Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.08.2011 16:15

helen napisał(a):Ja się zamelduję a potem wszystko sobie od początku poczytam i pooglądam, wszak jako nauczyciel dysponuję jeszcze feriami zimowymi, może je kiedyś spędzę na którejś z Wysp Kanaryjskich?

Miło mi, że tu zajrzałaś. :)

Kanarki potrafią wciągnąć. Taką różnorodność krajobrazów niezbyt często można spotkać. A ferie zimowe w sam raz nadają się na ich zwiedzanie.

A jeśli Minorka sprawiła, że hiszpańskie klimaty stają Ci się bliższe, to jeszcze i tutaj może Ci się spodobać.

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 08.08.2011 16:36

Podczytuję i tam po cichutku :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2011 11:49

helen napisał(a):Podczytuję i tam po cichutku :)

W takim razie kajam się, iż przez chwilę chociaż mogłem zwątpić. ;)

mahadarbi napisał(a):Powiało Saharą. Chcę więcej 8)

Morze piasku niewielu chyba się spodobało. W sumie - nic dziwnego, skoro to forum głównie na temat Chorwacji, gdzie o piach trudno. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.08.2011 11:51

Mnie tam nie przeszkadza :lol: Wręcz przeciwnie, jestem fanką pustynnych klimatów. Bliski Wschód to moja miłość, ale o tym innym razem... :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2011 14:15

mahadarbi napisał(a):Mnie tam nie przeszkadza :lol: Wręcz przeciwnie, jestem fanką pustynnych klimatów. Bliski Wschód to moja miłość, ale o tym innym razem... :wink:

Ja lubię bogactwo kolorów. :)
Sam piach... tego mi nie dostarcza. Chociaż czasami potrafi mnie zachwycić, czego dam dowód nieco później w tym wątku.

A w kolejnej odsłonie piachu nie będzie, ale przypuszczam, że też Ci się krajobraz spodoba. Skoro Madera Ci do gustu przypadła. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.08.2011 14:21

No to bardzo się mylisz :wink: Piach na pustyni, ale tej prawdziwej, daaaaleko, daleko, potrafi tak oszołomić kolorami, że w głowie się kręci! :lol:

Madera... o tak, bardzo mi przypadła do gustu. Przypominam nieśmiało, że czekam na nią z utęsknieniem :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2011 16:42

mahadarbi napisał(a):No to bardzo się mylisz :wink: Piach na pustyni, ale tej prawdziwej, daaaaleko, daleko, potrafi tak oszołomić kolorami, że w głowie się kręci! :lol:

Hmm... do tej pory spotkałem się z piaskiem w kolorach od białego przez żółty po czerwony. Jesli pokażesz mi zielony i niebieski - może dam się przekonać. 8)

mahadarbi napisał(a):Madera... o tak, bardzo mi przypadła do gustu. Przypominam nieśmiało, że czekam na nią z utęsknieniem :lol:

Wiesz, ile relacji prowadzę równolegle? :lol: Madera musi poczekać.
Ale kolejny odcinek będzie miał zbliżone klimaty.

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 09.08.2011 17:38

Franz napisał(a):Morze piasku niewielu chyba się spodobało. W sumie - nic dziwnego, skoro to forum głównie na temat Chorwacji, gdzie o piach trudno. :lol:


Z tym piaskiem to chyba trochę racji masz! :lol: Też często widzę, że się tu na niego głównie narzeka. :lol: /nie wytykając nikogo palcem :wink:/

A zbudowałeś jakiś zamek, fortecę...? :wink: :D Taka piaskownica i nic nie widać, żeby ktoś coś "tworzył"? 8O
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.08.2011 20:16

Franz napisał(a):Hmm... do tej pory spotkałem się z piaskiem w kolorach od białego przez żółty po czerwony. Jesli pokażesz mi zielony i niebieski - może dam się przekonać. 8)


Takie rzeczy, Wojtku, to tylko w Erze :lol: Jeśli wymienione kolory Ci nie wystraczają to ja przepraszam Cię bardzo :wink:


Franz napisał(a):Wiesz, ile relacji prowadzę równolegle? :lol: Madera musi poczekać.

Wiem, nie jestem w stanie nawet ich przeczytać, więc tym bardziej niezmiennie mnie zadziwia, jak to robisz, że prowadzisz jednocześnie tyle watków? 8O Ja jeszcze z Mykonos nie odpłynęłam :lol: :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2011 09:21

mahadarbi napisał(a):Takie rzeczy, Wojtku, to tylko w Erze :lol: Jeśli wymienione kolory Ci nie wystraczają to ja przepraszam Cię bardzo :wink:

Wiesz, takie kolory też mi się podobały, chociaż długo bym tam nie wysiedział. To Sahara o wschodzie słońca.

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 10.08.2011 09:28

No bosko!!! 8)
Ja żałuję bardzo, że nie mogę pochwalić się moimi zdjęciami, bo lat temu 15 robiłam je wyłącznie na kliszy, a żeby teraz to wszystko zdigitalizować, musiałabym mieć z tydzień urlopu... :roll:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2011 13:02

mahadarbi napisał(a):No bosko!!! 8)
Ja żałuję bardzo, że nie mogę pochwalić się moimi zdjęciami, bo lat temu 15 robiłam je wyłącznie na kliszy, a żeby teraz to wszystko zdigitalizować, musiałabym mieć z tydzień urlopu... :roll:

Może... kiedyś? 8)

Joanka23 napisał(a):A zbudowałeś jakiś zamek, fortecę...? :wink: :D Taka piaskownica i nic nie widać, żeby ktoś coś "tworzył"? 8O

Już wyrosłem z wieku, w którym budowałem na piasku. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2011 14:53

Ile czasu trzeba, by diametralnie zmienić krajobraz? Zamienić piaszczyste wydmy nadmorskie na głębokie kaniony o urwistych ścianach?
Nam to zajęło kwadrans. Opuściliśmy Maspalomas, kierując się na północ, czyli obierając azymut na środek wyspy. Szosa szybko zaczęła się wznosić, prowadząc równolegle do zostającego coraz niżej po lewej ręce Barranco de Fataga. Po kwadransie zatrzymujemy się, mając taki oto widok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale to dopiero wstęp do najpiękniejszego punktu na trasie. Wsiadamy do wozu i podjeżdżamy jeszcze kawałek. Po dziesięciu minutach docieramy na punkt widokowy - Degollada de la Yegua.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 10.08.2011 14:57 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 10.08.2011 14:55

Prawie jak Peru! 8O Obłęd!!!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2011 14:58

Obrazek

Obrazek

W pierwszej chwili zaniemówiliśmy.
Odezwaliśmy się chyba dopiero w czwartej, a może nawet w piątej chwili. Co mówiliśmy? Żeby uniknąć ochów i achów, nie będę przytaczał, jakimi słowami wyrażaliśmy swoje wrażenia.
Za to poświęcę chwilę samej nazwie tego miejsca, które czasem występuje również w liczbie mnogiej - Yeguas. Otóż, "yegua", to kobyła. To jest proste, można znaleźć w słowniku. Trochę gorzej rzecz się ma z pierwszym słowem. O ile nazwa ta jest stosowana czasami do wąskich przesmyków, o tyle nie występuje w tym brzmieniu w słownikach języka hiszpańskiego. Można jednak przyjąć, że byłaby to forma rzeczownika odsłownego od czasownika "degollar".
A cóż znaczy "degollar"? No cóż, cytuję: "poderżnąć gardło", "urządzić rzeź"...

Na szczęście, nie widać tu jakoś końskich kościotrupów, powracamy więc do podziwiania krajobrazów.
Szosa ucieka w głąb Barranco de Fataga, znikając pośród wypłaszczających się w dali, zielonych stoków wąwozu. Najpierw jednak przecina bliskie pionu ściany kanionu, kilkaset metrów nad jego dnem. Za chwilę i my tamtędy pojedziemy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone