby ograniczyć koszty), na jakąś fajną kolację może też się wybierzemy, ale gdzie coś zjeść na szybko podczas zwiedzania miasteczek ?


Zmrok zapada mniej więcej tak jak w zachodniej Polsce. To przecież ta sama strefa czasowa i kilka stopni szerokości geograficznej. Chorwacja to nie tropiki z 12-godzinnym dniem ani Arktyka z białymi nocami....
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 04.03.2016 22:20

klerjeser napisał(a):Zmrok zapada mniej więcej tak jak w zachodniej Polsce. To przecież ta sama strefa czasowa i kilka stopni szerokości geograficznej. Chorwacja to nie tropiki z 12-godzinnym dniem ani Arktyka z białymi nocami....


Jasne, ale będąc w Grecji( riwiera więc nie bardzo na południe ) z tego co pamiętam ciemno robiło się w czerwcu dużo przed 20 , więc stąd moje pytanie. Hvar o wiele wyżej w połowie drogi ale jednak jest kawałek, dlatego pytam...
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 04.03.2016 23:49

Mikromir nie wiem czemu usunęłaś posta ale nie zrozumiałam i nie wiem czy przez moje zmęczenie tygodniowe, lampke wina czy głupotę :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.03.2016 23:50

wiolek_lp napisał(a): A czy orientujesz się koło której na południu wyspy zapada zmrok ? ...

9 sierpnia 19:58:35
zachód.JPG


I takie może głupie pytanie ale czy po zmroku poruszaliście się autem do/z zatoki ? Czy ta droga jest tak ciężka, że lepiej nie wracać nocą? Tak czytam i słyszę o tych stromiznach tam i nie umiem na razie sobie ich wyobrazić...

Na początku też się tego obawialiśmy, ale kiedy już poznaliśmy drogę do zatoki zdarzało nam się wracać po ciemku i trafialiśmy. :wink:
Drogę asfaltową z agrafkami z Gdinj do Tvrdni Dolac zobacz na streetview. Dalej jest w miarę ok, tzn. na tej drodze na wschód od Toraca zdarzają się czasem podjazdy pod górkę i z górki, ale to nie są jakieś straszne stromizny, dacie radę. Trzeba tylko uważać przy wymijaniu się z kimś, bo droga jest wąska. Nie szarżować, a będzie ok. :wink:

Co do knajp, zależy co i ile jadacie - ja dobrze wspominam Pelago w Jelsie, ale nie pamiętam dokładnie cen (choć kojarzę że niezbyt wygórowane), no i niestety ostatnio chodzą po forum plotki, że się popsuło... :roll: Ale w 2014 dzieciom bardzo smakował kurczak z grilla z frytkami.
Nie najgorzej było też we Vrboskiej, ale już nie pamiętam nazwy knajpy.
Natomiast nie radziłabym jeść obiadu w Hvarze. Tam nawet lody były rekordowo drogie. :roll:

Ceny w knajpach rzeczywiście są bardzo różne.
jaki-jest-przecietny-koszt-obiadu-w-restauracji-t27706.html
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.03.2016 23:51

wiolek_lp napisał(a):Mikromir nie wiem czemu usunęłaś posta ale nie zrozumiałam i nie wiem czy przez moje zmęczenie tygodniowe, lampke wina czy głupotę :wink:

Nie usuwałam żadnego posta... :roll:

Dużą masz tę lampkę?... :smo:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 05.03.2016 00:18

Mikromir napisał(a):
wiolek_lp napisał(a): A czy orientujesz się koło której na południu wyspy zapada zmrok ? ...

9 sierpnia 19:58:35
zachód.JPG


I takie może głupie pytanie ale czy po zmroku poruszaliście się autem do/z zatoki ? Czy ta droga jest tak ciężka, że lepiej nie wracać nocą? Tak czytam i słyszę o tych stromiznach tam i nie umiem na razie sobie ich wyobrazić...

Na początku też się tego obawialiśmy, ale kiedy już poznaliśmy drogę do zatoki zdarzało nam się wracać po ciemku i trafialiśmy. :wink:
Drogę asfaltową z agrafkami z Gdinj do Tvrdni Dolac zobacz na streetview. Dalej jest w miarę ok, tzn. na tej drodze na wschód od Toraca zdarzają się czasem podjazdy pod górkę i z górki, ale to nie są jakieś straszne stromizny, dacie radę. Trzeba tylko uważać przy wymijaniu się z kimś, bo droga jest wąska. Nie szarżować, a będzie ok. :wink:

Co do knajp, zależy co i ile jadacie - ja dobrze wspominam Pelago w Jelsie, ale nie pamiętam dokładnie cen (choć kojarzę że niezbyt wygórowane), no i niestety ostatnio chodzą po forum plotki, że się popsuło... :roll: Ale w 2014 dzieciom bardzo smakował kurczak z grilla z frytkami.
Nie najgorzej było też we Vrboskiej, ale już nie pamiętam nazwy knajpy.
Natomiast nie radziłabym jeść obiadu w Hvarze. Tam nawet lody były rekordowo drogie. :roll:

Ceny w knajpach rzeczywiście są bardzo różne.
jaki-jest-przecietny-koszt-obiadu-w-restauracji-t27706.html



Super dzięki za info !
Na streetview już prześledziłam dawno temu ale z niej do naszej uvali jeszcze kawałek jest :) i stromizny na zdj/ filmach nie wyglądają tak stromo jakie są w rzeczywistości ;) ale mam nadzieję, że też damy radę :)

Co do konob już zapisałam obowiązkowo Pelago w Jelsie, sprawdzimy pewnie :)
Wątek o kosztach obiadu przeczytałam i dlatego tak się przeraziłam :P ( chyba,że to inny, tych info jest tu tyle, że czasem można się zamotać :) :)

PS.
Nie wiem czemu ale najpierw wyświetliło mi Twoją wiadomość czy dzieciaki i mąż nie narzekają na mnie :P a potem jak dałam odśwież to pokazało usunięta wiadomość więc nie wiem, może mój net coś mota :wink:
W każdym razie mąż jest tolerancyjny - albo musi, do czasu heh , a chłopaki jeszcze małe więc chodzą wcześnie spać, czas na cro poświęcam kosztem spania :D

A lampka mała bo jutro niestety muszę się wybrać na kilka godzin do pracy ;)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2016 00:41

Chyba pomyliły sie nicki :wink: Mikromir z Majeczką :oczko_usmiech:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 05.03.2016 10:30

Janusz Bajcer napisał(a):Chyba pomyliły sie nicki :wink: Mikromir z Majeczką :oczko_usmiech:



O widzisz, całkiem możliwe bo tylko śmignęło mi to przed oczami, czyli jednak jestem przemęczona na tyle, że mylę a nie wymyślam sobie :D

Mikromir przepraszam :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.03.2016 11:09

wiolek_lp napisał(a):Mikromir przepraszam :wink:

Nema problema. :wink:


Cóż, w knajpach zostawia się niestety więcej kasy, niżby się chciało. :( Na Hvarze naprawdę sporo na nie wydaliśmy z racji całodniowych wycieczek. Z menu zawsze można jednak wybrać jakieś tańsze opcje (pizza jest np. ok, cevapcici już z dodatkami kojarzę tam w cenach od 60-65 kun wzwyż, w Hvarze i za tunelem więcej, miasna plata dla dwojga bywa czasami ogromna i starczy dla całej rodziny), choć ta wyspa do tanich IMO nie należy. Na północnej stronie Brača było chyba korzystniej cenowo.
Za to do naszej zabitej dechami uvali przygotowałam się robiąc weki w słoikach - czyli jak mówią moje dzieci "kompot z mięsa" - to było bardzo wygodne i zapewniało konkretne domowe obiady bez dużego wysiłku i czasochłonności na miejscu, no i niewysokim kosztem. Janusz jest specjalistą od weków. :wink:
Sprawdź ceny różnych produktów na stronach sieci marketów chorwackich: Studenac, Konzum. To najbardziej popularne, znajdziesz któryś chyba w każdej większej miejscowości.
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 05.03.2016 11:35

wiolek_lp napisał(a):
klerjeser napisał(a):Zmrok zapada mniej więcej tak jak w zachodniej Polsce. To przecież ta sama strefa czasowa i kilka stopni szerokości geograficznej. Chorwacja to nie tropiki z 12-godzinnym dniem ani Arktyka z białymi nocami....


Jasne, ale będąc w Grecji( riwiera więc nie bardzo na południe ) z tego co pamiętam ciemno robiło się w czerwcu dużo przed 20 , więc stąd moje pytanie. Hvar o wiele wyżej w połowie drogi ale jednak jest kawałek, dlatego pytam...


Coś nie tak z twoimi obserwacjami, Grecja ma czas godzinę do przodu, a leży praktycznie na długości geograficznej wschodniej Polski, tak więc zmierzch zapada tam później wg lokalnego czasu. To tak samo jak u nas kiedy latem w Przemyślu robi się ciemno o 20.30, to parę km dalej w ukraińskich Mościskach, jest już 21.30 lokalnego czasu.

Na Halkidikach, więc po sąsiedzku z riwierą, w połowie sierpnia robiło się ciemno grubo po 20, a na Krecie i Rodos w II połowie września jeszcze o 19.30 dało się czytać w świetle dnia. Ty piszesz o czerwcu kiedy dni są najdłuższe, dlatego coś mi nie gra.

Tu masz zdjęcie zrobione na Halkidikach po 20 wieczorem, II połowa sieprnia

Obrazek

Obrazek

A tu masz koniec czerwca, fotka Samotraki widzianej z Aleksandropolis ok. 21 wieczorem.

Obrazek
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1705
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 10.03.2016 15:10

klerjeser napisał(a):
Coś nie tak z twoimi obserwacjami, Grecja ma czas godzinę do przodu, a leży praktycznie na długości geograficznej wschodniej Polski, tak więc zmierzch zapada tam później wg lokalnego czasu. To tak samo jak u nas kiedy latem w Przemyślu robi się ciemno o 20.30, to parę km dalej w ukraińskich Mościskach, jest już 21.30 lokalnego czasu.

Na Halkidikach, więc po sąsiedzku z riwierą, w połowie sierpnia robiło się ciemno grubo po 20, a na Krecie i Rodos w II połowie września jeszcze o 19.30 dało się czytać w świetle dnia. Ty piszesz o czerwcu kiedy dni są najdłuższe, dlatego coś mi nie gra.


Może i coś nie tak z moimi obserwacjami ale jestem pewna, że siedząc na plaży chwilę po 20 była ciemna noc. Nie będę udowadniała bo stare zdjęcia padły razem z kompem wiele lat temu, zresztą nie mam po co.
Zadałam konkretne pytanie i dostałam konkretną odpowiedź w postaci zdj Mikromir.
banankochan
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 510
Dołączył(a): 14.02.2012
Re: Hvar + Środkowa Dalmacja 5/5 dni czy inaczej ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) banankochan » 08.07.2016 08:49

Mikromir napisał(a):
wiolek_lp napisał(a):Pisałam pisałam i mi zjadło odpowiedź :)
Czytałam o robinsonadach, dla mnie marzenie ale z dziećmi odpada ;) Jeśli chodzi o Gdinji to chyba tam są normalne warunki, tak wynika z oferty. Na bookingu można znaleźć ten apartament wpisując lokalizację Gdinji i jak się wyświetlą to Apartments Igor . Jak się wpisuję nazwę to nie wyskakuje, nie wiem czemu. To jest obok restauracji TIMUN którą widać na mapach google.

Tylko jedna uwaga. Żeby się dostać stamtąd do centralnej części Pokrivenika, tej z mojego awataru, trzeba mieć zapewniony transport łodzią. Tam nie ma ścieżki, tylko strome skały. Droga samochodem jest bardzo okrężna, trzeba wrócić do głównej i zjechać innym zjazdem. To długie kilometry.





ale za to zjazd to rewelacja mega w dół, myślałem że nie podjedziemy na powrocie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Hvar czy Dalmacja ? Jednak HVAR ! Pierwsze wakacje w CRO... - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone