Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.11.2019 23:22

aga_stella napisał(a):No....... wydawało mi się, że na Krecie za rejs na Balos zapłaciłam sporo - coś ok 27 euro, a tu 40 :!: :?:

Wydaje mi się, że na różnicę w cenie wpływa przede wszystkim odległość. Z Lipari na Stromboli jest przynajmniej dwa razy dalej niż z portu w Kissamos na Lagunę Balos.


aga_stella napisał(a):Ciekawa jestem cóż to było w ofercie.

To przede wszystkim kawał drogi. Za prom z Milazzo na Lipari zapłaciliśmy po 17,50€ w jedną stronę. Z Lipari na Stromboli jest podobna odległość, a musieliśmy jeszcze wrócić :wink: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.11.2019 00:07

No i w drodze powrotnej nocna taryfa :)
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 18.11.2019 11:07

Sycylia uzależnia... parę dni temu zarezerwowałam ostatni w tym roku, krótki ( bo 4 dniowy) wypad do Palermo :lol: mam w planach zajrzeć do Cefalu i ogólnie porozglądać się za ciekawymi, letnimi miejscówkami, ale przede wszystkim będziemy jeść :mrgreen:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.11.2019 14:25

Magda O. napisał(a): ale przede wszystkim będziemy jeść :mrgreen:


To tak jak my :D w lutym ubiegłego roku.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.11.2019 18:18

Magda O. napisał(a):Sycylia uzależnia... parę dni temu zarezerwowałam ostatni w tym roku, krótki ( bo 4 dniowy) wypad do Palermo :lol:

Oj uzależnia :lol: .
Też patrzyłam trochę na loty, bo miałam ochotę sprawdzić przedświąteczną atmosferę włoskiego południa, ewentualnie Rzymu, ale niestety nie mogę sobie już pozwolić na urlop w tym roku :( .



dangol napisał(a):
Magda O. napisał(a): ale przede wszystkim będziemy jeść :mrgreen:

To tak jak my :D w lutym ubiegłego roku.

Bo jedzenie to jedna z głównych atrakcji w Palermo :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.11.2019 22:31

31.05 - Panarea

Płyniemy :hut: .

Obrazek


Dopiero z morza widać z jak wielkich pokładów pumeksu zbudowana jest wyspa Lipari.

Obrazek



Głównym celem wycieczki jest wulkan Stromboli, którego dymiąca sylwetka majaczy na horyzoncie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ale zanim dobijemy do portu na Stromboli zatrzymamy się na mały spacer po wyspie Panarea.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Panarea to najmniejszą z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Eolskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przybijamy do portu San Pietro.

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.11.2019 22:33

Dostajemy godzinę wolnego czasu, który w całości wykorzystujemy na spacer po portowym miasteczku.
Wyspa trochę jak z obrazka. Wszystkie domy zbudowane zostały w charakterystycznym stylu eoliańskim. Są starannie pobielone i toną w zieleni i kwiatach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na wyspie nie ma ruchu samochodowego. Transport odbywa się tylko z wykorzystaniem meleksów i jednośladów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Panarea uchodzi za najdroższą z Wysp Eolskich. Upodobały ją sobie gwiazdy filmu, muzyki i sportu oraz politycy.
Żadnego VIP'a nie spotkaliśmy :mrgreen: , ale przyznaję, że Panarea świetnie nadaje się do tego, żeby zaszyć się tu przed całym światem :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Teraz możemy już obierać kurs na Stromboli 8) .

Obrazek


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.11.2019 11:45

Miasteczko faktycznie zjawiskowe.
Za zdjęcia 9 i 10 (biała donica na białym murze) przyznaję Pawłowi medal (no chyba, że to Twoje dzieło, to Tobie) 8O
Medal (1).jpg

Niebieskie drzwi też piękne (ale ja mam w tym względzie jakieś zboczenie :smo: )
:papa:
Ostatnio edytowano 19.11.2019 21:22 przez aga_stella, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.11.2019 20:20

aga_stella napisał(a):Miasteczko faktycznie zjawiskowe.

Tylko, że nie ma tam nic do roboty poza siedzeniem na plaży albo przy basenie :D .



aga_stella napisał(a):Za zdjęcia 9 i 10 (biała donica na białym murze) przyznaję Pawłowi medal (no chyba, że to Twoje dzieło, to Tobie) 8O

Na pewno Pawła. Ja się bardzo obijałam na tych Eoliach :mrgreen: .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.11.2019 21:20

marze_na napisał(a):
Tylko, że nie ma tam nic do roboty poza siedzeniem na plaży albo przy basenie :D .


Nie chodzi mi o mieszkanie tam, a o znakomity plener dla zdolnego fotografa :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2019 17:16

Kierunek Stromboli :hut: .
Najpierw jednak opłyniemy Basiluzzo i Spinazzolę znajdujące się ok. 3,5 km od brzegów Paranei.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po lewej mała wysepka Spinazzola.

Obrazek

Obrazek


Po prawej największa z niezamieszkałych wysp archipelagu - Basiluzzo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Klify prezentują się całkiem nieźle :D . Jest na czym aparat zawiesić :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2019 17:17

Wyspa Basiluzzo, która teraz jest niezamieszkana, niegdyś wykorzystywana była pod uprawy i pastwiska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przed nami już tylko główny punkt programu.

Obrazek

Obrazek


Inni już wracają :D

Obrazek



Wulkan Stromboli niestrudzenie produkuje chmurki 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Blisko, coraz bliżej :hut: .

Obrazek



:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.11.2019 17:54

Słoneczna pogoda bez maltempo to jest to, co bardzo sprzyja pięknym fotkom z wody :) . Fajnie było zobaczyć tę część morza, z pływania po której musieliśmy zrezygnować...
Stromboli produkowało Wam zdecydowanie więcej "chmurek" 8) , niż nam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.11.2019 20:45

dangol napisał(a):Słoneczna pogoda bez maltempo to jest to, co bardzo sprzyja pięknym fotkom z wody :)

Za rejsem rozglądaliśmy się już pierwszego dnia Lipari czyli we wtorek. Facet w biurze pokazał nam mapy pogodowe i prognozy warunków na morzu, z których jednoznacznie wynikało, że najlepiej byłoby płynąć na Stromboli w piątek. W sam raz w ostatni dzień naszego pobytu na Eoliach.
Trzeba przyznać, że te prognozy mu się sprawdziły 8) .



dangol napisał(a):Stromboli produkowało Wam zdecydowanie więcej "chmurek" 8) , niż nam.

Okazało się, że wulkan dopiero się rozpędzał :mrgreen: . Pełnię możliwości pokazał jakoś miesiąc po naszej wizycie 8O .

Ostatnio edytowano 16.03.2023 10:56 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 25.11.2019 13:21

aga_stella napisał(a):
marze_na napisał(a):
aga_stella napisał(a):Sprawdziłam sobie co to takiego obsydian.

Nie napisałam, ale już się poprawiam :D .

Obsydian to skała wulkaniczna, która powstaje w wyniku natychmiastowego stygnięcia magmy. Złożona jest niemal wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego.

Dodałabym jeszcze, że jest to naturalne szkło, które powstaje w wyniku natychmiastowego stygnięcia magmy.
:oczko_usmiech:


Beata uśmiałam się bo ja robię dokładnie tak samo :lol: nawet z kaktusami :oczko_usmiech:

Marzenka piękne zdjęcia, niektóre z tych ostatnich przypominają mi Teneryfę i La Gomerę :D
A ja postanowiłam zapoznać się osobiście z Apulią właśnie w styczniu (mam nadzieję, że pogoda mnie nie zniechęci) :mrgreen: i wrócę latem :lol: Czyli z tym szukaniem miejscówek zimą to może być dobry pomysł :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 61
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone