Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bieszczadzkie wędrówki

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 19.11.2020 12:51

Kolejne kładki są po przeciwnej stronie parkingu. Dojście ścieżką wśród łąk oraz mostkiem nad strumykiem liczy 300 metrów.
IMG_6540.jpg

IMG_6548.jpg


W 2018 w czasie naszego pobytu nie wszędzie dało się dojść. Cześć kładek była wyłączona z ruchu z powodu remontu. Dlatego z chęcią tam jeszcze kiedyś wrócimy.
IMG_6549.jpg


Kiedyś sieć kolejek wąskotorowych w tym rejonie była większa. Jadąc drogą w rejonie Mucznego można jeszcze zobaczyć pozostałości wiaduktu po kolejce. W 1927 roku torfowisko w Tarnawie zapaliło się od iskier lokomotywy, Pożar trwał 5 lat :cry: .
IMG_6550.jpg


Torfowisko w Tarnawie to jedno z nielicznych naturalnych stanowisk sosny w Bieszczadach.
IMG_6551.jpg


W latach 80-tych próbowano osuszać tereny podmokłe stosując ceramiczne drenaże. W Tarnawie Niżnej był kombinat rolno-przemysłowy Igopol, który się tym zajmował. Dziś stoi opuszczony spoglądając niszczejącym szyldem z bramy wjazdowej na przejeżdżających. W 1999 roku torfowiska zostały przyłączone do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Drenaże usunięto.
IMG_6553.jpg


CDN
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 21.11.2020 21:55

Po wizycie w Tarnawie Wyżnej wracamy do bieżącego roku :lol: .
Z Mucznego kierujemy się do prywatnego Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej. W tym roku droga dojazdowa zyskała nowiutki asfalt. Muzeum ma niewielką powierzchnię ale zgromadzono na niej sporo eksponatów. Są to głównie przedmioty z XIX i XX wieku. Przekrój jest szeroki począwszy od przedmiotów codziennego użytku poprzez cerkiewne krzyże, narzędzie rolnicze i kowalskie, militaria z I i II Wojny Światowej a na eksponatach i tablicach z okresu PRL-u skończywszy. Można też nabyć książki, przewodniki, mapy oraz gadżety związane z tym regionem i napić się kawy. Zwiedzać można indywidualnie albo z przewodnikiem. Z uwagi na dużą liczbę eksponatów upchniętych na małej przestrzeni zdecydowanie polecam tą drugą opcję. Właścicielka choć tego dnia jesteśmy kolejną już grupą z rzędu opowiada z pasją i zaangażowaniem. O każdym eksponacie, o który pyta nas dociekliwy syn potrafi coś powiedzieć albo przejść płynnie do jakiejś ciekawostki.

P8185226.jpg

Zbiorówka 1.jpg

Zbiorówka 2.jpg


CDN
Ostatnio edytowano 23.11.2020 22:48 przez Dawigs, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.11.2020 22:31

To muzeum znajduje się blisko naszej drogi dojazdowej z Czarnej Górnej do Lipia, nawet pr moment myślałam, aby tam zaglądnąć tego dnia, który przeznaczyłam na zwiedzanie okolic naszego miejsca noclegowego, ale ostatecznie jakoś nie wyszło. Dobrze wiedzieć, że warto :D, to już kolejna pozytywna opinia (pochwały słyszałam od pani z Opola, która nocowała wówczas w Lipiu w pokoju nad nami). Może jeszcze kiedyś będzie okazja na zwiedzenie.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 22.11.2020 20:48

Fajne te kładki w Tarnawie. Będzie trzeba kiedyś to miejsce odwiedzić :) .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 23.11.2020 20:35

dangol napisał(a):To muzeum znajduje się blisko naszej drogi dojazdowej z Czarnej Górnej do Lipia, nawet pr moment myślałam, aby tam zaglądnąć tego dnia, który przeznaczyłam na zwiedzanie okolic naszego miejsca noclegowego, ale ostatecznie jakoś nie wyszło. Dobrze wiedzieć, że warto :D, to już kolejna pozytywna opinia (pochwały słyszałam od pani z Opola, która nocowała wówczas w Lipiu w pokoju nad nami). Może jeszcze kiedyś będzie okazja na zwiedzenie.

Nam się podobało i myślę, że Wam również się spodoba :wink: . Chociaż pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak jest lata świetlne za nowoczesnymi multimedialnymi muzeami.
My również z Opola :lol: .

Nefer napisał(a):Fajne te kładki w Tarnawie. Będzie trzeba kiedyś to miejsce odwiedzić :) .

Koniecznie. Miejsce w sam raz na dzień odpoczynku pomiędzy zdobywaniem połonin :D .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 23.11.2020 21:53

Z Czarnej Górnej udajemy się w dalszą drogę do przygranicznego Mnichowca. Po drodze mijamy klika przydrożnych krzyży.
W centrum miejscowości na niewielkim wzniesieniu stoi cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1863 roku. Obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela parafii w Czarnej.
Według przewodnika nawa na planie ośmioboku przykryta jest kopułą wspartą na wewnętrznych słupach. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie w polskich Karpatach. Wewnątrz oryginalny półkolisty ikonostas, dostosowany kształtem do łuku tęczy.
Tyle przewodnik, niestety cerkiew jest zamknięta. Coś tam widać przez dziurkę od klucza.
P8185227.jpg

P8185233.jpg


Unikatowa jest również dzwonnica cerkiewna wzniesiona w 1904 r. przez cieślę Jakuba Griba (Hriba). Dolna część wykonana jest na zrąb, natomiast górna ma konstrukcję słupową. Całość nakrywa dach brogowy.
Z tego co widzimy przez szyby dzwonnica jest obecnie składzikiem różnych rzeczy wykorzystywanych okresowo w kościele.
P8185230.jpg


CDN
Ostatnio edytowano 23.11.2020 22:47 przez Dawigs, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2020 21:59

Dawigs napisał(a):Z Czarnej Góry udajemy się w dalszą drogę do przygranicznego Mnichowca.


Michniowiec już wkrótce także u mnie :D !

A co do Czarnej - to nie jest Czarna Góra, tylko Czarna Górna :wink:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 23.11.2020 22:51

dangol napisał(a):
Dawigs napisał(a):Z Czarnej Góry udajemy się w dalszą drogę do przygranicznego Mnichowca.


Michniowiec już wkrótce także u mnie :D !

Ciekaw jestem Twego spojrzenia. A potem pewnie jak dla mnie robiąca wrażenie cerkiew w Bystrem? U mnie jak dobrze pójdzie będzie już w jutrzejszym odcinku :lol: .

dangol napisał(a):A co do Czarnej - to nie jest Czarna Góra, tylko Czarna Górna :wink:

No tak :oops: . Chyba jakieś zaćmienie umysłu przy pisaniu :wink: . Już popawione :D .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2020 23:18

Dawigs napisał(a): A potem pewnie jak dla mnie robiąca wrażenie cerkiew w Bystrem?

Oczywiście, jakże mogłabym ją pominąć :wink: ?
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 24.11.2020 08:41

Opodal Mnichowca w Bysterm (nie mylić z Bystrem koło Baligrodu) jest kolejna cerkiew leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej.
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Bystrem. Pierwsza cerkiew w Bystrem została wybudowana około roku 1607. Obecna powstała w latach 1901-1902 w tzw. narodowym stylu ukraińskim według projektu prawdopodobnie lwowskiego architekta Wasyla Nahirny.
Większość wyposażenia świątyni udało się uratować. W 1962 roku wywieziono je do Łańcuta, gdzie obecnie jest udostępnione zwiedzającym w muzeum.
W roku 2012 zawiązała się społeczna inicjatywa ratowania cerkwi, której celem jest wsparcie działań Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Tak cerkiew wyglądała jeszcze parę lat temu.
cerkiew Bystre.jpg


Udało się uzyskać ministerialne dofinansowania dzięki czemu wyremontowano dach i częściowo ściany i wnętrze świątyni. Niestety dofinansowania skończyły się a nowych środków nie ma. Pozostało jeszcze wiele prac do wykonania.
P8185256.jpg

P8185254.jpg

P8185253.jpg

P8185252.jpg


CDN
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.11.2020 20:33

Dach cerkwi w Bystrem prezentuje się zdecydowanie lepiej. Dobrze, że udało się zdobyć środki przynajmniej na częściową renowację świątyni.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 25.11.2020 13:25

Nefer napisał(a):Dach cerkwi w Bystrem prezentuje się zdecydowanie lepiej. Dobrze, że udało się zdobyć środki przynajmniej na częściową renowację świątyni.


Patrząc na zdjęcie z tej widokówki to różnica jest znaczna. Wymieniono dach część ścian i okien.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 25.11.2020 13:30

Na co dzień świątynia ma opiekuna, który wpuszcza zwiedzających. Akurat tego dnia gdy my byliśmy miał coś do załatwienia. Zostaliśmy wpuszczeni przez kilkunastoletniego chłopca z sąsiedztwa na oko rówieśnika naszego syna.
Opowiadając o cerkwi próbował zapewne naśladować człowieka, który na co dzień o niej opowiada. Było to urocze. Szybko znalazł wspólny temat z naszym synem. Zrobiło się jeszcze ciekawiej jak obaj zaczęli dyskutować o sposobach budowy cerkwi, jak się robiło np. szkło do okien. Nasz „sprzedawał” tematy, które usłyszał w czasie tegorocznej wizyty w cerkwi w Kwiatoniu (Beskid Niski) :lol: .
Wnętrze jest zaskakująco obszerne. Zachowała się do dziś uszkodzona rama ikonostasu.
P8185236.jpg

P8185237.jpg

P8185246.jpg

P8185248.jpg

P8185249.jpg


Naprzeciw cerkwi znajduje się niewielki cmentarz z zachowanymi kilkunastoma nagrobkami.
P8185258.jpg

P8185257.jpg


Cerkiew jest duża. Robi wrażenie mimo tego, że do ukończenia prac jeszcze daleko. Jak dla mnie obowiązkowy punkt programu w Bieszczadach.

CDN
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 25.11.2020 14:00

Bardzo ładne wnętrze :) .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2020 15:06

Nam nie udało się :( wejść do cerkwi, tym bardziej cieszy mnie to, co pokazałeś na swoich fotkach 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bieszczadzkie wędrówki - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone