Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:41

5 maja, niedziela

W nocy obudziły nas walące gdzieś w oddali pioruny. Burza, no ładnie :? . Błyskawice rozjaśniały niebo, widać było na nim skłębione chmury.... niestety, z upływem czasu nic się nie poprawiało a było coraz gorzej. Lunęło, porządnie. No nic, myślimy, poleje, pogrzmi sobie, a rano znów będzie pięknie....

Niestety, nic z tych rzeczy. Poranek wstał ponury, pochmurny, mokry i chłodny. Nie dość, żeśmy się dobrze nie wyspali to jeszcze taka powtórka z nieciekawej rozrywki :? . No nic, może później się poprawi, przecież po burzy zwykle przychodzą ładne dni. Niestety – nie we Włoszech :roll: .

Ledwo zdążyliśmy zjeść śniadanie i znów zaczęło padać. Porządnie lunęło... z godzinę przesiedzieliśmy w samochodzie.

Obrazek

Obrazek

Około 9 mogliśmy opuścić nasze samochodowe schronienie... nie takich fotek spodziewaliśmy się z rana :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No ale skoro nie pada, może uda się coś pozwiedzać. Na dziś mieliśmy w planie dwa miasta, najpierw pojedziemy do Spoleto

Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze przy wiejskim cmentarzu by nabrać sobie kilka butelek wody. Do Spoleto było całkiem blisko, może po pół godzinie już wjechaliśmy do miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:42

Wyglądało baaaaardzo zachęcająco :) , szkoda że w takich beznadziejnych okolicznościach przyjdzie nam go zwiedzać. Na szczęście była niedziela i o tej bądź co bądź nie tak już wczesnej porze na ulicach było jeszcze wciąż dość pusto. Stwierdziliśmy zgodnie, że najpierw podjedziemy sobie do dwóch kościołów położonych poza ścisłym Starym Miastem. Szczególnie ciekawym wydawał się być zwłaszcza jeden z nich :idea: - wczesnochrześcijański San Salvatore, zbudowany już w IV wieku i przetrwały do dziś w nienaruszonym stanie. Budowla wpisana jest na listę UNESCO.

Wzorem kilku stojących pod nim aut zaparkowałem na zakazie :cool: , normalnie bym tego nie zrobił, ale skłoniła mnie do tego pora, dzień tygodnia, fakt że będziemy tu tylko chwilkę, no i to, że nigdzie w okolicy parkować nie było wolno :? . Pusta świątynia zrobiła na nas duże wrażenie :idea: .

Dookoła znajduje się miejski cmentarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Większość łuków wypełniono w obawie przed zawaleniem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 05.08.2013 21:23 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:42

Każda kolumna, pochodząca z porozbieranych jakichś rzymskich budowli jest całkiem różna od pozostałych :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:43

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nielegalny parking z boku kościoła San Salvatore :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:43

Gdy wyszliśmy z kościoła oczywiście znów padało :? , tak naprawdę przy tej wilgotnej pogodzie z wiszącymi prawie tuż nad głową chmurami można się tego było spodziewać w każdej chwili. Oj, łatwo to nam dziś nie będzie.....

Drugim, stojącym może 300 metrów wcześniej, bliżej Starego Miasta kościołem jest San Ponziano. Nie jest tak stary jak poprzednik, zbudowano go w X wieku, poza tym ma mało ciekawe, barokowe wnętrze. Jednak postanowiliśmy wejść... w środku przynajmniej nie pada :lol:

Obrazek

Widok z tym razem legalnego parkingu przed kościołem na miasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku rzeczywiście barokowo.

Obrazek

Obrazek

Ale pod prezbiterium jest ładna, romańska krypta :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 09:44

Oprócz nas zwiedzała ją kilkuosobowa grupka niemieckich turystów z przewodnikiem, znaczy, że warto było tu zaglądnąć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście do krypty.....

Obrazek

... z nieodłącznymi zasuszonymi zwłokami :? :roll: .

Obrazek

Fasada też całkiem niemłoda :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

San Ponziano, górująca nad Spoleto Rocca Albornoziana i po prawej – Duomo di Spoleto.

Obrazek

San Salvatore

Obrazek

Obrazek

I mapka :D

Obrazek

c.d.n.
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 04.08.2013 10:07

Czy mię oczęta moje mylą,czy to któryś z helmutów łazi po kościele w kapeluszu?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.08.2013 17:18

M. napisał(a):Czy mię oczęta moje mylą,czy to któryś z helmutów łazi po kościele w kapeluszu?

Nie mylą.
Ciekawiło mnie, czy ktoś zwróci na to uwagę... specjalnie napisałem to zdanie o niemieckich turystach (czy też austriackich, niuansów w akcencie nie dostrzegam).
Szczerze mówiąc to na miejscu jakoś nie wpadło mi to w oczy, dopiero podczas przeglądania zdjęć po powrocie.

Buta i duma, Im wolno...Panowie Europy :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.08.2013 18:10

kulka53 napisał(a):Te zasuszone zwłoki pozostawione na widoku to jak dla mnie jedna z najgorszych rzeczy na które można natknąć się we Włoszech :?

Ale może być przydatna :)

W sierpniu dwudziestego roku ludność Warszawy wspólnie z takowymi szczątkami naszego patrona, Klemensa Marii Hofbauera, wyniesionymi na jeden z rynków miejskich, modliła się o pokonanie bolszewików i, jak wiesz z historii, pomógł :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.08.2013 18:59

weldon napisał(a):
kulka53 napisał(a):Te zasuszone zwłoki pozostawione na widoku to jak dla mnie jedna z najgorszych rzeczy na które można natknąć się we Włoszech :?

Ale może być przydatna :)

W sierpniu dwudziestego roku ludność Warszawy wspólnie z takowymi szczątkami naszego patrona, Klemensa Marii Hofbauera, wyniesionymi na jeden z rynków miejskich, modliła się o pokonanie bolszewików i, jak wiesz z historii, pomógł :D


Wiara czyni cuda 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2013 11:13

5 maja, niedziela c.d.

W parę chwil zjechaliśmy trochę naokoło w dół (w Spoleto sporo ulic jest jednokierunkowych) i zaparkowałem w jednej z kilku bezpłatnych uliczek tuż obok Starego Miasta (o cień tym razem martwić się nie było potrzeby :wink: ) przy moście na rzece Tessini. Wyschniętej rzece 8O ... ja naprawdę nie rozumiem, gdzie się podziewają te hektolitry wody zalewające Włochy z nieba o tej porze roku :? . Niestety, lało tak, że nie sposób było wyjść z auta a tym bardziej rozpoczynać jakiegoś zwiedzania :roll: . Jakąś godzinę znów musieliśmy przeczekać, Małgosia czytała książki, ja pospałem trochę... po kiepsko przespanej burzowej nocy trochę czasu na sen było jak znalazł. Niestety - obudziłem się z bolącym coraz mocniej gardłem i pogarszającym się z upływem czasu samopoczuciem. Przeziębienie, właściwie to nic dziwnego że mnie dopadło, poranne i wieczorne temperatury majowych Włoch zdecydowanie nie sprzyjają kąpielom na świeżym powietrzu :roll: . Na szczęście zawsze mamy ze sobą jakieś tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, liczyliśmy, zwłaszcza ja, że to wszystko jakoś rozejdzie się po kościach...

Około 12 na chwilę się jakby przejaśniło. Wiedzieliśmy, że do drugiego zaplanowanego na dziś miasta (którym miało być Todi) nie mamy szans dojechać, naprędce zmodyfikowaliśmy trochę te plany. Wyruszyliśmy zatem w Spoleto :) .

Bardzo szczęśliwie wybrałem miejsce postoju. Może 5 min drogi od niego natknęliśmy się na ciąg ruchomych schodów szybko i sprawnie pozwalających dostać się z dolnego miasta do położonej w najwyższym punkcie twierdzy. Całe szczęście, że schody są zadaszone... przerwa w opadach trwała może 15 min i gdy znaleźliśmy się na górze trzeba było wyciągać parasole :? .

Widok sprzed twierdzy w kierunku północnym.

Obrazek

Obrazek

W innych kierunkach też były chmury :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża katedry i wyschnięta rzeczka Tessini.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2013 11:14

Twierdza Albornoziana, obecnie udostępniona do zwiedzania, jeszcze nie tak dawno służyła za więzienie. Przetrzymywano tu m.in Ali Agcę. Zbudowana zaś została w XIV wieku przez niejakiego kardynała Albornoz który w ten sposób usiłował podporządkować sobie zbuntowane przeciwko papieskiej władzy miasto.

Twierdzę obeszliśmy sobie naokoło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga na południe

Obrazek

Romański kościół San Pietro

Obrazek

Jedna z największych atrakcji Spoleto – Ponte dei Torri. Średniowieczna konstrukcja zbudowana w miejscu znacznie mniejszego rzymskiego mostu, ma 240 m długości i około 80 m wysokości :idea: 8O .

Z góry wydaje się cienki niemal jak żyletka 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2013 11:14

Jeszcze kilka fotek twierdzy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niełatwo zwiedza się w deszczu... :roll:

Obrazek

W tej bramie jest wejście na teren twierdzy, nie pamiętam cen biletów wstępu, chyba było to 6 czy 8 euro. Zdecydowanie nie mieliśmy ochoty zwiedzać więzienia, nawet byłego :) .

Obrazek

Woleliśmy zejść nieco w dół – do mostu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2013 11:15

Wszystko zalane wodą :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2013 11:16

Most naprawdę jest super :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na moście :) .Okazało się, że górą się nie chodzi a do przejścia na drugą stronę służy taki chodniczek po północnej stronie.

Obrazek

Kanionik :)

Obrazek

Mimo deszczu, oprócz nas parę zwiedzających było :)

Obrazek

Dowód na to, że we Włoszech non stop leje :lol:

Obrazek

Rocca Albornoziana z przeciwległej strony dolinki.

Obrazek

Obrazek

Tu wyraźnie widać, że mam już trochę dość deszczu :lol:

Obrazek

Jeszcze trochę a będziemy w chmurach jak podczas lotu samolotem :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego miejsca po drugiej stronie mostu rozpoczyna się kilka szlaków po okolicznych górkach. Optymiści... z 411 m do Monteluco na 804 w 45 min? :roll: .

Obrazek

Kapie...

Obrazek

Jednak coś gdzieniegdzie z gór i spływa.

Obrazek

Na szczęście prawie przestało padać. Wracamy, czas na Spoleto :idea:

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 82
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone