Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

3miasto i nie tylko.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 22.08.2012 09:35

Lidia K napisał(a):My wprost przeciwnie, bardzo polubiliśmy ujście Piaśnicy do morza.


Sentyment do miejsca określają wspomnienia, moje są w Karwi, Jastrzębiej Górze i na Mierzei Helskiej. :wink:


Znasz historię Piaśnicy a właściwie lasów piaśnickich ?
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 22.08.2012 09:53

tony montana napisał(a):Kościół Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu.


Tak wyglądał dawniej.
Obrazek

Obrazek
ze strony gdynia-oksywie

Na dolnym zdjęciu w czasie budowy Gdyni.
8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.08.2012 09:55

kaszubskiexpress napisał(a):Znasz historię Piaśnicy a właściwie lasów piaśnickich ?


Każdy ma swoją Inteligencję albo inną Akcję AB ... :/
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.08.2012 09:56

Wiemy, że na Piaśnicy była granica i kojarzymy pomnik przy drodze do Wejherowa ku czci wymordowanych mieszkańców Pomorza.
"W pobliżu Piaśnicy Wielkiej, w 1939 roku Niemcy rozstrzelali i zakopali w masowych grobach około 10-12 tys. Kaszubów i Polaków, przedstawicieli inteligencji północnego Pomorza (wśród rozstrzelanych znaleźli się m.in. ludzie budujący miasto i port Gdynia) oraz osoby narodowości polskiej sprowadzone z głębi Rzeszy".
Parę razy tamtędy jechaliśmy.
Mam nadzieję, że spacerując lasem z Dębek do Białogóry nie chodziliśmy po grobach pomordowanych.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.08.2012 09:56

Kilkaset metrów od kościoła znajduje się kolejny cmentarz Marynarki Wojennej - kompletnie ustronne miejsce.

Obrazek

Na terenie cmentarza znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony generałowi Orlicz-Dreszerowi i żołnierzom Baterii "Canet", replika oksywskiej latarni morskiej oraz cztery tablice pamiątkowe, poświęcone twórcom Marynarki Wojennej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najświeższy pomnik

Obrazek

Miejsce przepełniające zadumą jest jednocześnie świadectwem historii naszego Kraju

Obrazek

Obrazek

Nie jeżdżę jednak przecież tylko po cmentarzach ;) Z cmentarza jadę na tzw Osadę Rybacką, przejeżdżam obok pętli autobusu 152 ;) (kiedyś pojadę w prawo i na dół klifu - tam kupowało się ryby od rybaków), ja jadę jeszcze kawałek prosto, a potem w pole w lewo, aby wbić się na ...

Ścieżkę biegowo - rowerową z Babich Dołów do Obłuża (jak ktoś był kiedyś na Openerze to wie, o co chodzi, bo musiał nią iść)

Obrazek

Dzień wcześniej "pokręciłem" się trochę na styku Gmin Kosakowo i Gdyni ze wskazaniem na większość po stronie Kosakowa.

Nowe centrum handlowe Szperk - duma Wójta Gminy Kosakowo. Kuriozalna sytuacja - zdjęcie robię już z terenu Gminy Kosakowo (za światłami, o które była chryja), przed światłami jest Gdynia (po drugiej stronie ulicy, ulica jest jakby granicą Gmin). Światła należą do Gdyni, postawiono jest z powodu centrum i powodowały mega korki - nawet od początku Estakady Kwiatkowskiego (od zjazdu z Obwodnicy) - była to 1 w historii sygnalizacja, która stawiała w uprzywilejowanej sytuacji wyjeżdżających z centrum handlowego wstrzymując ruch na głównej drodze (wystarczyło, że podjechało się pod światła od strony centrum = pyk = masz zielone :)) postawiła je Gdynia na rzecz centrum w Gminie Kosakowo - teraz na szczęście od dwóch miesięcy "migają"

Obrazek

Obrazek

Ścieżka rowerowa przy centrum (ma z 400 metrów ;) )

Obrazek

Strzelnica

Obrazek

Jedziemy w kierunku Kosakowa - polna droga, ale ma swoją nazwę - Derdowskiego :)
Słońce zachodzi nad Kosakowem ;)

Obrazek

Wieś Pogórze (w odróżnieniu od dzielnicy Gdyni - Pogórza)

Obrazek

Za chwilę Kosakowo - z prawej strony dumnie pręży się nowa, 7 na niewielkim obszarze, Biedra :)
Biedrę postawili, a wjazd do niej znajduje się 50 metrów za dość ostrym zakrętem (jak jedzie się z Gdyni do Kosakowa), jak zwykle u nas - nikt się NIE POCZUWA do błędu ...

Obrazek

A to już Urząd Gminy Kosakowo

Obrazek

Bye bye
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 22.08.2012 10:06

Lidia K napisał(a):Mam nadzieję, że spacerując lasem z Dębek do Białogóry nie chodziliśmy po grobach pomordowanych.

Nie, spokojnie. Jadąc z Wejherowa do Dębek, po lewej stronie mijaliście wspomniany przez Ciebie pomnik. W głębi lasu są groby.
Obrazek

Jako uczeń podstawówki wraz z koleżankami i kolegami opiekowaliśmy się tymi grobami. Nasz szkoła nosiła imię Martyrologii Piaśnicy.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.08.2012 10:21

Lidia K napisał(a):Każdego kolejnego roku przybywało kilka coraz większych i wyższych "domów" - hoteli. :( :( :( A takie spokojne to było kiedyś miejsce. :(


Jak ja byłem w Dębkach to chleb było trzeba w kiosku-sklepiku zamówić dzień wcześniej a na pole namiotowe wodę dowozili cysterną raz dziennie. Na camping przyjeżdżał chłop drabiniastym wozem i warzywa sprzedawał.
Drożyzna na niego wołali. :)
Cisza była, spokój i żmije w lesie nad Piaśnicą.

pzdr :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.08.2012 07:46

Sąsiedzie - mam Lipusz i Wdzydze - wstawiać?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.08.2012 08:07

Jacek S napisał(a):Sąsiedzie - mam Lipusz i Wdzydze - wstawiać?

Jeśli to zaraźliwe to ... wstawiaj :lol:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 24.08.2012 09:12

Jacek S napisał(a):Sąsiedzie - mam Lipusz i Wdzydze - wstawiać?

Dawaj śmiało.

Byłeś wczoraj w Parku Oliwskim na muzyce i świetle ?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.08.2012 11:27

Nie...w Panoramie widziałem, że był koncert.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.08.2012 12:29

Skoro wpomieliście o Oliwie i koncertach... Mam kilka lipcowych fotek z organami oliwskiej katedry - dość :idea: nietypowych, bo są na nich piszczałki "od środka". Tylko nie pytajcie, jakim cudem mogłam je zobaczyć :D :wink: .
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 24.08.2012 12:31

dangol napisał(a): Tylko nie pytajcie, jakim cudem mogłam je zobaczyć :D :wink: .


Nie pytam. Pokaż nam te piszczałki. :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.08.2012 12:39

Może uda mi się wkleić wieczorem, a jak nie - to dopiero po weekendzie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: 3miasto i okolice, czyli trochę lata zimą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.08.2012 18:36

Obrazek

Obrazek

Zanim :idea: pokażę słynne organy, kilka fotek samej Katedry Oliwskiej, o której szczegółowo możecie poczytać TUTAJ.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do katedry wchodzimy przez barokowy portal z 1688 roku ozdobiony herbem fundatora – opata Michała Hackiego. Ponad portalem znajduje się witrażowe okno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
3miasto i nie tylko. - strona 57
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone