Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 15.11.2018 19:19

banankochan napisał(a):
travel napisał(a):
banankochan napisał(a):Jak lubcie chorwackie śluby to zapraszam do Dubrownika 25.06.2018 :D

...... miało być 25.06.2019 :D


A może byś coś więcej o tym ślubie napisał :)



A co konkretnie interesuje :D


Absolutnie wszystko , oczywiście bez nazwisk :D
Kto z kim, gdzie, kiedy i po co :mrgreen:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 15.11.2018 22:54

Ślubu nie ma, drona nie ma. Tylko przekomarzanki. I Ty Iza mówisz, że jak się obcy mogą spotkać to się trzeba zastanowić, czy będzie o czym gadać? No przecież to właśnie zwykle tak się odbywa. On mówi, ona mówi, oni mówią, ktoś coś powie, inny dopowie...
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 16.11.2018 21:46

Abakus68 napisał(a):Ślubu nie ma, drona nie ma. Tylko przekomarzanki. I Ty Iza mówisz, że jak się obcy mogą spotkać to się trzeba zastanowić, czy będzie o czym gadać? No przecież to właśnie zwykle tak się odbywa. On mówi, ona mówi, oni mówią, ktoś coś powie, inny dopowie...


Drona nie będzie , ślub będzie ale najpierw musimy Matkę Boską pooglądać :mrgreen:
Jutro coś wrzucę :oops:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 17.11.2018 12:55

Po tych zdjęciach z porannego Primoštenu - już wiem czemu ludzie się nim zachwycają, przekonały mnie te zdjęcia :D . A na tym dachu to wygodnie Ci było?
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.11.2018 19:39

pomorzanka zachodnia napisał(a):Po tych zdjęciach z porannego Primoštenu - już wiem czemu ludzie się nim zachwycają, przekonały mnie te zdjęcia :D . A na tym dachu to wygodnie Ci było?


Bardzo wygodnie , bo na dachu budynku jest taras:
P1040394.JPG
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 17.11.2018 20:20

No i wszystko jasne. Jak tu nie robić zdjęć z dachu :P Super
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.11.2018 20:36

Dzień piąty cd

Po śniadaniu w końcu udało mi się namówić małża do odpalenia samochodu :roll:
Ojej ale jak on wyjedzie z tego ciasnego podwórka ? (kierowca zawodowy pojazdu uprzywilejowanego a zawsze ma jakieś problemy :roll:
Wyjazd na drogę ciasny a do tego nic nie widać - to znaczy widać, ale dopiero gdy pół samochodu wyjedzie na drogę. Wychodzę więc na drogę i gotowa jestem jak żywy słup zatrzymać cały ruch na drodze ,żeby małż mógł spokojnie wyjechać :lol: , na moje szczęście nic nie jedzie.
Daleko nie jedziemy , bo tylko 3 km - zobaczyć z bliska figurę Matki Boskiej z Loreto.
Jak pisałam wcześniej figura ma 17 m wysokości ( wyższej nie ma) i podobno przy dobrej pogodzie widać ją z Włoch.
Figura powstała w 2017r na pobliskim wzgórzu Gaj , które ma 170m wysokości i roztaczają się z niego panoramiczne widoki na Primošten - jak z lotu ptaka.
Mieszkańcy Primoštenu darzą Madonnę z Loretto wielkim kultem. Każdego roku na początku maja świętują jej wspomnienie uroczystą procesją łodzi płynących przy nabrzeżu. Wizerunek Maryi znajduje się także w herbie miasta :
gospe3a.png


W kościele św.Jerzego w Primoštenie znajduje się ołtarz Matki Bożej Loretańskiej, a na suficie obraz jej obraz:
63a.jpg

63b.JPG


Dojazd do olbrzymiej Madonny z Loreto nie jest trudny. Za tablicą oznaczającą koniec miasteczka w kierunku Rogoznicy trzeba skręcić w pierwszą szutrówkę w prawo .
Bez tytułu.png

Niestety nie ma żadnych oznaczeń , ale wzgórze z figurą Madonny widać jak byk i skręciliśmy tam trochę na czuja . Nie zostawiajcie samochodu przy głównej drodze, bo stąd na szczyt wzgórza jest jeszcze kawał drogi - w upale można paść z wycieńczenia. Trzeba jechać do oporu pod górę, po drodze jest jedna serpentyna , ale jest spoko.Pod samym szczytem jest taki niby parking (droga robi się szersza) . Dalej są betonowe płyty, ale lepiej zostawić samochód i ostatni odcinek pokonać pieszo. Po prostu kąt nachylenia drogi robi się taki ,że chyba tylko pojazdy z napędem 4x4 tam wjadą. Tak czy inaczej woleliśmy nie sprawdzać czy tam wjedziemy. Na zdjęciu oczywiście droga wydaje się lajtowa :D
35a.jpg


Ostatnie 70m pokonujemy pieszo - jest bardzoooo stromo i gorąco jak w piecu :twisted:
Ale ten widok rekompensuje nasze trudy:
47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG


Widoczki ze wzgórza też są niczego sobie :D :
51.JPG

52.JPG

52a.JPG

52b.jpg

56.JPG


Plaża Juno z lotu ptaka- to ta bardziej rozebrana plaża kilkaset metrów za plażą Porat:
54.JPG


Jeszcze troszkę widoczków:
57.JPG

60.JPG

61.JPG

63.JPG


Marina Kremik:
62.JPG


I uciekamy z tej patelni , bo tak grzeje , że czujemy się jak przypiekane skwarki słoniny :lol:
Na zakończenie 2 zdjęcia z netu.
Z marca 2017 kiedy posąg był jeszcze w budowie:
65.png


i piękne nocne zdjęcie posągu ( szacun dla wszystkich, którzy tą drogą jadą po nocy):
64.jpg


Dalej było plażowanie, obiad i tradycyjnie spacer po Primoštenie - zdjęć nie robiłam , bo niczego nowego nie zobaczyłam :mrgreen: Tylko danie na talerzu było inne :lol: :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.11.2018 20:43

Tak się zastanawiam, dlaczego jakiegoś zdjęcia z tej sesji nie było w konkursie fotograficznym. :?:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.11.2018 20:48

Janusz Bajcer napisał(a):Tak się zastanawiam, dlaczego jakiegoś zdjęcia z tej sesji nie było w konkursie fotograficznym. :?:


Przegapiłam konkurs:roll:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.11.2018 21:39

Ta Matka Boska to jak nasz Jezus ze Świebodzina :oczko_usmiech:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.11.2018 21:55

ruzica napisał(a):Ta Matka Boska to jak nasz Jezus ze Świebodzina :oczko_usmiech:


Takie 2w1 :mrgreen: niby miejsce kultu a przy okazji atrakcja turystyczna :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.11.2018 22:22

Bardzo ładne ujęcia, Izo. :)

Ta Madonna trochę egipska - czarna twarz i postura przypominająca mumię :roll: :lol:

Nie wierzę ,że widać ją z Włoch...To by znaczyło ,że z Chorwacji można zobaczyć Włochy....Czy ktoś kiedyś widział Włochy z głównego lądu?? Na Visie jest miejsce, z którego ponoć - przy dobrej pogodzie widać Włochy, ale zdarza się to bardzo rzadko...Ja nigdy nie widziałam :D
Ostatnio edytowano 17.11.2018 22:28 przez Katerina, łącznie edytowano 2 razy
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.11.2018 22:25

Katerina napisał(a):..Czy ktoś kiedyś widział Włochy z głównego lądu?? Na Visie jest miejsce, z którego ponoć - przy dobrej pogodzie widać Włochy, ale zdarza się to bardzo rzadko...Ja nigdy nie widziałam :D


Z głównego lądu to nie, ale ja widziałam z Hvaru. No, ale pogoda żyleta była wtedy...
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 17.11.2018 22:32

travel napisał(a):Dzień piąty cd

Po śniadaniu w końcu udało mi się namówić małża do odpalenia samochodu :roll:
Ojej ale jak on wyjedzie z tego ciasnego podwórka ? (kierowca zawodowy pojazdu uprzywilejowanego a zawsze ma jakieś problemy :roll:
Wyjazd na drogę ciasny a do tego nic nie widać - to znaczy widać, ale dopiero gdy pół samochodu wyjedzie na drogę. Wychodzę więc na drogę i gotowa jestem jak żywy słup zatrzymać cały ruch na drodze ,żeby małż mógł spokojnie wyjechać :lol: , na moje szczęście nic nie jedzie.
Daleko nie jedziemy , bo tylko 3 km - zobaczyć z bliska figurę Matki Boskiej z Loreto.
Jak pisałam wcześniej figura ma 17 m wysokości ( wyższej nie ma) i podobno przy dobrej pogodzie widać ją z Włoch.
Figura powstała w 2017r na pobliskim wzgórzu Gaj , które ma 170m wysokości i roztaczają się z niego panoramiczne widoki na Primošten - jak z lotu ptaka.
Mieszkańcy Primoštenu darzą Madonnę z Loretto wielkim kultem. Każdego roku na początku maja świętują jej wspomnienie uroczystą procesją łodzi płynących przy nabrzeżu. Wizerunek Maryi znajduje się także w herbie miasta :
gospe3a.png


Jak my bylismy w tej okolicy posągu jeszcze nie było a co do kultu MB to w całej Chorwacji jest on bardzo żywy.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 17.11.2018 22:45

Zdjęcia piękne. Ujęć z tego miejsca jeszcze nie widziałem.
Dzięki za nie,... są warte każdej kropli wylanego potu :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
DZIWNA PARA-PRIMOŠTEN I SUTIVAN 2018 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone