Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyprawa na antypody - Patagonia

Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf, pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa Ameryka, jest Globus Jagielloński z 1508 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Wyprawa na antypody - Patagonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 19:51

Prolog

Kiedy Tomek przysłanego w połowie grudnia maila zaczął słowami "Tak trochę nudzi mi się już w domu i marzy się podróż w nieznane..." - wiedziałem, że znów coś wymyślił.

Patagonia - Torres del Paine i Los Glaciares, poza tym jeszcze jakieś drobiazgi. Czy miałbym ochotę? Pewnie! Tam jeszcze nie byłem, a z Tomkiem - można jechać w ciemno. Wspólne wędrowanie po peruwiańskich Andach, potem parki narodowe zachodnich Stanów Zjednoczonych, następnie Hawaje - jeszcze się wzajemnie na swoim towarzystwie nie zawiedliśmy. Odpisałem, że jak najbardziej i podałem terminy, które mi nie opowiadają - cała reszta do zagospodarowania.

Tomek jechałby z Wiesią, dobrze by było dokooptować kogoś czwartego - czy mam kogoś takiego? Długo się nie namyślając, napisałem do Daniela: masz dwa dni na decyzję - jedziesz? Po dwóch dniach mieliśmy już komplet, a Tomek zaklepywał noclegi. Tydzień później mieliśmy załatwione najważniejsze sprawy, za wyjątkiem przelotu. Ceny wahały się pomiędzy 5000zł a 6300zł - zależnie od pory dnia. Tomek z palcem nad klawiaturą odświeżał strony wyszukiwarek lotów. W Wigilię mieliśmy bilety po 5130zł razem ze wszystkimi opłatami. Można było sobie składać życzenia.

W kolejnych dniach zaczęliśmy nieco zmieniać pierwotne Tomkowe plany, by je dostosować do dostępności noclegów. Trzeba było się też zdecydować na niektóre opcje już teraz, by je odpowiednio wcześnie zarezerwować. Chyba najwięcej problemów sprawił Perito Moreno i spacer po nim. W końcu zgodziliśmy się wszyscy na wersję minitrekkingu po lodowcu. Dla mnie lodowiec nie jest niczym nadzwyczajnym, ale w dobrym towarzystwie - czemu nie? Cena nie była niska, ale w Patagonii nie ma czegoś takiego, jak niska cena.

Kolejną kwestią było wyżywienie na miejscu. Ja optowałem za wzięciem z Polski najbardziej istotnych składników, reszta towarzystwa - aby za dużo na grzbiecie nie targać - nastawiała się na większe wykorzystanie miejscowych dań. Pewne ograniczenia mogła stanowić chilijska granica z zakazem wwożenia "artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin". Brzmi niegroźnie, ale wszystko będzie zależało od interpretacji pograniczników. Cóż, przeprowadzimy rozpoznanie bojem.

W połowie lutego odezwała się w końcu firma, organizująca przejazdy do kolonii pingwinów. Stanęło na tym, że skorzystamy z ich oferty i zajedziemy tam w drodze z Punta Arenas do Puerto Natales. No, to mamy chyba wszystko przygotowane? Reszta okaże się na miejscu.
Ostatnio edytowano 25.10.2010 19:56 przez Franz, łącznie edytowano 16 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.12.2009 20:05

Witam!

W 2003 roku mój były szef brał udział w wyprawie eksploracyjno-badawczej na wyspę Madre de Dios w Patagonii Chilijskiej, którą prelegował niesmowity sposób na jednym ze spotkań firmowych.
Pamiętam, że swoim filmem i prelekcją wywarł na mnie spore wrażenie.

Zapewne podobnie będzie i w tym miejscu.

Czekam i pozdrawiam.
Interseal M.
Ostatnio edytowano 06.12.2009 23:12 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 20:11

Interseal napisał(a):Pamiętam, że swoim filmem i prelekcją wywarł na mnie spore wrażenie.

Zapewne podobnie będzie i w tym miejscu.

Nie licz na to. Chyba zdążyłeś już poznać moją oszczędność w wypowiedziach. :)

Pozdrawiam
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 06.12.2009 20:29

Franz napisał(a):Chyba zdążyłeś już poznać moją oszczędność w wypowiedziach. :)



Zgadzam się (acz niechętnie) pod warunkiem, że zrównoważysz to odpowiednią porcją zdjęć. :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 20:51

jan_s1 napisał(a):Zgadzam się (acz niechętnie) pod warunkiem, że zrównoważysz to odpowiednią porcją zdjęć. :lol:

Postaram się wyposażyć relację w odpowiednią ilość fotek.
Co do tekstu - to i tak będzie go stosunkowo dużo w porównaniu z wieloma innymi moimi relacjami, jako że sporządzałem sobie notatki w miarę na bieżąco, więc mam teraz materiał do opracowania. :)

Pozdrawiam
Dromader
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dromader » 06.12.2009 20:53

Franz, od pewnego czasu wnosisz na forum spore "ożywienie" :D I bardzo dobrze bo relacje masz super, a wspomnień z wyprawy do Ameryki Południowej dawno tutaj nikt nie pisał :!: CZEKAM na cd. I ZACZYTUJĘ SIĘ ... :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.12.2009 21:52

Franz napisał(a):Patagonia - Torres del Paine i Los Glaciares, poza tym jeszcze jakieś drobiazgi. Czy miałbym ochotę? Pewnie! Tam jeszcze nie byłem, a z Tomkiem - można jechać w ciemno. Wspólne wędrowanie po peruwiańskich Andach, potem parki narodowe zachodnich Stanów Zjednoczonych, następnie Hawaje - jeszcze się wzajemnie na swoim towarzystwie nie zawiedliśmy.


Patagonia i inne miejsca mi nieznane, więc jadę z Wami. :wink: :D

Widzę Wojtku, że masz towarzyszy podróży.
Na podobne organizowane podróże w nieznane porywają się Viola i Ula. :D
Ostatnio edytowano 06.12.2009 22:32 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 22:02

Dromader napisał(a):relacje masz super, a wspomnień z wyprawy do Ameryki Południowej dawno tutaj nikt nie pisał :!: CZEKAM na cd. I ZACZYTUJĘ SIĘ ... :papa:

Zdania o swoich wypocinach głośno tu nie będę wyrażał. Ale może uda mi się Was nie zanudzić. ;)

Spostrzeżenie dodane po zakończeniu całości relacji:
A jednak mi się nie udało...


Janusz Bajcer napisał(a):Widzę Wojtku, że masz towarzyszy podróży.

Tak, na dalekie wyprawy niechętnie wyruszam samotnie. Właściwie, zdarzyło mi się to tylko raz - w Peru - że zwiedzałem zupełnie sam. To dlatego, że po trekkingu w Andach Tomek wracał do Polski, a ja postanowiłem zostać i zobaczyć kilka ciekawych miesc. :)

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 25.10.2010 20:00 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.12.2009 22:09

Ameryka Pd. - to mi się marzy od 1990 :? :oops: czyli po " zaliczeniu "
Pn . Pewnie pozostanie w strefie . . . chociaż tego nie wie nikt . . .
Czekam niecierpliwie na tą relację

Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.12.2009 22:26

Pozwól, że również się dosiądę. Pewnie znowu będzie uczta dla oczu :wink: :lol:
Serdecznie pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2009 22:35

piotrf napisał(a): Czekam niecierpliwie na tą relację


slapol napisał(a):Pozwól, że również się dosiądę.


Oopss.. jeszcze tak szybkiego i licznego odzewu nie doznałem. Zaczynam mieć tremę...
Po tutejszych świetnych relacjach - moje skromne sprawozdanie może zawieść Wasze oczekiwania. Z góry proszę o wyrozumiałość, a prośbę motywuję otrzymaną oceną dostateczną na maturze z języka polskiego. :?

Pozdrawiam
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 06.12.2009 22:43

To i ja też czekam na tą ucztę ... :D :D
:papa:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.12.2009 07:41

...... tylko proszę nie zaniedbać "Dolomity- skal... ....... "

pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.12.2009 08:06

I ja czekam na cd.Twoimi oczami zwiedzę kawał świata 8)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.12.2009 09:16

Wojtek - tak trzymaj!
Następna strona

Powrót do Ameryka Południowa



cron
Wyprawa na antypody - Patagonia
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone