Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dlaczego camping

Dla miłośników namiotów, przyczep i biwakowania. Standardy, ceny, ciekawe miejsca do zwiedzenia przez trampingowców.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.01.2014 10:14

baunty napisał(a): ... czy ktoś z Was bywał na campach bez dostępu do prądu ? ...

Jeżdząc na kampy do cro pewnie już od 10 lat nigdy nie mieliśmy prądu. Od jakiegoś czasu bywając np. na campie Bunculuka prąd jest standardem wliczonym w cenę pobytu jednak my i tak go nie chcemy :) Ot takie wakacje unplugged :)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 15.01.2014 00:35

Miałem chwilę czasu więc napiszę tu o sprzęcie, którego sam używałem jeżdżąc pod namiot na motocyklu, więc większość z tych rzeczy jest bardzo kompaktowa. Teraz jeździmy do mobildomków bo mamy rocznego szkraba ale niedługo kupimy duży namiot i przygoda zacznie się od nowa ;)

Minimum na start dla kogoś kto chce skosztować wypoczynku na kempingu to: namiot, śpiwory, karimaty, mała kuchenka gazowa, latarka (najlepiej czołówka), sztućce i naczynia.

Jeżeli ktoś złapie bakcyla to można zestaw uzupełniać o kolejne elementy.

Ceny podaję orientacyjne. Proszę tego nie traktować jako reklamy określonych producentów. Zdaję sobie sprawę, że istnieją firmy jakościowo i cenowo zbliżone i każdy wybierze coś dla siebie według własnych preferencji. Jestem zdania, że jeżeli sprzęt ma służyć dłużej niż jeden sezon warto kupić coś firmowego. Z drugiej jednak strony kemping, to nie są warunki ekstremalne więc nie ma sensu kupować elementów najdroższych, najlepszych i innych naj naj.

1. Pierwsza rzecz to namiot. Jadąc w dwójkę, lepiej kupić namiot trzyosobowy co zapewni więcej miejsca w środku. Ja mam czeski Hannah Troll 3. Jest bardzo mały po spakowaniu i lekki, a po rozbiciu stosunkowo duży w środku, łatwo się go rozkłada i co ważne wytrzymuje spory deszcz. Kosztuje około 250 zł. Jadąc z rodziną namiot powinien być większy np. Quechua t6.2 799zł lub jak kogoś stać to 6-os Coleman Lakeside DELUXE (około 2000). Do tego grube gwoździe zamiast śledzi, porządny młotek i kombinerki.

2. Co do dodatkowego cienia to są specjalne płachty kempingowe np. Tarp Quechua za 99zł.


3. Śpiwory. Posiadam Fjord Nansen model Troms. Niestety na wakacje w krajach południowych okazał się za ciepły. Częściej spałem na nim niż w środku. Wystarczy model Camping (140zł), a dla dzieci Moss (160zł). Do siedzenia Quechua ma fajny składany stolik z 4 taboretami za 250zł ale można kupić sam stolik i wziąć wygodniejsze rozkładane foteliki turystyczne.

4. Pod śpiwór można kupić albo niedrogą karimatę za około 15 zł albo dmuchany materac, który jest wygodniejszy ale droższy i za każdym razem trzeba pompować, co przy częstej zmianie miejsca może być uciążliwe. Są jeszcze maty samopompujące. Nie mam z nimi jednak doświadczenia poza oglądaniem w sklepie. Są dość drogie i te najcieńsze moim zdaniem niewiele wygodniejsze od karimaty.

5. Nieodłączny jest również koc piknikowy za około 40 zł (podszyty folią aluminiową). Na plażę co prawda można zabierać karimaty ale zawsze przyniesie się na nich trochę piachu. Są również specjalne gąbki plażowe.

6. Kuchenka gazowa (palnik) jest niezbędny jeżeli chcesz przygotowywać jedzenie czy gorące napoje. Sam używam Campingaz Twister PZ270 (120 zł). Sprawdza się bardzo dobrze. Ma wbudowany zapalnik więc odpada konieczność posiadania zapałek czy zapalniczki. Na tydzień spokojnie wystarczy nabój CV470 za 30 zł. Jeżeli ktoś jedzie całą rodziną to butla min 2 kg i dwa palniki np. Asia-2 (wtedy zapalniczka).

7. Dodatkowo warto kupić sobie lampkę Lumogaz, którą można używać zamiennie ze wspomnianym nabojem choć warto kupić drugi mniejszy. Wtedy można wieczorem gotować ciesząc się ciepłym, bardzo przyjemnym i mocnym światłem (wszelkie LED`y mogą się schować).

8. Do tego zestaw naczyń kempingowych. Można zacząć od aluminiowych zestawów za 50zł (dwa garnuszki i patelnia). Do tego nietłukące kubki, talerzyki , sztućce i deska do krajania. Ewentualnie termos.

9. Warto zabrać kilka plastikowych pojemników do przechowywania np. cukru, kawy, przypraw czy proszku do prania.


10. Przydatny bywa dobry scyzoryk. Używam Victorinox Rucksack za około 130zł. Ma wszystko co potrzebne na biwaku.

11. Latarka, a najlepiej dwie. Jedna z nich to koniecznie czołówka, pozwala na używanie obu rąk np. przy rozbijaniu namiotu wieczorem. Ja mam Petzl E-lite (100zł). Bardzo mała i lekka. Daje wystarczające – jak na warunki kempingowe – światło. Do przesiadywania wieczorem przy namiocie lub plaży doskonała jest wspomniana wyżej Lumogaz.

12. Ręczniki. Najlepiej szybkoschnące (duży 40 zł).

13. Lodówka (właściwie chłodziarka) turystyczna. Niektórzy twierdzą, że jest zbędna i nie działa. Na ostatnich wakacjach mieliśmy taką. Do schładzania napojów czy jednodniowego przechowania świeżych owoców czy innego jedzenia w zupełności wystarcza. W zależności od temp. zewnętrznej schładza 8-15 stopni poniżej tej temp., co w przypadku napojów jest naprawdę odczuwalne. Ważne, żeby stała w cieniu, w przewiewnym miejscu. Potrzebuje stałego zasilania, które można „kupić” na większości kempingów. Akumulator w wyłączonym aucie może pożreć dość szybko jednak ważne żeby miała zasilanie 12/230V – jadąc w trasie można schłodzić co nieco. W tym roku kupiłem dla siebie Ezetil E32 za 199zł. Przedłużacz do podłączenia lodówki.

14. Warto zabrać apteczkę wraz z podstawowymi lekami – w zależności co komu czasem dolega.

15. Obowiązkowo należy zabrać linkę do suszenia prania i miskę do jego zrobienia czy przenoszenia naczyń do mycia. Nie należy zapomnieć o płynie do naczyń i ścierki do ich wycierania

16. Mapy, nawigacja czy przewodniki to również rzeczy, o których nie można zapomnieć.

17. Dla rozrywki zawsze zabieramy radio, karty, scrabble, piłkę do rzucania w wodzie, maski i płetwy, paletki z piłeczką z gąbki (nawet jak ktoś na plaży taką dostanie w głowę to specjalnie się nie obraża. To chyba na tyle.

Wiem, że nie wszystko jest niezbędne ale napisałem co przez lata udało mi się uzbierać i moim zdaniem jest przydatne. Część z was nie będzie używać niektórych rzeczy bo np. stołują się tylko w restauracjach. Część ma inne elementy ekwipunku więc dopisujcie. Tym którzy jeszcze na kempingu nie byli na pewno się przyda, a i stali bywalcy może wyłowią coś nowego :)))
Ostatnio edytowano 15.01.2014 11:28 przez SingSing74, łącznie edytowano 2 razy
mcbas
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 29.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mcbas » 15.01.2014 08:52

Cześć.
@SingSing74: Bardzo fajna lista... po podliczeniu wychodzi niemała sumka więc masz rację, że najlepiej taki sprzęt zbierać przez jakiś czas.
Jeżeli chodzi o sprzęt z decathlonu to należy pamiętać, że teraz, w zimie jest on często dużo tańszy, ale trzeba go szukać w sklepie internetowym, bo na półkach zazwyczaj go nie ma do wiosny. Np. stolik i szafka obecnie jest o 25% poniżej ceny wiosennej. :D

I jeszcze o materacach: stanowczo polecamy. Pompujemy i rozpompowujemy małą pompką elektryczną. Po prostu podłączamy i zajmujemy się innymi rzeczami. Pompka sama sygnalizuje kiedy trzeba ją wyłączyć... :D a komfort leżenia na materacu jest o niebo wyższy niż na macie... :roll:

Dodałbym jeszcze do Twojej listy taki kuchenny mebel z decathlonu (chyba cena 250zł.). Mieści się w nim całość akcesoriów: naczynia, talerze, kubki, sztućce... a blat jest przystosowany do gotowania, ma nawet owiewkę chroniącą przed wiatrem... :D

Pozdrawiam. :papa:
Ostatnio edytowano 15.01.2014 10:04 przez mcbas, łącznie edytowano 1 raz
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 15.01.2014 09:28

SingSing74

Super lista kompedium campingowego !
Ogromna praca i gratulacje za trud.

Tylko nie zauważyłem w zestawie: kufli do piwa, szklanek do drinków i kieliszków do rakiji :mrgreen:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 15.01.2014 10:32

Szafka mi umknęła bo jej po prostu nie mam, ale rzeczywiście to dobra rzecz, która pozwala zachować porządek. Do tej pory do picia używałem kubków, w których piłem wszystko (co się będę rozdrabniał na kieliszki ;) ), a piwo piłem z butelki. Jednak wybierając się autem warto zadbać również o odpowiednią zastawę. Kulturka musi być :))
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.01.2014 10:41

Dla przypomnienie - Lista Jacunia :lol:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 15.01.2014 10:46

Pardąsik, nie zauważyłem :oops: . Skoro dubel, to proszę usunąć mojego posta.
mcbas
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 29.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mcbas » 15.01.2014 11:08

SingSing74 napisał(a):Pardąsik, nie zauważyłem :oops: . Skoro dubel, to proszę usunąć mojego posta.

Cześć.
Twój post jest niezwykle ciekawy i podnosi sprawy, które mnie interesują... nie jestem zwolennikiem przeszukiwania tysięcy postów żeby uzyskać lub nie jakąś informację... Na forum, tak jak w życiu, często powinno się podejmować tematy ważne, takie które mogą być ciekawe dla wszystkich...
Przecież w realu w czasie rozmowy nikt nie mówi "Nie rozmawiajmy o tym, bo już kilka lat temu poruszaliśmy ten temat... lepiej sobie przypomnijmy...". :D

Pozdrawiam. :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.01.2014 11:21

SingSing74 napisał(a):Pardąsik, nie zauważyłem :oops: . Skoro dubel, to proszę usunąć mojego posta.

Twój post to nie dubel :idea: - więc zostaje :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2014 22:19

mcbas napisał(a):(...) I jeszcze o materacach: stanowczo polecamy. Pompujemy i rozpompowujemy małą pompką elektryczną. Po prostu podłączamy i zajmujemy się innymi rzeczami. Pompka sama sygnalizuje kiedy trzeba ją wyłączyć... :D a komfort leżenia na materacu jest o niebo wyższy niż na macie... (...)


Polecam maty samopompujące od 5 cm wzwyż. Lepsze od materaca i od karimaty. Wystarczy odkręcić zawór, chwile poczekać i dodmuchać.

Ogólna uwaga: chyba zbaczamy z tematu. Wątek o kempingowych patentach jest w innym miejscu. Oczywiście mam świadomość, że sam tu trochę namieszałem :wink: Może by zrobić z tym porządek i poprzenosić część postów we właściwe miejsce? :idea:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 15.01.2014 22:27

eystrasalt napisał(a):Polecam maty samopompujące od 5 cm wzwyż.Lepsze od materaca


wybacz ale bzdura :)

eystrasalt napisał(a):Ogólna uwaga: chyba zbaczamy z tematu. Wątek o kempingowych patentach jest w innym miejscu. Oczywiście mam świadomość, że sam tu trochę namieszałem :wink: Może by zrobić z tym porządek i poprzenosić część postów we właściwe miejsce? :idea:


Słusznie prawisz i robisz dalej to samo :)
mcbas
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 29.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mcbas » 15.01.2014 22:32

Cześć.
@eystrasalt:Zanim ktoś zacznie wyrzucać, przenosić albo poprawiać posty pozwól, że się ustosunkuję do Twojego postu... :roll:
Z mojego doświadczenia wynika, że mamy materace, długo nic, maty, bardzo długo nic i na końcu karimaty, które nadają się tylko do opalania... :D
Oczywiście pisząc materace nie mam na myśli balonów o grubości 30 cm, ale cieniutkie materacyki, które po złożeniu zajmują mniej miejsca niż maty i karimaty... ale do spania nadają się znakomicie... :D
Pozdrawiam i oczekuję dalszej dyskusji, bo mnie się bardzo podoba i wiele z niej mogę wynieść informacji... :papa:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 15.01.2014 22:49

Wprawdzie piszesz do kogoś innego i być może wcinam się w tak zacną dyskusje ..............
Różnica jest ew. w wadze :) bo komfort materaca jest bezsprzeczny (wg mnie) Używamy od dłuższego czasu 2 osobowego gumowego materaca ok. 15 cm wysokości (żaden typu Intex ! ) i jak Ty urządzenia pompującego oraz na plażę wąskich mat samo pompujących, które moim zdaniem przewyższają komfortem karimaty, a w razie W można się na nich od biedy przespać :).

eystrasalt bądź tak miły pi daj namiary na matę samo pompująca o grubości powyżej 5 cm bo być może bym kupił :) na razie znalazłem Fjord Nansen ale tania nie jest :)
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 15.01.2014 23:00

My mamy materac quetchua P140comfort.
Jest to cienki pompowany materac, jak się jedna osoba poruszy to nie podbija drugiej w górę :D

Bluesman, w sprawie mat (10cm) wysyłam PW
Ostatnio edytowano 15.01.2014 23:10 przez baunty, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2014 23:00

bluesman, mcbas, skąd czerpiecie Wasze emocje? Czy powodem był mój post? Przeczytałem go kilka razy i nie widzę w nim niczego złego, ale może jestem nieobiektywny. Dla mnie temat jest skończony.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kempingi



cron
Dlaczego camping - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone