Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2013 20:53

Mimo to właściwie już teraz wiedziałem, że Asyż będzie dla mnie miejscem, które pozostawi ogromne wrażenie, zafascynuje, oszołomi. Małgosia nie była tak zachwycona :wink: , właściwie rzadko się zdarza byśmy mieli choć trochę inne zdanie na temat odwiedzanych miejsc, Tym razem tak właśnie było.

Obrazek

Obrazek

Piazza di Santa Chiara i grupy wycieczkowe

Obrazek

Obrazek

Nie można zaprzeczyć, że Asyż jest sporym centrum komercji, wszędzie są restauracje, sklepiki. Jednak tak naprawdę łatwo nie zwracać na nie uwagi, gdy tylko się chce, handel nie będzie tym co najbardziej pozostanie w pamięci z tego miasta.

Obrazek

Santa Chiara z daleka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2013 20:53

Wieża kościoła Santa Maria Maggiore

Obrazek

I jego fasada.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół jak kościół, ale kryptę ma ładną :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 21.07.2013 21:33

kulka53 napisał(a):
DarCro napisał(a):Ja się wyrwałem na pierwszą cześć wakacji, więc nawet dobrze, że Wasza relacja stanęła. :)

Na pierwszą?
A majowa Rumunia to pies? :roll: :wink:


Bardzo trafnie to ująłeś. Majowa wycieczka to bezpański rumuński "pies". :idea:

Jeśli chodzi o Asyż, to stanę po Twojej stronie (mam nadzieję, że Twoja Lepsza Połowa mi wybaczy :boss: ), ale już z tych zdjeć, miasto robi na mnie wrażenie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.07.2013 10:23

kulka53 napisał(a):Mury, i sama bazylika naprawdę robią wrażenie :roll:

Nie da się ukryć. Ta ilość i wysokość arkad robi wrażenie.

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:28

DarCro napisał(a):Majowa wycieczka to bezpański rumuński "pies". :idea:

Niemniej czekamy na cd :idea:

DarCro napisał(a):Jeśli chodzi o Asyż, to stanę po Twojej stronie

longtom napisał(a):Ta ilość i wysokość arkad robi wrażenie.

Dzięki chłopaki za wsparcie :wink:
Jak dla mnie Asyż jest numerem 1 z odwiedzonych w tym roku włoskich miast i miasteczek.
Co prawda sama bazylika to zaprzeczenie franciszkańskich ideałów prostoty, pokory i ubóstwa :wink: , ale przynajmniej teraz mamy co podziwiać

Zaraz tam pójdziemy :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:33

Zaułki Asyżu :)

Obrazek

Obrazek

A to już Piazza del Comune, czyli główny plac, rynek Asyżu, widać kościółek Tempio di Minerva z piękną starożytną fasadą z I wieku.

Obrazek

Na plac nie mogliśmy jednak wejść, zresztą już od dawna widzieliśmy (i słyszeliśmy :) ), że w centrum miasta odbywa się festyn, czy impreza, wszystkie uliczki i inne przejścia były zamknięte i pilnowane. Okazało się, że to jakieś inscenizacje z epoki, wszędzie było pełno ludzi ubranych w średniowieczne stroje, co też jak dla nas było całkiem ciekawe :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:34

To wędrujemy dalej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak najbardziej współczesny policjant :)

Obrazek

Obrazek

Zmierzamy w kierunku Bazyliki, zbliża się już 17 więc za dużo czasu naprawdę na Asyż nie mamy :? . Miasto jest wielkie, nie aż tak może trudne do zwiedzania bo nie ma aż tak dużych różnic wysokości do pokonywania, ale swą powierzchnia i ilością zaułków może przyprawić o zawrót głowy. Nie zobaczymy wszystkiego, nie starczy czasu... przez moment nawet pomyślałem sobie, że może warto byłoby poświęcić mu przynajmniej połowę dnia jutrzejszego :roll: . Jednak nie miałem aż odwagi by przekonywać do tego pomysł mą towarzyszkę :wink: , i tak musiała znosić moje zachwyty nad Asyżem :) .

Wiele miejsc ominęliśmy, nie wszędzie też weszliśmy :? . Ale tutaj tak.

Obrazek

Obrazek

Bardzo podobała się nam duża ilość kwiatów :)

Obrazek

Znacznie mniej przypadły nam do gustu ciągle spotykane grupki wycieczkujących długoweekendowo Polaków. Najbardziej utkwił mi w pamięci tekst jednej z kilku idących wspólnie kobiet jedzących właśnie lody... „dobre są tutaj te lody, ale w TAMTYM MIEŚCIE były jeszcze lepsze” :roll: :lol: :wink: .

Wspomniana grupka robi sobie fotkę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do bazyliki coraz bliżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:37

No to jesteśmy i my :)

Obrazek

Przed bazyliką stoi nowy pomnik „Powrót Franciszka”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszyscy robią sobie zdjęcia, to my też :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Asyż jest fantastyczny...

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:38

Czas na wizytę w bazylice – do zamknięcia pozostało około godziny :roll: .

Większość ma to już za sobą :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz, w obu kościołach, górnym i dolnym, oraz w krypcie teoretycznie nie wolno robić zdjęć (najbardziej rygorystycznie pilnowano tego w kościele dolnym), ale szczerze mówiąc to całkiem sporo ludzi nie bardzo się tymi zakazami przejmowało. My - tylko trochę :wink: .

Pokryte pięknymi freskami wnętrze górnego kościoła.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tu wrócimy :)

Dziedziniec klasztorny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dolny kościół jest skomplikowany (zresztą cała budowla jest wybitnym średniowiecznym działem urbanistycznym), ma wiele zakamarków, kaplic...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to już krypta z grobowcem św Franciszka, odkryta dopiero w 1818 roku.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:39

W dolnym kościele byliśmy całkiem długo, na pewno ponad pół godziny, jednak dość trudno było tam zrobić jakieś sensowne zdjęcia. Bazylika robi ogromne wrażenie, nie mówię oczywiście o sensie religijnym bo nie to jest naszym celem podczas zwiedzania, ale i wielkość i wystrój i malowidła, w ogóle całokształt są naprawdę fantastyczne :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamienne budynki oświetlone złotym, popołudniowym słońcem bardzo mi się podobały :)

Obrazek

Widoki, może nie było w nich nic przykuwającego uwagę, ale też niebrzydkie jak dla mnie :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2013 12:40

Stwierdziliśmy, że jeszcze raz wejdziemy do górnego kościoła... :wink: .

Obrazek

O tej porze, może paręnaście minut przed zamknięciem było już niewiele ludzi, a strażnik „nierobienia zdjęć” zajęty pogawędką z kimś tam, od czasu do czasu rzucał tylko mimochodem przez mikrofon „no foto.... psssss......” :wink: :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie nas wygonili... :wink: . Bazylika zamknięta.

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.07.2013 18:36

Asyż....
Prawie równo 2 miesiące później w niedzielę wieczorem i poniedziałek rano było PUŚCIUTKO ;)

A u Rufina i na górze w Twierdzy byliście? (ja byłem przy niej o 7 rano, więc jeszcze nie działała) ;)
ale parę widoczków z niej zrobiłem

Podzielam opinię Pawła - Asyż jest zjawiskowy, ciekaw jestem, co konkretnie nie podobało się tam Małgosi? 8O
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.07.2013 21:30

tony montana napisał(a):Asyż....
Prawie równo 2 miesiące później w niedzielę wieczorem i poniedziałek rano było PUŚCIUTKO ;)

A u Rufina i na górze w Twierdzy byliście? (ja byłem przy niej o 7 rano, więc jeszcze nie działała) ;)
ale parę widoczków z niej zrobiłem

Jak napisze dlaczego nie byłam aż tak entuzjastycznie nastawiona jak Paweł do chodzenia po Asyżu to się wyjaśni dlaczego na górze w twierdzy nie byliśmy. :D :D :D
tony montana napisał(a):Podzielam opinię Pawła - Asyż jest zjawiskowy, ciekaw jestem, co konkretnie nie podobało się tam Małgosi? 8O

DarCro napisał(a):Jeśli chodzi o Asyż, to stanę po Twojej stronie (mam nadzieję, że Twoja Lepsza Połowa mi wybaczy :boss: )

Ja się Wam nie dziwię, że się Wam Asyż podoba, starałam się najciekawsze ujęcia pokazać :wink: A tak już na serio, był za długi i za wąski jak kicha. Jeszcze będą zdjęcia z głównego placu (szer 20m, długość 60m tak według mnie), i też był za wąski, za długi i za mały. Może gdybym najpierw jak w Gubbio zerknęła na Asyż z góry wiedziałabym ile sił trzeba sobie zarezerwować na Asyż :wink: Gdybyśmy tak długo nie chodzili po Gubbio Asyż by mnie nie przytłoczył tłumem turystów, tłokiem, hałasem.
No i na Asyżu zakończymy zwiedzanie kościołów na kilka dni z powodu mojego zmęczenia, przesycenia, potrzeby zobaczenia czegoś zupełnie innego niż średniowieczne miasteczka.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 23.07.2013 22:44

Lidia K napisał(a):był za długi i za wąski jak kicha. Jeszcze będą zdjęcia z głównego placu (szer 20m, długość 60m tak według mnie), i też był za wąski, za długi i za mały.


No tak, nie ma to jak wyważony deltoid. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.07.2013 08:07

tony montana napisał(a):Asyż....
Prawie równo 2 miesiące później w niedzielę wieczorem i poniedziałek rano było PUŚCIUTKO ;)

No tak... jedne wycieczki już pojechały a inne jeszcze nie zdążyły się pojawić :wink:

tony montana napisał(a):A u Rufina i na górze w Twierdzy byliście?

Tak i nie :wink:
Tak się złożyło, że za mało czasu przypadło nam na Asyż... dobrze że chociaż pogoda była wymarzona.
Ponieważ co nieco w Umbrii jeszcze na nas czeka, przy okazji na pewno tam jeszcze pojedziemy :idea:

tony montana napisał(a):Asyż jest zjawiskowy, ciekaw jestem, co konkretnie nie podobało się tam Małgosi? 8O

Miło widzieć kolejne mocne wsparcie :cool:
Myślę, że ja mam trochę większą wytrzymałość na kościoły :wink:

DarCro napisał(a):wyważony deltoid

:lol:
Ja mam tak (prawie) na co dzień :wink:

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 76
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone