Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moduł ENC (szybki przejazd przez bramki) - poradnik

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jakov
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.04.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jakov » 26.04.2023 15:22

Dziękuję bardzo. O taką odpowiedź mi chodziło. Czyli nie pozostaję nic innego tylko w środku nocy spakować towarzystwo i ogień na tłoki :)
Baldini
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 24.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baldini » 27.04.2023 20:00

Kupno ENC ma sens. Przy średnich korkach można zaoszczędzić kilkadziesiąt minut, przy gigantycznych niestety Lucko jest tak zakorkowane, że z ENC nie ma żadnego pożytku. Ale taki korki nie zdarzają się co weekend :)
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 08.05.2023 09:24

Kupiłem ENC i jestem zachwycony i jednocześnie zły na siebie, że tak późno :) Fakt, że dopiero na tym wyjeździe tak celowałem żeby utrafić w godziny otwarcia punktu. Same formalności, umowa, płatność i instalacja nie zajęły więcej niż 15 minut.

Wygoda jest nieporównywalna z tradycyjnym staniem na bramkach. System pracuje szybko, zaczytuje bez problemu, w aplikacji pełna kontrola kosztów i cen.

Najbardziej wąskim gardłem na trasie jest Lucko jadąc w stronę wybrzeża. Zbiera się tu bardzo dużo aut z różnych kierunków i mimo osobnych ścieżek na ENC żeby się do nich dostać trzeba swoje odstać w korku. Jeśli już teraz w maju były kilkunastominutowe korki to ciężko sobie wyobrazić jak to będzie wyglądać w sezonie. Pomogłoby rozbicie tego na dwa punkty podobnie jak jest to zrobione wracając z wybrzeża, ale to chyba pieśń przyszłości.

Poza tym wszędzie na trasie pyk pyk i zero zatrzymywania.

Podsumowując - zdecydowanie warto.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 24.05.2023 08:36

drodzy koledzy, rozumiem że system ENC można kupić jedynie w Chorwacji? Czytając ten wątek piszecie o wersji na szybę a niektórzy po prostu piszą o systemie? Czy jest opcja zainstalowania apki i rejestracja w niej coś na kształt polskiego AutoPay?
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 24.05.2023 09:01

rocker napisał(a):drodzy koledzy, rozumiem że system ENC można kupić jedynie w Chorwacji? Czytając ten wątek piszecie o wersji na szybę a niektórzy po prostu piszą o systemie? Czy jest opcja zainstalowania apki i rejestracja w niej coś na kształt polskiego AutoPay?

tak, tylko w Chorwacji w określonych miejscach (kilka bramek autostradowych i bodajże centrala w Zagrzebiu). Aplikacja jest komplementarna do urządzenia na szybie, pozwala sprawdzać i uzupełniać stan konta, a także weryfikować opłaty pobrane za przejechane odcinki. To, o czym piszesz, będzie zapewne dostępne, gdy Chorwacja wprowadzi rozpoznawanie tablic, ale to najwcześniej w 2025r. zapewne.
jacekw80
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacekw80 » 06.07.2023 09:57

Witam, chce zakupić moduł ENC lecz zastanawiam się, czy samochód typu VAN (VW Touran, Opel Zafira lub Ford S-Max) z zamontowanym boxem na dachu i przekraczającym ogólną wysokość 1,9m zalicza się do kategorii I? Czy ta wysokość liczy się na 1 osi i dlatego, jak obrazki sugerują limit ten dotyczy tylko małe busy do 3,5 tony?
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 13.08.2023 14:19

Pod koniec 2024 r. Chorwacja ma odejść od tradycyjnej płatności na bramkach. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie kupować i montować ENC, lecz będzie prosty system bazujący na rejestracji auta w jakiejś bazie i automatycznych płatnościach za przejechany odcinek... bo w winiety to nie wierzę.
BartNS
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 29.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 14.08.2023 08:46

jacekw80 napisał(a):Witam, chce zakupić moduł ENC lecz zastanawiam się, czy samochód typu VAN (VW Touran, Opel Zafira lub Ford S-Max) z zamontowanym boxem na dachu i przekraczającym ogólną wysokość 1,9m zalicza się do kategorii I? ?


Z tego co pamiętam box się nie wlicza, a mierzy się wysokość samochodu, a nie wysokość na 1 osi.

Najlepiej podjechać do punktu sprzedaży i tam spytać. Chorwaci obiecują, że zmienią system winiet w następnym roku więc zastanów się czy warto w ogóle się zastanawiać nad zakupem, bo nie wiadomo czy ENC zostanie, gdzieś znalazłem informacje ze ma być ENC + winiety elektroniczne. Na pewno duży plus to zniżka doładowujesz za 20 E a na konto wpada 25 E. Jak planujesz jechać za rok to na pewno się zwróci, nawet jak zlikwidują ENC

Jak dla mnie zakup strasznie upierdliwy, bo jeździłem nocą, a punkty czynne chyba 8-18 i dopiero jak jechałem do Splitu trafiłem na otwarty punkt. Procedura zakupu jakaś straszna i trwa wieczność byłem 3 w kolejce i zajęło to ponad 30 minut, więc jak trafisz na większą kolejkę to sprawdź ile czasu obsługiwany jest klient i sobie oblicz czy warto stać.

Tylko nie montuj tego urządzenia, wystarczy go mieć w schowku i przykładać do szyby jak jest się na bramkach.
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Moduł ENC (szybki przejazd przez bramki) - poradnik - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone