Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.02.2023 22:14

marze_na napisał(a):
Relacje były dla mnie w zasadzie jedynym sposobem, żeby zmobilizować się do uporządkowania zdjęć z wyjazdów. Odpuściłam pisanie o Lombardii i od czerwca nawet nie zajrzałam do przywiezionych fotek.

Ja muszę mieć przed każdym kolejnym wyjazdem wszystkie zdjęcia przebrane i opisane, bo mąż grozi niezabraniem apaatu :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.02.2023 22:35

marze_na napisał(a):Relacje były dla mnie w zasadzie jedynym sposobem, żeby zmobilizować się do uporządkowania zdjęć z wyjazdów. Odpuściłam pisanie o Lombardii i od czerwca nawet nie zajrzałam do przywiezionych fotek.
U mnie jest tak samo. Dziś całe popołudnie siedzę i kopiuję swoje relacje, które traktowałam jak rodzaj pamiętnika i czasami z przyjemnością sama je czytałam..ehhh...
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 01.02.2023 22:39

Jak to dobrze, że kilka lat temu zacząłem robić fotoksiążki, co prawda bez opisów, ale o wiele łatwiej wziąć z półki niż grzebać w kompie.
Twoje relacje (i jeszcze kilkunastu innych użytkowników, bo co by nie powiedzieć to grono było dosyć wąskie) były/są inspiracją do poszukiwania nowych kierunków. Szkoda ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.02.2023 23:54

piotrf napisał(a):A podobno nadzieja umiera jako ostatnia :?

Też się jej trzymam.


mysza73 napisał(a):Ja muszę mieć przed każdym kolejnym wyjazdem wszystkie zdjęcia przebrane i opisane

Paweł ma wszystko pięknie skatalogowane i opisane. Robi to na bieżąco. Tyle, że w tych katalogach jest masa podobnych, a nawet takich samych zdjęć. Nie ma jak nawet tego pokazać rodzinie i znajomym bo byśmy ich zamęczyli :lol:.


piekara114 napisał(a):Dziś całe popołudnie siedzę i kopiuję swoje relacje, które traktowałam jak rodzaj pamiętnika

Ja nie wiem za co się chwycić najpierw. Czy kopiować swoje relacje czy czytać i robić notatki z kilku weneckich, z których miałam skorzystać w kwietniu czy może pociągnąć tą relację póki jeszcze się da :roll: .


_Piotrek_ napisał(a):Twoje relacje (i jeszcze kilkunastu innych użytkowników, bo co by nie powiedzieć to grono było dosyć wąskie) były/są inspiracją do poszukiwania nowych kierunków.

I vice versa. To głównie przez Ciebie pojechaliśmy do Toskanii :D.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.02.2023 09:15

Forio, odsłona II

Nasz trzeci dzień na wyspie. Takie sobie prognozy pogody niestety się sprawdzają i poranek mamy pochmurny.
Nie ma jednak co biadolić, może się rozwieje.

Po śniadaniu jedziemy do Forio.
Sprawdzamy co słychać na deptaku Corso Francesco Regine.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Koło południa jest tu tak samo tłoczno jak wieczorem :lol: .

Obrazek



Zaglądamy do kościoła Santa Maria Di Visitapoveri.

Obrazek

Obrazek


Piękna XVIII-wieczna posadzka niestety nie zachowała się w najlepszym stanie.

Obrazek



Bardziej interesuje nas jednak inny kościół. Na wychodzącym w morze małym cyplu stoi Chiesa del Soccorso.

Obrazek

Obrazek


Schody prowadzące do kościoła pokrywa XVIII-wieczna majolika przedstawiającą świętych i sceny z Męki Pańskiej.

Obrazek


Biała fasada musi świetnie wyglądać w promieniach zachodzącego słońca 8) .

Obrazek

Obrazek



Schodzimy w stronę do portu.

Obrazek


Ta część Forio podoba mi się zdecydowanie najbardziej :D .

Obrazek

Obrazek


Robimy przerwę na dolci z pasticcerii Di Leva.
Mieliśmy szczęście mieszkać obok najlepszej ponoć cukierni na Ischii i wykorzystywaliśmy to sąsiedztwo do oporu. Zaglądaliśmy tam za każdym razem, kiedy przechodziliśmy obok :mrgreen: .

Obrazek


W między czasie nieśmiało wychodzi słońce.

Obrazek


Jedziemy na plażę.

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.02.2023 12:01

marze_na napisał(a):Koło południa jest tu tak samo tłoczno jak wieczorem :lol: .
Obrazek


No :) Klasyczna włoska passegiatta ;)
luzaki - a to jeszcze nie sjesta :)

marze_na napisał(a):Schodzimy w stronę do portu.

Obrazek


Ta część Forio podoba mi się zdecydowanie najbardziej :D .


Nie dziwię się, bo zacny widoczek - z górą w tle :)


:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.02.2023 19:07

Aż mi się kawy zachciało , gdy zobaczyłem to zdjęcie :D

fajne miejsce na kawę.jpg




Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2023 09:24

tony montana napisał(a):Klasyczna włoska passegiatta :wink:
luzaki - a to jeszcze nie sjesta :)

Jakimś wytłumaczeniem może być fakt, że to była niedziela :D .


piotrf napisał(a):Aż mi się kawy zachciało, gdy zobaczyłem to zdjęcie :D

U mnie aktualnie śnieg za oknem. Patrzę na to słoneczne Forio i mogłabym się tam przenieść natychmiast 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2023 09:28

Ischia, Baia di Sorgeto

Wspominałam, że Ischia słynie z termalnych źródeł. Można z nich korzystać w hotelach, można w parkach wodnych, z których największy jest Posejdon z 20 basenami rozlokowanymi na powierzchni ok. 6 ha.
Można też spróbować zażyć ciepłej kąpieli za free. Np. na plaży Baia di Sorgeto.
Celowo podkreślam słowo spróbować :wink: .

Z centrum Forio podjeżdżamy autobusem do Via Fumerie i tą ulicą, mijając eleganckie hotele i pensjonaty idziemy w stronę morza.

Obrazek


Potem czeka nas jeszcze zejście do ukrytej w dole zatoczki. Jakieś 250 schodów :). W dół to w zasadzie nieistotne, ale jeszcze trzeba będzie wrócić :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek


Na dole działa restauracja, można tu też wypożyczyć leżaki. Dla tych, którzy nie chcą płacić jest trochę miejsca na skałakach.

Obrazek

Obrazek


Wszystko to w otoczeniu wysokich klifów.

Obrazek

Obrazek


Gorące źródła wypływają w skrajnie lewej części zatoczki.
Ostrzeżenie o wysokiej temperaturze w żadnym wypadku nie jest tu przesadzone. Kierowana ciekawością wsadziłam stopę tam gdzie nie powinnam i przez dłuższy czas zastanawiałam się później czy nie okupię tego pęcherzami :roll: .
Zwłaszcza, że nie bardzo było gdzie tą nogę schłodzić :lol: .

Obrazek


Miejsce ładne i z potencjałem, ale zatłoczone. Zupełnie nie mieliśmy ochoty gdzieś się tu jeszcze wciskać :? .

Obrazek

Obrazek


Wdrapujemy się na górę.

Obrazek


Spróbujemy szczęścia bliżej Sant'Angelo, gdzie mam upatrzoną plażyczkę. Bez gorących źródeł, więc tłoku pewnie nie będzie :).

Obrazek

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.02.2023 09:35

Bardzo mi się spodobało miejsce, które zajęły te dwie panie przed "kładką":
Obrazek

...i od razu przypomniał mi się nasz pobyt na gorących źródłach na Kos.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.02.2023 09:53

marze_na napisał(a):Ischia, Baia di Sorgeto
Miejsce ładne i z potencjałem, ale zatłoczone. Zupełnie nie mieliśmy ochoty gdzieś się tu jeszcze wciskać :? .

Obrazek

Też bym nie miała ochoty ... :?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2023 12:37

piekara114 napisał(a):od razu przypomniał mi się nasz pobyt na gorących źródłach na Kos

Poza Kretą to bardzo mało wiem o greckich wyspach :D .


mysza73 napisał(a):Też bym nie miała ochoty ... :?

Mam mały niedosyt po tej Ischii, bo słynie ze źródeł termalnych, a nie skorzystałam z tego dobrodziejstwa w ogóle.
No ale moim głównym celem był przegląd miasteczek na wyspie pod kątem ewentualnego kolejnego wyjazdu. Także wszystko jeszcze do nadrobienia :oczko_usmiech: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.02.2023 12:41

Ja mimo wszystko bym się tam pokąpała. Mimo tłoku, warunków to powiem Wam, że to super doznanie taka gorąca kapiel morska i nagle fala duzoooo chłodniejsza od morza.... Na Kos w miejscu wypływu woda miała 44 st (mierzyłam), większość siedziała tam, gdzie było ok 35. A wystarczyło przesunąć się o 10 cm i już było ok 20... Fajne wrażenia. Tych gorący źródeł w Grecji trochę jest, zresztą we Włoszech też
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2023 20:49

Sant'Angelo, Spiaggia di Cava Grado

Wysiadamy na pętli autobusowej w Sant'Angelo.

Obrazek


W dole ukrywa się niewielka plaża Cava Grado.

Obrazek


W dół prowadzą wygodne schodki, a na dole działa bar-restauracja.

Obrazek


Leżaków zostało niewiele.
Ogromną zaletą podróżowania przed i po sezonie jest fakt, że te wszystkie lido albo jeszcze się nie rozłożyły albo już zdążyły się zwinąć 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Natychmiast lecimy do wody. Ciepła :).
W międzyczasie niebo niestety całkowicie się zaciąga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po jakimś czasie zaczynamy nawet marznąć :roll: . Czas to najwyższy, żeby się zbierać.
Spacerkiem idziemy do Sant'Angelo, gdzie zamierzamy spędzić wieczór.

Obrazek

Obrazek

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.02.2023 21:41

marze_na napisał(a):Ogromną zaletą podróżowania przed i po sezonie jest fakt, że te wszystkie lido albo jeszcze się nie rozłożyły albo już zdążyły się zwinąć 8) .


Zaletą dodatkową tych "przed" jest długi dzień , a tych "po" - cieplejsze morze :hut: Obydwu dotyczy brak tłoku :D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone