Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.04.2011 10:57

Franz napisał(a):
Obrazek


Może te skały "Chmurne " :) ... aczkolwiek niebo na to nie wskazuje 1 :)
Za to "mnich" ma wspaniały widok ! :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.04.2011 16:01

mariusz-w napisał(a):Może te skały "Chmurne " :) ... aczkolwiek niebo na to nie wskazuje 1 :)

Chmurna tylko ta maczuga - Roque Nublo. Mimo, iż też słoneczna. :D

Po pierwszej, pochmurnej połowie pobytu na Gran Canarii, druga połówka była zdecydowanie lepsza. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.04.2011 18:29

Tu już nie ma żadnej ścieżki, ale też nie jest potrzebna. Podchodzimy w kierunku widocznych dwóch skalnych kłów.
W taką pogodę miejsce jest popularne, więc i ludzi sporo.

Obrazek

Obrazek

Kierujemy się najpierw na lewo od Roque Nublo, tam gdzie wiodą kroki zdecydowanej większości odwiedzających to miejsce.
Widok stąd jest wspaniały - pod wstążką Atlantyku grzbiet Tamadaby, bliżej święta Bentaiga, a na jej tle wystający filar Pochmurnej Skały. A na grzbiecie wieńczącym filar - dwoje turystów. Jak oni tam się dostali?..

Obrazek

Obrazek

Postanawiamy i my tam dotrzeć. Wracamy i spróbujemy z prawej strony Roque Nublo.
Jednak skalna półka zwęża się coraz bardziej i wprawdzie na upatrzony grzbiecik bardzo stąd blisko, niemniej konieczne do zrobienia dwa kroki ponad przepaścią wydają się zbyt ryzykowne. Zaglądam za wystający nochal i widzę jeszcze jedną możliwość. Spróbujemy inaczej!

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.04.2011 18:34

Rzeczywiście, wypatrzony wariant okazuje się być tym właściwym. Bez niepotrzebnego ryzyka udaje nam się dotrzeć na wąski, poziomy grzbiecik. Tamtych dwoje właśnie opuściło to miejsce, więc pozostanie ono do naszej dyspozycji. Przynajmniej tak długo, aż ktoś następny nie wykryje tajnego dojścia.
Widoki roztaczają się stąd oszałamiające.

Obrazek

Obrazek

U stóp przebiegają wąskie nitki szos, które w sporej części zdążyliśmy już poznać z bliska.

Obrazek

Obrazek

Mamy tu Roque Nublo z drugiego profilu, z widocznym miejscem, dokąd dotarliśmy półką z przeciwnej strony.
Zaś na skraju filigranowego grzbieciku wydrążona niecka. Prawdopodobnie służyła do składania ofiar w czasach guanczów. Najwyraźniej również i teraz są tu składane ofiary. Między innymi z żółtych róż.

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.04.2011 19:46

Franz napisał(a):Najwyraźniej również i teraz są tu składane ofiary. Między innymi z żółtych róż.

Bardzo to ciekawe ... i miejsce też.
A zdjęcie z różami ... rewelacja ! 8O
Bez Twego objaśnienia ... było by jak jakaś "fantazyjna alegoria".
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.04.2011 11:18

mariusz-w napisał(a):A zdjęcie z różami ... rewelacja ! 8O

Teraz tak się zastanawiam, czy te róże aby białe nie były...

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.04.2011 11:28

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):A zdjęcie z różami ... rewelacja ! 8O

Teraz tak się zastanawiam, czy te róże aby białe nie były...

Pozdrawiam,
Wojtek

Jak powiemy kremowe - to będzie OK ... :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.04.2011 15:21

mariusz-w napisał(a):Jak powiemy kremowe - to będzie OK ... :lol:

Racja! :D
Słyszałem też o ecru, ale do końca nie wiem, jak toto wygląda. Nie mieści się w ośmiu kolorach, które rozróżnia przeciętny facet. :lol:


Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.04.2011 16:29

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):Jak powiemy kremowe - to będzie OK ... :lol:

Racja! :D
Słyszałem też o ecru, ale do końca nie wiem, jak toto wygląda. Nie mieści się w ośmiu kolorach, które rozróżnia przeciętny facet. :lol:


Pozdrawiam,
Wojtek

Ecru ! ... właśnie takie kremowe ... inaczej "beż de fresko". ;) :lol:

Ale wracając do relacji, to na tym zdjęciu znowu "żywy" dowód jak fotka może mylić.
Na poprzedniej wcale nie widać, że ta skała taka duża.

Wygląda jak przeniesiona z"5 Torri".

Franz napisał(a):Obrazek


Pozdrawiam.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.04.2011 16:56

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):Jak powiemy kremowe - to będzie OK ... :lol:

Racja! :D
Słyszałem też o ecru, ale do końca nie wiem, jak toto wygląda. Nie mieści się w ośmiu kolorach, które rozróżnia przeciętny facet. :lol:


Jest jeszcze Ivory ale kto to widział...

:wink:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 11.04.2011 20:48

Ecru się nie mieści ... potwierdzam ! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2011 00:11

mariusz-w napisał(a):Ale wracając do relacji, to na tym zdjęciu znowu "żywy" dowód jak fotka może mylić.
Na poprzedniej wcale nie widać, że ta skała taka duża.

Byłem ciekaw, czy ktoś zwróci na to uwagę. :D

Jacek S napisał(a):Jest jeszcze Ivory ale kto to widział...

Hmmm... słoń? ;)

Crayfish napisał(a):Ecru się nie mieści ... potwierdzam ! :D

:lol: Ta sama kategoria, co i ja. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 12.04.2011 12:05

Ja też lubię Twoje historyczne wstawki.
Na Roque Nublo zdaje się że są drogi wspinaczkowe?
Fajne widoki na moją zaprzyjaźnioną Górę na innej wyspie :)

Myślałeś kiedyś o wyprawie na ósmą Wyspę Kanaryjską? :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2011 18:28

zawodowiec napisał(a):Na Roque Nublo zdaje się że są drogi wspinaczkowe?

Tak. Wydaje mi się, że nawet widziałem stałe haki, ale... głowy za to nie dam.

zawodowiec napisał(a):Fajne widoki na moją zaprzyjaźnioną Górę na innej wyspie :)

:D

zawodowiec napisał(a):Myślałeś kiedyś o wyprawie na ósmą Wyspę Kanaryjską? :D

Hmmm... a jakbym tam dotarł, a potem wyspa zaczęłaby się zatapiać... Nie! Nie wybieram się! :lol:

Ale ciągle w planie brakujące dwie zachodnie oraz porządna poprawka Gomery, bo ją zaledwie liznąłem. Ileż można zobaczyć w jeden dzień?..

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.04.2011 13:34

Czas się zbierać. W drodze powrotnej rzucamy okiem na parę drobiazgów, które pominęliśmy, kierując się wprost na Roque Nublo.
Dziurka od klucza? Nie, bardziej wygląda to na celownik. A może ktoś snuje jakieś hipotezy o promieniu, rzucanym przez wschodzące słońce, padającym w intymne miejsce Chmurnej Skały?..

Obrazek

Schodzimy z płaskowyżu i zatrzymujemy się poniżej przysłoniętej sosnami wnęki skalnej. Może dałoby się do niej podejść?

Obrazek

Obrazek

Między rzadkimi sosnami a nieco omszałą ścianą jest mocno wyślizgany, stromy stok. Ostrożnie - by nie pojechać - podchodzimy, czepiając się czego się da.
Ciekawski Mnich spogląda na nas uwaznie. Docieramy do płytkiej groty i oglądamy się za siebie.

Obrazek

Obrazek

Ściana groty podziurawiona jak szwajcarski ser. Myszy to wygryzły? Czy może Guanczowie?..
Już za chwilę dokonuję epokowego odkrycia! Ukazało się stworzenie, odpowiedzialne za powstanie tych dziur. Ale nadal nie wiem - Myszka to? Czy urocza Guancza?.. ;)

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy ser szwajcarski, ostrożnie ześlizgiwując się na ścieżkę i kontynuujemy drogę powrotną. W dali widać już najwyższy szczyt Gran Canarii - Pozo de las Nieves.
Wkrótce też na prawo otwiera się znajomy widok na Wielki Zakręt.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone