Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prowansja

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009
Prowansja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2009 13:54

Hejjj!

Postanowiłem założyć nowy wątek. Przejrzałem forum i widzę, że Prowansja wprawdzie się pojawiła, ale dosyć lakonicznie została przedstawiona. A jestem przekonany, że zasługuje na większą uwagę.
W ogóle - przyznaję się - jestem fanem Francji i języka francuskiego, odwiedziłem różne jej rejony i na pewno z przyjemnością będę do Francji wracał.
Chciałbym pokazać parę migawek z mojego pobytu w Prowansji. Na pierwszy strzał dam coś, co mnie za bardzo nie wciągnęło, ale - niejako z kronikarskiego obowiązku - muszę wspomnieć. Monako.

Pierwszy raz odwiedziłem Monako w 1981r. Pamiętam, że wtedy po dwóch tygodniach spędzonych w górach Delfinatu, mieliśmy trochę czasu by we własnym zakresie dotrzeć do Wenecji, skąd zabierał nas bus w drogę do Polski. My wybraliśmy wariant przez Lazurowe Wybrzeże. Nie wyglądaliśmy specjalnie elegancko, więc trudno się dziwić bramkarzom, że nie wpuścili nas wtedy do kasyna w Monte Carlo. ;)
Kiedy kilka lat temu zawitałem ponownie do Monako, nawet nie miałem ochoty, by do tego kasyna zaglądać.

Oto trzy fotki z Monako, a potem będę mógł przejść do ciekwaszej strony Prowansji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
dudek_t
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 16.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dudek_t » 18.08.2009 14:01

Już nie mogę się doczekać... :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.08.2009 18:26

Pomału nie nadążam za Tobą... :wink:
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 18.08.2009 19:25

Ciekawe z czym wyskoczysz po Prowansji? :D Czekam na zdjęcia, bo to jedno z miejsc do odwiedzenia,ale pewnie gdzieś w dalekiej przyszłości
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2009 19:41

JacYamaha napisał(a):Pomału nie nadążam za Tobą... :wink:

Tiaaa... ja sam za sobą też mam problem nadążyć... ;)

AnetaA napisał(a):Ciekawe z czym wyskoczysz po Prowansji?

Zamierzałem zacząć dłuższy wątek, kiedy stwierdziłem, że odrobinę mi się z nim Prowansja wiąże. A więc - najpierw kraina pachnąca lawendą.

Muszę trochę przyhamować. Zarejestrowałem się na tym forum, by pokazać kilka fotek z chorwackich gór. Potem rozejrzałem się nieco, poszperałem po zakamarkach i jakoś mnie wciągnęło. Teraz - zamiast przygotowywać się do kolejnego wypadu - odgrzebuję miejsca dawniej odwiedzone. Ale może się to komuś przyda.

AnetaA napisał(a):to jedno z miejsc do odwiedzenia,ale pewnie gdzieś w dalekiej przyszłości

Do Prowansji zdecydowanie warto. Sam już za nią tęsknię, mimo że wciąż tyle miejsc, gdzie mnie jeszcze nie było...

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 18.08.2009 20:35

Ja zobaczyłam kiedyś kartkę z Prowansji-cała fioloetowo-lawendowa,sam kwiat i od tego się zaczęło,tam nie może nie być pięknie.
Po tym, co już pokazałeś, aż trudno uwierzyć,że Cię gdzieś nie było :)

Ja też, zamiast się pakować-o 3 wyjazd do Wilna- to siedzę na tym strasznym :wink: :D forum. Jakaż to zaraza :)

pozdrowionka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2009 20:47

AnetaA napisał(a):Po tym, co już pokazałeś, aż trudno uwierzyć,że Cię gdzieś nie było :)

A jednak. :) Poza tym - do tej pory zacząłem tu tylko dwa wątki. W innych to tylko trochę się wtrącam. ;)

AnetaA napisał(a):Ja też, zamiast się pakować-o 3 wyjazd do Wilna- to siedzę na tym strasznym :wink: :D forum. Jakaż to zaraza :)

O trzeciej rano?? To już powinnaś - całkiem spakowana - kłaść się spać!

Ale coś w tym jest - sam się czuję, jakbym podszedł do ogniska, przy którym siedzi grono dobrych znajomych i spytał nieśmiało:
- Mogę się przysiąść i posłuchać Waszych gawęd?
- Oczywiście! Już Ci robimy miejsce. Siadaj i słuchaj. A jak będziesz miał ochotę, to i Ty coś opowiedz.
No i jak tu pójść spać, gdy wraz z ogniskowym dymem snują się wątki pięknych opowieści?..

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2009 23:08

Skoro na początek było Monako, to polećmy dalej z dużymi miastami i miejmy je szybko z głowy. ;)
Oto Briancon:

Obrazek

Obrazek

A tutaj Sisteron:

Obrazek

Obrazek

I jeszcze Orange:

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 19.08.2009 08:05

:D :D :D Franz gdzie byłeś jak Cię nie było :lol: ?!
Przyłaczam się do czytelni - jeden z moich planów obejmuje wyjazd na Korsykę (gdzie już zawitałam w 2006 roku) a potem kolejne dwa tygodnie Prowansja lub Bretania. Prowansja zdecydowanie bliżej ale nie wiem czemu Bretnai chodzi mi od zawsze po głowie (nie mam nawet pojęcia czy ten rejon Francji jest tym, który warto zobaczyć jako pierwszy :D ).

Chetnie poczytam/posłucham opowieści!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2009 09:18

ally napisał(a):Franz gdzie byłeś jak Cię nie było :lol: ?!

Nooo... włóczyłem się tu i tam. ;)

ally napisał(a):Przyłaczam się do czytelni

Ba! Tutaj, to raczej do oglądalni. To jest Prowansja sprzed czterech lat i żadnych notatek z wyjazdu sobie wtedy nie sporządzałem.

ally napisał(a):potem kolejne dwa tygodnie Prowansja lub Bretania. Prowansja zdecydowanie bliżej ale nie wiem czemu Bretnai chodzi mi od zawsze po głowie (nie mam nawet pojęcia czy ten rejon Francji jest tym, który warto zobaczyć jako pierwszy :D ).

Nie tak zdecydowanie bliżej. Odrobinę.
Bretania... to całkiem inna historia. Przepiękne miejsca, mimo iż bez gór. ;) Jeżeli lubisz takie nieco celtyckie klimaty, to tam je odnajdziesz. Bretania i hiszpańska Galicja - to elementy tej samej układanki, co Irlandia, Szkocja czy Walia. W Bretanii byłem dwukrotnie - raz w poprzednim życiu a drugi raz pięć lat temu. Też jest u mnie na stronce. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 19.08.2009 12:55

Może ocean mnie tam ciągnie :) Zerknę na Twoje www
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.08.2009 12:58

Franz, pięknie, zasiadam wygodnie i chłonę Prowansję :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2009 15:12

Temat większych miast kończą punkty obowiązkowe na mapie Prowansji, jakimi są Avignon oraz Arles.

Avignon, słynące z tzw. "niewoli awinionskiej papieży" oraz zerwanego mostu przez Rodan (Sous le pont d'Avignon l'on y danse, l'on y danse...):

Obrazek

Obrazek

Z kolei w Arles jest dosyć dobrze zachowana rzymska arena:

Obrazek

Obrazek

Może już nie tak istotne, ale akurat się załapało na godziny wieczorne - Menton, leżące tuż przy granicy z Włochami:

Obrazek

Obrazek

Nie udało mi się zrobić zdjęć ogni sztucznych, wystrzeliwanych w wieczór poprzedzający 14 lipca - święto narodowe. A szkoda - były całkiem ładne.

Więcej fotek z Prowansji pod adresem http://wfs.freehost.pl/Prov05/Prov05.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
krystek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1287
Dołączył(a): 15.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystek » 19.08.2009 15:31

Franz napisał(a):Temat większych miast kończą punkty obowiązkowe na mapie Prowansji, jakimi są Avignon oraz Arles.

Avignon, słynące z tzw. "niewoli awinionskiej papieży" oraz zerwanego mostu przez Rodan (Sous le pont d'Avignon l'on y danse, l'on y danse...):



Z tym mostem to trochę inna historia. Nie zerwany, a nieukończony. No i w treści piosenki jest, że m.in. piękni panowie i panie tańczyli na (fr. "sur") moście , ale w rzeczywistości, to tańczyli ponoć pod (fr. "sous") mostem . Ale fotki są super, podobnie, jak i to, co zostało na nich uwiecznione.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2009 16:00

krystek napisał(a):Z tym mostem to trochę inna historia. Nie zerwany, a nieukończony.

Hmmm.. a skąd masz takie informacje?
Z tego co mnie wiadomo, to most został w pełni ukończony po raz pierwszy w 1185r i mając 900m długości połączył Avignon z leżącym na przeciwległym brzegu Villeneuve-les-Avignon.
Był kilkakrotnie niszczony przez powodzie i ponownie odbudowywany. Po raz ostatni został zerwany w 1668r i już nie próbowano go więcej odbudować.

krystek napisał(a):No i w treści piosenki jest, że m.in. piękni panowie i panie tańczyli na (fr. "sur") moście , ale w rzeczywistości, to tańczyli ponoć pod (fr. "sous") mostem

Tu świadomie użyłem formy "pod" i byłem ciekaw, czy ktoś zareaguje. Skoro znasz francuski, to Les danses se faisaient a l'origine sur des berges, c'est pourquoi certains des anciens parlent encore de la chanson en disant "sous le pont d'Avignon" et non pas "sur le pont". , o czym zresztą wspomniałeś.
Lubię takie ciekawostki. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Następna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone