Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dlaczego jedzenie w Chorwacji jest niesmaczne?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 09.09.2021 11:10

Z wieloma argumentami autora wątku można się zgodzić, ale z pewnością nie z tezą zawartą w pytaniu:) Człowiek pojechał pierwszy raz do Chorwacji, a napisał jednocześnie, że "a ja nie przepadam za owocami morza". Hmmm. To jakby posłuchać cudzoziemca, który odwiedzi Polskę i będzie narzekał, że polska kuchnia jest fe, bo schabowym stoi, pierogami z mięsem i bigosem, a on nie jada wieprzowiny, tylko ...owoce morza. Aha, i nie rozumie jak można jeść zepsute ogórki. Kiszone.

To co tam chciałeś w tej Chorwacji, nad tym morzem jeść?:)

O każdej kuchni można powiedzieć, że taka sobie (rzecz gustu i smaku), ale jednocześnie w każdej kuchni można wybrać coś, co jest dla niej charakterystyczne i obiektywnie smaczne. Na Bałkanach z pewnością są to owoce morza (no, wiadomo), ale też świetnie doprawione mięso, burki, itp. Lignje na žaru, ćevapčići to z pewnością coś, co jest warte uwagi. Ktoś może powiedzieć, że nie lubi, brzydzi się, ale z pewnością nie może orzec, że niesmaczne.

W każdym kraju staram się znaleźć coś, co będę wspominał na równi z widokami, architekturą czy innymi przewagami danego regionu. W Gruzji jadłem dużo pysznych rzeczy, ale zapamiętałem zwykłe pomidory na sałacie, przyprawione tylko swanecką solą. Na Krecie do dziś pamiętam miód i jogurt ze śniadania. A z Cro właśnie lignje i ...pączki z czekoladą, sprzedawane przez młodych ludzi na plaży. Nigdy później takich nie spotkałem.

No, ale jak ktoś woli zupki chińskie:)
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 09.09.2021 11:40

Uściślając, Balkany to nie owoce morza, ale przede wszystkim mięso z rusztu i sery. W Serbii, Bułgarii, Bośni , Macedonii czy nawet północnej Chorwacji o owocach morza mało kto słyszał.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 09.09.2021 11:54

dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.09.2021 12:10

W tym roku kosztowałem na Brač lokalną potrawę o nazwie Vitalac Są to pieczone na ruszcie, nabite na na rożen podroby baranie owinięte baranim jelitem. Smak specyficzny, ale mi smakowało.
IMG-20210831-WA0003.jpg

Ps. Zona nie dała się skusić :oczko_usmiech: :mrgreen:
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 09.09.2021 12:48

naszastruga napisał(a):Uściślając, Balkany to nie owoce morza, ale przede wszystkim mięso z rusztu i sery. W Serbii, Bułgarii, Bośni , Macedonii czy nawet północnej Chorwacji o owocach morza mało kto słyszał.


Cholercia, ale ja głupi - w Dalmacji, nad samiuśkim morzem, jadam kalmary, ciesząc się, że smakuję bałkańską kuchnię. Tyle razy się pomyliłem:)

Bałkany to i mięso (jak napisałem wyżej, mocno doprawione) i owoce morza. Do tego słodycze, bakłażany, papryka i pewnie dziesiątki innych produktów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Chyba, że rzeczywiście jest z klasy średniej i woli zupki chińskie oraz chleb tostowy z E1480, polany zabójcą smaku - ketchupem.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 09.09.2021 12:59

Chorwacja, a konkretnie Dalmacja, to maleńki wycinek Bałkanów, trudno pisać, że owoce morza są charakterystyczne dla kuchni bałkańskiej. Jeśli już, to dalmatyńskiej. 30 km dalej, w bosniackich Mostarze albo Trebinje, owoców morza się nie podaje.
MarianiEwa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.09.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarianiEwa » 09.09.2021 14:17

Smaczne w Chorwacji , są tylko kalmary wg mnie.
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 09.09.2021 15:05

naszastruga napisał(a):Chorwacja, a konkretnie Dalmacja, to maleńki wycinek Bałkanów, trudno pisać, że owoce morza są charakterystyczne dla kuchni bałkańskiej. Jeśli już, to dalmatyńskiej. 30 km dalej, w bosniackich Mostarze albo Trebinje, owoców morza się nie podaje.


Być może to maleńki wycinek, tylko pewnie całe 400-500km linii brzegowej:) Powinni jeść mięcho, a nie jakieś tam paskudztwa z czystego morza:)

Myślę, że śmiało mogę założyć, że Dalmacja to najpopularniejsza turystycznie część Bałkanów. Wielu turystów widziało tylko Dalmację. Dla wielu Bałkany to tylko Dalmacja, wybrzeże Czarnogóry, Albanii. Dla nich kuchnia bałkańska to owoce morza. Co w tym zdrożnego?

To jasne, że w innych regionach Chorwacji bardziej popularne są inne potrawy.
Załączniki:
Dalmatia_(Kotor).svg.png
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 09.09.2021 17:19

Nie, najpopularniejsza turystycznie część Bałkanów to Grecja. Świadczą o tym statystyki.

A wspolne dla całych Bałkanów jest pieczone mięso i sery. Nawat nie warzywa, bo z nimi w Dalmacji jest kiepsko.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 09.09.2021 20:11

A po co to łazić do jakiś wyszukanych konob czy restauracji? :D
U mnie w tym roku królowało takie coś :mrgreen:

a.jpg
Zbigniew74
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 08.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew74 » 09.09.2021 20:46

naszastruga napisał(a):Nie, najpopularniejsza turystycznie część Bałkanów to Grecja. Świadczą o tym statystyki.



Nie, to Bułgaria
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 09.09.2021 20:54

dids76 napisał(a):W tym roku kosztowałem na Brač lokalną potrawę o nazwie Vitalac Są to pieczone na ruszcie, nabite na na rożen podroby baranie owinięte baranim jelitem. Smak specyficzny, ale mi smakowało.
IMG-20210831-WA0003.jpg

Ps. Zona nie dała się skusić :oczko_usmiech: :mrgreen:


Nie wiedziałem o takiej potrawie. Bardzo mi się spodobało.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 09.09.2021 22:10

Slavko1974 napisał(a):A po co to łazić do jakiś wyszukanych konob czy restauracji? :D
U mnie w tym roku królowało takie coś :mrgreen:

a.jpg


Zgaduje, to w Tribunj ?
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 10.09.2021 06:46

Zbigniew74 napisał(a):
naszastruga napisał(a):Nie, najpopularniejsza turystycznie część Bałkanów to Grecja. Świadczą o tym statystyki.



Nie, to Bułgaria


No chyba jednak nie, Bułgaria ok. 10 mln, Grecja ponad 30 mln (liczba odwiedzających turystów zagranicznych).
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 10.09.2021 07:25

W komunizmie liczyła się liczba turystów, a teraz ważne jest, ile na turystach się zarobi. :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Dlaczego jedzenie w Chorwacji jest niesmaczne? - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone