Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.12.2018 17:02

Habanero napisał(a):Bardzo podobało mi się z Wami w Primošten. Kwaterka z pięknym widokiem,
plaże piękne, a stare miasteczko i widoki na nie :hearts:
Jadę i płynę z Wami dalej na Brać :D


Dzięki :D To jedziemy dalej:

Dzień ósmy

Jest poniedziałek 10.09 i dzisiaj zmieniamy miejscówkę. Nie spieszy się nam zanadto. Do Splitu , skąd będziemy płynąć na Brač mamy tylko 60km. Pogoda jak zwykle jest piękna. Jedziemy Jadranką mijając kolejne miejscowości.
Rogoźnica -Marudzie nawet tam nie chciało się jechać :roll:
Cóż I'll be back ...kiedyś-powtarzam za znaną filmową postacią. Jak się później okaże zacytuję to zdanie jeszcze raz , zamieniając "kiedyś" na czerwiec 2019 :mrgreen:
Mijamy Trogir i Kaštele i już jesteśmy w Splicie. Tu nic nowego : korki i jeszcze raz korki. Trochę się obawiam płynięcia ze Splitu, bo to nasz pierwszy raz z tak dużego portu i jak dotąd tylko dopływaliśmy do Splitu .
Muszę tu zaznaczyć,że cała logistyka naszych podróży spoczywa na mych szczupłych barkach , więc mam lekkiego pietra :?
Jeden fałszywy ruch i trzeba będzie objechać wszystko dookoła, bo droga przy pirsach jest jednokierunkowa.
Kierowani portowymi drogowskazami i wskazówkami obsługi dojeżdżamy do ostatniego pirsu .Oznaczeń żadnych nie ma i stoją tu tylko 3 samochody. Stajemy niezdecydowani na środku i po sekundzie jak spod ziemi wyrasta koło nas jakiś facet .
"Brač ?"-pytam ,kierując palec w stronę ostatniego pirsu
"Yes, yes" -odpowiada facet ,kierując nas do kolejki na prom.
Ki pierun? Facet z obsługi bez mundurka?
Jednak okazuje się ,że to życzliwy pomywacz samochodowych szyb :lol:
Więc zrezygnowana wspomagam miejscową przedsiębiorczość 14 kunami (chciał 2 euro).
Jest 9.45 a prom odpływa o 11.15. Kupujemy bilety i spacerkiem idziemy w stronę centrum miasta.
A słońce przypieka nas jak bekon na patelni...... :roll:
1.jpg

2.jpg


Pałac Dioklecjana robi na nas ogromne wrażenie , zwiedzaliśmy go 4 lata temu.
Naszym celem jest katedra św.Dujama zbudowana w VIII wieku w dawnym mauzoleum cesarza Dioklecjana.
Na placu przed katedrą jak zwykle jest tłoczno 8O
3.jpg

4.jpg

5.jpg


Obok katedry produkuje się klapa, z nadzieją, że ktoś kupi ich płyty. Ale po zakończeniu koncertu ludzie szybko się rozchodzą.
Może mi ktoś powiedzieć co to za budynek ?
6.jpg

7.jpg


Małż nie daje się namówić na wejście na wieżę kościelną, zwiedzamy więc tylko katedrę:
8.jpg

9.jpg

10.jpg

10a.jpg


Podziwiamy misternie wyrzeźbione detale:
11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg


I tyle było zwiedzania :cry:
Do samochodu wracamy zygzakiem , szukając cienia. Upał jest niemiłosierny.
Prom już stoi i po 10 min.wjeżdżamy w paszczę lwa :oczko_usmiech:
Prom rusza punktualnie o 11.15.
Najpierw patrzymy na oddalający się Split:
19.jpg

DSCN0720.JPG

20.jpg

21.jpg

22.jpg

DSCN0721.JPG

DSCN0722.JPG

DSCN0723.JPG


A potem na zbliżającą się wyspę- witaj Braču :hearts:
DSCN0729.JPG


i nieświadomie robię zdjęcie Sutivanowi;
DSCN0726.JPG


:papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 02.12.2018 17:13

Nareszcie :D Upał , nie upał , to jest to na co czekamy 8)
Idemo za Brač(a )(u), correct me if I'm wrong :D

Piękne detale Splitu pokazałaś, nigdy nie miałam czasu (komfortu), żeby je sobie upamiętnić :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.12.2018 17:26

travel napisał(a):Może mi ktoś powiedzieć co to za budynek ?

Wydaje mi się, że to jest Westybul - przedsionek prowadzący kiedyś do dworskich komnat.

Piękne zdjęcia katedry. Tam nigdy nie weszliśmy 8O

Cieszę się, że już płyniemy na Brač :D

Katerina napisał(a):Idemo za Brač(a )(u), correct me if I'm wrong :D

Idemo na Brač 8)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.12.2018 17:30

Katerina napisał(a):Nareszcie :D Upał , nie upał , to jest to na co czekamy 8)
Idemo za Brač(a )(u), correct me if I'm wrong :D


Ofkors :!: :mrgreen:

Katerina napisał(a):Piękne detale Splitu pokazałaś, nigdy nie miałam czasu (komfortu), żeby je sobie upamiętnić :)


W przyszłym roku będę miała jakieś 2 godziny na to żeby wciągnąć Marudę na wieżę katedry .Mam nadzieję,że się zgodzi i pogoda dopiszę to pokażę trochę Splitu z góry :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.12.2018 17:35

maslinka napisał(a):
travel napisał(a):Może mi ktoś powiedzieć co to za budynek ?

Wydaje mi się, że to jest Westybul - przedsionek prowadzący kiedyś do dworskich komnat.

Dzięki.To za rok....nie za 6,5 miesiąca..... oprócz wieży muszę jeszcze sprawdzić co jest za westybulem :)

maslinka napisał(a):
Katerina napisał(a):Idemo za Brač(a )(u), correct me if I'm wrong :D

Idemo na Brač 8)


Wreszcie tak samo jak w polskim języku :papa:
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 05.12.2018 10:06

travel napisał(a):i nieświadomie robię zdjęcie Sutivanowi;

Coś mi przypomina widok znajomy ten :D .
Spóźniłem się na prom, ale dopłynę następnym i niczym szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro, będę podążał Twoim śladem, karramba.
Pozdrawiam :D .
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 05.12.2018 11:21

su-petar napisał(a):Spóźniłem się na prom, ale dopłynę następnym i niczym szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro, będę podążał Twoim śladem, karramba.
Pozdrawiam :D .


Jak Don Pedro to jakieś porwanie musi być :mrgreen:
Bardzo lubiłam tą bajkę :papa:
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 05.12.2018 12:40

travel napisał(a):to jakieś porwanie musi być

Oby przez króla Słoneczko :D .
W piątym odcinku Don Pedro dociera do Słonecji, tj. krainy króla Słoneczko, i informuje władcę, że na terenie jego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników. Król uznaje to za skandal i każe swojej straży odszukać bohaterów, pojmać ich i przymusowo opalić.
"To niesłychane! W granicach mego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników! Rozkazuję: schwytać, doprowadzić i opalić!"
:mrgreen:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 06.12.2018 21:38

su-petar napisał(a):
travel napisał(a):to jakieś porwanie musi być

Oby przez króla Słoneczko :D .
W piątym odcinku Don Pedro dociera do Słonecji, tj. krainy króla Słoneczko, i informuje władcę, że na terenie jego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników. Król uznaje to za skandal i każe swojej straży odszukać bohaterów, pojmać ich i przymusowo opalić.
"To niesłychane! W granicach mego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników! Rozkazuję: schwytać, doprowadzić i opalić!"
:mrgreen:


:lol: :lol: :lol: :lol:

Przez króla Słoneczko mogę być porywana i z 5 razy w roku :hearts:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.12.2018 20:57

Dzień ósmy.....
naszych wakacji jeszcze się nie skończył.

Przeprawa promowa na Brač mija bardzo szybko. Po 45 minutach dopływamy do Supetaru.

Zafascynowana szykuję się do zrobienia efektownych zdjęć miasteczka........ o żesz :twisted: :!: Bateria mi siadła :roll:
Zanim schowałam aparat i wyciągnęłam komórkę tłum przy burcie zgęstniał :roll:
Do tego usłyszałam poirytowany głos małża:

-No chodź wreszcie , bo znowu zjedziemy ostatni!

-A gdzie mi się śpieszy , jest dopiero 12 - pomyślałam tylko i grzecznie poszłam za małżem ,widząc w jego oczach tak zwaną korbę przedzjazdową z promu :lol: Taką korbę można opisać jednym zdaniem : co masz zrobić dziś, zrób to natychmiast :!: Tylko że to nie zawsze działa .Np.jeżeli chodzi o kosz ze śmieciami nie działa. Do dziś nie udało mi się poznać mechanizmu uruchamiania korby :mrgreen:

No ale proszę się nie martwić zdjęcia z promu będą...... w drodze powrotnej.

Po zjeździe z promu korba mija błyskawicznie.

-To co robimy ?-pyta słodkim głosem mój ulubiony mąż- Mamy przecież jeszcze dużo czasu.

O nie, nie , nie będę psuć atmosfery kłótnią. Był czas przywyknąć to przywykłam :lol:

-To może jedźmy najpierw do bazy a potem na spacer po Supetarze .

W Supetarze w kompleksie hotelowym Velaris mieści się polska baza nurkowa . Jedziemy tam , bo małż chce umówić się na nurkowanie. I umawia się na następny dzień na 9 rano - cała wyprawa miał trwać z 5-6 godzin.

Lecz małż niespodziewanie zaczyna się martwić co ja bidula będę robić sama przez tyle godzin.
Ale bidula da se radę :mrgreen: :oczko_usmiech:

Po wizycie w bazie jedziemy do centrum Supetaru. Dobrze ,że mam jeszcze komórkę , to mogę pstryknąć kilka zdjęć :roll:

1b.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

8.jpg


Supetarskie kotory :D :
6.jpg

7.jpg


Supetar jakoś nie przypadł nam go gustu. Nie wiem o co chodzi, ale między nami nie było tzw.chemii. Za bardzo rozwleczony? Za dużo hoteli ? Za bardzo oblegane plaże ?
To samo można powiedzieć o Primoštenie , a tam czuliśmy się świetnie :hearts:

Wracamy do samochodu z przeświadczeniem ,że chyba tu nie wrócimy. Ale wrócimy , obejrzeć cmentarz ( uwielbiam cmentarze :mrgreen: ) z mauzoleum.

Po południu zjawiamy się w naszym apartamencie w Sutivanie, a tu nikt nas nie wita 8O .
Wchodzimy do budynku - pusto .Wiem tylko ,że nasz apartament jest na parterze..... już wyciągam komórkę ,żeby zadzwonić do właścicielki , kiedy nagle na jakiś drzwiach widzę kartkę z naszym nazwiskiem . Ufff :roll:

Oczywiście drzwi są otwarte ,a klucz tkwi w drzwiach . No i dobrze :D

Wnosimy nasze manele, rozpakowujemy się i dopiero po jakiejś godzinie zauważam ,że dostałam sms od właścicielki , z którego wynika ,że nie ma jej na miejscu i ze wszystkimi sprawami mamy się kontaktować z Panią ... nie pamiętam jej imienia, która jest kimś na kształt gospodyni domu. I znowu bezosobowa miejscówka.

Z gospodynią szybko się kontaktujemy , bo wifi ne radi.
Pani wyrasta jak spod ziemi . Okazuje się ,że mieszka pod nami :lol:
Kontakt z nią jest utrudniony ..... bardzo dobrze mówi po angielsku, ale ma wielki aparat na zębach i wyrzuca z siebie słowa z prędkością karabinu :lol: Aparat+ akcent chorwacki+prędkość - wyławiam z tego potoku tylko pojedyncze słowa :roll:
Może po chorwacku ...... tylko polako proszę. Nic to nie daje :lol:
Po dłuższej chwili zrozumiałam z wielką trudnością ,że
- hasło do wifi jest takie.......
- właścicielka będzie tylko w piątek po południu to zapłacimy resztę za apartament
- klucze do rowerów są tu....
- klucze do katakumb są w informacji turystycznej ( ha, ha ja lepiej wiem gdzie są ta klucze)

Ok, baj, baj i drugi raz zobaczyłam ją dopiero w dniu wyjazdu :mrgreen:

Kilka... naście zdjęć naszego apartamentowca i jego otoczenia.
A naszą miejscówkę uważny czytelnik pozna po plażowym ręczniczku :wink:
9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

14a.JPG

14b.JPG

15.JPG

16.JPG


I widoki :hearts:
23.JPG

24.JPG


Pyfko w takich okolicznościach zawsze jest pyszne:
26.jpg


Split pięknie oświetlony wieczornym słońcem:
26a.JPG


I inne "balkonowe" widoczki:
27.jpg

28.jpg

29.JPG

30.jpg

:papa: :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.12.2018 21:03

travel napisał(a):Przez króla Słoneczko mogę być porywana i z 5 razy w roku :hearts:


. . . w okresie od października do kwietnia :?: :wink:

Też dałbym się porwać :lol: póki co ogrzewam się Twoimi zdjęciami . . .



Pozdrawiam
Piotr
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7944
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.12.2018 22:33

piotrf napisał(a):
. . . w okresie od października do kwietnia :?: :wink:


Patrząc na to co mam za oknem, to nawet od października do kwietnia :wink:
Relację śledzę po cichutku. Spędzając wakacje na lądzie Primošten odwiedzaliśmy co roku, według mnie to miejscowość z najlepiej położonym.... cmentarzem 8) Niestety już od 6 lat jeździmy na Brač i trochę nie po drodze nam do Primošten, za to co roku odwiedzam Sutivan bo stacjonujemy zawsze po drugiej stronie wyspy :wink: :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 07.12.2018 22:39

travel
Supetar jakoś nie przypadł nam go gustu. Nie wiem o co chodzi, ale między nami nie było tzw.chemii. Za bardzo rozwleczony? Za dużo hoteli ? Za bardzo oblegane plaże

Miałam to samo odczucie :) Jednak w trakcie ostatnich (drugich) wakacji na Braču spojrzałam na Supetar łaskawszym okiem...Może to tak, jak z tym, że ludzie lubią te piosenki, które dobrze znają? :roll:
Supetarskie kotory :D :

Też mam zdjęcia kotorów z tego samego miejsca :lol: One lubią tam przebywać, bo są dokarmiane przez lokalne emerytki 8)
Ok, baj, baj i drugi raz zobaczyłam ją dopiero w dniu wyjazdu :mrgreen:

To chyba dobrze? :roll: :mrgreen:

Miejscóweczka bardzo wygodna, a zdjęcie balkonu znajome ...z innej relacji innej naszej forumowiczki :D
Byłaś bardziej vis-a- vis Splitu, niż ja :) Bardzo ładne zbliżenie na miasto. Nam też było dobrze z poczuciem, że mamy Split na wyciągnięcie ręki :wink: 8)
- klucze do katakumb są w informacji turystycznej ( ha, ha ja lepiej wiem gdzie są ta klucze)

No, ba... :wink:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 07.12.2018 22:43

Znajome kąty :D Wiele razy kursowałem pod Waszym balkonem.
Super miejscówka z pięknym widokiem i do tego rower :idea:
Bardzo ułatwia życie w tamtej lokalizacji :D

travel napisał(a):(..)

-A gdzie mi się śpieszy , jest dopiero 12 - pomyślałam tylko i grzecznie poszłam za małżem ,widząc w jego oczach tak zwaną korbę przedzjazdową z promu :lol: Taką korbę można opisać jednym zdaniem : co masz zrobić dziś, zrób to natychmiast :!: Tylko że to nie zawsze działa .Np.jeżeli chodzi o kosz ze śmieciami nie działa. Do dziś nie udało mi się poznać mechanizmu uruchamiania korby :mrgreen:


Mechanizm uruchamiania korby ni jak się ma do kubła na śmieci, pralki, żelazka, odkurzacza itp. rzeczy.
On po prostu nie ma tam zastosowania. Co innego samochód. Tu korba działa wyśmienicie :wink:
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 08.12.2018 12:44

Miejscówka rzeczywiście jakby znajoma z innych relacji, w tych okolicach przewijała się chyba m.in. Malwina. Swoją drogą już widzę swoje spacery nad Likvę i komentarze do żony: w tym domu zmieniał kwatery Habanero, o właśnie mijamy lokal Malvki a z tego balkonu Travel zbliżała Split. Wcześniej, nad piekarnią wśród starych mebli i w bliskim towarzystwie BimBoma spisywała swoje wrażenia Muliness a przy porannej kawie w knajpce zasiadał Hepik. Same znajome (z relacji) kąty :)

travel napisał(a):...widząc w jego oczach tak zwaną korbę przedzjazdową z promu :lol: Taką korbę można opisać jednym zdaniem : co masz zrobić dziś, zrób to natychmiast :!:

Dobrze że mężu ma takie konkretne, zadaniowe korby. Moja zaczyna się od zamknięcia furtki przed domem o świcie a kończy na miśku z Luizą pod jej apartmanami w Sutivanie. Dwa dni to później odkorbiam ale warto :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone