Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 09:49

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się by jeszcze raz rzucić okiem na pięknie położone Spoleto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A miejsce widokowe znaleźliśmy przy ruinach jakiegoś kolejnego średniowiecznego kościoła, w zabudowaniach którego działała restauracja :wink:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 09:49

Rocca i Ponte dei Torri z głównej drogi na południe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosenne, włoskie, makowe łąki.

Obrazek

Opuszczamy Spoleto wbrew pozorem nie na południe, ale chwilowo na północ a potem na wschód :) . W ciągu drogi trzeba przejechać przez dłuuuuuuugi tunel, liczy sobie kilka km, a to tylko zwykła „powiatowa” można by rzec droga. Potem jedziemy przez zielone, prawie całkiem puste, niezamieszkałe górzyste tereny, cały czas dolinami. Od czasu do czasu tylko gdzieś w górze wyłania się jakaś wioseczka z typową tutejszą zabudową 8O

Cerreto di Spoleto

Obrazek

Obrazek

Ruch jest bardzo duży, Włosi widocznie wracają z weekendu w górach do swoich miejskich domów. Ale jedzie się płynnie, na szczęście bo ja mimo połkniętych tabletek nieciekawie się czuję. Po niespełna godzinie mijamy Norcię i odbijamy w kompletnie pustą drogę pod górę. Wznosimy się coraz wyżej i wyżej, a temperatura spada i spada 8O . Wypatrujemy już jakiegoś noclegu, i tak będzie nam pewnie niezbyt ciepło tej nocy :roll: . Ostatecznie zatrzymuję się na dość dużym, szutrowym placu, po prostu przy drodze. Tu zostaniemy.

Jest naprawdę zimno Zbliża się wieczór, wysokość tego miejsca to pewnie około 1000 m. npm. , wieje dość silny, przenikliwy wiatr – trzeba było ubrać na siebie kilka warstw ciuchów łącznie z czapkami, Małgosia zapobiegliwie zabrała rękawiczki :wink: właśnie w tym momencie też się przydały. Gdy dojechaliśmy termometr wskazywał 11 stopni, gotowanie obiadu chwilę trwało, gdy potem przekręciłem kluczyk było już tylko 8 8O . Przynajmniej wszystko stygło nam błyskawiczne :wink: . Połknąłem kolejną porcję tabletek i wraz z zapadającym zmrokiem położyliśmy się spać w naszych śpiworach dodatkowo przykrywając się też kocami. Majowe Włochy to jednak nie wrześniowa Grecja :roll: .

Niezbyt skomplikowana dzisiejsza mapka :)

Obrazek

A – nocleg nieopodal Montefalco
B – Spoleto
C – Monteluco
D – nocleg na przedgórzu Monti Sibillini 8O :)

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.08.2013 10:10

Widzę, że nocowaliście prawie na styku trzech krain: Marche, Umbrii i Lazio :)

Omszałe drzewa - niezły efekt :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.08.2013 10:39

tony montana napisał(a):Omszałe drzewa - niezły efekt :)


Nieźle natura to sobie umyśliła.
Te zdjęcia podkoloryzowane, czy tak „wyszły"?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.08.2013 11:50

tony montana napisał(a):Widzę, że nocowaliście prawie na styku trzech krain: Marche, Umbrii i Lazio :)

A pojechaliśmy do Abruzji :)


tony montana napisał(a):Omszałe drzewa - niezły efekt :)

FUX napisał(a):Nieźle natura to sobie umyśliła.
Te zdjęcia podkoloryzowane, czy tak „wyszły"?

Od razu żałowałam, że nie uprzedziłam Pawła, że to robienie zdjęć drzewom "troszkę" potrwa. Trzeba było wejść w głąb lasu. Może znalazłabym inskrypcje kamienne z końca III wieku p.n.e., napisane w archaicznej łacinie, które ustanawiają sankcje za profanację Najświętszego Gaju poświęconej Jowiszowi. A że drzewa stare i nie cierpiące z powodu suszy w "słonecznej Italii" to i mocno omszałe.

Zdjęcia robię pentaxem i jak widać po innych zdjęciach np. fresków całkiem dobrze radzi on sobie z automatycznym balansem bieli i robi ładnie nasycone kolorystycznie zdjęcia. Mchy na wiosnę mają intensywną barwę, stąd ta wiosenna zieleń. Aby ją pokazać a miałam problem z długimi czasami, bo ciemno było jak w kościele i aparat za bardzo rozjaśniał zdjęcia, musiałam zwiększyć ISO(200) i mocno zmniejszyć ekspozycję EV=-1.3. Rzadko mi się zdarza, żebym musiała ingerować w pentaxowe kolory, kontrast czy coś tam jeszcze. W tym przypadku nic nie robiłam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:34

6 maja, poniedziałek

Zgodnie z przewidywaniami noc na 1000 m była „lekko chłodnawa” :) . Poranne 7 stopni może dało by jeszcze radę jakoś przeżyć, ale lodowaty, silny wiatr to już było ponad nasze możliwości. Oczywiście znów w ruch poszły swetry, kurtki i takie tam inne czapki :wink: , a po śniadaniu też i tabletki... samopoczucie moje, zresztą zgodnie z oczekiwaniami, jakieś super nie było. Niebo zakrywały ciemne chmury, na widocznych w oddali szczytach zalegał śnieg :roll: , wciąż jeszcze trudno nam nazwać Włochy „ciepłym krajem” :roll: :lol: . Ale poranne widoczki zrekompensowały nam te przejściowe chłodne niedogodności :)

Spaliśmy na górskim zboczu, poniżej – dolina w której leży Norcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tu spaliśmy :)

Obrazek

Wspomniane ośnieżone szczyty :roll: . Z mapy wynikało, że mogły to być to oddalone o jakieś 30 km Monti della Laga sięgające niemal 2500 m. npm.

Obrazek

Obrazek

Na tych niższych, znacznie bliższych, pozostały już tylko resztki śniegu.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:36

Wolno posuwamy się pod górę zupełnie pustą, boczną drogą.

Obrazek

To był nasz pierwszy, dzisiejszy cel. Rozległy, płaski, otoczony górami płaskowyż Piano Grande u podnóży Monti Sibillini.

Obrazek

Cel numer dwa – malowniczo położona wioska Castelluccio.

Obrazek

Przy pięknej słonecznej pogodzie i błękitnym niebie wszystko wyglądałoby na pewno zupełnie inaczej... ale my i tak wydajemy z siebie wielkie WOW, jesteśmy zachwyceni tym miejscem 8O .

Zjazd w dolinę, najeżony niebezpieczeństwami 8O :lol: .

Obrazek

My tak szybko nie zjedziemy. Napawamy oczy tym górskim widokiem.

Rzeczne początki.

Obrazek

Szczyty, najwyższe partie masywu Monti Sibillini niestety zakrywają chmury :? .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:36

Góry Sybilińskie są objęte ochroną w ramach jednego z 24 włoskich parków narodowych. Ten akurat został założony w 1993 roku, więc dość niedawno. W ogóle oprócz czterech przedwojennych parków narodowych Włoch, pozostałe 20 ustanowiono dopiero po 1989 (ostatni w 2007 roku).

Gdzieś tam wznosi się Monte Vettore, najwyższy szczyt pasma o wysokości 2476 m. Dziś mieliśmy na niego wejść :roll: , nie wejdziemy, nie tym razem.

Obrazek

Dziś muszą nam wystarczyć Castelluccio i Piano Grande.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:37

No dobra, wystarczy :wink: . Zjeżdżamy. Teraz nie musimy tylko 30, możemy aż 50 km/h :wink: :cool:

Obrazek

Obrazek

No nie powiem... nam się podoba :idea:

Obrazek

Obrazek

Na łąki nie można wjeżdżać, nie dziwi mnie to, poza tym teren wygląda na dość grząski :wink: .

Obrazek

U podnóży Castelluccio, 1400 m. npm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:38

Podjechaliśmy do wioski i pozostawiając auto na sporym parkingu przy drodze poszliśmy pooglądać okolicę. Nie byliśmy jedynymi turystami... oprócz nas zauważyliśmy kilka kamperów, ale takich prawdziwych, większych trochę od naszego :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:38

Widok na świeżo obrobione pola niemal powalił nas na ziemię. Co tu musi się dziać gdy na tych polach coś rośnie i kwitnie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:39

Castellucio to mała, prawie opuszczona miejscowość.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2013 09:39

Poszliśmy na krótki spacer. Wiele domów jest pustych, weekendowych, w innych można wynająć jakieś kwatery dzwoniąc do mieszkających gdzieś w większych ośrodkach ludzi. Stałych mieszkańców na pewno jest trochę, ale mało...

Znów zaczyna padać deszcz :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Castelluccio są dwa kościoły. Zamknięte :wink:

Obrazek

Obrazek

Do jednego można zaglądnąć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy Castelluccio, super miejsce. Szkoda że pogoda była jaka była... miejsce jest łagodnie mówiąc bombowe :) .

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.08.2013 09:50

Te łaciate, polne zdjęcia super :!:
Szczególnie te "geometryczne" ujęcia.

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.08.2013 11:00

Drodzy

Jak dla mnie - OBOK ODCINKÓW Z CONERO - NAJWSPANIALSZY z super wszystkich odcinków!!

Te góry, te doliny, kolory, zwierzęta, kwiatki!!!!!

Jednocześnie mam prośbę, moja lustrzanka Sony A450 nie daje mi możliwości robienia tak pięknych zbliżen. Chciałbym kupić sobie (ale żona nie pozwala jakoś) dodatkowy obiektyw, ale tak naprawdę to chciałbym jakis zaawansowany kompakt (aby mieć drugi aparat) z DUŻYM ZOOMEM - co polecicie?

Ten Wasz Pentax zły się być nie wydaje ;)


JESTEM POD OGROMNYM WRAŻENIEM KRAJOBRAZÓW i ZDJĘĆ z tego dnia!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 85
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone