Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:41

5 maja, niedziela c.d.

Po chwili, gdy podeszliśmy bliżej do katedry okazało się, że nie tak do końca się udało :? . Duomo w Spoleto jest zamknięta w środku dnia i czas ponownego jej otwarcia na popołudnie jeszcze nie nadszedł. Będziemy musieli poczekać około pół godziny. Nie byłem zbytnio zadowolony.... moje samopoczucie się z godziny na godzinę pogarszało, gardło bolało coraz mocniej, czułem też że mam coraz wyższą temperaturę i tak naprawdę marzyłem o tym by wrócić do samochodu i połknąć jakieś tabletki. Ale musiałem się jakoś trzymać... przed nami jeszcze tyle dni, tyle miejsc... musiałem być dobrej myśli, że to przeziębienie które mnie właśnie dopada szybko zniknie, że szybko uda mi się go pokonać :idea: .

Cóż było robić przez ten czas... oczywiście zdjęcia :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zewnętrzna ambona – trochę jak w Prato :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:41

W końcu punktualnie o 15 mogliśmy wejść do środka. Wejście jest bezpłatne, nikt nie zabrania robić zdjęć. Tradycyjnie będzie ich zatem trochę :wink: .

Wnętrze jest mieszanką stylów z różnych epok

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:42

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:43

Najważniejszymi elementami wewnątrz są XIII wieczne freski w apsydzie autorstwa Filippa Lippiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I XI-wieczny krucyfiks

Obrazek

Wewnątrz jak widać było tak sobie, natomiast na zewnątrz czekała nas niespodzianka :) - piękna fasada w promieniach nieśmiało przebijającego się zza chmur słońca na tle błękitnego nieba :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:43

Czas wracać. Oczywiście znowu pogubiliśmy trochę drogę (to na pewno przez moje gorączkowe zawroty głowy :wink: ), ale dzięki temu połaziliśmy trochę po zaułkach Spoleto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To naprawdę pięknie położone, wciśnięte w przedgórza miasto. Szkoda, że pogoda nam zupełnie nie dopisała... choć widzieliśmy, że z każdą minutą jest jakby nieco lepiej.

Obrazek

I tak zeszliśmy na sam dół, do dolnego miasta.

Obrazek

Tu chcieliśmy zobaczyć jeszcze dwa obiekty – ruiny drugiego rzymskiego amfiteatru oraz średniowieczny kościół San Gregorio Maggiore. Ruin nie odnaleźliśmy :? . są chyba mało imponujące skoro przez wieki służyły mieszkańcom Spoleto za skład materiałów budowlanych :wink: , poza tym schowane są gdzieś pomiędzy podwórkami... nie mieliśmy siły by wszędzie zaglądać.

Obrazek

Obrazek

Doszliśmy na plac Piazza Garibaldi. No nie mówcie że ten widok się Wam nie podoba...

Obrazek

Corso Garibaldi

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:44

Przy placu stoi wspomniany kościół, z XI/XII wieku. Wieża i fasada są dużej mierze zbudowane z fragmentów rzymskich budowli.

Obrazek

Aby do niego wejść, trzeba zejść kilka schodków w dół – tyle przez wieki podwyższył się poziom obecnego placu. Trochę podobnie jak w Rawennie :) . Podobno jednak pod świątynią leżą kości 10 tysięcy chrześcijańskich męczenników zabitych przez Rzymian w tym amfiteatrze, którego nie odnaleźliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze – takie jak lubię :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna włoska Madonna karmiąca

Obrazek

O, jeszcze jedna 8O :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 07:45

Podwyższone prezbiterium skrywa pod sobą jakąś kryptę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto i krypta.

Obrazek

Obrazek

Tu malarz chyba nie bardzo się przyłożył... albo talentu zabrakło :?

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.08.2013 09:57

kulka53 napisał(a):Wewnątrz jak widać było tak sobie, ...

Jakbyś był zdrowy, pewnie inaczej byś ocenił. :)
Mnie się podoba. Freski ładnie odnowione, ciekawa podłoga, mimo pochmurnej pogody dobre, nieporuszone i nasycone zdjęcia.

A, że na koniec słoneczko wyszło to jest nadzieja, że w kolejny dzień będziesz zdrowszy. :)

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.08.2013 10:02

kulka53 napisał(a):Nam z ważniejszych umbryjskich miast pozostała Perugia - za wielka trochę :? i Todi - to przez pogodę.
Taką około-tygodniową traskę z zaległościami miejsko-wybrzeżowo-górskimi mniej więcej sobie już ułożyłem :wink: .
A później - Mezzogiorno :cool:


Oj, trzy tygodnie (jeśli pojedziecie na cztery RAZEM) to trochę mało czasu na samą całą Apulię (z częściami, których my w ogóle nie widzieliśmy: Bari, Barletta, Monopoli, Castel del Monte, Gravina in Puglia, Gargano! i wiele innych, nie wspominając o Bazylikacie - piekne, dzikie połacie ziemi - jechaliśmy przez kawał tej krainy czy Kalabrii)

kulka53 napisał(a):A to 77 o którym piszesz to na mojej mapie jest jeszcze częściowo w budowie, tak w środkowym odcinku. A zachodnia część, przy Foligno, to zwykła żółta droga. W realu to już non stop czteropasmówka?

Pozdrav


Pierwsze 40 kilometrów (właśnie o tym pisałem u siebie) to droga górska z dużą ilością zakrętów i pracami drogowymi (Włosi ryją w skałach maszynami), to będzie przedłużenie SS 77 lecącej od Civitanowy aż do Foligno, dziś dwupasmówka (od Adriatyku w stronę Foligno kończy się przed jeziorkiem Polverina, o TU

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2013 12:09

longtom napisał(a):Jakbyś był zdrowy, pewnie inaczej byś ocenił. :)
Mnie się podoba. Freski ładnie odnowione, ciekawa podłoga, mimo pochmurnej pogody dobre, nieporuszone i nasycone zdjęcia.

Dzięki :)
Nie mówię że było tragicznie... było tak sobie :)
Też zwróciliśmy uwagę na te podłogowe mozaiki. Widzieliśmy takie podobne jeszcze w paru miejscach, to chyba coś charakterystycznego dla tego regionu. Ale te były najładniejsze.
A freski w apsydzie były naprawdę super.

longtom napisał(a):A, że na koniec słoneczko wyszło to jest nadzieja, że w kolejny dzień będziesz zdrowszy. :)

W kolejny to jeszcze nie, ale później już było na szczęście OK.
A to słoneczko to niestety tylko taka trochę zmyłka :?
Chociaż... nie ma tego złego... :)

tony montana napisał(a):Oj, trzy tygodnie (jeśli pojedziecie na cztery RAZEM) to trochę mało czasu na samą całą Apulię.

Toś mnie pocieszył :?
Tak, w zamyśle to będą 4 tygodnie w sumie... ale myślałem że te 3 to tak przynajmniej na 3/4 Południa stykną, a co zostanie to w drodze na Sycylię kiedyś łykniemy...
A tu klops...
No i dobrze - będzie dokąd wracać :)

tony montana napisał(a):dziś dwupasmówka (od Adriatyku w stronę Foligno kończy się przed jeziorkiem Polverina

Czyli nie mam aż tak starej mapy :wink: , zgadza się.
Dzięki :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.08.2013 12:21

kulka53 napisał(a):Toś mnie pocieszył :?
Tak, w zamyśle to będą 4 tygodnie w sumie... ale myślałem że te 3 to tak przynajmniej na 3/4 Południa stykną, a co zostanie to w drodze na Sycylię kiedyś łykniemy...
A tu klops...
No i dobrze - będzie dokąd wracać :)


Hmm, no ... oczywiście - można NA PEWNO w trzy tygodnie zrobić i całe Południe, ale na samą Kampanię (Neapol, Pompeje, Wezuwiusz, Caserta, Pozzuoli - Solfatara, Capua, Benewento, Amalfi, Paestum) można dwa tygodnie przeznaczyć

Nie każdy wie, że wspomniana Solfatara (obok Neapolu, na zachód nieco) czyli Campi Flegrei to tykająca bomba zegarowa, której wybuch zakończyłby istnienie Europy jaką znamy, na to nie starczyło nam czasu

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosni ... pi-flegrei

Niejaka Sofia Loren pochodzi z Pozzuoli

Apulię oceniam na miesiąc :)

Kalabrii nie oceniam bo nie mogę, bom nic nie widział, ale pewnie też parę tygodni, oprócz bajecznego wybrzeża zachodniego jest tak kilka sporych masywów górskich z wioseczkami....

Basilicata - wielka tajemnica - pół przejechałem autem, ładne widoczki ;)

SYCYLIA? SARDYNIA? ech ;)

:oczko_usmiech: :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 07:41

tony montana napisał(a):można NA PEWNO w trzy tygodnie zrobić i całe Południe

Można i w tydzień całą Europę :wink: , ale chyba trochę nie o to nam chodzi :lol:

Dzięki za podpowiedzi. Na razie trochę za wcześnie na szczegółowe planowanie, ale będę lepiej wiedzieć jak to Południe ugryźć. Zwłaszcza, że nie będzie nam chodziło o samo zwiedzanie, ale na tych "lazurowych" plażach też będziemy chcieli trochę poleżeć :cool: .

tony montana napisał(a):Campi Flegrei to tykająca bomba zegarowa, której wybuch zakończyłby istnienie Europy jaką znamy, na to nie starczyło nam czasu

Mam nadzieję, że nam wystarczy 8O

Na Sycylii mało nie wylądowaliśmy tego maja :wink: , może 2 tyg to byłoby ciut mało na tego olbrzyma, ale przynajmniej pogodę pewnie byśmy lepszą mieli.

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 08:47

5 maja, niedziela c.d.

I to już w zasadzie koniec zwiedzania Spoleto. Pewnie coś jeszcze można by tu odnaleźć, ale my mamy dość. Nieco przemoczone buty, moje fatalne samopoczucie to wystarczające powody być dać sobie spokój. Wracamy do auta.

Podobnie jak Gubbio, także Spoleto ma jedną sangimignańską wieżę :)

Obrazek

Uliczka mieszkań „w łukach” 8O

Obrazek

Wtem 8O jakieś trąbienie, krzyki, o co chodzi? . Ach... to po prostu obudzili się włoscy kibice :wink:

Obrazek

Obrazek

Sporo ich pędziło po wąskich uliczkach miasta, trudno powiedzieć czy ich ukochana drużyna właśnie rozpoczynała mecz, czy może już go wygrała :wink: . Na szczęście my już wyjeżdżaliśmy... :wink: .

W trakcie spaceru po Spoleto układaliśmy sobie plan na kolejny dzień, przynajmniej jeden, ten jutrzejszy. Todi, które miało być dziś przynajmniej na razie sobie odpuściliśmy. Jeszcze przed wyjazdem planowałem jakieś górskie cele, teraz właściwie pewne już było, że.... nic nie jest pewne. Ani pogoda, ani stan mojego zdrowia – zatem zdobywanie górskich szczytów musieliśmy odłożyć przynajmniej do kolejnego roku i do następnej włoskiej podróży. Bo że ona będzie, to cały czas byliśmy i jesteśmy pewni :) .

Było jeszcze na tyle wcześnie, by móc coś jeszcze dziś zobaczyć. Pogoda była już całkiem przyzwoita, czasami świeciło popołudniowe słońce, zza chmurek wyglądało błękitne niebo. Postanowiliśmy, że podjedziemy sobie na wzgórze Monteluco :idea: .

Pięknie prezentowało się Spoleto z wąskiej i krętej, stromej drogi podjazdowej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 08:48

Monteluco to całkiem wysokie wzgórze tuż nad miastem. Dla turysty nie będzie zbyt ciekawe... są tu jakieś hotele, boiska, łączki piknikowe. O tej porze było tam jednak prawie całkiem pusto. Zabytkowym miejscem jest tylko mały klasztor założony w XIII wieku przez św Franciszka na miejscu dawniejszej pustelni. Jeszcze był otwarty, weszliśmy na chwilę.

Obrazek

Można tu obejrzeć kilka dawnych mnisich cel. Gdy się pojawiliśmy, jeden z zakonników włączył nam światło :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Średniowieczni mnisi nie byli zbyt wysocy....albo od modłów byli mocno przygarbieni :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.08.2013 08:48

Tuż obok klasztoru rośnie las, wilgotny, omszały... jest to starożytny gaj Jowisza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 84
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone