Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr - po obu stronach zielonej linii

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Cypr - po obu stronach zielonej linii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.05.2011 13:51

Pierwszy etap podróży, to przejazd do Warszawy. W porównaniu z drugim, to zaledwie rzut beretem. Okazuje się jednak, że beret potrafi płatać figle.
Na dworzec PKP docieramy kilka minut przed planowanym odjazdem. Bilety mamy już zakupione wcześniej, więc kierujemy się wprost na peron. Stoi akurat jakiś pociąg, ale czy to nasz? Jeśli tak, to jeszcze te kilka minut postoi. Nie postał - to był jakiś wcześniejszy, opóźniony. Zanim weszliśmy na peron, zdążył odjechać, a z megafonów właśnie rozlega się głos informujący, że nasz pociąg został odwołany. O o...

Wprawdzie zgodnie z planem jeszcze dwoma kolejnymi pociągami powinniśmy zdążyć na przesiadkę w Katowicach, ale pierwszy z nich jedzie z Żyliny, więc diabli wiedzą, kiedy tu dotrze, a drugi zostawia raptem kilka minut marginesu. I tu miła niespodzianka! Pociąg z Żyliny wjeżdża na stację punktualnie. Ufff...

W Katowicach wsiadamy do czekającego już składu tak zwanych popularnie puszek - starych, ozdobionych mnóstwem graffiti, ale z dumną nazwą "Spodek". Również i ten pociąg wyrusza o czasie, t.j. dokładnie o 14:15. Jak słusznie się obawialiśmy, kolejny "Flirt" z Tychów nie pojawił się do momentu odjazdu naszej rakiety, firmowanej przez interREGIO. Nic to, najważniejsze, że teraz już bez przeszkód dotrzemy do stolicy.

Zajęliśmy miejsca przy oknie i podziwiamy przesuwające się za oknem krajobrazy Śląska i Zagłębia. Do Zawiercia. Tu obrazy przestały się przesuwać. Wyłapuję uchem płynącą z megafonów szczątkową informację, że jakiś pociąg skończył bieg. Nie wzrusza mnie to, nasz jedzie przecież do Warszawy. A właściwie - póki co - stoi i coś postój mu się przedłuża. Po chwili przechodzi konduktor, mówiąc że to właśnie nasz pociąg skończył bieg, ale za chwilę podstawią nowy skład. Na razie mamy pozostać w środku, a on da znać, kiedy nadjedzie nowy środek lokomocji i wtedy należy się przesiąść.

Nie wszyscy jednak zdecydowali się posłuchać jego rady. Najpierw kilku pasażerów, potem więcej , a potem już praktycznie wszyscy ruszają do wyjścia. Nie ma rady - zostaliśmy już prawie sami, więc nie ma na co dłużej czekać. Wyładowujemy się i my. Już widzę tłumek kłębiący się na sąsiednim peronie. Kiedy docieramy tam podziemnym przejściem, na wąskiej przestrzeni między torem a budynkiem dworca panuje niezły ścisk. Pociągu jeszcze nie ma i zapada szybka decyzja - obejdziemy ten zatłoczony skraj budynku od drugiej strony i wejdziemy na peron głównym wejściem. Okazuje się to nie całkiem trywialnym zadaniem, ale w końcu któreś wejście jest tym właściwym i lądujemy w hali głównej dworca. Tyle że... tu nie ma wyjścia na peron. W tym momencie słyszę zapowiedź odjazdu pociągu do Warszawy. O o...

Szybko więc z powrotem na ulicę i niemalże truchtem, mimo ciężkich worów na plecach, dopadamy drugiego skraju budynku. Obiegamy go i jest! Pociąg stoi, a ludzie niepewnie, z ociąganiem zajmują miejsca. Skąd to ociąganie? Otóż, nie ma gwarancji, że to ten właśnie pociąg. Ale akurat pojawia się napis "Warszawa". Tłum rusza szturmem. Wskakujemy więc i my. Ufff...

Odjeżdżamy z Zawiercia ze spóźnieniem, które jeszcze jest akceptowalne. Za oknem zapada zmrok - mamy połowę lutego - i nawet nie rejestrujemy miejsca, gdzie pociąg się zatrzymuje. Mija kilka minut, stoimy. Mija kwadrans, tkwimy nadal. Mija pół godziny, sterczymy w miejscu. Zaczynam z niepokojem spoglądać na zegarek. Wokół nas gwar coraz bardziej wkurzonych pasażerów. Po chwili wraca jakaś pani i oznajmia, że rozmawiała z kierownikiem pociągu, który w ramach uspokojenia odparł jej, że pojedziemy... dzisiaj. Nasze zdenerwowanie też już zaczęło rosnąć, chociaż powinno nas to uspokoić. Przecież samolot też mamy - dzisiaj.

Pociąg parę razy zbiera się do drogi, przejeżdża kilka, czasem kilkanaście metrów, dostaje czkawki i zdycha. Jakiś tor przeszkód, czy co?! W końcu gaśnie światło. Sprawdzam, co się wyświetla na komórce - Mszczonów. Gdzie u licha jest Mszczonów?..

Za oknem śnieżne pola giną w mroku wczesnej nocy, co jakiś czas mijają nas pędzące w stronę Warszawy pociągi, a my?.. Zaciskam zęby w bezsilnej złości. Zachciało mi się interREGIO...

Z ponad godzinnym opóźnieniem, bardzo powoli, nasza rakieta zbiera się po raz kolejny do drogi. Pewnie znowu przejedzie piętnaście metrów. Nie! Przejechał już chyba z pięćdziesiąt. Już pewnie sto? Jedzie coraz szybciej i końcu nabieramy nadziei, że jednak zdążymy. Faktycznie - nie zatrzymuje się, nie dostaje czkawki. Jedzie! Powinniśmy zdążyć - w końcu zostawiłem pewien margines czasowy. Nieśmiałe - uff...

Radość nie trwa długo. Wagon dostaje drgawek, pociąg raptownie zwalnia i staje. Znowu gdzieś w polach. Sprawdzam na komórce - Grodzisk Mazowiecki. Totalna kicha...
Ostatnio edytowano 06.09.2011 16:20 przez Franz, łącznie edytowano 4 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.05.2011 15:58

Ja też mam miejsce przy oknie...okienku znaczy się...
:wink:

Nastała nowa era w pisaniu relacji - abecadło wg Wojtka.
:D


Pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.05.2011 16:06

Jacek S napisał(a):Ja też mam miejsce przy oknie...okienku znaczy się...
:wink:

Witaj, Jacku.
Skoro Cię tor przeszkód nie przeraża... ;)

Jacek S napisał(a):Nastała nowa era w pisaniu relacji - abecadło wg Wojtka.
:D

Może coś po mnie pozostanie. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.05.2011 16:16

J - .... jak jestem ! 8) :)

Pozdrawiam Mariusz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.05.2011 17:31

mariusz-w napisał(a):J - .... jak jestem ! 8) :)

Tak... w nieznane? ;)

O ile literka "P" jest bardzo łatwa do rozszyfrowania, to w przypadku "C" nie podałem żadnych wskazówek. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.05.2011 20:10

Franz napisał(a):Tak... w nieznane? ;)

O ile literka "P" jest bardzo łatwa do rozszyfrowania, to w przypadku "C" nie podałem żadnych wskazówek. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek


Wchodzę w ciemno ! ;)

... i jestem na 100% przekonany, że nic nie ryzykuję ! :lol: 8)

Pozdrawiam.
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 07.05.2011 20:12

Ja się dosiadam. :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12697
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.05.2011 20:41

Jeśli z Tobą, to może być bez wskazówek :) , na pewno będzie super 8)
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 07.05.2011 21:06

:D :hut:
... no ale w pociągu to jeszcze Cię nie czytałem ...
... toż to dopiero zagwozdka ... :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2011 11:32

Witajcie i rozsiądźcie się wygodnie. Pociąg jeszcze tu postoi. :twisted:

Jedno ostrzeżenie - nie nastawiajcie się na górskie wędrówki. Tu ich nie będzie...

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12697
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.05.2011 11:37

Franz napisał(a):Jedno ostrzeżenie - nie nastawiajcie się na górskie wędrówki. Tu ich nie będzie...


Przynajmniej jest szansa, że dotrzymam tempa :wink:
Jacek 206
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2822
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek 206 » 08.05.2011 12:10

Franz napisał(a):Witajcie i rozsiądźcie się wygodnie. Pociąg jeszcze tu postoi.

Witaj Wojtek, jak są wolne miejsca to się dosiadam. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2011 15:39

dangol napisał(a):Przynajmniej jest szansa, że dotrzymam tempa :wink:

Przy Twoim aktywnym sposobie spędzania wolnego czasu - dałabyś radę w wielu moich wędrówkach.
Tym razem jednak nogi nie bedą nadużywane. ;)

Jacek 206 napisał(a):Witaj Wojtek, jak są wolne miejsca to się dosiadam. :wink:

U mnie zawsze jest więcej wolnych miejsc, niż chętnych do ich zajęcia.
Witam na pokładzie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 08.05.2011 21:58

Franz- Ty tu nie gadu gadu i figo fago Gościu bo się ściemnia. Gdzie dalsza część relacji ???
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.05.2011 22:52

kjedi napisał(a):Franz- Ty tu nie gadu gadu i figo fago Gościu bo się ściemnia. Gdzie dalsza część relacji ???

Kjedi
Widziałeś ostatnio (albo w połowie lutego) Dworzec Centralny w Warszawie?
Zapowiada się ... jaka wsiadka - taka wysiadka :oczko_usmiech: :lool: :devil:
Następna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr - po obu stronach zielonej linii
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone