Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Wyspy Kanaryjskie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 14:42

Na tym forum przedstawiono do tej pory wyłącznie jedną z wysp - Teneryfę. Ja chciałbym Wam pokazać, że pozostałe pod względem urody wcale nie ustępują tej najbardziej znanej.

Tak miałem zamiar zacząć tę relację. W międzyczasie coś zaczęło się zmieniać w kierunku szerszego spojrzenia na archipelag. Ale - na dzień dzisiejszy - wciąż jeszcze te słowa są aktualne. ;)

Zastanawiałem się również nad tematem.
Wyspy Szczęśliwe - tak mógłby brzmieć tytuł. Takiej nazwy używali starożytni Rzymianie, chociaż nie jest pewne, czy ktokolwiek z nich wiedział, gdzie tych wysp szukać. Mnie z kolei pojęcie Wysp Szczęśliwych kojarzy się z wierzeniami plemion celtyckich i wtedy tych wysp trzeba szukać gdzie indziej.
Wyspy Wiecznej Wiosny - też ładny tytuł. Przy czym, pojęcie to bywa stosowane również szerzej. Daleko nie szukając, Madera czy Wyspy Zielonego Przylądka też się w tym mieszczą. Cóż, postanowiłem po prostu nazwać rzecz po imieniu - Wyspy Kanaryjskie.

Oto mapa archipelagu, a poniżej spis treści.

Obrazek

Gran Canaria
Przylot na Teneryfę, prom na Gran Canarię
Valle de Agaete
Puerto de las Nieves
Hoya de Pineda
Artenara, Pinar de Tamadaba
Las Cuevas
Caldera nad Santa Maria de Guia
Cenobio de Valeron - groty Guanczów
Firgas
Teror
Santa Brigida i Caldera Bandama
Telde
Tejeda
Roque Bentaiga
Przejazd do Wielkiego Zakrętu
Roque Nublo
Pozo de las Nieves
Dedo de Dios (Palec Boży)
Wybrzeże zachodnie
Azulejos
Puerto de Mogan
Wydmy Maspalomas (Playa del Ingles)
Degollada de la Yegua
Fataga
Z Fatagi przez Temisas do Barranco de Guayadeque
Wioska Jaskiniowców
Camino Real de Tamadaba - Droga Królewska
Las Palmas de Gran Canaria

Teneryfa
Los Gigantes
Droga do Maski
Wąwóz Masca
Półwysep Teno: El Palmar
Garachico
Icod de los Vinos
Puerto de la Cruz
La Orotava
wieczór pod El Teide
Guimar
Playa de las Teresitas
półwysep Anaga
Taganana, Roques de Anaga
La Laguna
popołudnie pod El Teide
Las Canadas, Roques de Garcia, spacer pod El Teide

Gomera
Objazd Gomery
Garajonay
San Sebastian

Lanzarote

Fuerteventura


= = = = = = = = = =

Spis pozostałych moich relacji na forum.

Między morzem a górami

Truchtem przez Słowenię i Chorwację

Velebit, Plitvicka jezera

Słowenia: Alpy Julijskie oraz Kamnisko-Savinjske

Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Cypr - po obu stronach zielonej linii

Turcja w cztery tygodnie

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Sardynia: góry, wąwozy, klify, megality

Prowansja

Po obu stronach Pirenejów: Francja - Hiszpania - Francja

Peru - od inkaskich traktów po linie Nazca

Wyprawa na antypody - Patagonia

Rumuńskie wyrypy

Dolomity - skalne twierdze

Alpejskie wędrówki i wspinaczki

Toskania

Portugalia wraz z Maderą i Azorami

Na końcu świata: Bretania

Hiszpania

Francja

Anglia, Walia, Irlandia

Czarnogóra

Serbia

Albański suplement: jeden dzień w greckim Epirze

Macedonia

Albania - spotkania z synami orłów

Kreta

USA - ppp

Ameryka Środkowa: od Panamy po Meksyk
Ostatnio edytowano 02.06.2014 17:55 przez Franz, łącznie edytowano 36 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 14:45

Pomysł wylotu na Wyspy Kanaryjskie powstał wtedy, gdy się okazało, że padła wcześniejsza opcja skorzystania z wycieczki na Bliski Wschód. Zostały wtedy niecałe dwa tygodnie i nieodparta chęć wyrwania się z zasypanej śniegiem Polski. Czyli - gorączkowe przeszukiwanie internetu. Pomysły powstawały szybko i równie szybko upadały. Trzeba było dopasować daty, co nie było trywialnym zadaniem.

Pominę nieistotne szczegóły, podając tylko efekt końcowy. Zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty Orbisu: tydzień na Teneryfie. Przy czym, od razu założyłem, że muszą to być dwa tygodnie, z czego ten pozostały na sąsiedniej wyspie.

W ofercie mieliśmy przelot w obie strony oraz hotel bez wyżywienia. Świetnie! Zacząłem szybko szukać czegoś do wynajęcia na sąsiedniej wyspie, jednocześnie negocjując z agencją przesunięcie w czasie wylotu, bądź przylotu. Orbis okazał się być na tyle elastyczny, że za dodatkowe 100zł od głowy zgodził się, byśmy wracali po dwóch tygodniach, biorąc hotel tylko na jeden. Jeszcze kwestia noclegu na ten dodatkowy tydzień - znalazłem lokum u niejakiego Sancha.

A więc - rezerwacja domku u Sancha, rezerwacja hotelu z rozszerzonym przelotem w Orbisie, rezerwacja samochodu na każdej z wysp z osobna. Czemu nie jednego, tylko dwóch? Ano, żadna z agencji wynajmujących samochody nie zgadza się na przewóz auta na inną wyspę. O ile jest to fizycznie możliwe, o tyle - traci się wtedy ubezpieczenie. Cóż, zdecydowałem się na wynajem jednego wozu na lotnisku na Teneryfie, a drugiego pod domem Sancha.

I to by było tyle. Przejazd do Warszawy, nocleg w stolicy, w wieczornych wiadomościach tragedia - załamał się dach hali wystawowej w w MTK, trzaskający mróz za oknem, a my wylatujemy na spotkanie wiosny. Chyba nie wymieniłem dotąd nazwy tej sąsiedniej wyspy? To tytułowa wyspa archipelagu: Gran Canaria.

Trzy nędzne fotki z przelotu nad... No właśnie. Tylko dlatego je zamieszczam. Może komuś wpadnie do głowy pomysł, co to w dole widać. Mnie się nie udało tego zlokalizować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz już bardziej udane widoki. W dole przesuwa się nasza pierwsza wyspa. Gran Canaria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.11.2010 14:54

Przesiadłem się "w lot" z samolotu lecącego do Santiago de Chile i lecę z Tobą na wyspy !


:)
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 01.11.2010 15:46

Też chętnie zobaczę co na Kanarach oprócz Teneryfy. :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 01.11.2010 16:51

Widzę farmę wiatraczkową na pierwszej fotce.
Siadam i chętnie zobaczę te Kanarki.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 01.11.2010 18:19

Kiedyś wybierałem się na te Kanaryje, ale gdzie ja się już nie wybiarałem! :wink:

Czekam na porządne (jak zwykle) zdjęcia i ciekawe (jak zwykle) opisy. Wrócę jeszcze na chwilę do motywu zdjęć robionych jakby mimochodem i przy okazji. Niesie Cię w takie miejsca, że w którą stronę nie spojrzysz, masz ładną fotkę. :D Ale trzeba tam najpierw dotrzeć.....
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 19:53

Witam Was. Miło mi, że wirtualny powrót na Kanarki odbędę w Waszym towarzystwie. :)

jan_s1 napisał(a):Wrócę jeszcze na chwilę do motywu zdjęć robionych jakby mimochodem i przy okazji. Niesie Cię w takie miejsca, że w którą stronę nie spojrzysz, masz ładną fotkę. :D

Tymi pięknymi miejscami staram się nadrabiać braki w warsztacie. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 01.11.2010 20:28

Cześć Wojtek. :)

Coś wyspiarsko (ostatnio) się porobiło na forum :) i jakoś leży mi ten temat na sercu, więc dlaczego nie potwierdzić tutaj swojej obecności.

Pozdrawiam. :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12697
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.11.2010 20:31

Dołączam do grona czytających o Twoich Kanarach, przecież to kierunek bardzo mnie pociągający :) .
Chociaż według dzisiejszych planów, to moje Wyspy Szczęśliwe raczej dopiero za dwa lata... Na wrzesień 2011 - Rumunia, jako że oprócz Kanarków, to właśnie ona była tegoroczą alternatywą dla Grecji.
Rumuńskie wyrypy w Twoim wydaniu nie są mi obce, teraz muszę wyciągnąć z nich (i z relacji Kulek - tej co już jest i tej, co wkrótce będzie) coś nadającego się dla mnie, więc te elementy mniej wyrypiaste :wink: . A Kanarki teraz jako uczta dla oczu, a jak przyjdze pora, to będzie powtórka :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 20:52

nomad napisał(a): Coś wyspiarsko (ostatnio) się porobiło na forum :) i jakoś leży mi ten temat na sercu, więc dlaczego nie potwierdzić tutaj swojej obecności.

Przez ostatnie cztery lata zwiedziłem 13 wysp. :D Też mam do nich skłonność. ;)

dangol napisał(a):Chociaż według dzisiejszych planów, to moje Wyspy Szczęśliwe raczej dopiero za dwa lata...

Relację, którą właśnie skończyłem, dedykowałem w myślach komuś, kto o nią prosił, ale później nie wykazywał już zainteresowania.

Teraz też mam taką ukrytą dedykację, ale jakoś jestem spokojny, że ta nie będzie chybiona. ;) 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 01.11.2010 21:09

A co mi tam... ja też lecę, :wink: :lol:

Jak Ty się wyrabiasz z pisaniem tych relacji? 8O Ja tam mam zaległości w czytaniu w tych co już są :oops: a tu następna 8O ...ale pisz, pisz bo rejon wyjątkowo kuszący... :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 21:20

Joanka23 napisał(a):A co mi tam... ja też lecę, :wink: :lol:

Cieszę się. :)

Joanka23 napisał(a):Jak Ty się wyrabiasz z pisaniem tych relacji? 8O

Nie wyrabiam się. Robię już bokami. :lol:

Ale w tym roku nie wypalił mój październikowy wypad i próbuję go sobie jakoś powetować wspominaniem wcześniejszych wyjazdów. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 01.11.2010 21:44

Nie ma tego złego... :wink: czasami warto zwolnić tempo, żeby powspominać... - a jak Cię znowu gdzieś poniesie to my będziemy mieli chociaż te Twoje zostawione tu wcześniejsze wspomnienia :wink: a ja będę znowu mogła ponadganiać te Twoje relacje... :)
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 01.11.2010 21:54

Franz zdjęcia dawaj ino szybko;p
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2010 22:02

Joanka23 napisał(a):jak Cię znowu gdzieś poniesie to my będziemy mieli chociaż te Twoje zostawione tu wcześniejsze wspomnienia :wink:

Kilka dni temu wspólnie z kolegą próbowaliśmy załatwić przelot na wyspę, która jest u mnie zakolejkowana od dawna. Niestety, nijak nie dalo się zapłacić za bilet w Easyjet. Wygląda na to, że jednak w tym roku już nigdzie na dłużej, niż niepodległościowy weekend, nie pojadę. ;)

Bodzioch Marek napisał(a):Franz zdjęcia dawaj ino szybko

:D Taa es!
Dziś aż w trzech różnych wątkach zamieściłem fotki. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Następna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone