Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2010 12:47

Są kraje, w których byłem raz i może kiedyś znów się do nich wybiorę. Są też kraje, do których wracam znacznie częściej. Na zachodzie naszego kontynentu mam dwa takie ulubione. O jednym już na tym forum co nieco napisałem, parę fotek pokazałem. Mam na myśli Francję - Prowansję przedstawiłem w zeszłym roku, wątek korsykański toczy się równolegle; wkrótce może pokażę jeszcze inne regiony.
Natomiast nie pisałem jeszcze w ogóle o Hiszpanii. Nie powiem, kto mnie bezpośrednio skłonił do rozpoczęcia nowego tematu, ;) ale wcześniej czy później pewnie i tak bym się za niego wziął. W tym roku przebyłem dosyć długą trasę po tym kraju i chętnie bym już zaczął ją przedstawiać. Może jednak lepiej, by szlaki Madzi i moje nie krzyżowały się w tym samym czasie, bo mogłaby się jakaś kolizja przytrafić. :lol:
W tej sytuacji sięgnę najpierw do wyjazdu, w którym trasy po miasteczkach, zamkach, kościółkach, wąwozach będą się przeplatały z pieszymi wędrówkami po mniej u nas znanych, a jakże pięknych Pirenejach.

Zanim wezmę się za przedstawienie szczegółowej trasy, pokażę garść fotek, wybranych z różnych dni tego wyjazdu - tak, by ten kto tu zaglądnie, od razu mógł się zorientować, czy jest sens zaglądnąć ponownie.

Tu będzie się pojawiał sukcesywnie spis treści, a przykładowe fotki zamieszczam w kolejnych wpisach.

Zapraszam na wędrówki po Pirenejach i objazd niektórych atrakcji po obu ich stronach.

Dojazd
Transgraniczna rozgrzewka
Cirque de Gavarnie
Salto del Rio Escarra, Punta de la Cochata
Przejazd do Torli
Ordesa: Faja de las Flores (Kwietna Półka)
Ordesa: Faja de Pelay
Ordesa: w kierunku Refugio de Goriz
Monte Perdido - Zatracona Góra
Ordesa: wodospady i kaskady
Jaca
Santa Cruz de la Seros
San Juan de la Pena
Valle de Hecho: Siresa
Valle de Anso
Los Mallos
nocne Murillo de Gallego
Castillo de Loarre
Huesca
Alquezar
Lleida (Lerida) - La Seu Vella
Laguarres - Nuestra Senora del Llano
Roda de Isabena
Benasque
Benabarre - Guissona
Solsona
Cardona
Sant Cugat del Raco
Sant Jaume de Frontanya
La Pobla de Lillet
La Seu d'Urgell
Congost de Collegats
Ostatnio edytowano 24.05.2016 00:02 przez Franz, łącznie edytowano 75 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2010 12:51

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2010 12:52

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Po obu stronach Pirenejów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.09.2010 12:55

Franz napisał(a):Zanim wezmę się za przedstawienie szczegółowej trasy, pokażę garść fotek, wybranych z różnych dni tego wyjazdu - tak, by ten kto tu zaglądnie, od razu mógł się zorientować, czy jest sens zaglądnąć ponownie.


To ja już swoje zdanie mam.
Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.09.2010 12:57

Ja sobie wyrobię jak wrócę ... ale ślad zostawię, żeby nie zgubić później wątku :lol:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Po obu stronach Pirenejów

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.09.2010 14:53

Franz napisał(a):. . . pokażę garść fotek, wybranych z różnych dni tego wyjazdu - tak, by ten kto tu zaglądnie, od razu mógł się zorientować, czy jest sens zaglądnąć ponownie.


:lol: :lol:

Fajnie , że ruszyłeś z relacją :D
A o kolizję z Madzią bym się nie martwił :wink:
Będziecie się uzupełniać w tworzeniu pełniejszego obrazu


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2010 16:55

Serdecznie witam dobrych znajomych. :)

piotrf napisał(a):Fajnie , że ruszyłeś z relacją

Zdaję sobie sprawę, że prawdziwe klejnoty będą dopiero w kolejnej relacji, ale może i tu niektórzy znajdą dla siebie coś ciekawego.
A cykl hiszpański niniejszym został rozpoczęty. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Po obu stronach Pirenejów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 01.09.2010 17:03

Właśnie obejrzałam Twoje esy-floresy :wink: :D i wiem, że:
a. szczególnie czekam na północ Hiszpanii, bo jedna z naszych opcji taką wersję zakładała (zrezygnowaliśmy z niej na rzecz południa Portugalii - dwóch na raz się nie dało)
b. No i Andaluzję chętnie znowu zobaczę, bo tym razem nam czasu starczyło tylko na Kordobę (chociaż z mapek wynika, że Ty/Wy też nie pozostajecie obojętni na Kordobę :wink: :D )
c. I jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobiła na Was/ Tobie nadmorska Hiszpania :D Bo ja na razie trochę krzywo patrzę na te wszystkie Costy... a może się mylę :D


piotrf napisał(a):A o kolizję z Madzią bym się nie martwił :wink:
Piotrze słusznie prawisz :D W tej Hiszpanii i Portugalii to wiele dróg dwupasmowych jest, więc o kolizję naprawdę trudno :D


pozdrawiam serdecznie
Magda
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 01.09.2010 17:15

Franz napisał(a):Zanim wezmę się za przedstawienie szczegółowej trasy, pokażę garść fotek, wybranych z różnych dni tego wyjazdu - tak, by ten kto tu zaglądnie, od razu mógł się zorientować, czy jest sens zaglądnąć ponownie.


8O - co to za tekst :lol: - do Twoich relacji zawsze z przyjemnością się zagląda! :D

...ooo i widzę, że moja ulubienica Bea też jest z Tobą! - niniejszym proszę o przekazanie pozdrowień ode mnie! :D

Tymona mi obiecała, że wygrzebie jakieś zdjęcia Portugalczyków i Hiszpanów... :lol: ...na Ciebie też mogę liczyć? :wink: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2010 17:24

Pewnie że się zagląda i ogląda piękne miejsca :lol: których zwykły turysta jak np. ja pewnie nie zobaczę na "żywca"
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Po obu stronach Pirenejów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 00:38

Tymona napisał(a):a. szczególnie czekam na północ Hiszpanii, bo jedna z naszych opcji taką wersję zakładała (zrezygnowaliśmy z niej na rzecz południa Portugalii - dwóch na raz się nie dało)

No niestety, zawsze z czegoś trzeba zrezygnować, wybierając coś innego...

Tymona napisał(a):b. No i Andaluzję chętnie znowu zobaczę, bo tym razem nam czasu starczyło tylko na Kordobę (chociaż z mapek wynika, że Ty/Wy też nie pozostajecie obojętni na Kordobę :wink: :D )

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem mezquitę, zostałem nią oczarowany już na zawsze. Więc i teraz bez niej obejść się nie mogło. A przy okazji parę innych atrakcji wtedy już też warto zobaczyć. :)

Tymona napisał(a):c. I jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobiła na Was/ Tobie nadmorska Hiszpania :D Bo ja na razie trochę krzywo patrzę na te wszystkie Costy... a może się mylę :D

Niektóre są przepiękne. :) Mam na myśli wybrzeża w rodzaju Costa Verde, Costa Salvaje, Rias Altas - krótko mówiąc zachodnie, a jeszcze bardziej północne wybrzeże. W pewnym sensie dla niego zrezygnowałem z gór...

Tymona napisał(a):W tej Hiszpanii i Portugalii to wiele dróg dwupasmowych jest, więc o kolizję naprawdę trudno :D

A najciekawsze są równoległe względem siebie autostrady, z których jedna jest płatna, a druga bezpłatna. Nie rozgryzłem jeszcze tej filozofii. :lol:

Joanka23 napisał(a):...ooo i widzę, że moja ulubienica Bea też jest z Tobą! - niniejszym proszę o przekazanie pozdrowień ode mnie!

Witaj Jolanko. :) Pozdrowienia przekażę.
W większości hiszpańkich tras i wędrówek bedzie mi Bea towarzyszyła.

Joanka23 napisał(a):Tymona mi obiecała, że wygrzebie jakieś zdjęcia Portugalczyków i Hiszpanów... ...na Ciebie też mogę liczyć?

Tu jest problem. Mam pewne bariery w celowaniu ludziom obiektywem w twarz. Ale coś tam pewnie się przytrafi. ;)

mallgola napisał(a):Pewnie że się zagląda i ogląda piękne miejsca których zwykły turysta jak np. ja pewnie nie zobaczę na "żywca"

Miło mi, że tu zajrzałaś. :)
Każdy z nas jest tylko zwykłym turystą, pzechodniem. Każdy z nas może kiedyś trafić w miejsce, gdzie swej bytności wcześniej nawet by nie podejrzewał. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 02.09.2010 07:26

Masywne te zamczyska. Od razu widać inny styl.
Góry jak zwykle wyśmienite.

Sporo obrabiasz swoje zdjęcia Wojtek ?
Napotykasz różne oświetlenie
i widzę, że zwykle ładnie Ci wychodzi fotka.
Nie zapominam oczywiście o doświadczeniu.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 15:35

Crayfish napisał(a):Masywne te zamczyska. Od razu widać inny styl.

A to, co najbardziej masywne, to nawet nie zamczysko, tylko mury okalające całe miasto. :)

Crayfish napisał(a):Sporo obrabiasz swoje zdjęcia Wojtek ?
Napotykasz różne oświetlenie
i widzę, że zwykle ładnie Ci wychodzi fotka.
Nie zapominam oczywiście o doświadczeniu.

Z fotkami jest różnie - jedne wyjdą lepiej, inne gorzej. Przedstawione powyżej liczą sobie już kilka lat i wtedy moje doświadczenie było znikome. Co gorsza, nie wyciągałem jakoś wniosków z uzyskanych rezultatów. Cóż, jak zwykle - pstrykanie fotek odbywało się niejako przy okazji, nigdy nie było celem samym w sobie.

Co do obróbki - owszem, każde zdjęcie ją przechodzi. Używam GIMPa. Pozwalam mu automatycznie zbalansować kolory, po czym patrzę czy muszę ingerować ręcznie w uzyskany efekt. Wcześniej redukowałem tylko czerwień, gdy mnie zbytnio raziła w oczy. Odkąd mnie Lidia uczuliła również na błękit (jego nadmiaru jakoś wcześniej nie zauważałem - wiesz, ja przeciętny facet jestem. ;)) - kontroluję i ew. zmniejszam jego ilość.

Z rzadka coś wykadruję - najczęściej, jeśli mi np. czyjś łokieć w kadr wszedł. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Po obu stronach Pirenejów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.09.2010 19:55

Tymona napisał(a):I jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobiła na Was/ Tobie nadmorska Hiszpania :D Bo ja na razie trochę krzywo patrzę na te wszystkie Costy... a może się mylę :D

Uzasadniając to, co napisałem wcześniej - kilka fotek z wybrzeża:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 02.09.2010 20:06

Ale tam jest ładnie!...

Wywołujesz zdjęcia Franz?... - bo ja jakbym takie posiadała to wywołałabym obowiązkowo!...
Następna strona

Powrót do Hiszpania - España

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone