Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

GDDKiA - ilustrowany poradnik dla podróżujących po UE

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3174
Dołączył(a): 16.02.2014
GDDKiA - ilustrowany poradnik dla podróżujących po UE

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 29.06.2022 15:04

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zebrała najważniejsze zasady dla kierowców planujących podróże wakacyjne w UE:

Austria

austria.jpeg


Bułgaria

bulgaria.jpeg


Chorwacja

chorwacja.jpeg


Czarnogóra

czarnogora.jpeg


Czechy

czechy.jpeg


Dania

dania.jpeg


Estonia

estonia.jpeg


Finlandia

finlandia.jpeg


Francja

francja.jpeg


Francja

grecja.jpeg


Hiszpania

hiszpania.jpeg


Łotwa

lotwa.jpeg


Niemcy

niemcy.jpeg


Norwegia

norwegia.jpeg


Portugalia

portugalia.jpeg


Słowacja

slowacja.jpeg


Słowenia

slowenia.jpeg


Szwajcaria

szwajcaria.jpeg


Szwecja

szwecja.jpeg


Węgry

wegry.jpeg


Włochy

wlochy.jpeg



Nadto kilka istotnych uwag pozwalających przygotować się do podróży:

zasady podróżowania.jpg


kultura jazdy.jpg
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 29.06.2022 21:14

cropag napisał(a):Link do strony z tą informacją byłby mile widziany :D :D


część jest tutaj:
https://www.facebook.com/gddkia/posts/p ... dy12XophDl

dwa ostatnie: https://www.gov.pl/web/gddkia/slonce-i- ... zna-podroz na samym dole.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 30.06.2022 13:25

Słyszałem o róźnych obowiązkowych wymaganiach w Czechach czy Słowacji, ale o kole zapasowym i narzędziach - pierwszy raz :)
Wydaje mi się że sama GDDKiA powinna to wyjaśnić i rzetelnie informować obywateli RP - co jest obowiązkowe, co wymagane, a co warto mieć i może się przydac w dalszej podróży.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 30.06.2022 13:33

yarko2000 napisał(a):Słyszałem o róźnych obowiązkowych wymaganiach w Czechach czy Słowacji, ale o kole zapasowym i narzędziach - pierwszy raz :)
Wydaje mi się że sama GDDKiA powinna to wyjaśnić i rzetelnie informować obywateli RP - co jest obowiązkowe, co wymagane, a co warto mieć i może się przydac w dalszej podróży.


Z tym kołem to martwy przepis. Ja nie mam w aucie nawet na niego miejsca.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 30.06.2022 13:57

mchrob napisał(a):
yarko2000 napisał(a):Słyszałem o róźnych obowiązkowych wymaganiach w Czechach czy Słowacji, ale o kole zapasowym i narzędziach - pierwszy raz :)
Wydaje mi się że sama GDDKiA powinna to wyjaśnić i rzetelnie informować obywateli RP - co jest obowiązkowe, co wymagane, a co warto mieć i może się przydac w dalszej podróży.


Z tym kołem to martwy przepis. Ja nie mam w aucie nawet na niego miejsca.



Ja też nie mam, ale za granicę zawsze wożę w bagażniku koło zapasowe - i to nie dojazdówkę, tylko pełnoprofilowe koło (jedną z zimowych stalówek). Bo gdybym nagle w środku nocy złapał gumę gdzieś na Węgrzech czy w Chorwacji, to co zrobię z tym śmiesznym sprayem? A tak to można zmienić i jechać dalej normalnie, a dopiero po dojeździe na miejsce szukać wulkanizacji.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 30.06.2022 14:27

Ja też nie mam koła, ani narzędzi do wymiany. Miejsce na koło jest oryginalnie zabudowane na schowek, miejsce na komputer, moduł, itd
Wożę spray, a nawet dwa :) + ubezpieczenie :)
Wiem że to jest martwy przepis, dodatkowo obowiązuje konwencja. Ale tym bardziej GDDKiA powinna wykazywać się większą wiedzą i rzetelnością w informacjach.
Generalnie takie skrótowe i obrazkowe podsumowanie jest bardzo fajne :)
patryk_85
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 28.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) patryk_85 » 07.07.2022 01:31

yarko2000 napisał(a):Ja też nie mam koła, ani narzędzi do wymiany. Miejsce na koło jest oryginalnie zabudowane na schowek, miejsce na komputer, moduł, itd
Wożę spray, a nawet dwa :) + ubezpieczenie :)

Przez 20 lat prawka nie złapałem gumy ani razu. Woziłem więc tak jak Ty spray + kompresor. Po czym w marcu tego roku złapałem gumę 3 razy! Za pierwszym razem wkręt, drugi i trzeci dziura w drodze. Przy drugim razie jak byłem u wulkanizatora poprosiłem aby mi załatwił zapas - dzień po tym, jak go odebrałem rozciąłem oponę bokiem - kwalifikowała się tylko do wymiany.
Obecnie więc mam: zapas, spray oraz sznur do wulkanizacji...

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
GDDKiA - ilustrowany poradnik dla podróżujących po UE
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone