Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.04.2022 21:38

marze_na napisał(a):Obrazek
Jak w Lucce :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.04.2022 07:19

piekara114 napisał(a):Jak w Lucce :papa:

Mieliśmy takie samo skojarzenie :D .
Wygrzebałam z toskańskiej relacji 8) .

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.04.2022 08:43

Ja szukałam u siebie, ale jak się okazało część zdjęć wyleciała gdzieś w kosmos :evil: Zniknął z google cały album 8O
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.04.2022 20:15

Rzeczywiście sporo zdjęć zniknęło z Twojej relacji. Bardzo szkoda :( .
Mi tak google wyciął zdjęcia z relacji z Emilii-Romanii :evil: . Zmobilizowałam się i prawie wszystko wstawiłam na nowo.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.04.2022 07:56

Asyż, Basilica Santa Maria degli Angeli

01.09, żegnamy Foligno i przenosimy się do Asyżu.
Niedaleko :). Trenitalią szybko i tanio 8) .

Obrazek


Korzystając z faktu, że stacja kolejowa w Asyżu znajduje się raptem kilkaset metrów od Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, tam kierujemy pierwsze kroki.

Obrazek


Basilica Santa Maria degli Angeli zbudowana została na polecenie papieża Piusa V w latach 1569 - 1679.
Po trzęsieniu ziemi z 1832 roku fasadę odbudowano w stylu klasycystycznym. Na szczycie umieszczono figurkę Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fontanna przy bazylice ufundowana została przez rodzinę Medyceuszy z Florencji po to, by zapewnić wodę przybywającym tu licznie pielgrzymom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bazylika została wzniesiona po to, by chronić znajdujący się w jej wnętrzu maleńki kościółek zwany Porcjunkulą, który uważany jest z kolebkę ruchu franciszkańskiego.
Zajrzyjmy więc do środka. Posadzka na wejściu przypomina, które zgromadzenie sprawuje pieczę nad tym wyjątkowym miejscem.

Obrazek


Bazylika została zaprojektowana przez Galezzo Alessiego z Perugii tak, aby przecięcie nawy środkowej i transeptu znalazło się w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się niewielki kościółek z X w. ściśle związany z życiem i działalnością świętego Franciszka z Asyżu.

Obrazek

Obrazek


Na początku XIII wieku Porcjunkula była małą, zapomnianą i niszczejącą kaplicą, położoną kilka kilometrów od Asyżu. W 1206 r. Franciszek własnymi rękoma ją odbudował, tam trzy lata później wysłuchał Ewangelii o rozesłaniu apostołów, tam gromadziła się pierwotna wspólnota franciszkańska i stamtąd bracia wyruszali w świat, aby głosić Ewangelię, tam też z całego świata zjeżdżali się bracia na kapitułę w Zesłanie Ducha Świętego, tam wreszcie 3 października 1226 roku zmarł św. Franciszek.
Z Porcjunkulą związane jest także powstanie zakonu klarysek. Tutaj w 1211 r. św. Klara złożyła śluby zakonne i przyjęła z rąk Franciszka habit.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Porcjunkula jest kościółkiem jednonawowym z niewielką absydą. Jego wymiary to 4 na 7 metrów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trudno opisać atmosferę tego miejsca. Na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Jakby dotknąć historii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obok znajduje się Cappella del Transito (Kaplica Przejścia) zwana też kaplicą śmierci św. Franciszka.
W relikwiarzu znajduje się dar od papieża Piusa IX dla bractwa, sznur, który przewiązywał w pasie św. Franciszek.

Obrazek

Obrazek


W bazylice Santa Maria degli Angeli, zresztą jak w każdym innym kościele w Asyżu, obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Tak jest przynajmniej w teorii, bo informacja o no photos wisi na wejściu. Wewnątrz niewiele osób zdaje się tym przejmować i niewiele się z komórkami i aparatami kryje.

CDN

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.04.2022 08:46

Bazylika jest ogromna, dobrze widać ją z drogi z Perugi :D
Miałam w planach zajrzeć w drodze powrotnej, ale zabrakło czasu bo spieszyliśmy się na mecz :oczko_usmiech:
No to teraz nadrobiłam co straciłam :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.04.2022 08:59

Czyli kościół w kościele... We Wrocławiu też coś podobnego macie....
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.04.2022 14:31

mysza73 napisał(a):Miałam w planach zajrzeć w drodze powrotnej, ale zabrakło czasu bo spieszyliśmy się na mecz :oczko_usmiech:
No to teraz nadrobiłam co straciłam :smo:

Wcześniej co nieco pokazał już Tony :D .


piekara114 napisał(a):Czyli kościół w kościele... We Wrocławiu też coś podobnego macie....

Serio? Mamy na Ostrowie Tumskim kościół pod kościołem, ale niczego w stylu Porcjunkuli nie kojarzę :?.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13784
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.04.2022 15:37

Ja mam chyba ze środka tylko jedną czy dwie foty strzelone z łokcia ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.04.2022 16:03

tony montana napisał(a):Ja mam chyba ze środka tylko jedną czy dwie foty strzelone z łokcia ;)

Kilka było, ale się zmyło :( .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18322
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.04.2022 21:11

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):Ja mam chyba ze środka tylko jedną czy dwie foty strzelone z łokcia ;)

Kilka było, ale się zmyło :( .


To zmywanie było zbyt intensywne , albo zmywacz miał zbyt wysokie stężenie :roll: :?
Taka sytuacja jest wkurzająca . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.04.2022 08:37

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Czyli kościół w kościele... We Wrocławiu też coś podobnego macie....

Serio? Mamy na Ostrowie Tumskim kościół pod kościołem, ale niczego w stylu Porcjunkuli nie kojarzę :?.
Właśnie o to mi chodziło :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.04.2022 18:55

Sama Bazylika Matki Bożej Anielskiej szczególnego zachwytu nie wzbudza.
Pozostawienie ścian i sklepień bez zdobień było ponoć zabiegiem celowym, by nie odwracać uwagi od Porcjunkuli.
Malowidła i rzeźby znajdziemy tylko w bocznych kaplicach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z bazyliki krużgankami można przejść do Różanego Ogrodu (Roseto).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rosną tu krzewy róż pozbawione kolców. Według przekazów, Franciszek chcąc odpędzić grzeszne myśli i pokusy odejścia od pobożnego życia, rzucił się w krzewy róż rosnące nieopodal zajmowanej przez niego celi. Za sprawą boskiej interwencji róże momentalnie straciły wszystkie kolce i tak rosną do dziś.
Pomiędzy różami pomnik św. Franciszka z owieczką.

Obrazek


Dalej jest jeszcze Museo della Porziuncola i sklep z dewocjonaliami. My udajemy się do wyjścia.

Obrazek



Było coś dla ducha, trzeba zadbać o coś dla ciała :). Na koniec odcinka polecajka kulinarna 8) .
Po tradycyjnym włoskim śniadaniu składającym się z cappuccino i czegoś słodkiego, zjedlibyśmy w końcu coś konkretnego.
Niedaleko bazyliki znajdujemy bardzo polecany i wysoko oceniany bar z kanapkami - Porcellino Divino.
Zamawiamy dwie buły, jedna obowiązkowo z królową umbryjskich kanapek - porchettą :).

Obrazek

Obrazek


A teraz na przystanek i jedziemy do Assisi.

Obrazek

Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.04.2022 21:41

Może czas na kolejny odcinek :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.04.2022 21:43

mysza73 napisał(a):Może czas na kolejny odcinek :smo:

No popatrz, właśnie miałam coś wrzucać :lol: .
Nudzi Ci się na Sycylii :roll: :oczko_usmiech: :?:
Ostatnio edytowano 19.04.2022 22:11 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Skarby Umbrii i Rzym na deser - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone