Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.01.2023 01:11

2,5 godziny zwiedzania i zdjęć , i tyle samo szalonej wyobraźni - mógłbym być członkiem rodziny Matterów :D , a Alfons Aragoński za ten skalny tunel - gigant , lubię gościa :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.01.2023 08:45

piekara114 napisał(a): pomyślałam: bardzo ładne średniowieczne kibelki

To była moja pierwsza myśl, jak weszłam do tych pomieszczeń :oczko_usmiech: .
Dopiero po chwili spojrzałam na opis.

20230126_230043.jpg



piotrf napisał(a):2,5 godziny zwiedzania i zdjęć

Straciłam tam trochę poczucie czasu :D .


piotrf napisał(a):mógłbym być członkiem rodziny Matterów

Oj tak, mogłabym mieć jakąś ciocię Matter.
TUTAJ jest bogato ilustrowany artykuł o tym, jak się mieszka w Castello Aragonese d'Ischia 8) .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.01.2023 11:02

W tak urokliwym castello mogłabym spędzić nawet więcej, niż 2,5 godziny 8), zwłaszcza gdy innych ludków nie ma zbyt wielu. Ciekawe, jak z tym jest w pełni sezonu :wink: , zapewne nie tak przyjaźnie, jak Wam się trafiło.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.01.2023 17:21

dangol napisał(a):Ciekawe, jak z tym jest w pełni sezonu , zapewne nie tak przyjaźnie, jak Wam się trafiło.

Też jestem ciekawa na ile tłoczno jest tu w szczycie sezonu.
W październiku wśród turystów dominowali Niemcy i Brytyjczycy w wieku emerytalnym :D . To zapewne za sprawą gorących źródeł, z których słynie wyspa. Wiele hoteli ma do nich bezpośredni dostęp i kusi turystów naturalnym spa.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2023 18:17

Czyli rozważania wśród martwych nikomu nic dobrego nie przyniosło...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.01.2023 21:15

Bardzo mi się podobało na tej Waszej wycieczce.

Na tym zdjęciu dojrzałam jakąś zieloną butlę :smo:. To chyba jakieś oświetlenie ?.
Ciekawe, jak to miejsce wygląda po zmroku.
marze_na napisał(a):Obrazek


piotrf napisał(a):... a Alfons Aragoński za ten skalny tunel - gigant , lubię gościa :mrgreen:

Też go polubiłam z tego powodu. Już pisałam wcześniej, że tunel mi się bardzo spodobał, ale co mi szkodzi jeszcze raz to powtórzyć. Jest rewelacyjny.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.01.2023 10:27

piekara114 napisał(a):Czyli rozważania wśród martwych nikomu nic dobrego nie przyniosło...

Zakonnice liczyły pewnie na zbawienie i życie wieczne, więc że nic i nikomu to bym nie przesądzała :wink: .


megidh napisał(a):Ciekawe, jak to miejsce wygląda po zmroku.

Pojechaliśmy do Ischia Porto "za dwa dni" zobaczyć jak zamek prezentuje się wieczorem, ale fajerwerków nie było.
Oczywiście drugi raz już nie wchodziliśmy do środka.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.01.2023 10:39

Epomeo, część I

Epomeo to najwyższy szczyt Ischii. Liczy 789 m npm i ma pochodzenie wulkaniczne.

Wspinaczkę rozpoczynamy w miejscowości Fontana, chociaż słowo wspinaczka to zdecydowanie za dużo powiedziane :lol: . Większą część trasy pokonujemy asfaltową drogą, a do pokonania jest ok. 400 metrów różnicy wysokości.
Fontana zostaje za nami.

Obrazek


Ciekawiej robi się kiedy skręcamy do leśnego wąwozu.

Obrazek

Obrazek


Następnie wychodzimy na ścieżkę wykutą bezpośrednio w wulkanicznej skale.

Obrazek

Obrazek


Góra Epomeo powstała z materiału wulkanicznego nagromadzonego w wyniku aktywności sejsmicznej i ruchów tektonicznych na obszarze całej wyspy na przestrzeni tysięcy lat.
W największym uproszczeniu można powiedzieć, że Epomeo jest rezultatem podniesienia się mas magmowych z dna morskiego, a proces ten rozpoczął się około 100 000 lat temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tuf wulkaniczny jest bardzo podatny na erozje stąd bardzo ciekawe formy skalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Już mi się to Epomeo podoba, a najlepsze widoki dopiero przed nami :D .

Obrazek

Obrazek


Na Epomeo znajdują się dwa tarasy widokowe. Na oba oczywiście wejdziemy 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ścieżka na pierwszy z nich prowadzi przez restaurację, więc uwaga, bo łatwo przegapić :oczko_usmiech: .

Obrazek

W tym miejscu, w wyniku trzęsienia ziemi w lipcu 1883 roku, od góry oderwały się olbrzymie bloki skalne i zniszczyły położone w dole miejscowości zabijając przy tym ponad 2.300 osób. Największe zniszczenia dotknęły "naszą" Casamicciolę, gdzie większość domów zawaliła się (79,9%), a reszta została uszkodzona (19,9%) i tylko jeden pozostał nienaruszony.


W dole Casamicciola Terme i port, do którego przypłynęliśmy.

Obrazek

Obrazek


Obok sąsiednia miejscowość, Lacco Ameno ze skałą grzybem. Odwiedzimy :hut: .

Obrazek

Obrazek


I szerszy kadr na obie miejscowości.

Obrazek


Drugi punkt widokowy i jednocześnie samiuśki wierzchołek Epomeo w następnym odcinku :papa: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.01.2023 10:44

marze_na napisał(a):
W październiku wśród turystów dominowali Niemcy i Brytyjczycy w wieku emerytalnym :D . To zapewne za sprawą gorących źródeł, z których słynie wyspa.

Wiek już mam, chęci na źródła też. Poczekam aż Grzesiek wpadnie w emeryturę, to może zamiast Grecji wybierzemy Ischię? Ładnie tam, no i taniej na przepięknej Procidzie (na którą pewnie przy naszym poziomie emerytur, na nocleg nie będzie nas stać - ale wypad na jeden dzień wciąż realny), więc warto upolować tani lot do Neapolu.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.01.2023 12:55

dangol napisał(a):Wiek już mam, chęci na źródła też.

Mi jeszcze trochę brakuje :oczko_usmiech: , ale jak będę się ponownie wybierać na Ischię to poszukam hoteliku z własnym ciepłym basenem.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.01.2023 11:15

Epomeo, część II

Wchodzimy na sam wierzchołek Epomeo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Sesja foto :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Mężowi też trochę fotek cyknęłam :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę tu ciasno, przejścia wąskie, ale na szczęście tłumów nie ma :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widok w stronę Forio i Lacco Ameno.

Obrazek

Obrazek


Przysiadamy gdzieś z boku na skalnej półce i czekamy, może wiatr rozgoni chmury.

Obrazek

W międzyczasie ucinamy sobie małą pogawędkę z panem Italiano. Jako turyści z Polski jesteśmy nie lada atrakcją, prawie taką samą jak to Epomeo :lol: .
Rozmawiając z córką przez telefon facet zrelacjonował w pierwszej kolejności, że spotkał turystów z Polski, a żegnając się z nami zapytał czy może zrobić nam zdjęcie, bo chciałby mieć pamiątkę do albumu z wyjazdu 8O . Prego 8) .


Wokół Epomeo nieprzerwanie przepływają chmury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do zachodu słońca nie będziemy tu jednak czekać :D .

Obrazek


Schodząc na dół wyszukujemy jeszcze miejsca, z którego ładnie widać będzie Zamek Aragoński.

Obrazek


Teraz można już wracać do Fontany na autobus :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.01.2023 11:33

marze_na napisał(a):Schodząc na dół wyszukujemy jeszcze miejsca, z którego ładnie widać będzie Zamek Aragoński.
Obrazek
No bardzo ładnie :lol:

Widoki z góry też niczego sobie :oczko_usmiech:
Fajne są takie "szczyty" co to za bardzo się umęczyć nie trzeba wchodząc, a widoki piękne :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.01.2023 12:18

mysza73 napisał(a): Fajne są takie "szczyty" co to za bardzo się umęczyć nie trzeba wchodząc, a widoki piękne


Też takie lubię :lol: . Ten na wyspie, jako jej najwyższy punkt, jest super 8) , nawet gdy przeważają zachmurzone widoki.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.02.2023 22:04

mysza73 napisał(a):Fajne są takie "szczyty" co to za bardzo się umęczyć nie trzeba wchodząc, a widoki piękne :lol:
dangol napisał(a):Też takie lubię :lol: .

A ja tam lubię czasem się zmęczyć w górach 8) .

Mieliśmy podczas tego urlopu jeszcze jedną niezbyt forsowną trasę z jeszcze lepszymi widokami. Niestety pewnie nie zdążę jej już tutaj pokazać, bo do Sorrento w dwa tygodnie raczej nie dojedziemy :? .

Relacje były dla mnie w zasadzie jedynym sposobem, żeby zmobilizować się do uporządkowania zdjęć z wyjazdów. Odpuściłam pisanie o Lombardii i od czerwca nawet nie zajrzałam do przywiezionych fotek.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.02.2023 22:10

A podobno nadzieja umiera jako ostatnia :?
Coś mi mówi , że zakończymy . . . porządkowanie zdjęć . . .


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone