Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prowansja

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 19.09.2009 13:17

Alpy przepiękne, zdjęcia palce lizać normalnie no :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.09.2009 17:03

martita napisał(a):Alpy przepiękne, zdjęcia palce lizać normalnie no :D

Zdaję sobie sprawę, że na tym forum góroluby są w zdecydowanej mniejszości. Tym bardziej cieszą mnie Twoje słowa. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.09.2009 17:27

Nadszedł czas na ostatni odcinek opowieści o Prowansji. Na ten specjalny moment zapraszam do... Doliny Cudów.
Wprawdzie największą popularnością w tym rejonie cieszą się prehistoryczne rusunki naskalne, mnie jednak najbardziej zadziwiły kozice oraz koziorożce, nie zdradzające strachu przed ludźmi. Do tego stopnia, że niemal osłupiałem, kiedy zza głazu wyszedł sobie koziorożec i przespacerował około sześciu metrów przede mną, nie zwracając specjalnej uwagi na taką mizerotę, jak homo sapiens.

Dziękując wszystkim za uwagę zapraszam na ostatnią odsłonę Prowansji - oczywiście - w górach. Oto fotki z trasy Pont du Countet - lac de la Fous - Baisse du Basto - Baisse de Valmasque - Vallée des Merveilles - Pas de l'Arpette - Pont du Countet:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej fotek z Prowansji pod adresem http://wfs.freehost.pl/Prov05/Prov05.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 22.09.2009 18:08

ehhh :) Franz ;) , czy mogę ci nosić plecak na twoich wyprawach ? :) ale pod warunkiem ;d że na każdą mnie zabierzesz :d :lol: :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.09.2009 09:37

Adam.B napisał(a):ehhh :) Franz ;) , czy mogę ci nosić plecak na twoich wyprawach ? :) ale pod warunkiem ;d że na każdą mnie zabierzesz :d :lol: :lol: :lol:

:) :lol:
A lubisz łazić po górach? Bo ja - bardzo 8)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 24.09.2009 10:03

Franz napisał(a):
Adam.B napisał(a):ehhh :) Franz ;) , czy mogę ci nosić plecak na twoich wyprawach ? :) ale pod warunkiem ;d że na każdą mnie zabierzesz :d :lol: :lol: :lol:

:) :lol:
A lubisz łazić po górach? Bo ja - bardzo 8)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz


Pewnie ;) , piłkarzowi się przyda :) , Pozdrav Adaś
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 24.09.2009 14:36

Franz napisał(a):
martita napisał(a):Alpy przepiękne, zdjęcia palce lizać normalnie no :D

Zdaję sobie sprawę, że na tym forum góroluby są w zdecydowanej mniejszości. Tym bardziej cieszą mnie Twoje słowa. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz


wiesz, Franz, ja tam jestem chyba bardziej górolubem-oglądaczem :wink: popatrzeć mogę, ale żeby łazić... chyba zbyt wielki leń ze mnie :oops: :roll: (nad czym bezwzględnie ubolewam, gdy oglądam Twoje zdjęcia...) :lol: tym bardziej dzięki Ci, że takie wyprawy z Tobą "odbywam" :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.09.2009 22:30

martita napisał(a):popatrzeć mogę, ale żeby łazić... chyba zbyt wielki leń ze mnie :oops: :roll: (nad czym bezwzględnie ubolewam, gdy oglądam Twoje zdjęcia...) :lol: tym bardziej dzięki Ci, że takie wyprawy z Tobą "odbywam" :D


Niestety, zdjęcia (przynajmniej moje) nigdy nie oddają w pełni urody miejsc, które zdarza mi się zobaczyć. Ale cieszę się, jeśli nawet taki erzac potrafi sprawić przyjemność i chociaż w wirtualny sposób poprowadzić po - bliższych czy dalszych - wspaniałych sfałdowaniach naszej planety. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Ewa 40
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 312
Dołączył(a): 10.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa 40 » 27.09.2009 19:08

Dawno nie było mnie na forum,ale zdjęcia z Twojej wyprawy mnie urzekły. Przepiękne widoki! :D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 29.09.2009 22:45

Franz napisał(a):Teraz już przejdźmy do cudów natury, chociaż i tu czasem da się dojrzeć działalność ludzkiej ręki.

Uczesane Panienki:


Mnichy:


Prowansalskie Kolorado:




Franz, please, powiedz mi, gdzie to jest?!
Normalnie chory jestem na sam widok takich rzeczy, a bardzo to podobne do czegoś, co kiedyś widziałem pod Dolomitami (koło Brixen).

Btw. Jak Ci się podobały francuskie "orle gniazda" ?

EDIT:
Najwyższa w Europie nie jest trasa na Col de la Bonette, ale oczywiście droga na Pico Veleta w Sierra Nevada. Francuzi znowu nie znają geografii i nie są na bieżąco...

Widzę, że bywasz w miejscach podobnego typu co ja. Najbardziej mnie jednak zafascynowały Twe foty z kanionów południa Francji. Jeszcze nie widziałem w polskich stronkach zdjęć z Loup, Cian czy innych. Versubie też zaliczone?
Bajeczne foty są z ostatniego kanionu.... miód!
Pozdr.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.10.2009 20:05

Ewa 40 napisał(a):zdjęcia z Twojej wyprawy mnie urzekły. Przepiękne widoki!

Cieszę się bardzo. To było moim ukrytym celem. ;)

Fatamorgana napisał(a):Franz, please, powiedz mi, gdzie to jest?!

Uczesane Panienki - nad Lac de Serre-Ponçon
Mnichy - Les Mees na pd. od Sisteron
Prowansalskie Kolorado - z Apt drogą D22 na pn.-wsch.

Fatamorgana napisał(a):Btw. Jak Ci się podobały francuskie "orle gniazda" ?

...przyznaję się bez bicia... nie wiem, uświadom mnie, proszę - jakie gniazda? :)

Fatamorgana napisał(a):Najwyższa w Europie nie jest trasa na Col de la Bonette, ale oczywiście droga na Pico Veleta w Sierra Nevada. Francuzi znowu nie znają geografii i nie są na bieżąco...

Tiaaa, lubią się chwalić ponad miarę. Ale to nie jest wyłącznie ich cecha. Naczytałem się, na przykład, juz o kilku najgłębszych kanionach w Europie. ;)

Fatamorgana napisał(a):Jeszcze nie widziałem w polskich stronkach zdjęć z Loup, Cian czy innych. Versubie też zaliczone?
Bajeczne foty są z ostatniego kanionu.... miód!

Nie, Versubie, jak i wiele innych ciekawych miejsc, musi poczekać. Nie da się zobaczyć wszystkiego naraz. Nie opuszcza mnie nadzieja, że jeszcze do Prowansji powrócę.
A ten ostatni kanion - Cian - tez mnie urzekł.

Kilka dni temu przejeżdżałem dwukrotnie przez piękny kanion Bistricy w południowej BiH. Niestety, w jedną stronę już się zmierzchało, a w drugą wszystko było spowite jeszcze gęstą, poranną mgłą. Poza tym, tam prawie nie ma możliwości by się zatrzymać samochodem. Trzeba by tam rowerkiem się przejechać.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 09.10.2009 23:06

Te orle gniazda, to taka turystyczna nazwa wiosek i miejscowości pobudowanych na stromych skałach w stylu kaskadowym, niczym indiańskie pueblo.
Jest ich nieco w tamtych stronach, ale najwięcej widziałem w okolicy trasy z Cuneo przez Alpy do Menton.
Są niezwykłe nawet jak na Europę!
Mam je niestety tylko na video.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.10.2009 23:30

Aaa... rozumiem. :) Bo moje pierwsze skojarzenie prowadziło do zamków - na wzór jurajskich orlich gniazd.
Zgadzam się, są świetne. Coś tam chyba nawet załapało się i w moim obiektywie. Przy czym - w porównaniu z prowansalskimi wioskami, uczepionymi stromych zboczy - całkiem nieźle prezentują się również liczne włoskie wioseczki w Aspromonte i nawet bardziej na północ. Pamiętam, że wpatrywałem się, jak urzeczony, w takie skupiska domów wokół wierzchołków, często stromych, wzgórz. Ale to było w poprzednim życiu i wtedy nie robiłem fotek, tylko kręciłem filmy.

Tak, że - sam widzisz - doskonale rozumiem i Twój ból. Zwłaszcza, że minęło już sporo lat i obraz się zaciera...

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 14.10.2011 08:54

Łosz Ty 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Muszę przetrawić te cudeńka.
B.A.J.K.A. 8O

czemu ja dopiero teraz tu trafiłem .. ?
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.10.2011 09:07

Bo Wojtek naprodukował tyle materiału, że się pogubiłeś. :D
Ja zresztą też. :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prowansja - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone