Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:18

4 maja, sobota c.d.

Z Deruty kilkanaście kilometrów wracamy tą samą drogą, potem odbijamy bardziej na południe. Szeroka dolina otoczona mniejszymi i większymi wzgórzami jest płaska, gęsto zabudowana i... gorąca 8O . Temperatura dochodzi do 30 stopni... nie wiem czy jak do tej pory nie był to najgorętszy z naszych włoskich dni. Jedziemy troszkę klucząc bocznymi dróżkami wzdłuż których pięknie rozkwitają czerwone maki. Małgosia jest zachwycona, każe mi się nawet zatrzymywać by uchwycić je na fotkach :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawdę jest ich tu sporo :D

Obrazek

I tak przyglądając się czerwonym rowom :) dojechaliśmy do Spello. Małe miasteczko niewiele rozrosło się poza średniowieczne mury, a rodowód ma jak wiele innych w tym rejonie – jeszcze starożytny i kilka dowodów na to posiada. Strasznie spodobało się nam Spello widziane z oddali 8O

Obrazek

Jak i z trochę bliższej odległości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:19

Zaparkowałem w uliczce wśród domków jednorodzinnych prawie pod samymi murami miasta – oczywiście wybierając miejsce w cieniu :) . Po chwili byliśmy już gotowi do zwiedzania, wtedy spotkało nas coś trochę zaskakującego jak na Włochy, właściwie to nas rozśmieszyło. Podszedł do nas mały chłopak, może dziesięcioletni. Mówił po włosku ale od razu wiedzieliśmy, że chce od nas... pieniędzy :lol: . Widać uznał Skodę za wypasioną furę a nas za krezusów z bogatego kraju :wink: . Pierwszy i jedyny raz coś takiego nam się przytrafiło :lol: .

Po krótkim spacerze znaleźliśmy się przed antyczną bramą Porta Consolare.

Obrazek

Te drzewka na wieży trochę podobne jak w Lucce :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mapce nie odpuszczę :wink:

Obrazek

Podobnie jak ładnemu kotkowi :)

Obrazek

Obrazek

Zaułki dolnej części Spello.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Freski na sklepieniu otwartej, arkadowej części kapliczki Capella Tega.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:20

Najważniejszy kościół Spello – XIII wieczny Santa Maria Maggiore

Obrazek

Obrazek

I „deptak” - Piazza Mateotti

Obrazek

Wchodzimy :wink:

Obrazek

W środku – barokowo :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tu też anioły przenoszą jakiś dom :wink:

Obrazek

Obrazek

W kościele są cenne dzieła najważniejszych umbryjskich średniowiecznych malarzy – Perugina...

Obrazek

... i Pinturicchia, w odnowionej, zamykanej kaplicy za wejście do której trzeba coś tam zapłacić.

Obrazek

Aż takimi miłośnikami twórczości tego malarza nie jesteśmy :wink: . Idziemy dalej.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:20

Kościół Sant'Andrea.

Obrazek

Wewnątrz bardzo ładny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne dzieło Pinturicchia, jakaś kobieta zwróciła mi na niego uwagę :roll: .

Obrazek

Ciekawe aniołki :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:21

Spello nie jest duże, ale też nie jest takie całkiem małe. Półtorej, dwie godzinki spokojnie wystarczą na spacer po miasteczku. Na tym placyku były resztki jakichś antycznych ruin :?

Obrazek

Obrazek

Widok na stronę południowo-wschodnią, jeszcze trochę pod słońce.

Obrazek

Obrazek

Ładna galeryjka i studnia jednego z Palazzów – wielkiego Palazzo Urbani.

Obrazek

Obrazek

Duch Palazzo bacznie obserwuje przechodniów 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Baaaaardzo dziwna fasada zamkniętego kościoła San Lorenzo :roll:

Obrazek

:D

Obrazek

Tu też widać, że Spello to stare miasto

Obrazek

Ale niektóre zaułki są bardzo malownicze :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:21

W zeszłym, toskańskim roku mieliśmy widoczność – żyletę. W tym zwykle towarzyszą nam mgiełki :)

Obrazek

Kolejny porzymski zabytek – Porta dell'Arce.

Obrazek

Obrazek

W dole mogliśmy zauważyć nikłe resztki rzymskiego Amfiteatru

Obrazek

Fragment miejskich murów a w głębi – mini kościółek San Severino.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D

Obrazek

Obrazek

Santa Maria Vallegloria – chyba część jakiegoś klasztoru.

Obrazek

To już prawie najdalej na północ wysunięta część starego Spello... powoli wracamy.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jedna rzymska pozostałość – fragment dawnej bramy Arco di Augusto.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 09:22

A to bodaj najbardziej imponująca brama – Porta Venere i Torri di Properzio. W trakcie gruntownej odbudowy czy renowacji.

Obrazek

Liczyliśmy ile te wieże mają boków – wyszło nam że 10 :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedna malutka brama – Porta San Angelo.

Obrazek

To wszystko co widzieliśmy w Spello, tak naprawdę wiele więcej tam do zobaczenia pewnie nie było. Ładne małe miasteczko, które jak to często bywa jednak ładniej wygląda z zewnątrz, z oddali. A teraz jedziemy do góry 8O :)

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.07.2013 09:33

kulka53 napisał(a):Baaaaardzo dziwna fasada zamkniętego kościoła San Lorenzo :roll:

:D

Obrazek



To wygląda tak, jakby Twórcę ktoś ochrzanił, że niesymetrycznie zaprojektował rozetę, a ten zmitygował się i umieścił ją "na miejscu", ale "zapomniał" "zniknąć" tej poprzedniej... ;)

Spello bardzo ładne, tez oglądałem je z trasy - tej dwupasmówki łączącej Perugię ze Spoleto ...

Ja natomiast w Santa Maria degli Agnelli byłem - dam w odpowiednim momencie parę fotek :)

:papa:
Ostatnio edytowano 29.07.2013 10:59 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.07.2013 10:45

kulka53 napisał(a):Ciekawe aniołki :wink:

Obrazek


Chyba malarz był po jakichś ziołach albo grzybkach. :roll:
pzdr :wink:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 29.07.2013 11:00

kulka53 napisał(a):Obrazek


Polsat też tam jest 8O


Pustki na ulicach jak w czasie zarazy. :oczko_usmiech:


Pozdrawiam.
:hut:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 29.07.2013 11:57

kulka53 napisał(a):W środku – barokowo. :?


Nie krzywilibyśmy się, gdyby kościóły w Polsce - niemal bez wyjątków - nie były barokowe...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.07.2013 12:57

tony montana napisał(a):To wygląda tak, jakby Twórcę ktoś ochrzanił, że niesymetrycznie zaprojektował rozetę, a ten zmitygował się i umieścił ją "na miejscu", ale "zapomniał" "zniknąć" tej poprzedniej... ;)

Spello bardzo ładne, tez oglądałem je z trasy - tej dwupasmówki łączącej Perugię ze Spoleto ...

W sumie całkiem często te fasady są jakieś takie niedopracowane... ale przy tej ilości czasu im już chyba nie starczyło, no albo kasy 8O

Spello umieściliśmy jakoś tak mniej więcej pośrodku listy miejsc które odwiedziliśmy, były i mniej ciekawe i ładniejsze... na pewno z trasy wygląda super :)

tony montana napisał(a):Ja natomiast w Santa Maria degli Agnelli byłem - dam w odpowiednim momencie parę fotek :)

Pamiętam, że miałeś zamiar... myśmy nie doczytali w przewodniku czy warto i po co, nawet tłumy wysypujące się z autokarów o poranku jakoś nie obudziły naszej czujności... :? :wink:

longtom napisał(a):Chyba malarz był po jakichś ziołach albo grzybkach. :roll:

Nie wiem czy malował je wspomniany Pinturicchio, ale pamiętam że wyczytałem kiedyś, że za nadużywanie napojów wyskokowych wywalono go z roboty przy upiększaniu wnętrza kolejnego z kościołów :lol:
Tak więc kto wie, kto wie czym się oni tam jeszcze wspomagali :lol:

kaszubskiexpress napisał(a):Polsat też tam jest 8O

W erze globalizacji i cyfryzacji wszystko jest wszędzie :wink:
A pustki to chyba dlatego, że właśnie zaczęła się sjesta :cool: a turystów w Spello też nie było jakoś ogromnie dużo...

DarCro napisał(a):Nie krzywilibyśmy się, gdyby kościóły w Polsce - niemal bez wyjątków - nie były barokowe...

Pamiętam jak przed laty odwiedziliśmy barokowe Wilno i jak strasznie się nam tam podobało, również i kościelne wnętrza, niemal bez wyjątku barokowe... Teraz chyba przesyt wychodzi, faktycznie. Tam odmianą były cerkwie, tu - często proste i surowe wnętrza romańskie :) .

Pozdrawiam :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.07.2013 13:32

kulka53 napisał(a):W sumie całkiem często te fasady są jakieś takie niedopracowane... ale przy tej ilości czasu im już chyba nie starczyło, no albo kasy 8O


Jeśli chodzi o np. Apulię to w tamtejszej architekturze (najczęściej barokowej, ale jest to specyficzny barok zwany czasem barokiem z Lecce) jest naprawdę wszystko perfekcyjnie zrobione. Fasady katedr i zwykłych kościołów sa może do siebie bardzo podobne, ale dopieszczone i jakieś takie .... czyste ;)

tony montana napisał(a):Ja natomiast w Santa Maria degli Agnelli byłem - dam w odpowiednim momencie parę fotek :)

kulka53 napisał(a): Pamiętam, że miałeś zamiar... myśmy nie doczytali w przewodniku czy warto i po co, nawet tłumy wysypujące się z autokarów o poranku jakoś nie obudziły naszej czujności... :? :wink:


Bazylika jest ogromna i tak naprawdę "chowa w sobie" jeszcze jeden kościół (niby jest to tylko kaplica, ale dla mnie wygląda to jak kościół w większym kościele) . Malutki. Rzekomo był to pierwszy przejaw działalności Św. Franciszka - to on rozpoczął odbudowę pierwotnego kościółka z X wieku. To tutaj Św. Klara złożyła śluby zakonne. Zwie się to Porcjunkula (Cząsteczka)


Pozdrawiam :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 29.07.2013 15:32

Aby Porcjunkulę zobaczyć, wystarczy zaglądnąc do Wieliczki, gdzie tutejsi franciszkanie zbudowali sobie ze 20 lat temu wierną kopie: :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.07.2013 08:52

tony montana napisał(a):Jeśli chodzi o np. Apulię to w tamtejszej architekturze (najczęściej barokowej, ale jest to specyficzny barok zwany czasem barokiem z Lecce) jest naprawdę wszystko perfekcyjnie zrobione.

Barok barokiem... ale to apuliańskie morze 8O :cool: :wink:
Wrzesień w Apulii i okolicach - ten pomysł coraz bardziej mi się podoba.
Szkoda, że tak mało tych wrześni, tylko jeden w roku :?

tony montana napisał(a):Bazylika jest ogromna i tak naprawdę "chowa w sobie" jeszcze jeden kościół

Jest ogromna, to fakt.
Dopiero jak u Ciebie przeczytałem, że tam się zatrzymałeś, zaglądnąłem do przewodnika i mi się rozjaśniło po co :wink: . Ponieważ niewykluczone, że do Asyżu jeszcze raz podjedziemy, to i Porcjunkulę obejrzeć by można.
A samo pojęcie "kościół w kościele" od razu mi Loreto przypomniało :) .

DarCro napisał(a):Aby Porcjunkulę zobaczyć, wystarczy zaglądnąc do Wieliczki, gdzie tutejsi franciszkanie zbudowali sobie ze 20 lat temu wierną kopie: :)

Takich kopii, znając życie, pewnie trochę po Europie sobie stoi :wink:
Ponieważ w Wieliczce byłem znacznie dawniej niż 20 lat temu, nic dziwnego że jej wtedy nie obejrzałem :wink:
Nie wiedziałem że takie coś tam jest, dzięki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone