Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.03.2011 17:19

Oto mapka przejazdów do kilku ostatnio zamieszczonych odcinków.

Obrazek

A - Buganvilla
B - Tejeda
C - Bentaiga
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.03.2011 17:23

Przed nami Timagada, rozłożona na stromych zboczach poniżej skał, a ponad Barranco de la Laja del Nublo.

Obrazek

Przybliżenie na przysiółek.

Obrazek

Ale nasza szosa biegnie wyżej - tuż pod skalnym obrywem, noszącym nazwę Laja del Nublo. Laja [laha] - to po polsku płyta, tafla.

Obrazek

Podjeżdżamy w jego stronę. Nad szosą kapliczka pośród zieleni.

Obrazek

A ponad kapliczką - pionowa ściana obrywu. Intryguje kolor atramentu - jakby komuś kleks się zrobił.

Obrazek

Obrazek

Przed nami po prawej - Montana del Humo. Dosłownie: Zadymiona Góra. W przenośni: Zamglona Góra.

Obrazek

Na kolejnych fotkach:
Timagada, powyżej Bentaiga, w dali Artenara.
Barranco de la Laja del Nublo, powyżej Tamadaba, w dali El Teide.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.03.2011 17:23

Ostatnie spojrzenie na leżącą w dole Timagadę i dumnie sterczącą Bentaigę.

Obrazek

Obrazek

El Chorrillo i zabudowania na grani Bentaigi - rankiem oglądaliśmy je od północy, teraz rzut oka z południowego wschodu.

Obrazek

Ponad barankiem, między Anden de los Juncos i Tamadabą - niczym unoszący się w powietrzu UFO - Teneryfa z El Teide.

Obrazek

Obrazek

I to tyle spoglądania w kierunku wschodnim. Teraz już kierujemy się w stronę Roque Nublo. Wprawdzie charakterystyczna maczuga skalna znajduje się akurat dokładnie nad nami, ale musimy objechać mur Laja del Nublo.

Obrazek

Obrazek

Szosa prowadzi nas tuż poniżej potężnej ściany, na końcu której znajduje się El Aserrador. Tam diametralnie zmienimy kierunek jazdy i wjedziemy w Barranco del Nublo.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.03.2011 14:31

Lidia K napisał(a):Myślę, że jednak nie zupełnie oto chodzi.

Tiaaa... pozostaje mi jedynie nadzieja, że ewentualna różnica w postrzeganiu poszczególnych spraw nie wpłynie na ochłodzenie ogólnego klimatu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.03.2011 14:38

El Teide ... malownicza jest.
Ładnie wygląda z każdej strony.

(... podpatruję w różnych relacjach - bo na "żywo" nie widziałem)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.03.2011 10:24

mariusz-w napisał(a):El Teide ... malownicza jest.
Ładnie wygląda z każdej strony.

Z bliska już na forum był pokazany (zresztą, u mnie też będzie). Natomiast - z daleka, na środku Teneryfy, przypomina mi klasyczne UFO.
Albo... katowicki Spodek. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 24.03.2011 23:38

Franz napisał(a):Widzę, że zanudziłem tymi faktami historycznymi. Sorry...


W żadnym wypadku Wojtek.

Jak najbardziej prównuję krajobrazy i nie tylko je (dotyczy to też historii), bo właśnie wiele wspólnych elementów łączy sąsiednie wyspy.

Wspominasz o ważnych faktach historycznych, które w odbiorze wizualnym pięknych miejsc całego archipelagu są nierozerwalnie związane z ciemnymi kartami historii prowadzącej do zagłady ludności tubylczej.
Strategiczne położenie wysp i rywalizacja o kolonialną dominację najeźdźców skazała tubylcze plemiona na zagładę.

Przewrotność dziejowa też ma swój wyraz nie tylko tutaj.
Zapewne odwiedziłeś też i Candelarię (na Tenie), gdzie co prawda współcześni potomkowie Hiszpanów stawiają pomniki wodzom Guanczów, chociaż na przestrzeni czasów doprowadzili do wymarcia ich społeczności i języka.

A swoją drogą to wiele innych ciekawych rzeczy różnicowało sąsiednie wyspy.
Zapewniam Ciebie, że jak najbardziej wszelakie elementy opisowe sprzyjają Twojej relacji i aż wstyd, że wiele pominąłem w swojej. :oops:

Pozdrawiam i jak najbardziej jestem obecny, w kolejnych etapach też, a że bez częstych komentarzy?
Milczenie czasem też jest pozytywnym wyrazem zachwytu.
W wielu relacjach milczę, ale nie odbieram autorom pełnego szacunku za efekt ich wspomnień z podróży.

Jeszcze raz.
Pozdrawiam. :)
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 25.03.2011 09:59

Dobrze, że są tak piękne miejsca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.03.2011 14:10

nomad napisał(a):Pozdrawiam i jak najbardziej jestem obecny, w kolejnych etapach też, a że bez częstych komentarzy?

Cieszę się bardzo, że ponownie zajrzałeś do mnie. A dodatkowo - że to zaakcentowałeś. :D

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Dobrze, że są tak piękne miejsca.

Oj tak! Każda wyspa jest inna od pozostałych. Na razie byłem na pięciu i mam zamiar na Kanarki powracać.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2011 16:41

Szosa zawija nad Barranco del Nublo, zagłębia się w niego tylko odrobinę - ot, żeby przedostać się na drugą stronę wąwozu, następnie chwilę prowadzi ponad jego dnem a pod skałami przeciwległej grani.

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy po lewej Gardziel Ptaszka (Degollada del Pajarito) i podjeżdżamy pod odstrzeloną turnię - Risco del Laurel, kończącą grzbiet Risco de los Timoneros.

Obrazek

Gdzie niegdzie rozmieszczone chałupy - jedne ukryte pośród kwitnących drzew, inne bardziej wyeksponowane na gołym grzbiecie.

Obrazek

Obrazek

Szosa skręca ostro i teraz prowadzi już na północ. Prezejeżdżamy przez małą wioskę Wielki Zakręt - La Vuelta Grande - i zatrzymujemy się na parkingu powyżej niej.
Tu zostawimy samochód, udając się na krótki spacer. Trasa poprowadzi najpierw w kierunku widocznego już Mnicha - El Fraile.

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy w dole La Vuelta Grande.

Obrazek

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.03.2011 20:32

Dawno mnie tu nie było, ponieważ lubię za jednym zamachem obejrzeć większy fragment relacji.
Madera... miód-malina. Moje ubogie słownictwo nie pozwoliło mi na bardziej adekwatny komentarz do tego, co zobaczyłem. :D
Chciałbym zauważyć, że widoki, które serwujesz - i to zarówno "miejskie", jak choćby bajkowe San Francisco, jak i rozległe górskie panoramy - poprzez swoje piękno powodują u mnie kaskadowy przyrost pozytywnych emocji i chęci do konstruktywnego działania. Pokazujesz, że jak się chce, to można zdziałać wiele.
Dziękuję.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2011 21:59

Jak widzę te ukwiecone drzewa na tle gór . . .
Ciepło się robi od Twoich zdjęc Wojtku
:D

Już się nie mogę doczekac wiosennych odwiedzin w Bieszczadach 8)



Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.03.2011 20:32

jan_s1 napisał(a): Madera... miód-malina. Moje ubogie słownictwo nie pozwoliło mi na bardziej adekwatny komentarz do tego, co zobaczyłem. :D

Niestety, Madera zaserwowała mi wyjątkowo paskudną pogodę. Wręcz wykradałem nieliczne ładniejsze chwile...

jan_s1 napisał(a):Chciałbym zauważyć, że widoki, które serwujesz - i to zarówno "miejskie", jak choćby bajkowe San Francisco, jak i rozległe górskie panoramy - poprzez swoje piękno powodują u mnie kaskadowy przyrost pozytywnych emocji i chęci do konstruktywnego działania. Pokazujesz, że jak się chce, to można zdziałać wiele.

Cieszę się, jeśli mogę pozytywnie motywować. :D

piotrf napisał(a):Jak widzę te ukwiecone drzewa na tle gór . . .
Ciepło się robi od Twoich zdjęc Wojtku
:D

Już się nie mogę doczekac wiosennych odwiedzin w Bieszczadach 8)

Mnie też się marzy. A że nie mogę sie doczekać wiosny, to próbuję wyśledzić te tanie bilety na Kanarki. A że bez efektów, więc siedzę na d... :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.03.2011 19:09

Początkowy fragment spaceru wiedzie tuż ponad Wielkim Zakrętem.
Spoglądamy z góry na rozlokowane pomiędzy głazami zabudowania.

Obrazek

Obrazek

Mijając strome zbocze ukoronowane skalną turnią, kierujemy się w stronę Mnicha, wyglądającego z profilu jak iglica.

Obrazek

Obrazek

Chwilę później - z nieco innego kąta widzenia - El Fraile już bardziej przypomina ludzką sylwetkę. Skała po lewej wygląda jak kogut, ale nie znam jej nazwy, o ile takową posiada.
Natomiast po prawej - to już Roque Nublo.

Obrazek

Obrazek

Za nami ostry zakręt w miejscu, zwanym La Lajilla - czyli Płytka.
Dalej coś dla miłośników krętych nitek szos.

Obrazek

Obrazek

Droga do Roque Nublo jest wygodna, nie stwarza najmniejszych nawet trudności, a co za tym idzie - w pogodny dzień można spotkać tu wielu turystów.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.04.2011 13:05

Po prawej Anden Alto ponad Llano de la Mesa.
Robię przybliżenie na pokazującą się raz za czas Chmurną Skałę.

Obrazek

Obrazek

W dali Tamadaba, a bliżej Risco de la Foguera, pod którą chwilę wcześniej przejeżdżaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Po lewej Mnich - El Fraile - a w dali Pozo de las Nieves, będący najwyższym wierzchołkiem Gran Canarii.

Obrazek

Obrazek

Rzadki do tej pory las zostaje poniżej nas i otwiera się szeroki widok na Barranco de Tejeda.
Zaś droga przed nami zmienia się w ścieżkę, wciskająca się pomiędzy obłe skały.

Obrazek

Obrazek

Za nimi wychodzimy na księżycowy krajobraz - podnoszący się lekko, surowy płaskowyż. Przed nami Roque Nublo.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone